Novela Zakona o socialnem varstvu v javni obravnavi

Ministrstvo za solidarno prihodnost je pripravilo Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o socialnem varstvu (ZSV-L) ter ga dalo v javno obravnavo. S predlogom zakona se skladno s ciljem zmanjševanja dolgotrajnih institucionalizacij uvaja nova socialnovarstvena storitev, imenovana podpora v skupnosti. Predlog zakona uvaja naslednje rešitve:

– zagotavlja pravno podlago za delovanje stanovanjskih skupin,

– zagotavlja zakonsko urejeno pravno podlago za izvajanje podpore v drugi družini,

– stanovalcem socialnovarstvenih zavodov omogoča, da se na tej podlagi preselijo iz ustanov v skupnost ter tam prejemajo storitev »podpora v skupnosti«,

– uporabnikom, ki živijo zunaj ustanov, a potrebujejo podporo, omogoča, da dobivajo podporo tam, kjer živijo,

– zagotavlja podlago za udejanjanje 19. člena Konvencije o pravicah invalidov, na kar Republiko Slovenijo opozarja Mednarodni odbor za pravice invalidov.

Podpora v skupnosti je storitev, ki obsega različne oblike pomoči upravičencem pri uresničevanju pravice do življenja v skupnosti, zunaj institucij. Obsega vse oblike podpore uporabnikom z namenom zagotavljanja življenja v skupnosti, zlasti pa:

  • podporo pri preselitvi iz institucije,
  • celostno podporo pri skrbi zase,
  • podporo pri gospodinjskih opravilih,
  • podporo pri vključevanju v okolje in
  • okrevanje.

Predlog zakona ne predvideva porabe dodatnih proračunskih sredstev, ker gre za postopno relokacijo obstoječih finančnih sredstev iz institucionalnega varstva v podporo v skupnosti.

Javni zavodi, ki se bodo odločili za izvajanje nove storitve «podpora v skupnosti«, bodo morali spremeniti obstoječi Dogovor z uporabnikom o vključitvi v institucionalno varstvo in ga ločiti na Dogovor o bivanju (najemno pogodbo ipd.) in Dogovor o vključitvi v storitev »podpora v skupnosti«. Obenem se bodo morali statusno preoblikovati v javni zavod za izvajanje storitve podpora v skupnosti, ter v registraciji zajeti storitev oddaje nepremičnin v najem.

Vljudno vabljeni, da morebitne pripombe in predloge na predlog zakona posredujete na naslov info@skupnostobcin.si najkasneje do srede, 21. 5. 2025.