Z vami tokrat delimo izkušnjo mesta Umeå na Švedskem, kjer urbanistično načrtovanje upošteva vidik vključenosti obeh spolov, in s tem omogoča varnejše in bolj “vključujoče” tamkajšnje ulice. Ker so ženske še vedno premalo zastopane na področju urbanističnega načrtovanja, se danes pogosto srečujemo z mesti, ki so jih načrtovali moški in temeljijo na njihovih izkušnjah z javnim prostorom. Če pri razvoju in načrtovanju naših občin poudarjamo enakost spolov, lahko ustvarjamo varnejše in bolj vključujoče urbane prostore za vse.
Ena od zgodb o uspehu prihaja iz švedskega mesta Umeå, ki šteje 130.224 prebivalcev in si že od poznih 70. let prejšnjega stoletja prizadeva za vključevanje enakosti spolov v urbanistično načrtovanje. Mesto, ki je od leta 2008 podpisnik Evropske listine za enakost CEMR, je bilo izbrano za vodilnega partnerja v programu Gendered Landscape network, ki ga financira EU in ga organizira URBACT.
Leta 2009 je Umeå začel izvajati inovativno in stalno pobudo: avtobusno turnejo “The Gendered Landscape” (Pokrajina enakosti spolov), ki obsega 25 postajališč, na katerih so predstavljene občinske pobude, ki vključujejo vidike enakosti spolov in urbanistično načrtovanje. Z njo se ozavešča o pomenu dolgoročne perspektive na področju urbanističnega načrtovanja z vidika spola, prikazuje uspešno delo na področju enakosti spolov in opozarja na vprašanja, ki jih je še treba obravnavati..
Občinsko parkirno podjetje Upab si je prizadevalo, da bi parkirišče Nanna spremenilo v varno in vsem dostopno okolje. V ta namen so ga prebarvali, uvedli novo in boljšo osvetlitev ter lažje odpiranje vrat, opečne stene na stopniščih pa so zamenjali s steklenimi stenami za boljšo vidljivost.
Občina Umeå je prosto cono v parku Årstidernas zgradila v tesnem sodelovanju s skupino mladih deklet, ki so delile svoje izkušnje z javnim prostorom in občutek varnosti ali negotovosti. To je občino spodbudilo, da se je skupaj z drugimi ljudmi lotila vidljivosti, osvetlitve in bližine ceste ter skušala Svobodno cono spremeniti v varno in prijetno zbirališče za druženje s sedeži, električnimi vtičnicami, brezžičnim internetom in možnostjo poslušanja glasbe prek zvočnikov.
Prav tako je bil temen in ozek predor spremenjen v varen in dostopen prostor z velikimi svetlobnimi dovodi in zaobljenimi vogali za boljšo vidljivost. Poleg tega je predor oživljen z umetniškim delom, ki ponuja prijeten in varen občutek: umetniška stvaritev je poklon lokalni avtorici Sari Lidman, katere citate, branje in pogovore je (skupaj z okoljskimi zvoki) mogoče aktivirati s pritiskom na gumbe.
To so le nekateri od številnih primerov, ki jih lahko predstavi Umeå. Kot je izkusilo mesto, so prednosti krajinske ureditve, ki je prilagojena spolom, številne.
Linda Gustafsson, uradnica za enakost spolov v mestu Umeå, ki se je pri svojem delu zgledovala po resničnosti drugih mest, meni, da je ključnega pomena, da mesta primerjajo in izmenjujejo podatke o svojem delu. Tako lahko vsako mesto najde svoje rešitve, prilagojene lokalnim razmeram, kako pristopiti k enakosti spolov in jo vključiti v urbanistično načrtovanje
(AP, povzeto po CEMR: Gender equality (ccre.org))