Zmanjševanje onesnaževanja okolja s plastičnimi proizvodi
Vlada je sprejela Uredbo o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje.
Uredba ureja posamezne cilje in ukrepe za nekatere posamezne plastične proizvode in za odpadke, ki nastanejo iz teh proizvodov.
Cilj vseh ukrepov je zmanjšanje onesnaževanja okolja z odpadki iz teh proizvodov ter njihova smotrna zasnova in raba. Uredba tako določa ukrepe za najpogosteje najdene odpadne plastične proizvode za enkratno uporabo na obalah oceanov v EU in za ribolovno opremo, ki vsebuje plastiko. S to uredbo se v slovenski pravni red v celoti prenaša Direktiva (EU) Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. junija 2019 o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje.
V uredbi je določen tudi nacionalni cilj zmanjšanja plastičnih lončkov za pijače in plastičnih posod za živila za enkratno uporabo ter ukrepe za dosego tega cilja. Cilj je zmanjšanja porabe plastičnih proizvodov za enkratno uporabo do leta 2026 najmanj 20 % , glede na leto 2022, merjeno v številu teh proizvodov, danih na trg v Sloveniji. Za zmanjšanje porabe so sprejeti ukrepi za organizatorja prireditev, upravljavcev aparatov za tople in hladne napitke ter ukrepi za ponudnika pijače in hrane ter druge osebe, ki lahko s kakršnimi koli ukrepi prispevajo k zmanjšanju uporabe teh proizvodov.
Za namene recikliranja plastenk je določen minimalen cilj ločenega zbiranja odpadnih plastenk, in sicer od 1. januarja 2025 naprej najmanj 77 % in do 1. januarja 2029 naprej najmanj 90 %.
Vlada izdala Uredbo o višini dodatka za posebne pogoje dela na območju občin z nižjo razvitostjo
Vlada Republike Slovenije je na današnji redni seji izdala Uredbo o višini dodatka za posebne pogoje dela na območju občin z nižjo razvitostjo.
V Uredbi so opredeljena merila za določitev višine dodatka za posebne pogoje dela na območjih z nižjo razvitostjo. Pri čemer je do dodatka upravičen zdravnik, zaposlen v ambulanti družinske medicine, ambulanti otroškega in šolskega dispanzerja, dispanzerju za ženske ali zobozdravstveni ambulanti.
Uredba poleg višine dodatka za posebne pogoje dela na območjih občin z nižjo razvitostjo, določa tudi način vlaganja zahtevkov, obvezna dokazila in roke za vložitev zahtevkov za dodatek ter način poročanja stanja izplačanih dodatkov, ki jih more izvajalec poslati na ministrstvo za zdravje.
Za določitev višine dodatka uredba določa naslednja merila:
- obseg tima (število timov v tabeli ZZZS),
- preseganje glavarinskih količnikov na tim,
- preseganje količnikov iz obiskov,
- delež priznanega kadra v standardu,
za vsako od navedenih vrst ambulant pa je določena vrednost in formula, na podlagi katere se izračuna višino dodatka za posameznega zdravnika
Uredba je izvedbeni predpis 16. člena Zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema . Ocenjeno je, da v občinah z nižjo razvitostjo deluje skupno približno 52 polnih timov družinske medicine in 10 polnih timov otroškega in šolskega dispanzerja (javni zdravstveni zavodi in koncesionarji. Ocenjena vrednost potrebnih finančnih sredstev je 31.000 evrov bruto na mesečni oziroma 370.000 evrov bruto na letni ravni.