Sprememba Uredbe o izvajanju podukrepa pomoč za zagon dejavnosti, namenjene razvoju majhnih kmetij
Vlada je izdala spremembo Uredbe o izvajanju podukrepa pomoč za zagon dejavnosti, namenjene razvoju majhnih kmetij, iz Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020.
Analize so pokazale, da je v Sloveniji več kot 3.000 majhnih kmetij, ki so uvrščene v OMD in katerih pretežni del kmetijskih površin v uporabi predstavljajo trajni nasadi. Ker so tudi te kmetije pomembne z vidika pridelave hrane, preprečevanja zaraščanja, ohranjanja biotske raznovrstnosti in ohranjanja delovnih mest, se jih s predlagano spremembo vključuje v podukrep pomoč za zagon dejavnosti, namenjene razvoju majhnih kmetij, s čimer se bo prispevalo k njihovi ohranitvi in nadaljnjemu razvoju.
Pogoj PCT tudi za udeležence športno rekreativne dejavnosti v zaprtih prostorih
Vlada Republike Slovenije je izdala Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o začasnih omejitvah pri izvajanju športnih programov ter ga bo objavila v Uradnem listu Republike Slovenije. S spremembo odloka se pogoj cepljenosti, prebolevnosti in testiranja, skladno z odlokom, ki ureja začasne ukrepe za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2, določa tudi za vse udeležence športno rekreativne dejavnosti v zaprtih prostorih, ki so starejši od 15 let, razen, če ni drugače določeno z odlokom, ki ureja začasne pogoje za izvajanje dejavnosti v vzgoji in izobraževanju ter visokem šolstvu.
Spremembe in dopolnitve odloka začnejo veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, sama veljavnost odloka pa se podaljšuje vključno do 5. septembra 2021.
Brez pogoja PCT in karantene čez mejo lahko tudi šolarji in osebe, ki jih peljejo
Poleg dosedanjih petih izjem za vstop v Slovenijo brez napotitve v karanteno in izpolnjevanja pogoja PCT je dodana nova izjema za:
- osebo, ki prehaja mejo zaradi prevoza otroka, ki še ni dopolnil 15 let, zaradi njegove vključenosti v vzgojo in izobraževanje, če se čez mejo vrne v dveh urah po prehodu meje.
Vlada potrdila predlog Zakona o oskrbi s plini
Vlada Republike Slovenije je določila besedilo Zakona o oskrbi s plini in ga poslala v Državni zbor Republike Slovenije v obravnavo in sprejetje po rednem zakonodajnem postopku
Predlog Zakona o oskrbi s plini iz EZ-1 izloča področje oskrbe s plini in ga ureja samostojno. Predlog zakona tako določa pravila delovanja trga s plinom, proizvodnje, prenosa, distribucije, shranjevanja in dobave plina, skupaj z določbami za varstvo odjemalcev, načine in oblike izvajanja gospodarskih javnih služb na področju prenosa in distribucije plina, načela in ukrepe za doseganje zanesljive oskrbe s plinom in druga vprašanja oskrbe s plinom. Dodatno so v zakon vnesena določila o izvajanju nujnih ukrepov pri oskrbi s plini v primeru, ko je oskrba s plinom motena do te mere, da je potrebno za vzdrževanje delovanja plinskega sistema izvajati neprostovoljno zmanjševanje ali prekinitev dobave plina.
(Vir: Vlada RS, al)