Odlok o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja zaradi preprečitve ponovnih izbruhov okužb in širjenja okužb z nalezljivo boleznijo COVID-19 začasno določa pogoje prebolevnosti, cepljenja ali testiranja, pogoje za ustreznost testa, uporabo testa HAG za samotestiranje, uporabo zaščitne maske na javnih krajih oziroma prostorih, obvezno razkuževanje rok, medosebno razdaljo in prezračevanje zaprtih prostorov.
Odlok začne veljati v ponedeljek, 6. septembra 2021, njegove določbe, ki se nanašajo na teste HAG za samotestiranje pa je potrebno uveljaviti do nedelje, 12. septembra 2021.
Objava Odloka: https://www.uradni-list.si/_pdf/2021/Ur/u2021142.pdf
Prenehanje uporabe Uredbe o načinu vpisa upravljavcev nepremičnin v zemljiški kataster in kataster stavb
Vlada je izdala Uredbo o prenehanju uporabe Uredbe o načinu vpisa upravljavcev nepremičnin v zemljiški kataster in kataster stavb.
Nov podzakonski predpis o načinu vpisa in izbrisa upravljavcev v kataster nepremičnin, sprejet na podlagi ZKN, je pravilnik. Pravilnik kot hierarhično nižji pravni akt ne more vsebovati določbe, da se z dnem njegove uveljavitve preneha uporabljati Uredba o načinu vpisa upravljavcev nepremičnin v zemljiški kataster in kataster stavb, ki je hierarhično višji pravni akt kot pravilnik. Zato je treba sprejeti pravni akt enakega hierarhičnega položaja – to je uredbo, ki določa prenehanje uporabe Uredbe o načinu vpisa upravljavcev nepremičnin v zemljiški kataster in kataster stavb. Uredba se preneha uporabljati 4. aprila 2022, ko se bo začel uporabljati ZKN.
Uredba o prenehanju uporabe Uredbe o označevanju stanovanj in poslovnih prostorov
Vlada je izdala Uredbo o prenehanju uporabe Uredbe o označevanju stanovanj in poslovnih prostorov. Nov podzakonski predpis o oštevilčenju in označevanju stanovanj in poslovnih prostorov, sprejet na podlagi ZKN, je pravilnik. Pravilnik kot hierarhično nižji pravni akt ne more vsebovati določbe, da se z dnem njegove uveljavitve preneha uporabljati Uredba o označevanju stanovanj in poslovnih prostorov, ki je hierarhično višji pravni akt kot pravilnik. Zato je treba sprejeti pravni akt enakega hierarhičnega položaja – to je uredbo, ki določa prenehanje uporabe Uredbe o označevanju stanovanj in poslovnih prostorov. Uredba se preneha uporabljati 4. aprila 2022, ko se bo začel uporabljati ZKN.
Spremembe Poslovnega in finančnega načrta Slovenskega regionalno razvojnega sklada v letu 2021
Zaradi razglasitve epidemije COVID-19 in pričakovanih negativnih posledic na gospodarstvo je Vlada RS že potrdila spremenjen Poslovni in finančni načrta Slovenskega regionalno razvojnega sklada za leti 2020 in 2021. Glede na zaznane potrebe pa je Vlada RS na seji sprejela dodatne spremembe načrta v letu 2021.
- Z vnovično spremembo v letu 2021 se Sklad usmerja v spodbujanje socialnega podjetništva, ki s svojim delovanjem pripomore k inovativnemu reševanju socialnih, gospodarskih, okoljskih in družbenih izzivov ter zagotavlja delovna mesta in socialno vključenost ranljivih skupin. V ta namen bo objavljen javni razpis v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020 v skupni višini do 3.048.867,03 evrov.
- Ker je Vlada RS potrdila Program spodbujanja gospodarske osnove italijanske narodne skupnosti za obdobje 2021-2024, je ta podala pobudo za premostitveno financiranje projektov iz sredstev kupnin za razvoj gospodarskih osnov dvo-narodnostnega območja. S spremembo Poslovnega in finančnega načrta Sklada za letošnje leto bodo tako do sredstev iz tega naslova upravičene tudi neprofitne organizacije.
- V okviru interventnega Zakona o ukrepih za odpravo posledic pozebe v kmetijski proizvodnji med 5. in 9. aprilom 2021, bo Sklad pripravil javni razpis za dodeljevanje posojil s subvencijo obrestne mere, za obratna sredstva.
- V drugi polovici leta 2021 bo Sklad ponovno objavil tudi javne razpise iz programa Pred-financiranje.
Vlada soglaša s predlogom amandmaja k Predlogu Zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih 2021 do 2031
Z amandmajem se za izvajanje investicij za zdravstveno dejavnost na primarni ravni zagotovi 150 milijonov eurov in tako poviša skupni znesek za najpomembnejše investicije v slovensko zdravstvo v letih od 2021 do 2031 za dodatnih 100 milijonov eurov.
Ministrstvo za zdravje bo vsako leto izvedlo javni razpis za sofinanciranje investicij na primarni ravni. Prijavitelj na razpis je lahko:
- občina/mestna občina, ustanoviteljica zdravstvenega doma,
- v primeru, da je ustanoviteljstvo zdravstvenega doma razdeljeno med več občin, je lahko prijavitelj le ena izmed občin soustanoviteljic. K prijavi prijavitelj priloži soglasje oziroma pooblastilo ostalih občin soustanoviteljic.
S sofinanciranjem investicij na primarni ravni ministrstvo zagotavlja:
- pridobitev in posodobitev funkcionalnih prostorov, pridobitev ustrezne opreme in izboljšanje standardov osnovnega zdravstva za prebivalce posameznih občin s ciljem najboljše možne izrabe prostorov,
- dostopnost občanom do zdravstvenih storitev na območjih oziroma v občinah, kjer se dejavnost še ne izvaja, medicinsko opremo za posamezno zdravstveno dejavnost s ciljem najbolj smotrne izrabe opreme za kvalitetnejše izvajanje programov zdravstvenega varstva,
- sofinanciranje SUC, prizidkov, novogradnje in medicinske ter ostale opreme za delovanje ZD,
- hiter in učinkovit dostop do pacientov v primeru, ko je potrebna nujna medicinska pomoč, obiski zdravnikov in sester na domu pacienta.
(Vir: Vlada RS, al)