Predlog novele Zakona o vrtcih
Vlada RS je določila besedilo predloga novele Zakona o vrtcih, ki državljankam in državljanom prinaša določene ugodnosti. Z namenom, da bi še povečali delež vključenosti predšolskih otrok v vrtce v letu pred vstopom v osnovno šolo, predlagane zakonske rešitve predvidevajo financiranje krajših programov iz državnega proračuna. Za otroke, ki iz različnih razlogov niso vključeni v vrtec, bo tako z novelo omogočeno brezplačno obiskovanje krajših programov v obsegu 240 ur letno. V ta namen bo moralo ministrstvo v letu 2018 zagotoviti 600.000 evrov, v proračunu za leto 2019 pa 2 milijona evrov.
Novela predvideva preimenovanje strokovnega delavca, sedanjega pomočnika vzgojitelja v vzgojitelja predšolskih otrok – pomočnika vzgojitelja.
Poleg tega omogoča organiziranje oddelkov javnega vrtca pri visokošolskih zavodih, ki izvajajo študijski program predšolske vzgoje, pa tudi organiziranje enote ali oddelka javnega vrtca v prostorih gospodarske družbe.
Poenostavljen bo postopek za znižano plačilo vrtca, med drugim daje tudi več avtonomije občinam pri določitvi roka za vključevanje otrok v vrtec s centralnega čakalnega seznama. Novela predvideva, da subvencija staršem pripada z dnem vključitve otroka v vrtec, če jim pravica do znižanega plačila vrtca v skladu z novo odločbo pristojnega centra za socialno delo pripada najpozneje 60 dni po dnevu vključitve otroka v vrtec. Na ta način se bo staršem pravica do subvencije vrtca, ki jim pripada v skladu z Zakonom o vrtcih, lahko priznavala ves čas vključitve otroka v vrtec, četudi bodo vlogo oddali z enomesečno zamudo.
Predlog Zakona o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti
Vlada RS je sprejela predlog Zakona o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti. S predlaganim zakonom se v slovenski pravni red prenaša Direktiva o določitvi temeljnih varnostnih standardov za varstvo pred nevarnostmi zaradi ionizirajočega sevanja (EU BSS direktiva – Basic Safety Standards).
Poglavitne novosti, ki jih prinaša novi zakon so posledica novih temeljnih varnostnih standardov na področju varstva pred sevanji.
Sprememba Uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo
Vlada RS je sprejela Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo.
V uredbi je v skladu z direktivo 2015/720/EU glede zmanjšanja potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk določen okoljski cilj, in sicer da se do 31. 12. 2019 zmanjša letna raven potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk pod 90 takih vrečk na osebo in pod 40 lahkih plastičnih nosilnih vrečk na osebo do 31. 12. 2025. S 1. 1. 2019 bodo na vseh prodajnih mestih blaga ali izdelkov prepovedane brezplačne plastične nosilne vrečke ne glede na debelino njihove stene, in sicer kot ukrep za spodbujanje trajnega zmanjšanja potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk, za hkratno preprečevanje splošnega povečanja proizvodnje embalaže in za dosego okoljskega cilja zmanjševanja potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk. Iz vseh ukrepov so izvzete zelo lahke plastične nosilne vrečke, ki so namenjene za primarno embalažo svežih živil, ki niso predpakirana. Skladno z direktivo se v uredbi ureja tudi ozaveščanje potrošnikov na institucionalni ravni.
V uredbi se ureja tudi poročanje Komisiji o potrošnji lahkih plastičnih nosilnih vrečk. Z namenom sporočanja podatkov o ravnanju z odpadno embalažo se pripravlja tudi sprememba Uredbe o okoljski dajatvi za onesnaževanje okolja zaradi nastajanja odpadne embalaže, in sicer z določitvijo zavezancev za sporočanje posebnih podatkov o dajanju plastičnih nosilnih vrečk v promet in podatkov, ki jih bodo ti zavezanci sporočali.
Uredba o plačah in drugih prejemkih javnih uslužbencev za delo v tujini
Vlada RS je izdala Uredbo o dopolnitvi Uredbe o plačah in drugih prejemkih javnih uslužbencev za delo v tujini.
Predlagana uredba vsebuje spremembo in dopolnitev 25. člena, katerega vsebina se nanaša na povračilo stroškov vpisnine/šolnine javnim uslužbencem pri vpisu njihovih otrok v vrtec oziroma osnovno ali srednješolsko izobraževanje v ustrezni šoli z mednarodnim programom v državi sprejemnici v šolskem letu 2017/2018.
Vlada lahko na predlog pristojnega ministrstva posameznemu javnemu uslužbencu iz upravičenih razlogov določi povračilo stroškov v višjem znesku za obdobje obiskovanja vrtca oz. predšolskega izobraževanja ali izobraževanja otroka v ustrezni šoli z mednarodnim programom in sicer najdlje za obdobje napotitve javnega uslužbenca, če otrok biva z javnim uslužbencem v tujini.
Predlog Uredbe o spremembi Uredbe o določitvi obmejnih problemskih območij
Zakon o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja (Uradni list RS, št. 20/11, 57/12 in 46/16; v nadaljnjem besedilu: zakon) v 22. členu določa dodatne ukrepe za obmejna problemska območja, ki so sicer opredeljena v 24. členu zakona. Zakon v prvem odstavku 24. člena določa, da Vlada RS z uredbo natančneje določi merila za določitev obmejnih problemskih območij in seznam občin, ki ta merila izpolnjujejo.
Uredba o določitvi obmejnih problemskih območij (Uradni list RS, št. 22/11, 97/12 in 24/15; v nadaljnjem besedilu: uredba) v 5. členu določa, da Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo vsaki dve leti preverja vrednosti meril iz uredbe in ob spremembah podatkov, ki narekujejo drugačno uvrstitev občin med obmejna problemska območja, pripravi predlog spremembe uredbe.
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je v letu 2017 preverilo vrednosti meril iz uredbe in ugotovilo spremembo uvrstitev občin med obmejna problemska območja. S spremembo uredbe se spremeni 4. člen uredbe, s katerim se na podlagi novih izračunov meril določijo občine, ki spadajo med obmejna problemska območja. Ugotovili so, da je v Sloveniji 85 občin, ki se jih uvršča med obmejna problemska območja. Glede na leto 2015 ni nobena občina izgubila statusa, pridobili pa sta ga občini Gornji Grad in Makole zaradi dodanih meril ob spremembi zakona.
Uresničevanje Dogovora o izvajanju programov in nalog po ZGMRS
Vlada RS se je seznanila z uresničevanjem Dogovora o izvajanju programov in nalog po Zakonu o glavnem mestu Republike Slovenije (ZGMRS).
Vlada na predlog Ministrstva za zdravje dopolnjuje Dogovor med Vlado RS in Mestno občino Ljubljana v skladu s 5. členom ZGMRS za obdobje 2016 – 2018 s štirimi projekti.
Ministrstva nadaljujejo z aktivnostmi za realizacijo Dogovora o izvajanju programov in nalog po ZGMRS in Ministrstvu za javno upravo redno poročajo o izvajanju programa in nalog.
Sklep Vlade RS iz 7.12.2016 v drugi točki nalaga ministrstvom, da vodijo vse potrebne aktivnosti za realizacijo dogovora in da Ministrstvu za javno upravo redno poročajo o izvajanju programov in nalog iz dogovora. Eno leto po podpisu dogovora je Ministrstvo za javno upravo pripravilo drugo poročilo o izvajanju dogovora.
Iz drugega poročila izhaja, da je od skupno 34 projektov 9 projektov zaključenih ali realiziranih. Preostalih 25 projektov je v različnih fazah realizacije. Na predlog Ministrstva za zdravje so v prilogo k Dogovoru dodani še štirje novi projekti.
(Vir: Vlada RS, UR)