Župani o izzivih Osrednjeslovenske in Gorenjske regije

Bled, 21. januar 2025 – Skupnost občin Slovenije (SOS) je danes v Medgeneracijskem centru Vezenine Bled organizirala prvo regijsko srečanje za občine Gorenjske in Osrednjeslovenske regije. Dogodek je odprl podpredsednik SOS in župan Občine Medvode Nejc Smole, prisotne pa je nagovoril tudi blejski župan Anton Mežan. Osrednji del srečanja je bil namenjen razpravi o aktualnih izzivih občin in delu SOS, ki ga je predstavila generalna sekretarka organizacije, Jasmina Vidmar.

Med najpomembnejšimi izpostavljenimi temami, tako s strani SOS kot s strani občin je bilo področje njihovega financiranja. Skupnost občin Slovenije je s podpisom dogovora za leto 2025 zagotovila povečanje povprečnine na 771,33 evrov na prebivalca ter dodatnih 47,88 milijonov evrov sredstev, kar je občinam prineslo znatno izboljšanje v primerjavi z zneskom, zapisanim v ZIPRS na podlagi preteklih pogajanj (725 evrov).

Poudarjeno je bilo, da si SOS prizadeva za iskanje ravnovesja med vsemi občinami in reševanje nesorazmerij pri financiranju občin. Veliko občin je namreč v preteklosti prejemalo manj sredstev, kot so imele stroškov za izvajanje svojih nalog, pri čemer sprememba katerega koli parametra v formuli za izračun povprečnine lahko ogrozi celotno strukturo financiranja, zato se vanjo ni posegalo.

Sistem povprečnine je solidarnostno naravnan, a hkrati zahteva boljše razumevanje izzivov posameznih občin, da lahko Skupnost občin Slovenije oblikuje ustrezne sistemske rešitve. Zato so na prvem regijskem srečanju občin v tem letu županje in župani izpostavili predvsem tiste izzive, s katerimi se soočajo v regiji, med drugim:

  • Kazalniki razvitosti občin, ki po mnenju prisotnih županov in vodstva SOS potrebujejo temeljito posodobitev, saj trenutni ne odražajo dejanskih potreb in razvitosti lokalnih skupnosti, saj temeljijo zgolj na razpoložljivih in ne na relevantnih podatkih.

V razpravi so župani opozorili na težave z administrativnimi ovirami, počasnim sprejemanjem ključnih prostorskih in okoljskih uredb ter pomanjkanjem zaupanja države v lokalno samoupravo. Občine so izpostavile tudi pomembno vlogo SOS pri oblikovanju sistemskih rešitev ter krepitvi sodelovanja z državnimi organi.

Nejc Smole je na srečanju poudaril: “Sistem solidarnosti med občinami mora temeljiti na realnih podatkih in pravičnih rešitvah. V SOS si prizadevamo za iskanje ravnovesja med potrebami vseh občin v Sloveniji.” Napovedal je, da bo Skupnost občin Slovenije tudi v prihodnje krepila dialog z lokalnimi skupnostmi in se aktivno vključevala v oblikovanje in sprejemanje rešitev k obravnavanim temam, da bi zagotovila učinkovite in uravnotežene rešitve za boljše delovanje lokalne samouprave v Sloveniji.

Galerija slik (Foto: SOS)