Prvi osnutek Nacionalnega reformnega programa
Vlada RS se je seznanila s prvim osnutkom Nacionalnega reformnega programa. Ob tem je sprejela tudi sklep, da bo s tem prvim osnutkom že v prihodnjem tednu, predvidoma v sredo, 16. marca, seznanila Ekonomsko socialni svet. Po razpravi na ESS bo vlada oblikovala drugi osnutek, ki ga bo do 24. marca poslala v Državni zbor. Končno verzijo bo vlada v Bruselj posredovala najkasneje do 15. aprila 2016. (Vir: Vlada RS, ab)
Zakon o varstvu okolja
Vlada RS je sprejela mnenje k zahtevi Državnega sveta RS, da Državni zbor RS ponovno odloča o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o varstvu okolja (ZVO-1I).
Državni svet v zahtevi med drugim navaja, da nekatere neustrezne zakonske določbe pomenijo večje tveganje za obremenjevanje okolja, še zlasti ker že sedanja, t.i. strožja zakonodaja ne ščiti dovolj ene od temeljnih ustavnih kategorij, to je zdravja ljudi.
Vlada v sprejetem mnenju navaja, da določbe ZVO-1I ne pomenijo večje tveganje za obremenjevanje okolja. Veljavna slovenska zakonodaja je na področju varstva okolja v celoti usklajena z zakonodajo EU.
Vlada je državnemu zboru predlagala, da ob ponovnem odločanju ZVO-1l sprejme. S tem v zvezi opozarja tudi na možnost stopnjevanja nekaterih postopkov, ki jih zoper Slovenijo vodi Evropska komisija, ti postopki pa so povezani z rešitvami, ki jih ZVO-1I vsebuje. (Vir: Vlada RS, ab)
Pomladanska napoved gospodarskih gibanj
Vlada RS se je seznanila s Pomladansko napovedjo gospodarskih gibanj, ki so jo pripravili v Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj. Gospodarska aktivnost se bo leta 2016 povečala za 1,7 %, v letih 2017 in 2018 pa za 2,4 % oz. 2,3 %. Izvoz in zasebna potrošnja bosta ključna dejavnika gospodarske rasti, nižja rast letos glede na lani pa bo predvsem posledica nižjih državnih investicij ob prehodu na novo finančno perspektivo črpanja evropskih sredstev. Na trgu dela v uradu pričakujejo nadaljevanje izboljševanja razmer, ob čemer opozarjajo na vedno večji vpliv demografskih dejavnikov. V 2016 se bo rast plač okrepila zaradi sprejetih dogovorov v javnem sektorju, v zasebnem sektorju bo rast plač umirjena zaradi odsotnosti cenovnih pritiskov in težnje po stroškovni učinkovitosti. Po letošnji deflaciji bo v prihodnjih dveh letih rast cen ostala precej nizka. Tveganja ob pripravi Jesenske napovedi so povezana predvsem z mednarodnim okoljem. (Vir: Vlada RS, ab)
Natura 2000 in določitve razvojnih ukrepov
Vlada RS je izdala Uredbo o spremembah Uredbe o posebnih varstvenih območjih (območjih Natura 2000). Z njo je dopolnila omrežje Natura 2000, glede na pomanjkljivosti, ugotovljene na bilateralnem sestanku z Evropsko komisijo v juniju 2014. Vlada je sprejela tudi Načrt ugotavljanja posledic vpliva območij Natura 2000 in določitve razvojnih ukrepov (pripravljen septembra 2015). V načrtu se ugotavljajo posledice na socialne in gospodarske razmere ter določijo ustrezni razvojni ukrepi. (Vir: Vlada RS, ab)
Začrtane konkretne aktivnosti za izvajanje resolucije o enakih možnostih
Vlada Republike Slovenije je sprejela Periodični načrt za izvajanje Resolucije o nacionalnem programu za enake možnosti žensk in moških za leti 2016 in 2017.
Konec lanskega leta je bila sprejeta Resolucija o nacionalnem programu za enake možnosti žensk in moških, 2015 – 2020. Periodični načrt za izvajanje Resolucije določa aktivnosti za uresničevanje opredeljenih ukrepov za dosego ciljev. Nosilci ukrepov so opredelili aktivnosti, ki jih bodo izvajali v letih 2016 in 2017, način izvedbe in pričakovani rezultat ter prispevek k doseganju ciljev. V periodičnem načrtu so opredeljena tudi potrebna finančna sredstva za izvedbo aktivnosti, ki se zagotavljajo iz proračuna Republike Slovenije in sredstev Evropske unije oziroma Norveškega finančnega mehanizma. Aktivnosti za doseganje ciljev in izvajanje ukrepov so načrtovane večinoma kot sestavni del rednega dela in nalog pristojnih ministrstev, zato tudi opredeljena finančna sredstva ne predstavljajo posebnih, dodatnih sredstev. Gre za vključevanje vidika spola in izvedbo posebnih aktivnosti v okviru rednih programov in nalog ministrstev. (Vir: Vlada RS, ab)
Sprejeta Poslovna politika Slovenskega regionalno razvojnega sklada za obdobje 2016-2020
Vlada RS je sprejela Poslovno politiko Slovenskega regionalno razvojnega sklada za obdobje 2016-2020. Poslovna politika navaja strateške usmeritve delovanja Sklada, izvajanje javnih spodbud, vključitev Sklada v kohezijsko politiko v tej finančni perspektivi, financiranje in organizacijsko podporo.
Spodbude Sklada se tudi v obdobju 2016-2020 vsebinsko in finančno navezujejo na izvajanje državne politike regionalnega razvoja in razvoja podeželja, in sicer prek upoštevanja strateških dokumentov tako Evropske komisije kot RS. Sklad v obdobju 2016-2020 predvideva oblikovanje predvidoma 7 različnih programov spodbud z uporabo različnih kombinacij finančnih instrumentov. (Vir: Vlada RS, ab)