Ministrstvo za kulturo je pripravilo in v Državni zbor RS poslalo predlog novega Zakona o medijih (ZMed-1). Predlagatelj navaja, da v preteklih dvajsetih letih medijska zakonodaja ni bila temeljiteje prenovljena, kljub temu, da se je le-ta v praksi izkazala za zastarelo in pomanjkljivo. Prav tako niso bili uvedeni ali prenovljeni sistemski ukrepi za spodbujanje medijske raznolikosti (pluralnosti) in zagotavljanje celovite obveščenosti javnosti.
Zaradi tega se ni razvijala regulacijska praksa in se niso vzpostavili mehanizmi za redno spremljanje razmer na medijskem trgu, ki bi državi omogočili odzivanje na nove trende in pripravo ukrepov za zagotavljanje pravice do celovite obveščenosti, varovanje svobode izražanja ter spodbujanje medijske raznolikosti. Mediji so se zaradi tehnoloških sprememb, počasnega odzivanja na spremenjene navade občinstva, poseganja politike, konkurence nereguliranih digitalnih platform in poslabšanja delovnih pogojev za novinarje znašli v finančni krizi in izgubljajo zaupanje javnosti.
Predlog novega zakona o medijih odpravlja največje pomanjkljivosti veljavnega zakona in je usklajen z novimi evropskimi akti, ki se dotikajo področja medijev. Namen novega zakona je tudi v novem medijskem okolju varovati svobodo izražanja in omogočiti celovito obveščenost državljank in državljanov.