Skupnost občin Slovenije nasprotuje ukinitvi fleksibilnega normativa v vrtcih

Maribor, 23. 4. 2025 – Skupnost občin Slovenije odločno nasprotuje ukinitvi fleksibilnega normativa v vrtcih. S tem želi zaščititi pravico vseh otrok do mesta v vrtcu, optimalno organiziranost zavodov ter zagotoviti čim nižjo ceno storitve ob primerni kvaliteti predšolske vzgoje. Fleksibilni normativ je življenjski ukrep, ki občinam omogoča, da se prilagodijo potrebam prebivalk in prebivalcev, kar razume tudi Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje.

Skupnost občin Slovenije odločno nasprotuje pobudi Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) za ukinitev možnosti uporabe fleksibilnega normativa v vrtcih. Takšen ukrep predstavlja neposreden in neupravičen poseg v avtonomijo občin kot ustanoviteljic javnih vrtcev in bi imel resne posledice za dostopnost storitve in finančno vzdržnost predšolske vzgoje v številnih okoljih.

Ob takšnih predlogih se v Skupnosti občin Slovenije resno sprašujemo, ali se pobudniki ukinitve fleksibilnega normativa v celoti zavedajo odgovornosti, ki jo takšna sprememba prinaša. Če bo njihova pobuda uresničena, bodo neposredne posledice nosile družine po vsej državi.

Fleksibilni normativ je orodje, ki občinam omogoča, da se prožno odzivajo na lokalne potrebe – prostorske, kadrovske in demografske – in tako zagotavljajo optimalno organizacijo vrtcev ter dostopnost mest za vse otroke. Ukinitev fleksibilnega normativa bi v praksi pomenila:

  • občuten dvig stroškov delovanja vrtcev (v določenih skupinah tudi do 20 %),
  • večje investicijske pritiske na občinske proračune in
  • zmanjšanje razpoložljivih mest v vrtcih, kar neposredno ogroža pravico otrok in staršev do vključitve v predšolsko vzgojo.

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Skupnost občin Slovenije razumeta fleksibilni normativ kot življenjsko, prilagodljivo rešitev, ki se uporablja le, kadar je to potrebno – in prav zato ohranja svojo legitimnost in pomembnost. Občine ga bodo še naprej odločno zagovarjale, saj je pomemben instrument za podporo zagotavljanju pravice vsakega otroka do prostega mesta v vrtcu, optimalne organiziranosti zavodov ter čim nižjim stroškom storitev za uporabnike, ob hkratni skrbi za vzdržnost financiranja in racionalno upravljanje.

V luči nesprejemljivih pritiskov, ki jih izvaja SVIZ, je Skupnost občin Slovenije občine že pozvala, da jasno izrazijo svoje nasprotovanje in na Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter Državni zbor naslovijo protest proti ukinitvi fleksibilnega normativa.

Sporočilo z javnost – pdf.