Vlada spremenila uredbo o izvajanju javnega linijskega prevoza potnikov
Vlada je izdala Uredbo o spremembi in dopolnitvi Uredbe o načinu izvajanja gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, o koncesiji te javne službe in o ureditvi sistema enotne vozovnice.
Ministrstvo za infrastrukturo je na podlagi 2. odstavka 75. člena Uredbe o načinu izvajanja gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, o koncesiji te javne službe in o ureditvi sistema enotne vozovnice podaljšalo uporabo določb Uredbe o načinu izvajanja gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, o koncesiji te javne službe in o ureditvi sistema enotne vozovnice. Na podlagi četrte alineje 90. člena te uredbe je potrebno uskladiti cene mesečnih in integriranih mesečnih vozovnic, ki so ob uveljavitvi uredbe nižje od cen, določenih v tarifah prevoznin iz Priloge 3 uredbe, v treh letih od uveljavitve uredbe. Rok za uskladitev cen poteče 20. 5. 2022.
Zaradi obsežnosti predmetnega razpisa, številnih vprašanj na portalu, podaljšanega roka za predložitev ponudb do 10. 12. 2021, naknadnih dopolnitvah že oddanih ponudb in morebitnih revizijskih zahtevkov na odločitev o oddaji javnega naročila, je bilo smiselno podaljšati tudi rok za uskladitev cen mesečnih vozovnic, iz četrte alineje 90. člena Uredbe o načinu izvajanja gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, o koncesiji te javne službe in o ureditvi sistema enotne vozovnice.
Operativni program oskrbe s pitno vodo za obdobje od 2022 do 2027
Operativni program oskrbe s pitno vodo za obdobje od 2022 do 2027 je pripravilo Ministrstvo za okolje in prostor v skladu s 13. členom Uredbe o oskrbi s pitno vodo in je namenjen izvajanju javne službe oskrbe s pitno vodo. Operativni program ni namenjen reševanju celotne problematike upravljanja voda oziroma pitne vode, saj določeno tematiko pokrivajo drugi predpisi in programi. V letu 2018 se je 92,6% (1.895.294) prebivalcev oskrbovalo iz javnega vodovoda, 137.750 prebivalcev z lastno oskrbo s pitno vodo, s kapnico 7784 prebivalcev, 5986 pa je bilo takšnih prebivalcev, za katere občine niso mogle določiti načina oskrbe zaradi naslednjih razlogov: pitna voda se jim dovaža s cisternami, prijavljeni so na naslovu, vendar tam ne živijo, oskrbujejo se iz lastnega vodnega vira, za katerega ni pridobljeno vodno dovoljenje, oskrbujejo se iz odjemnega mesta sosednje stavbe.
Operativni program vsebuje prikaz veljavne normativne ureditve oskrbe s pitno vodo, območij javnih vodovodov, zajetij za pitno vodo in rezervnih zajetij za pitno vodo, podrobnejšo določitev območij poselitve, analizo stanja opremljenosti območij javnih vodovodov in območij poselitve z javnim vodovodom. Operativni program vsebuje tudi stvarno in finančno analizo izvajanja operativnega programa oskrbe s pitno vodo ter analize stanja zajetij za pitno vodo, stanja lastne oskrbe s pitno vodo, stanja meddržavne izmenjave vode, namenjene oskrbi s pitno vodo, učinkovitosti in gospodarnosti izvajanja javne službe in metodologijo za določanje dopustne ravni vodnih izgub.
Poleg navedenega vsebuje tudi cilje, ukrepe, roke, oceno stroškov in nosilce za varstvo zajetij za pitno vodo pred onesnaženjem, monitoring kakovosti podzemne vode oziroma površinske vode, ki se uporablja za oskrbo s pitno vodo, zmanjšanje vodnih izgub v javnih vodovodih, zagotavljanje rezervnih zajetij za pitno vodo, doseganje standardov opremljenosti, povečanje varnosti oskrbe v pitno vodo na območjih javnih vodovodov, povečanje učinkovitosti in gospodarnosti izvajanja javne službe in spodbujanje varčne rabe pitne vode.
(Vir: Vlada RS, NJ)