Na pobudo predsednika SOS, dr. Ivana Žagarja je dne, 2.2.2016, potekalo srečanje s predsednikom Republike Slovenije, Borutom Pahorjem na Brdu pri Kranju. Konference pod nazivom Slovenija 2030: pomen lokalne samouprave za družbeni in gospodarski razvoj Slovenije se je udeležil tudi minister za javno upravo, Boris Koprivnikar.
Predsednik Borut Pahor je povedal, da je lokalna samouprava eden redkih dobrih tranzicijskih projektov države, ter izpostavil, da je bila vloga občin v času gospodarske krize izjemno pomembna, župani in občinski sveti pa so igrali pomembno vlogo stabilizatorja in blažitelja krize takrat, ko je država skoraj odpovedala. Poudaril je, da je očitno, da imajo občine potencial, ki ga je smiselno uporabit. Posvet je želel zapeljati predvsem v smeri vprašanja, kaj potrebujejo občine, da bi izpolnile pričakovanja občank in občanov.
Konference o prihodnosti lokalne samouprave se je udeležila približno polovica slovenskih županj in županov. Predsednik SOS, dr. Žagar je poudaril, da projekt lokalne samouprave ni bil nikoli izpeljan do konca in se zavzel za obuditev projekta regionalizacije, če želimo korak naprej. Po njegovih besedah so šli trendi, vezani tudi na pojav ekonomsko finančne krize, v napačno smer, in sicer v smeri centralizacije države. Poudaril je, da so občine v tem trenutku edini nosilec regionalnega razvoja. Težave, ki pa so se nakopičile, pa so vezane na vprašanje avtonomije občin, tudi avtonomije finančnih virov, ki v tem trenutku niti približno niso zadostni. Poudaril je, da so nujne upravne reforme, ker je treba poenostaviti številne postopke, predvsem pa je treba vzpostaviti pravi partnerski odnos z državo.
Mariborski župan dr. Andrej Fištravec pa tudi Gregor Macedoni, župan MO Novo Mesto, sta poudarila preveliko centralizacijo države in nujnost decentralizacije. Gregor Macedoni je dejal, da so lokalne skupnosti danes zelo pomembne za razvoj gospodarstva in ohranjanje delovnih mest ter vzpostavitev novih. Strategije oblikovanja regij bo po mnenju župana občine Miklavž na Dravskem polju, Lea Kremžarja, konec, ko se bodo začeli pogovarjati o številu pokrajin in njihovih sedežih. Po njegovem mnenju je treba določiti, kaj je tisto, kar občina počne samostojno, katere pristojnosti iz države in občin se prenesejo na raven regij ter kaj ostane na državni ravni. Župan Šentjurja Marko Diaci je spomnil, da občine od države prejemajo vsako leto manj sredstev, ki so jih nadomeščale tudi z evropskimi sredstvi, kar pa bo po novi perspektivi drugače. Finančni viri lokalnih oblasti morajo biti po njegovem mnenju v razmerju z nalogami, ki jih določa zakonodaja, torej je dilema, ali prilagoditi obseg nalog razpoložljivim virom ali obratno. Ivan Molan je poudaril, da postajajo občine vse bolj odvisne od vladnih odločitev, koliko sredstev jim dodeli in s tem izgubljajo svojo avtonomijo. Županja občine Trbovlje Jasna Gabrič pa je poudarila, da občine ne smejo biti in niso breme ter strošek, ampak so priložnost države – tudi vlade – za rast, razvoj in uspehe celotne države.
Predsednik Pahor pa je ob ugotovitvi, da je potrebnega več dialoga med lokalnimi in državno oblastjo napovedal, da se namerava o tem pogovoriti tudi s predsednikom vlade, da bi pripravili omizje v ožji sestavi in ugotovili, po kateri poti bi šli glede tega dialoga naprej.