183. redna seja Vlade RS
Predlog uredbe o načinu ugotavljanja pogojev in meril za dodelitev investicijskih spodbud ter pogojev za strateško investicijo
Vlada je sprejela Predlog uredbe o načinu ugotavljanja pogojev in meril za dodelitev investicijskih spodbud ter pogojev za strateško investicijo, s katero določa način ugotavljanja izpolnjevanja pogojev za dodelitev investicijskih spodbud, način ugotavljanja izpolnjevanja pogojev za strateško investicijo, merila za ocenjevanje vlog za dodelitev investicijskih spodbud ter merila za ugotavljanje izkazane javne koristi za strateško investicijo.
Uredba služi tudi kot podlaga samoupravnim lokalnim skupnostim, v kolikor želijo prodati nepremičnino po cenah, ki so nižje od tržnih, ter SID – Slovenski izvozni in razvojni banki d.d. za dodeljevanje kreditov, garancij ter subvencioniranih obrestnih mer, in sicer za ocenjevanje vlog iz naslova spodbujanja investicij, pod pogoji in merili iz te uredbe.
Predlog operativnega načrta o sodelovanju ministrstev pri pripravi regionalnih razvojnih programov za obdobje 2021–2027
Vlada je sprejela Predlog operativnega načrta o sodelovanju ministrstev pri pripravi regionalnih razvojnih programov za obdobje 2021–2027. Cilj tega operativnega programa je zagotoviti vse pogoje za pravočasno sprejetje RRP 2021–2027. RRP naj bi bili v fazi predlogov pripravljeni za sprejem do konca leta 2019. V postopku priprave RRP 2021–2027 bodo pripravljene strategije razvoja regij, ki bodo vključevale tudi prostorske vsebine, ki so nujne za kasnejšo pripravo regionalnih prostorskih planov.
Načrt razvoja širokopasovnih omrežij naslednje generacije do leta 2020
Vlada je sprejela Dodatek k Načrtu razvoja širokopasovnih omrežij naslednje generacije do leta 2020. Z namenom doseganja strateških ciljev Načrta NGN 2020 in ciljev Evropske digitalne agende 2020 bo Ministrstvo za javno upravo na osnovi potrjenega Dodatka k Načrtu NGN 2020 v letu 2018 izvedlo zaključno testiranje tržnega interesa. Ugotovljene bele lise bodo sofinancirane iz omenjenih Evropskih strukturnih in investicijskih skladov.
Dodatek k Načrtu NGN 2020 naslavlja tudi nove usmeritve in strateške cilje Evropske Komisije na področju elektronskih komunikacij in povezljivosti do leta 2025. Vizija Evrope je, da do leta 2025 postane giga-bitna družba.
Kontingentni načrt
Vlada je sprejela Kontingentni načrt Republike Slovenije za zagotovitev nastanitve in oskrbe v primeru povečanja števila prosilcev za mednarodno zaščito ter izvajanja postopkov mednarodne zaščite. Kontingentni načrt je pripravljen za načrtovanje aktivnosti v primeru nenadnega ali postopnega povečanja števila prosilcev za mednarodno zaščito, v njem so dogovorjeni scenariji in cilji, opredeljeni vsi potrebni ukrepi in organi ter vzpostavljeni sistemi možnega odzivanja na novo nastalo izredno situacijo. Ukrepi in udeležba posameznih organov so opredeljeni glede na različen obseg povečanja števila prosilcev.
Poročilo o normativni dejavnosti vlade
Od načrtovanih 164 predpisov za celotno leto 2018 je v prvi polovici leta, ko je bilo predvidenih 108 predpisov, Vlada realizirala 57, kar predstavlja 52,78% realizacijo.
Resolucija o nacionalnem programu izobraževanja odraslih v Republiki Sloveniji
Vlada se je seznanila z analizo uresničevanja Resolucije o nacionalnem programu izobraževanja odraslih v Republiki Sloveniji 2013-2020 (ReNPIO13-20) za obdobje 2014 – 2016 in jo poslala v obravnavo Državnemu zboru RS. Omenjena analiza je potrdila, da je vseživljenjsko izobraževanje in učenje bistvenega pomena za gospodarski in družbeni napredek ter osebno rast in participacijo slehernega posameznika. Sad triletnega dela vseh vključenih ministrstev je pripomogel k večji prepoznavi in umeščanju področja izobraževanja odraslih v ključne strateške dokumente države (Strategija dolgožive družbe, Vizija Slovenije 2050, Strategija razvoja Slovenije 2030, idr.).
258. dopisna seja Vlade RS
Uredba o nacionalnih zgornjih mejah emisij onesnaževal zunanjega zraka
Vlada je izdala Uredbo o nacionalnih zgornjih mejah emisij onesnaževal zunanjega zraka. Z uredbo, ki se izdaja na podlagi Zakona o varstvu okolja, se v slovenski pravni red prenaša evropsko direktivo o zmanjšanju nacionalnih emisij za nekatera onesnaževala zraka (2016/2284).
V novem nacionalnem programu nadzora nad onesnaževanjem zraka, ki bo pripravljen do aprila 2019, bodo vključeni ukrepi v vseh ustreznih sektorjih, vključno s kmetijstvom, energetiko, industrijo, cestnim prometom, ogrevanjem v gospodinjstvih, topili in uporabo necestne mobilne mehanizacije.
Poročilo o zadolževanju občin v preteklem letu
Vlada se je seznanila s poročilom o zadolževanju občin in pravnih oseb javnega sektorja na ravni občin v preteklem letu ter o zadolženosti na 31. december 2017. Skupna zadolženost (občin in pravnih oseb javnega sektorja na ravni občin) se je v letu 2017 v primerjavi z letom 2016 zmanjšala za 2,2 milijona evrov in je konec leta 2017 znašala 841,6 milijonov evrov oziroma 1,94 % BDP. Od tega je znašalo stanje dolga občin 708,6 milijonov evrov, stanje dolga pravnih oseb javnega sektorja na ravni občin pa 133 milijonov evrov. V strukturi skupne zadolžitve so 84 % predstavljali dolgovi občin in 16 % dolgovi pravnih oseb v občinah. Povprečni skupni dolg na prebivalca v letu 2017 je znašal 408 evrov.
V letu 2017 je ministrstvo za finance 66 občinam izdalo 78 soglasij k zadolžitvi. Skupni obseg novih zadolžitev na podlagi izdanih soglasij je znašal 61,5 milijonov evrov. Povprečna zadolženost v letu 2017 obravnavanih občin je bila 5,9 % njihovih v predhodnem letu realiziranih prihodkov. Občine so se zadolževale predvsem za investicije, predvidene v občinskih proračunih za leto 2017, 14 občin pa je upravljalo z dolgom občinskega proračuna. V letu 2017 se je pri državnem proračunu z odobritvijo ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo dodatno zadolžilo 132 občin v skupni višini 20,6 milijonov evrov in sicer 0,7 milijonov za upravljanje z dolgom občinskega proračuna in 19,9 milijonov za sofinanciranje investicij v lokalno javno infrastrukturo in investicij posebnega pomena za zadovoljevanje skupnih potreb in interesov prebivalcev občine, ki so uvrščene v načrte razvojnih programov občinskih proračunov.
Vlada ugotavlja, da obseg skupne zadolženosti občin in pravnih oseb javnega sektorja na ravni občin v letu 2017 na globalni ravni ni zaskrbljujoč. Občine tudi s pomočjo zadolževanja izvajajo investicije, ki pomenijo plačila izvajalcem, nova delovna mesta delavcem, izboljšano kakovost življenja občanom, gospodarsko aktivnost in s tem ustvarjajo BDP.
Spremembi Programa odprave posledic škode v kmetijstvu zaradi suše leta 2017
Vlada je sprejela Spremembi Programa odprave posledic škode v kmetijstvu zaradi suše leta 2017 (program), ki je bil sprejet konec maja letos.
Črtana je bila izjema za pomoči za odpravo škode zaradi nekaterih naravnih nesreč, se gre pri suši za neugodne vremenske razmere, ki jih je mogoče enačiti z naravnimi nesrečami. Dopolnjeno je bilo tudi poglavje, ki se nanaša na preglednost državnih pomoči in sicer z jasno navedbo, da bodo informacije o shemi pomoči javnosti na voljo za obdobje vsaj 10 let ter z naslovom spletnega mesta, na katerem bodo te informacije na voljo.
(Vir: Vlada RS, ab)