Na 31. simpoziju Vodni dnevi 2025 smo projektni partnerji predstavili projekt »Prilagajanje naselij na podnebne spremembe«, ki ga financira Ministrstvo za naravne vire in prostor. Namen projekta je podpora občinam pri prilagajanju naselij na spreminjajoče se podnebne razmere preko oblikovanja strokovno utemeljenih priporočil in usmeritev. V projektu sodelujemo Urbanistični inštitut Republike Slovenije, Fakulteta za arhitekturo UL, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo UL, Skupnost občin Slovenije ter zunanji strokovnjaki.
Barbara Mušič z Urbanističnega inštituta Republike Slovenije, ki je vodja projekta, je na simpoziju izpostavila pomembno vlogo prostorskega in urbanističnega načrtovanja kot ključnega orodja za povečanje podnebne odpornosti grajenega okolja in lokalnih skupnosti že v fazi načrtovanja.
Dogodek je potekal v soju mednarodnih pobud – obeležitve prvega svetovnega dneva ledenikov in tradicionalnega svetovnega dneva voda – in opozoril na nujnost proaktivnega odziva na vse bolj izrazite posledice podnebnih sprememb. Minister za naravne vire in prostor, Jože Novak, je izpostavil alarmantno taljenje ledenikov, s tem povezane hidrološke spremembe ter potrebo po celovitem in interdisciplinarnem upravljanju vodnih virov. Poudarjena je bila tudi t. i. trojna planetarna kriza – izguba biodiverzitete, onesnaževanje okolja ter podnebne spremembe – ki močno vpliva na razpoložljivost in kakovost vodnih virov.
Udeleženci so ob zaključku simpozija poudarili potrebo po dolgoročnem, sistemskem in sodelovalnem pristopu k upravljanju voda in prostora, saj voda predstavlja temeljno naravno dobrino in skupno odgovornost celotne družbe.
Simpozij je v Ljubljani organiziralo Slovensko društvo za zaščito voda, kjer se je zbralo več kot 160 predstavnikov znanstvene in strokovne javnosti, raziskovalci, oblikovalci politik ter predstavniki civilne družbe, da bi obravnavali osrednjo tematiko simpozija: »Preveč ali premalo vode«.
Fotografije: Klemen Razinger



