![](https://skupnostobcin.si/wp-content/uploads/2025/02/1000005707-1-1024x768.jpg)
Hrastnik, 6. 2. 2025 – Skupnost občin Slovenije (SOS) je izvedla regijsko srečanje občin, ki ga je vodil Gregor Košir, župan Občine Kočevje in podpredsednik SOS. Na srečanju so predstavniki občin Spodnje-savske in Zasavske regije obravnavali ključne izzive, s katerimi se soočajo. V ospredju so bila vprašanja skladnosti razvoja regij, zagotavljanja ustrezne cestne infrastrukture ter nujnosti oblikovanja dolgoročne strateške politike na državni ravni.
Gostitelj, župan Občine Hrastnik, Marko Funkl je uvodoma izpostavil, da so za zasavsko in posavsko regijo ključnega pomena pogajanja o zakonodaji za zagotavljanje skladnega regionalnega razvoja. Opozoril je, da gre za regijo, ki je po vseh kazalnikih med najslabše razvitimi regijami v državi, zato je vprašanje financiranja občin v tej regiji še posebej pereča tema.
Generalna sekretarka SOS Jasmina Vidmar je povedala, da se SOS trenutno pogaja o Zakonu o funkcionarjih, kjer so župani postavljeni v neenakopraven položaj v razmerju do drugih voljenih funkcionarjev, še posebej problematičen pa je poskus zakonodajalca, da iz zakona povsem izloči župane, ki opravljajo funkcijo nepoklicno. Predstavila je tudi potek pogajanj o povprečnini, pri čemer je izpostavila raznolikost občin in izziv oblikovanja sistema, ki bi odgovarjal na okoliščine in dejavnike izven njihovega neposrednega vpliva. Občine namreč pričakujejo stabilno in primerno financiranje za izvajanje zakonskih nalog.
Ena izmed osrednjih tem razprave je bila neustrezna prometa povezanost krajev znotraj regije, kar izjemno negativno vpliva na njen razvoj. Na drugi strani se krepijo avtocestne povezave, ki spodbujajo ljudi k migriranju proti centru države, kar pa močno slabi razvojni potencial Spodnje-savske in Zasavske regije ter povečuje razvojne razlike.
Kakor so ugotavljali zbrani župani, se Posavska in Zasavska regija zaradi svojega deprivilegiranega položaja večinoma ukvarjata z reševanjem vsakodnevnih izzivov, pri čemer jima primanjkuje resursov za načrtovanje in uresničevanje razvojnih strategij. Ena izmed rešitev, ki so jih predlagali župani, je preusmeritev državnih sredstev, ki se trenutno vlagajo v že razvite dele države, v razvojne investicije v teh dveh regijah. Župani pogrešajo tudi državne naložbe na področju turizma v regiji, kar po njihovem mnenju dodatno zavira še kako prisoten razvojni potencial.
Podpredsednik SOS, Gregor Košir, je ob zaključku srečanja poudaril, da bo Skupnost občin Slovenije nadaljevala z iskanjem rešitev, ki bi zagotovile bolj skladen regionalni razvoj Slovenije ter vsem slovenski občinam omogočile uresničevanje zastavljenih ciljev. »Zagotovo bomo namenili veliko pozornosti temu, da državo končno vzpodbudimo k oblikovanju dolgoročne strateške politike za razvoj regij, brez katere ne bo mogoče doseči enakomerne razvitosti države,« je ob zaključku razprave dejal Košir.
Galerija slik (foto: SOS)