S participativnim pristopom do odgovorov na izzive integracije tujcev

Idrija, 14. februar 2025 – v Idriji je potekala zaključna predstavitev pilotnih aktivnosti občine Idrija, znotraj projekta GetCoheSive, ki ga Skupnost občin Slovenije izvaja v okviru programa Interreg Central Europe. Namen projekta je izboljšati družbeno participacijo ranljivih skupin in dvigniti kakovost življenja v različnih regijah srednje Evrope.

Občina Idrija je bila na razpisu Skupnosti občin Slovenije izbrana za izvedbo pilotnih aktivnosti, saj je izkazala jasno vizijo in cilje, usmerjene k bolj vključujoči skupnosti. V sodelovanju s prebivalci in lokalnimi deležniki so v Idriji pripravili vse potrebno za izdelavo “Načrta za vključujočo Idrijo”, ki bo občini služil kot vodilo pri prihodnjem načrtovanju integracijskih politik.

V sklopu projekta smo v Idriji izvedli niz fokusnih skupin s predstavniki lokalnih institucij, podjetij in prebivalcev, kjer smo identificirali ključne izzive pri vključevanju migrantov, kot so zaposlovanje, dostop do stanovanj, izobraževanje, zdravstveno varstvo in socialna vključenost. Na podlagi teh ugotovitev smo organizirali dve svetovni kavarni, na katerih smo skupaj s prebivalci oblikovali konkretne rešitve za izboljšanje integracije.

Župan Občine Idrija Tomaž Vencelj je ob tem poudaril:

Idrija ima zaradi rudnika živega srebra dolgo tradicijo sprejemanja tujcev in se zaveda, da je za skupno prihodnost potrebna kohezivna družba, ki temelji na vrednotah sprejemanja in sobivanja. Projekt GetCoheSive nam je omogočil, da smo v dialogu s prebivalci oblikovali konkretne korake za bolj vključujočo skupnost.”

Višji svetovalec Občine Idrija Tilen Božič je pojasnil pristop k pripravi “Načrta za vključujočo Idrijo”:

V okviru pilotnega projekta smo najprej izvedli niz fokusnih skupin, v katerih je sodelovalo 15 različnih institucij in podjetij, ki zaposlujejo tudi tujce, predvsem pa tudi prebivalci občine. Skupaj smo identificirali ključne izzive pri vključevanju migrantov, med katerimi so področja zaposlovanje, dostop do stanovanj, izobraževanje in predšolska vzgoja, zdravstvena oskrba ter socialna in kulturna vključenost.”

Na podlagi teh ugotovitev smo organizirali dve svetovni kavarni, kjer smo skupaj z udeleženci oblikovali konkretne rešitve za vsak posamezen izziv. Nekateri ukrepi so v pristojnosti občine, drugi pa bodo naslovljeni na državno raven, saj so izven pristojnosti lokalnih skupnosti.

Vodja oddelka za družbene dejavnosti in gospodarstvo na Občini Idrija Maja Majnik je izpostavila izzive in potrebe lokalnih skupnosti na področju integracije migrantov:

“Lokalne skupnosti podpiramo priseljevanje, saj ob primerni integracijski politiki bogati skupnosti v več smereh: demografski, ekonomski in kulturni. Vendar so integracijske politike trenutno preveč prepuščene lokalnim okoljem, brez ustrezne sistemske podpore države. Ugotovili smo, da bodo potrebna stalna vlaganja v medkulturno mediacijo, jezikovno izobraževanje ter podporne aktivnosti za priseljenske družine, kar zahteva stabilno financiranje. Delovanje socialne države, ki vključuje tudi integracijske politike, ne more temeljiti zgolj na projektnih sredstvih, temveč zahteva dolgoročno sistemsko podporo.”

Občina Idrija bo “Načrt za vključujočo Idrijo” uporabljala kot temelj za nadaljnje aktivnosti pri krepitvi medkulturnega sodelovanja in socialne povezanosti. Zaključki pilotnega projekta, ki jih občina ne more naslavljati sama, bodo posredovani pristojnim državnim institucijam z namenom, da se oblikujejo trajnostne politike in ukrepi za lažje vključevanje migrantov v lokalno življenje.

Za dodatne informacije kontaktirajte: Tilen Božič, višji svetovalec za družbene dejavnosti, Občina Idrija – 051 263 050.

***

Fokus projekta GEtCoheSive je izboljšanje družbene participacije in dvig kakovosti življenja za ranljive osebe, ki živijo v različnih regijah srednje Evrope. S krepitvijo participativnega upravljanja se projekt GEtCoheSive spopada tako z izzivom družbene neenakosti kot tudi s transverzalnim izzivom okoljske krize. Projekt obravnava potrebo po vključevanju ranljivih državljanov, v luči krepitve ozaveščenosti in sprememb na družbenem področju. Cilj projekta je podkrepiti angažma prebivalstva in preprečevanje izključevanja ranljivih skupin ter organizacij tretjega sektorja (NVO) iz procesa oblikovanja lokalnih in regionalnih politik, ki so povezane z oskrbo ljudi.  Uradna spletna stran projekta, ki ga sofinancira program Interreg Central Europe je: https://www.interreg-central.eu/projects/getcohesive/