Država neodgovorno prelaga stroške novih zaposlitev v vrtcih na občine in starše

Maribor, 7. 2. 2025 – Skupnost občin Slovenije (SOS) opozarja, da je ministrstvo občinam brez predhodnega dogovora naložilo dodatne finančne obveznosti pri izvajanju predšolske vzgoje. SOS poziva ministrstvo, naj zaposlitve svetovalnih delavcev krije državni proračun. 

Sprejeti Pravilnik o normativih za opravljanje dejavnosti predšolske vzgoje je določil, da se z 1. 9. 2024 normativ za svetovalne delavce v vrtcih spremeni – iz enega delavca na 30 oddelkov na enega delavca na 20 oddelkov, kar pomeni dodatno zaposlovanje. Ministrstvo je na pogovorih s predstavniki reprezentativnih skupnosti občin v predpreteklem letu zagotovila, da bo pravne podlage za spremenjeni normativ in njegovo financiranje sprejelo skozi prenovo Zakona o vrtcih ter da bo financiranje teh dodatnih zaposlitev prevzela država. Vendar pa tega država ni realizirala in praktično čez noč sprejela pravilnik, ki breme financiranja znižanega normativa nepričakovano in v nasprotju z dogovorom naložilo na pleča občinskih proračunov.

Tudi ni sprejemljiv in ustrezen način, da se občinam nalagajo dodatne finančne obveznosti s podzakonskim predpisom, brez ustrezne zakonske podlage v Zakonu o vrtcih.

Ne gre pa zgolj za dodatno obremenitev občinskih proračunov – pomembno je upoštevati tudi vpliv takšne spremembe normativa na ceno vrtca, ki jo plačujejo starši. V Skupnosti občin Slovenije opozarjamo, da bi lahko nove zaposlitve privedle do dodatnega zvišanja polne cene vrtca, kar bi še povečalo finančno breme za starše, že tako soočene s pričakovanim dvigom cen zaradi rasti plač zaposlenih v vrtcih.

Žaljive izjave, kakršna je včerajšnja izjava glavnega tajnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, Branimirja Štruklja, v Dnevniku na RTV Slovenija, ne prispevajo h konstruktivnemu dialogu in ne pomagajo pri iskanju rešitev za izzive predšolske vzgoje. Tisti, ki najglasneje kritizirajo delo občin, se morajo zavedati, da ni odprto vprašanje zgolj zagotavljanje financiranja dodatnih zaposlitev, pač pa tudi pomanjkanje ustrezno usposobljenega kadra. V številnih vrtčevskih okoljih se svetovalni in strokovni delavci že zdaj nadomeščajo z manj ustrezno izobraženimi kadri, saj primanjkljaj delavcev s primerno strokovno izobrazbo na trgu dela postaja vse bolj pereč. To je en izmed ključnih problemov, ki pa ga področni sindikat v svojih kritikah o nespoštovanju normativa s strani občin ne upošteva.