Nominacija čebelarstva v Sloveniji za vpis na UNESCO Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva
Vlada se je na današnji seji seznanila s potekom priprav in dala soglasje k nominaciji čebelarstva v Sloveniji za vpis na UNESCO Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Nominacija, ki jo je na današnji seji sprejela vlada, temelji na enotah nesnovne dediščine, vpisanih v Register nesnovne kulturne dediščine med 2018 in 2020, in sicer: čebelarstvo, poslikavanje panjskih končnic, prevozno čebelarstvo, izdelovanje panjev in čebelnjakov, vzreja čebeljih matic kranjske čebele, apiterapija, izdelovanje malih kruhkov in lesenih modelov, lectarstvo. Pripravljena je v angleškem jeziku kot uradnem jeziku UNESCO, njen naslov je ”Beekeeping in Slovenia, A Way of Life”, v slovenskem prevodu ”Čebelarstvo v Sloveniji, način življenja”.
Mnenje vlade k predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali
Vlada je sprejela Mnenje o predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali (ZZZiv-E), skrajšani postopek, ki ga je Državnemu zboru RS v obravnavo in sprejem predložila skupina poslank in poslancev (prvopodpisana mag. Meira Hot), in ga pošlje Državnemu zboru RS. Vlada meni, da predlagane delne spremembe zakona ne bi bile smotrne (tudi z vidika porabe finančnih sredstev) in kljub temu, da so nekatere rešitve ustrezne, Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali v predlagani obliki ne podpira.
Vlada soglaša s predlogi amandmajev k Stanovanjskemu zakonu
Vlada soglaša s predlogi amandmajev k Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Stanovanjskega zakona. S predlaganimi amandmaji se v večjem delu upoštevajo predlogi in pripombe Zakonodajno-pravne službe Državnega zbora, ki so pretežno nomotehnične narave.
Vsebinsko je dodan stavek v 112 a členu, kjer je dodano, da mora lastnik pred odpovedjo najemne pogodbe pisno opomniti najemnika o kršitvi najemne pogodbe v skladu s tretjim in četrtim odstavkom 103. člena tega zakona. Namen take ureditve je, da se najemnika pravočasno seznani z možnostjo odpovedi pogodbe in načinom odprave odpovednega razloga, da lahko najemnik z ustreznim ravnanjem pogodbo ohrani v veljavi in tako prepreči neugodne posledice. Enako se ureja varstvo najemnika tudi v postopku odpovedi najemne pogodbe preko naloga za izpraznitev stanovanja v primeru neplačila najemnine ali stroškov.
Preprečili bomo dodatna tveganja za onesnaženje pitne vode
Vlada soglaša s predlogom amandmaja k dopolnjenemu Predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o vodah. Amandma je predlagalo Ministrstvo za okolje in prostor (MOP). MOP je predlagal črtanje 4. člena novele, in sicer zato, da preprečimo dodatna tveganja za onesnaženje pitne vode. Vlada soglaša, da se 4. člen novele izvzame iz Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o vodah (ZV-1G), ki je v obravnavi v Državnem zboru RS. Gre za 69. člen Zakona o vodah, s katerim bi bilo pod določenimi strogimi pogoji izjemoma možno graditi objekte in naprave na vodovarstvenem območju. Gre za objekte in naprave, ki so namenjeni proizvodnji, v katere so vključene nevarne snovi in za katere je v skladu s predpisi na področju varstva okolja treba pridobiti okoljevarstveno soglasje ter objektov in naprav za odlaganje odpadkov. Da ne bi prišlo, do možnosti gradnje objektov in naprav, ki bi potencialno lahko ogrozili vodne vire, so bile v 4. členu ZV-1G še dodatne varovalke, in sicer bi morala biti takšna gradnja dopuščena v podzakonskem aktu, ki opredeljuje vodovarstveno območje in takšna gradnja ne bi imela bistvenega vpliva na zdravstveno ustreznost voda. Glede na številna opozorila strokovnih organizacij in posameznikov, da takšna izjema potencialno dodatno ogroža vodne vire, podpisniki tega amandmaja predlagajo črtanje izjeme, s čimer vlada soglaša.
Vlada soglaša s predlogi amandmajev k noveli Zakona o tujcev
Vlada Republike Slovenije soglaša s predlogi amandmajev k Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o tujcih, druga in tretja obravnava. Predloge amandmajev je pripravilo Ministrstvo za notranje zadeve in sledijo tudi pripombam Zakonodajno-pravne službe Državnega zbora. Nanašajo se na uskladitev besedila glede pristojnosti za odločanje (z vlade na državni zbor) in uskladitev glede izkazovanja zadostnih sredstev za preživljanje za podaljšanje in izdajo nadaljnjega dovoljenja za prebivanje. Dokazila, s katerimi lahko tujec izkazuje ta pogoj, se enačijo z dokazili, ki se lahko predložijo kot dokaz v postopku izdaje prvega dovoljenja za začasno prebivanje.
Uredba o ocenjevanju javnih uslužbencev za leto 2020 zaradi posledic epidemije COVID-19
Vlada Republike Slovenije je izdala Uredbo o ocenjevanju javnih uslužbencev za leto 2020 zaradi posledic epidemije COVID-19 ter jo objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Pri postopku ocenjevanja za leto 2020 se bodo tako ocenili tudi tisti javni uslužbenci, ki so bili v letu 2020 odsotni več kot šest mesecev zaradi odrejene karantene, višje sile, ki je posledica obveznosti varstva otrok zaradi zaprtja vrtcev in šol in drugih objektivnih razlogov ali nemožnosti prihoda na delo zaradi ustavitve javnega prevoza ali zaprtja mej s sosednjimi državami, zaradi odrejenega čakanja na delo ali zaradi okužbe z virusom SARS-CoV-2. Ti javni uslužbenci se za leto 2020 ocenijo v 30 dneh od uveljavitvi te uredbe.
Ocena javnega uslužbenca, pridobljena v skladu s to uredbo, se bo upoštevala pri preverjanju izpolnjevanja pogojev za napredovanje v višji plačni razred že v letošnjem letu. Ostale določbe sistemske ureditve ocenjevanja in ugotavljanja pogojev za napredovanje v višji plačni razred, kot so določene z Zakonom o sistemu plač v javnem sektorju in Uredbo o napredovanju javnih uslužbencev v plačne razrede ostajajo nespremenjene.
V Obalno-kraški, Goriški in Koroški regiji ponovna omejitev gibanja na regijo, gibanje ponoči omejeno med 22. in 5. uro
Tri statistične regije Obalno-kraška, Goriška in Koroška so obarvane rdeče. V teh regijah se zato ponovno uvede omejitev gibanja na vsako posamezno regijo (gibanje med občinami znotraj posamezne rdeče regije je dovoljeno). Prehajanje med temi rdečimi regijami in drugimi regijami je prepovedano v obe smeri.
Pri prehajanju med rdečimi regijami in drugimi regijami mora imeti posameznik pri sebi dokazilo, s katerim izkaže upravičenost uveljavljanja izjeme, in lastnoročno podpisano čitljivo izjavo. Izjava ni potrebna, kadar posameznik prehaja med statističnimi regijami na podlagi 1. in 3. točke. Dokazilo in izjavo mora posameznik na zahtevo pokazati uradni osebi organa, pristojnega za nadzor nad izvajanjem tega odloka, policistu oziroma občinskemu redarju.
Vlada sprejela četrto verzijo nacionalne strategije cepljenja proti COVID-19
Vlada Republike Slovenije je sprejela nacionalno strategijo cepljenja proti COVID-19, verzija IV. Zaradi širjenja novih oblik koronavirusa SARS-CoV-2 se spreminjajo prednostne skupine za cepljenje.
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o kmetijstvu
Vlada je določila besedilo predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o kmetijstvu ter ga pošlje v obravnavo Državnemu zboru RS po rednem postopku.S spremembami in dopolnitvami Zakona o kmetijstvu se poenostavlja administrativne postopke za izvajanje kmetijskih ukrepov, predlaga vzpostavitev sistematičnega spremljanja stanja kmetijskih tal in določa, da se prenos kmetijskega gospodarstva v obdobju po datumu za oddajo zbirne vloge upošteva le v primeru višje sile ali prenosa lastništva.
Poročilo o izvajanju evropske kohezijske politike 2014–2020 za obdobje od januarja 2014 do konca decembra 2020
Vlada je sprejela Poročilo o izvajanju evropske kohezijske politike 2014–2020 za cilj Naložbe za rast in delovna mesta za obdobje od začetka januarja 2014 do konca decembra 2020 ter ga poslala Državnemu zboru Republike Slovenije. Vlada je Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, Ministrstvu za okolje in prostor ter Ministrstvu za infrastrukturo naložila, da do 31. maja 2021 določijo morebitni ostanek evropskih kohezijskih sredstev na mehanizmu Dogovor za razvoj regij. Prav tako morajo pripraviti analizo stanja izvajanja projektov v tem okviru in o tem poročati vladi.