V marcu 2025 je Skupnost občin Slovenije (SOS) aktivno sodelovala pri številnih dogodkih in projektih, namenjenih prilagajanju na podnebne spremembe. Med pomembnejšimi je dogodek v okviru evropskega projekta »EU Youth Cinema: Green Deal«, kjer so dijaki skozi film in odprt dialog razpravljali o pomenu vode ter vplivu podnebnih sprememb na vodne vire. SOS je ob tej priložnosti predstavil delovanje Podnebne pisarne, ki občinam nudi strokovno podporo pri načrtovanju trajnostnih ukrepov.
V sodelovanju z Ministrstvom za naravne vire in prostor ter strokovnimi institucijami se je začela tudi izvedba projekta »Prilagajanje naselij na podnebne spremembe«, v okviru katerega bo SOS skrbel za diseminacijo aktivnosti in informiranje občin. V začetku aprila bo objavljen vprašalnik za sodelovanje občin s pilotnimi naselji, ki bodo tekom izvajanja projekta prejele strokovno podporo pri oblikovanju prostorskih rešitev.
Poleg tega je po Sloveniji potekalo več dogodkov in seminarjev, posvečenih sušam, vročinskim valovom, kakovosti življenja v alpskih občinah in trajnostni mobilnosti. Nekateri so bili vezani na predsedovanje Slovenije Alpski konvenciji in so izpostavljali pomen obvladovanja izzivov podnebnih sprememb, ki vplivajo na kakovost življenja vseh bitij.
Med pomembnimi novostmi velja omeniti tudi novo evropsko Direktivo o kakovosti zunanjega zraka, razpise za občine in kmetijska gospodarstva ter začetek izvajanja večjih infrastrukturnih projektov, kot so Celoviti protipoplavni ukrepi na povodju Sotle z namenom zmanjšanja poplavne ogroženosti ter zagotavljanja večje zaščite prebivalcev pred ekstremnimi vremenskimi pojavi. Pomemben korak predstavlja tudi sprejetje posodobljene ocene poplavne ogroženosti in priprava Nacionalnega načrta za obnovo narave.
Ob tem pa Slovenijo v prihodnjih mesecih čaka priprava socialnega načrta za podnebje, ki bo ranljivim skupinam omogočil lažje soočanje z energetskimi in prevoznimi izzivi.
Dodatne informacije najdete na TEJ POVEZAVI.