SOS na pobudo Državnega sveta na usklajevalnem sestanku o prihodnosti vrtcev in šolskih prevozov

Skupnost občin Slovenije je v ponedeljek, 12. maja 2025, sodelovala na sestanku z ministrom za vzgojo in izobraževanje, dr. Vinkom Logajem, ki ga je sklical predsednik Državnega sveta RS, Marko Lotrič. Sestanek, ki je potekal v prostorih Državnega sveta, je združil predstavnike lokalnih skupnosti, zasebnih vrtcev ter ministrstva. V imenu SOS sta se ga udeležila podpredsednik Nejc Smole in generalna sekretarka Jasmina Vidmar.

Ena ključnih tem sestanka je bila problematika morebitne ukinitve fleksibilnega normativa v vrtcih. SOS je jasno izrazila nasprotovanje ukinitvi obstoječe rešitve, saj se normativ v praksi uporablja preudarno in zgolj ob utemeljenih okoliščinah. Opozorili smo, da otroci pogosto izostajajo, zato normativ nikoli ni v celoti izrabljen, tudi če je v veljavi, hkrati pa občine že zdaj težko pridobivajo ustrezne kadre. Ukinitev fleksibilnega normativa bi za posledico imela višje stroške predšolske vzgoje ter potrebo po novih zaposlitvah. Ministrstvo je nakazalo pripravljenost na kompromisno rešitev: fleksibilni normativ bi ostal del sistema, a z bolj natančno opredelitvijo pogojev za njegovo uporabo v podzakonskem aktu. Predstavnika SOS sta podprla kompromisno idejo in izrazila pričakovanje sodelovanja pri pripravi teh aktov ter premisi, da bodo zagotovljena dodatna sredstva za večje stroške, če bodo izhajali iz nove regulacije.

Druga pomembna tema je bil status zasebnih vrtcev v okviru predloga novele Zakona o vrtcih. Po novem predlogu bi se financiranje zasebnih vrtcev poenotilo na en model – podelitev koncesije, s čimer bi občine dobile jasno pristojnost odločanja o potrebah po dodatnih mestih v vrtcih, podobno kot že velja na področju zdravstva. SOS pozdravlja to rešitev. Občinam se s tem omogoča presoja, ali bodo s posameznim zasebnim vrtcem sodelovale ali ne, glede na dejanske potrebe na terenu. V primeru že obstoječih zasebnih vrtcev, ki so financirani po 34. členu, bo po prehodni določbi omogočeno nadaljevanje financiranja, tudi če koncesije ne bo več podeljene. Predstavnika SOS sta predlagala, da se v zakon doda določba o prehodnem obdobju (npr. 10 let), v katerem bi občine skupaj z zasebnimi vrtci ocenile potrebe in se dogovorile o prihodnjem sodelovanju.

Zadnja, a za občine izjemno pomembna tema, je bil 56. člen predloga sprememb Zakona o osnovni šoli, ki ponovno ureja šolske prevoze. SOS je izrazila nezadovoljstvo, saj so v predlog, ki se nahaja v obravnavi v Državnem zboru, vključene rešitve, ki so v nasprotju s tem, kar je bilo dogovorjeno z lokalnimi skupnostmi. Posebej izstopa določba, da imajo učenci 1. razreda pravico do brezplačnega prevoza ne glede na oddaljenost od šole, kar znatno širi krog upravičencev in povečuje stroške občin, brez zagotovljenih dodatnih sredstev ali vpliva na izvajanje. Predstavnika SOS sta opozorila tudi na pravno nedoločene izraze, kot so »življenjsko ogrožajoče zdravstveno stanje« in »spremstvo odrasle osebe«, ki omogočajo subjektivne interpretacije in spore med starši in občinami. Izpostavili smo tudi vprašanje prevozov otrok s posebnimi potrebami. Ker občine nimajo vpliva na izbiro zavodov, kamor so otroci usmerjeni, SOS vztraja, da mora stroške prevoza v celoti prevzeti država. Minister Logaj se je zavezal, da bo pri tej temi sklical nov sestanek in da bomo zadevo skupaj še enkrat pregledali ter uskladili z že dogovorjenimi rešitvami.

Sestanek je pokazal, da obstaja volja za dialog in iskanje kompromisov, kar je posebej poudaril tudi vodja sestanka s strani Državnega sveta, Matjaž Švagan. V SOS pričakujemo, da bo do ključnih potrebnih sistemskih premikov prišlo v najkrajšem možnem času.