Besedilo predloga Zakona o dopolnitvi Zakona o gasilstvu
Vlada je določila besedilo predloga Zakona o dopolnitvi Zakona o gasilstvu. Besedilo bo poslala v obravnavo Državnemu zboru po skrajšanem postopku.
S predlagano dopolnitvijo Zakona o gasilstvu se dodatek za stalnost ureja primerljivo z drugimi uniformiranimi poklici in hkrati izpolnjuje zavezo Vlade RS iz Stavkovnega sporazuma. Predlog zakona določa, da poklicnim gasilcem, ki v skladu s sistemizacijo delovnih mest opravljajo operativne naloge gasilstva, pripada za vsako začeto leto dela na taki dolžnosti nad pet let dodatek za stalnost. Hkrati določa, da se javnemu uslužbencu, ki je premeščen na delo v poklicno gasilsko enoto, za določitev dodatka za stalnost šteje tudi delovna doba v organu, iz katerega je premeščen, če je bil po predpisih in pod pogoji, ki veljajo za organ, iz katerega je premeščen, upravičen do dodatka za stalnost. S predlaganimi dopolnitvami Zakona o gasilstvu bo položaj poklicnih gasilcev glede dodatka za stalnost postal primerljiv z drugimi uniformiranimi poklici, kot so policisti, pripadniki stalne sestave Slovenske vojske in pooblaščene uradne osebe po Zakonu o izvrševanju kazenskih sankcij.
Sprejem zakona bo imel finančne posledice za lokalne skupnosti, v katerih so organizirani javni zavodi na področju poklicnega gasilstva. Na podlagi pridobljenih podatkov od vseh 14 zavodov na področju gasilsko-reševalne dejavnosti o številu operativnih gasilcev so finančne posledice ocenjene na 144.490 evrov na letni ravni.
Uresničevanje Dogovora o višini povprečnine za leto 2019
Vlada se je seznanila s predlogom Skupnosti občin Slovenije, Združenja občin Slovenije in Združenja mestnih občin Slovenije glede predloga za uresničevanje Dogovora o višini povprečnine za leto 2019.
Odgovor Vlade RS na predlog SOS, ZMOS in ZOS v zvezi z uresničevanjem Dogovora o višini povprečnine za leto 2019 najdete na tej povezavi.
Predlog Sindikata občinskih redarjev glede kolektivne pogodbe za občinske redarje
Sindikat občinskih redarjev Slovenije je na Vlado Republike Slovenije naslovil Predlog za sklenitev Kolektivne pogodbe za občinske redarje. Po mnenju Sindikata občinskih redarjev Slovenije so občinski redarji z uvedbo plačnega sistema v javnem sektorju v primerjavi z ostalimi pooblaščenimi uradnimi osebami pridobili najmanj, poklic občinskega redarja pa se je brez socialnega dialoga uvrstil v plačno lestvico nižje kot ostale pooblaščene uradne osebe. Občinski redarji so po njihovem mnenju prikrajšani tudi za dodatek za stalnost, ki pripada vsem pooblaščenim uradnim osebam na podlagi Zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Sindikat občinskih redarjev Slovenije meni, da se s Predlogom Kolektivne pogodbe za občinske redarje status občinskega redarja rešuje sistemsko in celovito.
Vlada Republike Slovenije zavrača predlog za sklenitev Kolektivne pogodbe za občinske redarje. V skladu s sistemsko ureditvijo pravic in obveznosti javnih uslužbencev iz delovnega razmerja ter enotnim plačnim sistemom javnih uslužbencev so pravice in obveznosti občinskih redarjev iz delovnega razmerja urejene v veljavnih predpisih in kolektivnih pogodbah dejavnosti.