Sodelovanje SOS na 35. posvetu Poslovanje z nepremičninami

13. in 4. novembra 2024 je v Portorožu potekal 35. posvet Poslovanje z nepremičninam, ki ga je organizirala Gospodarska zbornica Slovenije – Zbornica za poslovanje z nepremičninami. Kot že v preteklih letih smo pri pripravi programa plenarnega dela sodelovali tudi Skupnost občin Slovenije (SOS) in v razprave vključili teme, pomembne za lokalne skupnosti.

V okviru dopoldanskega omizja plenarnega dela je SOS zastopal Alen Červ, župan Tolmina in podpredsednik Komisije za prostor in stanovanjsko politiko pri SOS. Razprava je bila osredotočena na aktualne ukrepe stanovanjske politike, s posebnim poudarkom na predvideni regulaciji kratkoročnega oddajanja stanovanj v turistične namene. Ključno vlogo pri tej regulaciji naj bi imele lokalne skupnosti, ki bodo lahko same določale strogost ukrepov in tako vplivale na obseg dejavnosti. Poleg tega so se dotaknili tudi načrtov za zagotavljanje cenovno dostopnih najemnih stanovanj, pri čemer se pripravlja poseben zakon, ki ga vodi Ministrstvo za solidarno prihodnost. Červ je izpostavil, da je za učinkovito izvajanje stanovanjske politike ključen stalen in zanesljiv vir financiranja, najemnina za javna najemna stanovanja pa mora kriti stroške investicije in vzdrževanja, medtem ko morajo socialno dostopnost zagotavljati subvencije najemnine. V nasprotnem primeru prenizka najemnina predstavlja prikrit socialni transfer, ki destimulativno deluje na potencialne investitorje v javna najemna stanovanja.

V popoldanskem omizju je SOS zastopala mag. Olga Vrankar, županja Lukovice in predsednica Komisije za prostor in stanovanjsko politiko pri SOS. Uvodoma je podprla predlagano spremembo, da se komunalni prispevek odmeri pred izdajo gradbenega dovoljenja – rešitev, za katero si je SOS prizadevala že pred sprejetjem ZUreP-3. Prav tako je pozdravila podaljšanje roka do 30. 10. 2026 za sprejem prvih občinskih prostorskih načrtov. Dotaknila se je tudi obsežne naloge vzpostavitve evidence stavbnih zemljišč, ki jo lokalnim skupnostim nalaga zakon, ter predpisanih pogojev za delo občinskega urbanista. Izpostavila je še potrebo po debirokratizaciji postopkov na področju gradnje in prostora, poenostavitev upravnih postopkov pri izdaji gradbenih dovoljenj, pomembnost popolne prijave začetke gradnje za izdajo uporabnega dovoljenja, dolgotrajne postopke za sprejem ali spremembe OPN in OPPN, problematiko postopkov razlastitve in legalizacije objektov, še posebej nestrinjanje z novim presečnim datumom 25. 6. 1991 za pridobitev odločbe o domnevi izdanega gradbenega in uporabnega dovoljenja in objektov daljšega obstoja v povezavi z začasnim zadržanjem izvršitve 146. člena ZG-1.

V razpravi so predstavniki ministrstva in strokovnjaki govorili in odgovarjali na vprašanja o predvidenih spremembah prostorske in gradbene zakonodaje.

Na posvetu so bili tako osvetljeni aktualni izzivi na področju nepremičnin in zakonodaje ter poudarjena pomembna vloga lokalnih skupnosti pri oblikovanju rešitev.