Ustavno sodišče je v postopku ocene ustavnosti razveljavilo 146. člen Gradbenega zakona (GZ-1).
Razveljavljeni člen je določal legalizacijo objektov daljšega obstoja, ki so bili izvedeni brez gradbenega dovoljenja ali v nasprotju z njim, in sicer objektov, delov objekta, rekonstrukcij objektov ali spremembe namembnosti objektov, ki so od 1. januarja 2005 obstajali v bistveno enakem obsegu in bistveno enake namembnosti, pri tem pa ni šlo za nevaren objekt, za katerega je bil izrečen inšpekcijski ukrep. Izvrševanje 146. člena GZ-1 je Ustavno sodišče začasno zadržalo že decembra 2023.
Odločitev Ustavnega sodišča pomeni, da ni več pravne podlage za začetek novih tovrstnih postopkov, tekoči postopki, ki so bili zadržani, pa bodo zaključeni z negativno odločitvijo. Na že pravnomočno končane postopke odločitev sodišča nima vpliva.
Sodišče v odločbi pojasni, da je izpodbijana zakonska določba omogočala legalizacijo objekta ne glede na to, na katerem zemljišču je ta stal, in neodvisno od namenske rabe in varstvenih režimov, določenih za to konkretno zemljišče. S tem je bila občinam odvzeta vsakršna možnost vpliva na odločitev o rabi prostora na območju tovrstnega posega v prostor, s čemer niso imele možnost učinkovitega izvrševanja svoje izvirne pristojnosti upravljanja s prostorom kakor je navedeno v 140. členu Ustave. Do ostalih navedb (javno dobro in naravna bogastva; varstvo zemljišč; zdravo življenjsko okolje) se sodišče ni opredelilo, ker je ureditev razveljavilo že iz razlogov, ki se nanašajo na avtonomijo občine.
Lastnikom objektov z neurejenim pravnim stanjem objektov se priporoča preveritev možnosti legalizacije po redni poti.
Ministrstvo za naravne vire in prostor je sporočilo, da bo odločitev Ustavnega sodišča skrbno preučilo in v dialogu z občinami ter drugimi pristojnimi organi pripravilo predlog novih rešitev, ki bodo prispevale k pravno vzdržni in pregledni ureditvi legalizacije objektov ter učinkovitemu varstvu prostora in naravnih virov. (Vir: Ministrstvo za naravne vire in prostor-gov.si)