Predlog Resolucije o nacionalnem programu za kulturo
Vlada je določila besedilo predloga Resolucije o nacionalnem programu za kulturo 2022‒2029 in ga poslala v obravnavo Državnemu zboru po rednem postopku.
Resolucija celostno obravnava in povezuje vrsto različnih področij, s ciljem oblikovanja celovite in heterogene strategije na področju kulture. Resolucija prinaša izhodišča za učinkovitejše vključevanje kulture pri načrtovanju družbenega razvoja in osebne rasti slehernega posameznika, ki temeljijo na poglobljenem razumevanju javnega interesa in skupnega dobrega, sodobnih znanstvenih dognanjih ter oblikovanju spodbudnega okolja za varovanje in uresničevanje širokega nabora potencialov kulture in kulturnih vrednot.
Vlada določila predlog Resolucije o znanstvenoraziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2030
Vlada Republike Slovenije je določila predlog Resolucije o znanstvenoraziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2030 (ZRRIS 2030) in jo bo poslala v Državni zbor Republike Slovenije v obravnavo in sprejetje. Gre za ključni strateški dokument za področje raziskav, razvoja in inovacij, ki bo osnova za oblikovanje politik, povezanih s področji družbenega, gospodarskega in trajnostnega razvoja ter družbenimi izzivi.
Uredba o spremembah Uredbe o shemah neposrednih plačil
Vlada je izdala Uredbo o spremembah Uredbe o shemah neposrednih plačil in jo objavi v Uradnem listu RS.
Uredba se spreminja in dopolnjuje zaradi:
- popravkov sklicev na spremembe predpisov EU, ki urejajo sheme za neposredna plačila;
- odstotka ovojnice, ki se namenja za dohodkovno podporo za mlade kmete (za plačilo za mlade kmete se za izognitev neizkoriščenim sredstvom nameni do 1,2 % ovojnice za neposredna plačila);
- spremembe pri dodelitvi plačilnih pravic iz naslova nacionalne rezerve. V celoti se mora upoštevati priporočilo, ki izhaja iz ugotovitev revizije Evropske komisije glede upravljanja in nadzora shem pomoči na površino in ukrepov na površino, povezanih z Evropskim kmetijskim jamstvenim skladom (EKJS) in Evropskim kmetijskim skladom za razvoj podeželja;
- posodobitve podatkov o povprečnem hektarskem pridelku ene vrste zelenjadnic in povprečnega hektarskega pridelka zelenjadnic skupaj za leto 2022.
Sprememba Uredbe o ukrepih kmetijsko-okoljska-podnebna plačila, ekološko kmetovanje in plačila območjem z naravnimi ali drugimi posebnimi omejitvami iz Programa razvoja podeželja za obdobje 2014–2020
Vlada je izdala Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o ukrepih kmetijsko-okoljska-podnebna plačila, ekološko kmetovanje in plačila območjem z naravnimi ali drugimi posebnimi omejitvami iz Programa razvoja podeželja Republike Slovenije (PRP RS) za obdobje 2014–2020 in jo objavi v Uradnem listu RS.
Uredba določa izvajanje in financiranje ukrepov za kmetijsko-okoljska-podnebna plačila (KOPOP), ekološko kmetovanje (EK) in plačila območjem z naravnimi ali drugimi posebnimi omejitvami iz PRP RS za obdobje 2014–2020 v letu 2022.
Vlada sprejela soglasje k predlogu amandmajev k noveli Zakona o financiranju občin
Predlagan je amandma, s katerim se drugi odstavek spremenjenega 20. a člena Zakona o financiranju občin (sofinanciranje obveznosti občin z evidentiranimi romskimi naselji) namesto na pravilnik, ki ureja razvrstitev razvojnih regij po stopnji razvitosti za posamezno programsko obdobje, sklicuje na hierarhično nadrejen zakon, ki ureja spodbujanje skladnega regionalnega razvoja.
Poleg tega je v spremenjenem 20. a členu predvidena postopnost uvajanja dodatnih sredstev, tako kot je postopnost uvajanja dodatnih sredstev določena v prehodnih določbah Zakona o finančni razbremenitvi občin.
Predlagani amandma sledi mnenju Zakonodajno-pravne službe Državnega zbora.
Vlada določila besedilo predloga Zakona o elektronskih komunikacijah
Vlada Republike Slovenije je določila besedilo predloga Zakona o elektronskih komunikacijah in ga pošlje v obravnavo in sprejetje Državnemu zboru Republike Slovenije po rednem zakonodajnem postopku.
Cilj predlaganih rešitev je urediti učinkovitejšo uporabo radiofrekvenčnega spektra, spodbujanje investicij v visokozmogljiva in visokokakovostna omrežja, zagotavljanje varnosti omrežij in storitev vključno zaradi povečanih tveganj, ki jih prinaša tehnologija 5G pri zagotavljanju teh omrežij in storitev subjektom, ki z vidika države in družbe zagotavljajo tako imenovane kritične storitve, zaščito potrošnikov in izboljšan dostop do storitev ter varovanje življenj prek dostopa do številk za komunikacije v sili. V okviru univerzalne storitve se zagotavlja prenosno hitrost, ki omogoča uporabo širokega nabora storitev, kot so npr. e-Uprava, spletno bančništvo in videoklici.
Dopolnjuje se tudi peti odstavek 192. člena predloga zakona, pri čemer se ureja situacija, ko naročnik ob prekinitvi naročniške pogodbe zaradi sprememb pogodbenih pogojev na strani izvajalca storitev prejeto terminalsko opremo vrne izvajalcu storitev. Upoštevano je dejstvo, da je bil medtem ustanovljen Urad Vlade Republike Slovenije za informacijsko varnost, ki je prevzel naloge Uprave Republike Slovenije za informacijsko varnost, ki je bil organ v sestavi Ministrstva za javno upravo.
Vlada sprejela sklepe glede opravljanja nujnih nalog v organih državne uprave
Z namenom preprečevanja širjenja okužb z virusom COVID-19 ter glede na trenutno epidemiološko situacijo je Vlada RS sprejela odločitev, da se v času božičnih in novoletnih praznikov, ki deloma sovpadajo tudi s šolskimi počitnicami, to je od vključno 27. decembra 2021 do vključno 31. decembra 2021, dodatno omeji gibanje in zadrževanje javnih uslužbencev v uradnih prostorih organov državne uprave, torej v ministrstvih, organih v njihovi sestavi, vladnih službah in upravnih enotah.
V tej zvezi je Vlada RS odločila, da organi državne uprave v času od
vključno 27. decembra 2021 do vključno 31. decembra 2021 opravljajo samo nujne naloge, hkrati pa naložila predstojnikom organov državne uprave, da določijo nujne naloge in javne uslužbence, ki bodo v obdobju iz prejšnje točke izvajali nujne naloge, pri čemer je treba zagotoviti, da javni uslužbenci nujne naloge izvajajo kot delo na domu.
Kot nujne naloge se štejejo zlasti:
- naloge, ki so vezane na tek procesnih rokov,
- naloge, povezane z varstvom človekovih pravic in temeljnih svoboščin,
- naloge v zvezi s preprečevanjem nevarnosti za življenje in zdravje ljudi, za okolje, za javni red in mir, za javno varnost, za premoženje večje vrednosti ali za nastanek hujše gospodarske škode,
- naloge nujnega in učinkovitega izvajanja oblasti in delovanja države.
Vlada Republike Slovenije priporoča predstojnikom organov državne uprave, da predlagajo javnim uslužbencem, ki ne bodo izvajali nujnih nalog, da v obdobju od
vključno 27. decembra 2021 do vključno 31. decembra 2021, izrabijo letni dopust ali drugo vrsto opravičene odsotnosti.
Javne uslužbence, ki v tem obdobju ne bodo izrabili letnega dopusta ali druge upravičene odsotnosti, se napoti na čakanje na delo doma s pravico do nadomestila plače, kot jo določa zakon.
(Vir: Vlada RS, NJ)