Eden ključnih ciljev socialnega varstva do leta 2030 je zmanjševanje tveganja revščine
Vlada Republike Slovenije je določila besedilo predloga Resolucije o nacionalnem programu socialnega varstva za obdobje 2022 – 2030.
Resolucija o nacionalnem programu socialnega varstva za obdobje 2022–2030 ( ReNPSV22-30) določa usmeritve za delovanje in razvoj sistema socialnega varstva v navedenem obdobju. Opredeljuje osnovna izhodišča za delovanje in razvoj sistema, določa cilje in aktivnosti za dosego teh ciljev, določa razvoj storitev in programov socialnega varstva vključno s cilji do leta 2030, opredeljuje način izvajanja in spremljanja izvajanja resolucije in opredeljuje vire (kadrovske in finančne) za izvajanje ciljev resolucije ter načrtovan razvoj storitev in programov.
Resolucija o Nacionalnem programu visokega šolstva 2030
Vlada Republike Slovenije je določila predlog Resolucije o Nacionalnem programu visokega šolstva 2030 in ga bo poslala v obravnavo in sprejem Državnemu zboru Republike Slovenije. Gre za ključni strateški dokument za oblikovanje kakovostnih ciljev, meril, ukrepov in politik na področju slovenskega visokošolskega prostora.
Predlog Resolucije o Nacionalnem programu visokega šolstva 2030 temelji na strokovnih izhodiščih, ki jih je sprejel Svet RS za visoko šolstvo aprila lani. Celovito naslavlja področje visokega šolstva zlasti v smeri dviga ravni kakovosti visokošolske izobrazbe v Sloveniji, povečanja odzivnosti, prožnosti in privlačnosti visokošolskega sistema glede na potrebe gospodarstva, negospodarstva in celotne družbe, krepitve njegove vpetosti v mednarodno okolje, izboljšanja dostopnosti izobraževanja in možnosti za nenehno izobraževanje ter vseživljenjsko učenje v visokem šolstvu v vsej Sloveniji, povečanja intenzivnosti raziskav in inovacij ter izboljšanega prenosa znanja v okolje.
Sprememba Uredbe o izvajanju podukrepa pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete iz Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020
Vlada je izdala Uredbo o spremembah Uredbe o izvajanju podukrepa pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete iz Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020.
Uredba o izvajanju podukrepa pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete iz Programa razvoja podeželja (PRP) RS za obdobje 2014–2020 vsebuje določbe, s katerim se dodeljuje zagonsko podporo mladim kmetom po prevzemu ali nakupu kmetijskega gospodarstva. Uredba se spreminja zaradi dodanih finančnih sredstev za izvedbo podukrepa, ki so bile odobrene z 10. spremembo PRP 2014–2020 v višini 6 milijonov evrov javnih sredstev, od tega 4,8 milijona evrov iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in 1,2 milijona evrov iz proračuna Republike Slovenije.
Dodana sredstva bodo razpisana v začetku letošnjega leta skupaj s preostankom sredstev iz letošnjega javnega razpisa.
Vlada sprejela odgovor na zaprosilo Računskega sodišča v zvezi s financiranjem primerne porabe občin
Računsko sodišče Republike Slovenije je Vlado Republike Slovenije 18. 11. 2021 zaprosilo za informacijo o izvedenih ukrepih po končanju revizijskega postopka (revizijsko poročilo Financiranje primerne porabe občin z dne 13. 6. 2017 in porevizijskega poročilo Popravljalni ukrepi pri reviziji financiranje primerne porabe občin z dne 21. 11. 2017).
Vlada je pripravila odgovore in pojasnila na zastavljena vprašanja po posameznih ukrepih.
Po končanju revizijskega postopka in izdaji revizijskega in porevizijskega poročila se je sledilo navodilom računskega sodišča, k čemur je pomembno prispevala sprememba Zakona o financiranju občin in Pravilnika o določitvi podprogramov, ki se upoštevajo za izračun povprečnih stroškov za financiranje nalog občin, oba v letu 2017, kot tudi Zakon o finančni razbremenitvi občin, ki je bil sprejet konec leta 2020.
Vlada določila besedilo predloga Zakona o cestah
Vlada Republike Slovenije je določila besedilo predloga Zakona o cestah. Predlog zakona ne vpeljuje bistvenih novih rešitev na področju upravljanja z javnimi cestami, se pa obstoječe določbe prilagajajo spremenjeni evropski zakonodaji. Obenem se posamezne določbe prilagajajo spremenjeni zakonodaji (predvsem na področju gradnje objektov), prav tako se predlaga določene rešitve oziroma poenostavitve postopkov, ki so se v dosedanjem obdobju veljavnosti zakona izkazale za pomanjkljive in jih je mogoče izboljšati oziroma prilagoditi dejanskim razmeram v praksi.
Vlada določila besedilo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o gasilstvu
Vlada Republike Slovenije je na današnji seji določila besedilo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o gasilstvu. Poslala ga bo v obravnavo Državnemu zboru Republike Slovenije po rednem postopku.
Temeljni cilj Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o gasilstvu je omogočiti nadaljnji razvoj gasilstva ter povečati usklajenost, racionalnost in učinkovitost izvajanja operativnih nalog gasilstva.
Vlada določila besedilo Predloga zakona o spremembi Zakona o varstvu pred požarom
Vlada Republike Slovenije je na današnji seji določila besedilo Predloga zakona o spremembi Zakona o varstvu pred požarom. Poslala ga bo v obravnavo Državnemu zboru Republike Slovenije po skrajšanem postopku.
S predlagano spremembo se vzpostavijo pogoji za financiranje standardiziranih gasilskih zavarovanj pripadnikov gasilske organizacije in standardiziranih gasilskih zavarovanja vozil, opreme in objektov, ki jih uporabljajo gasilske organizacije v okviru izvajanja svojih nalog, katerih financiranje je bilo z Zakonom o finančni razbremenitvi občin (ZFRO) z občin preneseno na državo.
Vlada Republike Slovenije predlaga, da se Predlog zakona o spremembi Zakona o varstvu pred požarom obravnava po skrajšanem postopku v skladu s 142. členom Poslovnika državnega zbora. Predlog obravnave po skrajšanem postopku je utemeljen z dejstvom, da se bo s sprejemom zakona omogočilo izvajanje določb Zakona o finančni razbremenitvi občin, ki se nanašajo na standardizirana gasilska zavarovanja, katerih izvajanje mora, kljub prenosu financiranja na državno raven, potekati nemoteno.
(Vir: Vlada RS, NJ)