Poslovanje s SEPA direktno obremenitvijo – dodatne informacije

Z namenom podrobnejše razjasnitve obveznosti občin kot imetnikov prehodnih davčnih podračunov smo s strani FURS prejeli dodatna pojasnila o stroških prejemnikov plačil povezanih s poslovanjem s
SDD.

FURS pojasnjuje, da je način obračuna nadomestil in stroškov poslovanja s SDD za proračunske uporabnike je urejen v Splošnih pogojih poslovanja s SEPA direktno obremenitvijo za proračunske uporabnike, ki v 37. členu določajo, da Uprava Republike Slovenije za javna plačila pripravi mesečni obračun nadomestil in stroškov poslovanja s SDD v okviru obračuna nadomestil in stroškov plačilnih storitev in vodenja EZR in z njim seznani proračunskega uporabnika trideset dni pred dnevom obremenitve podračuna proračunskega uporabnike. Vrste nadomestil in stroškov za SDD se zaračunajo v skladu z vsakokrat veljavnim sklepom o tarifi za zaračunavanje nadomestil za storitve Banke Slovenije.
V skladu s trenutno tarifo Banke Slovenije se prejemniku plačila (v primeru plačila NUZS občini) pri poslovanju s SDD obračunajo naslednji stroški:

  • oddan nalog za direktno obremenitev (po nalogu): 0,05 EUR,
  • oddan preklic (po nalogu): 0,03 EUR,
  • oddana razveljavitev (po nalogu): 0,05 EUR,
  • prejeto vračilo, povračilo (po nalogu): 0,05 EUR.

V primeru povračila se vrača plačniku še znesek provizije banke plačnika, ki jih Banka Slovenije prišteje k mesečnemu obračunu stroškov Banke Slovenije in obresti, ki so vključene v znesek povračila. Vendar pa je pri oceni stroškov treba upoštevati, da se običajno nalog SDD zaključi s plačilom ter da je SDD povračilo največkrat dejanje, ko do vračila pride sporazumno po običajnih postopkih.

Če povzamemo, se torej stroški poslovanja SDD obračunajo glede na število oddanih nalogov, ki pa
se oddajo za plačilo posameznega obroka obveznosti.

Hkrati vas prosijo, da pooblastila za vključitev prehodnega davčnega podračuna občine v poslovanje s SDD pošljejo na elektronski naslov gfu.fu@gov.si najkasneje do 30. 11. 2024.