Uredba o izvedbi ukrepov kmetijske politike za leto 2022
Vlada je izdala Uredbo o izvedbi ukrepov kmetijske politike za leto 2022.
Uredba določa natančnejše postopke v zvezi z integriranim administrativnim in kontrolnim sistemom ter kontrolo navzkrižne skladnosti. Vključuje postopke za izvedbo ukrepov kmetijske politike, vključno s kontrolami in upravnimi ukrepi. Določa tudi postopke oddaje vlog in zahtevkov, upravne preglede in preglede na kraju samem ter v primeru kršitev upravne ukrepe za neposredna plačila, kmetijsko-okoljsko-podnebna plačila (KOPOP), ekološko kmetovanje (EK), plačila območjem z naravnimi ali drugimi posebnimi omejitvami (OMD) in ukrep dobrobit živali (DŽ).
Uredba o izvedbi ukrepov kmetijske politike za leto 2022 predstavlja pravno podlago za izvedbo kontrol navzkrižne skladnosti za leto 2022, izvedbo ukrepov kmetijske politike vključno z vlaganjem zbirnih vlog, ki se začne 24. februarja 2022 in vključuje vloge za plačila pomoči iz shem o neposrednih plačilih, ki se sofinancirajo iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada, in zahtevke za plačila za ukrepe KOPOP, EK, DŽ ter OMD, ki se sofinancirajo iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.
Odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje ponovnih izbruhov in širjenja okužb z nalezljivo boleznijo COVID-19 v upravnih zadevah
Vlada Republike Slovenije je izdala Odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje ponovnih izbruhov in širjenja okužb z nalezljivo boleznijo COVID-19 v upravnih zadevah in ga objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Z odlokom se podaljšujejo začasni ukrepi, ki so trenutno že uveljavljeni z zgoraj omenjenim odlokom: omeji se možnost vlaganja (pisnih in ustnih) vlog pri organih, razen vlog, ki jih po področnih (materialnih) zakonih ni mogoče vložiti drugače kot pri organu; vložniki, ki bodo vloge vlagali pri organih, se morajo predhodno naročiti; omogoči se vlaganje elektronskih vlog brez varnega elektronskega podpisa; organ lahko izključi javnost iz ustne obravnave tudi zaradi razlogov varovanja zdravja udeležencev; omeji se možnost pregledovanja dokumentov v prostorih organa; omogoči se opravljanje elektronske vročitve v elektronski predal, ki ni varen elektronski predal; omogoči se podaljšanje rokov za izdajo odločbe.
Ukrepi so usmerjeni k zmanjševanju možnosti širjenja nalezljive bolezni in posledično tveganju za začasno zaprtje ali znatno omejeno delovanje organov v upravnih zadevah zaradi okužb zaposlenih (nekatere upravne enote so bile že prisiljene v začasno zaprtje krajevnih uradov).
Odlok začne veljati 19. februarja 2022 in velja tri mesece.
Vlada sprejela dopolnitev odloka o izpolnjevanju PCT pogoja volivcev pri oddaji podpore kandidatnih list
Sprememba Odloka o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo COVID-19 dopolnjuje odlok tako, da določa, da pogoja PCT ni treba izpolnjevati volivcem na upravni enoti pri oddaji podpore za kandidatne liste za volitve poslancev v Državni zbor Republike Slovenije.
Redne volitve poslank in poslancev v Državni zbor Republike Slovenije bodo potekale v nedeljo, 24. aprila 2022, roki za opravila, ki so potrebna za izvedbo volitev v državni zbor, pa so v skladu s tem začeli teči v ponedeljek, 14. februarja 2022. Od tega dne dalje bodo volivci lahko, ob spoštovanju ukrepov za zajezitev širjenja virusa SARS-CoV-2, v upravnih enotah oddali podporo kandidatnim listam, ki jih bodo lahko oddali na predpisanih obrazcih v skladu z Zakonom o volitvah v državni zbor, ki elektronske oddaje podpor ne omogoča. Volivkam in volivcem se za oddajo podpor ne bo treba naročiti za obisk upravne enote, glede na naravo tega opravila, ki je eno od volilnih opravil, pa je mogoče opravičiti izjemo, da se za to volilno opravilo na upravnih enotah izpolnjevanje pogoja PCT ne zahteva. Mora pa volivka oziroma volivec spoštovati vse druge zdravstvene ukrepe za omejevanje širjenja okužb, in sicer nošnja ustrezne obrazne maske, razkuževanje rok in upoštevanje razdalje.
Sprejem Poslovnega in finančnega načrta za leti 2022 in 2023 Slovenskega regionalno razvojnega sklada
Slovenski regionalno razvojni sklad (v nadaljevanju: Sklad) je javna finančna institucija Republike Slovenije, ki ima pomemben vpliv na spodbujanje skladnega regionalnega razvoja in razvoja podeželja. Pri oblikovanju finančnih programov in instrumentov se močno navezuje na državne strategije in politike regionalnega razvoja in razvoja podeželja, z namenom zmanjševanja razvojnih razlik med posameznimi regijami oziroma območji in trajnostno uravnoteženega razvoja Slovenije.
Sklad je pripravil Poslovni in finančni načrt, ki določa smernice delovanja Sklada v letih 2022 in 2023, ob upoštevanju strateških in operativnih temeljnih usmeritvah Evropske unije in Republike Slovenije na področju regionalnega razvoja.
Sklad na področju spodbud v teh dveh letih skupaj planira razpisati povratna sredstva v skupni višini 80 mio € in nepovratna sredstva v višini 3,048 mio €. Povratne finančne spodbude, ki bodo prvenstveno dodeljene preko javnih razpisov, bodo prednostno usmerjene v projekte, ki bodo prispevali k prehodu k brezogljičnemu gospodarstvu, k zelenemu prehodu, digitalni preobrazbi in družbeno odgovornim projektom. Usmerjene bodo v ustvarjanje konkurenčnega okolja za mikro, mala in srednje velika podjetja, ki so temelj našega gospodarstva.
Na področju splošnega delovanja pa bo eden od ključnih ciljev digitalizacija poslovanja oz. povišanje stopnje avtomatizacije in optimizacije poslovanja, pri čemer bo poudarek tudi na skrbi za kibernetsko varnost in zanesljivost takšnega poslovanja.
(Vir: Vlada RS, NJ)