Občine že pripravljajo predloge ukrepov za umestitev v nov Podnebni sklad

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) je pozvalo asociacije občin, naj skupaj z občinami in regijami prispevajo k oblikovanju Programa porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe za obdobje 2025–2028. Da bi omogočila občinam aktivno sodelovanje pri pripravi konkretnih predlogov ukrepov za prilagajanje podnebnim spremembam, Skupnost občin Slovenije (SOS) organizira dve praktični delavnici.

Prva delavnica v Selnici ob Dravi

Prva praktična delavnica je potekala v sredo, 7. maja 2025, v Selnici ob Dravi. Uvodoma je zbrane nagovorila Jasmina Vidmar, generalna sekretarka SOS, ki je poudarila pomen aktivnega sodelovanja občin pri pripravi kakovostnih ukrepov, usmerjenih v trajnostno prihodnost. Vidmarjeva je udeležence spodbudila k izmenjavi idej in izkušenj ter izpostavila, da imajo občine ključno vlogo pri oblikovanju nacionalne podnebne politike.

Dr. Kim Mezga, Podnebna pisarna SOS, je nato predstavila 8 tematskih sklopov novega Odloka o Programu porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe, ki občinam omogoča predlaganje do največ štirih predlaganih ukrepov na posamezno področje. Tematska področja naslavljajo skoraj nič energijske in brezemisijske stavbe, trajnostno mobilnost, obnovljive vire energije, razogljičenje gospodarstva, prilagajanje na podnebne spremembe, mednarodno podnebno financiranje, komuniciranje in ozaveščanje in digitalno podporo podnebnemu prehodu.

Dr. Vlasta Krmelj, županja Selnice ob Dravi, je udeležencem predstavila obrazec za predlaganje ukrepov, ocenjevalno matriko ter metodologijo za zeleno proračunsko načrtovanje. S konkretnimi primeri je prikazala izpolnjevanje obrazca ter ključne korake za oceno vpliva ukrepov na šest ključnih okoljskih ciljev (blažitev podnebnih sprememb, prilagajanje podnebnim spremembam, trajnostna raba in varstvo vodnih ter morskih virov, prehod na krožno gospodarstvo, preprečevanje in nadzorovanje onesnaževanja ter varstvo in ohranjanje biotske raznovrstnosti in ekosistemov). V nadaljevanju so bili predstavljeni tudi primeri dobrih praks, tako iz Slovenije kot iz tujine, kar je udeležencem omogočilo boljšo predstavo o možnih pristopih k oblikovanju učinkovitih ukrepov.

Po predstavitvi je sledila praktična delavnica, kjer so udeleženci aktivno sodelovali pri oblikovanju konkretnih predlogov ukrepov ter izmenjevali dobre prakse iz svojih občin. Med njimi velja izpostaviti predloge ukrepov, ki naslavljajo energetsko prenovo stavb, razvoj sonaravnega turizma, izboljšanje odvodnjavanja meteorne vode ter uvedbo naravnih rešitev in drugih trajnostnih pristopov. Pri tem so upoštevali, da morajo biti predlagani ukrepi učinkoviti, ciljno usmerjeni ter skladni s prvim odstavkom 183. člena Zakona o varstvu okolja (ZVO-2), ki določa, da morajo biti okoljski ukrepi usmerjeni v varstvo okolja in trajnostni razvoj.

Nadaljevanje procesa

Nabor predlogov ukrepov, zbranih na prvi delavnici, bo dopolnjen s predlogi, zbranimi na drugi delavnici, ki bo potekala v ponedeljek, 12. maja, na občini Škofja Loka. Vse predloge, vključno s tistimi, ki jih občine posredujejo na e-naslov SOS, zbiramo do 14. maja 2025. Zbrane predloge bomo posredovali na MOPE, kjer bodo ocenjeni na podlagi ocenjevalne matrike. Izbrani ukrepi bodo vključeni v Program porabe sredstev Podnebnega sklada, kar bo občinam omogočilo dostop do finančnih sredstev za izvedbo ključnih podnebnih projektov.