Na Savinjskem in Koroškem izzivi na področju protipoplavne zaščite, financiranja predšolske vzgoje in organizacije dolgotrajne oskrbe

Polzela, 11. februar 2025 – Skupnost občin Slovenije (SOS) je v Domu Krajanov Andraž v Občini Polzela organizirala regijsko srečanje županj in županov Savinjske in Koroške regije. Na srečanju so obravnavali ključne izzive občin v regiji, med katerimi so županje in župani izpostavili financiranje predšolske vzgoje v navezavi na spremenjene normative in plačno reformo, problematiko poplavnih kart, obdavčitev premoženja, zakon o zaščiti živali in druge aktualne teme. Vsem izzivom je skupno, da se pri oblikovanju rešitev država ni posvetovala (ali ne v zadostni meri) z lokalnimi skupnostmi, ki bi naj te rešitve implementirale. Občine zahtevajo, da jih država v procesih odločanja dosledno vključuje ter jim pripozna vlogo, ki jim kot nosilkam lokalne samouprave v Sloveniji pripada, hkrati pa naj v razprave in oblikovanje rešitev sistematično vključuje tudi Skupnost občin Slovenije, ki zastopa 193 slovenskih občin.

Predsednik SOS, mag. Gregor Macedoni, je na srečanju izpostavil nujnost usklajevanja odločitev na državni ravni z lokalnimi skupnostmi. Opozoril je, da država pogosto vstopa v zakonodajni proces brez predhodne uskladitve mnenj z občinami, kar povzroča težave pri implementaciji ukrepov na lokalni ravni in finančne posledice. Med konkretnimi primeri je navedel predlog zakona o zaščiti živali, ki predvideva podvojitev obdobja financiranja oskrbe živali v zavetiščih s 30 na 60 dni, kar bi znatno povečalo finančno breme občin. Podobno se je zgodilo s predlogom obdavčitve premoženja, ki posega v financiranje lokalne samouprave, a ni bil predhodno komuniciran z občinami.

Pomembna tema srečanja so bile tudi poplavne karte. Župani so izpostavili, da je bila naloga priprave teh kart vedno v rokah države, ki pa za te ni poskrbela. Zato so občine poplavne študije financirale do nedavnega same, sedaj pa je svojo nalogo končno začela opravljati država. Žal se sedaj uvajajo popolnoma nove rešitve in ukrepi, ki niso bili usklajeni z lokalnimi skupnostmi in povzročajo vrsto težav. Skupnost občin Slovenije bo to vprašanje v prihodnjih mesecih aktivno naslavljala in zahtevala večjo vključenost občin pri oblikovanju poplavnih kart in protipoplavnih ukrepov.

Posebna pozornost je bila namenjena financiranju predšolske vzgoje, kjer država postavlja vedno nove obveznosti in normative, kar povzroča dodatne stroškovne pritiske na občinske proračune. “V državi se bomo morali enkrat odločiti, kateri nivo storitev si lahko privoščimo, saj lokalne skupnosti in starši ne moremo neomejeno pokrivati vseh dodatnih stroškov, ki jih prinašajo vedno novi predpisi,” je opozoril Macedoni.

Prav tako je bilo izpostavljeno vprašanje dolgotrajne oskrbe, kjer župani izražajo skrb glede organiziranja in izvajanja storitev, saj je kljub nedavnem posvetu Ministrstva za solidarno prihodnost, ostalo odprtih kar nekaj operativnih vprašanj. Skupnost občin Slovenije se je zavezala k organizaciji dogodka, na katerem bi občine lahko medsebojno izmenjale izkušnje.  

Galerija slik.