Zaključna svetovalnica programa Ven za zdravje 3 v Žalcu

V petek, 8. novembra 2024 je na Občini Žalec potekala zaključna svetovalnica programa Ven za zdravje 3  in vabljenimi predstavnicami in predstavniki iz občinske uprave ter tamkajšnjih javnih zavodov. Svetovalnice se je udeležila tudi predstavnica sekretariata SOS.

Ključni namen svetovalnice je bil celovito iskanje skupnih ugotovitev s področja urejanja prostora na območjih mestnega jedra, športnega parka, turistične poti in Soseske V, med drugim tudi o tem, kje ležijo prostorski izzivi, kako poteka medsektorska izmenjava informacij na Občini ter sodelovanje in iskanje rešitev za obravnave izzive znotraj občine s strani različnih predstavnikov. Delavnico je moderiral partner programa Tomaž Gorec iz Inštituta za zdravje in okolje. Uvodoma so udeleženke in udeleženci, katerih je bilo več kot dvajset, predstavili svoja pričakovanja od delavnice. Sledila je predstavitev in razprava o splošnih in konkretnih ukrepih za celovito izboljšanje stanja zelenih površin za spodbujanje aktivnega življenjskega sloga prebivalk in prebivalcev Žalca s strani vodje programa Ven za Zdravje 3 Ine Šuklje Erjavec in Jane Kozamernik z Urbanističnega inštituta RS. Delavnica je bila zasnovana tako, da so vse udeleženke in udeleženci imeli možnost predlagati in dopolniti predloge k rešitvam in ukrepom ter izraziti svoja razmišljanja glede možnosti in potreb po medsebojnem sodelovanju in iskanju sinergij pri oblikovanju in izvajanju izboljšav. Med drugim smo ugotovili, da ima Žalec že vzpostavljen zeleni sistem, ki pa potrebuje osvežitev ukrepov in bolj celosten pristop obravnave, kamor bo treba uspešneje naslavljati in vključevati vse izzive zelenega sistema med drugim tudi v načrtovanje prometne infrastrukture, razvoja športa, vključevanja javnosti in zagotavljana enakovrednih možnosti invalidov.  

Glavno sporočilo posvetovalne skupine programa je bilo tem celovitejše in širše naslajanje izzivov kar se tiče profila uporabnic in uporabnikov, več namenskosti površin in iskanja drugačnih rešitev v občini ne glede na lastništvo zemljišč. Prepoznan je bil pomen vključevanja tovrstnih predlogov v strateške dokumente različnih področij delovanja, za namen, da se jih upošteva in pomisli nanje, ko se razmišlja o ukrepih razvoja občine v prihodnosti. Ugotovitve skupne delavnice bodo udeleženke in udeleženci svetovalnice še dokončali pisno in zaključili sodelovanje z izročkom, kot je osnutek akcijskega načrta, ki bo občini v pomoč pri načrtovanju in uresničevanju razvoja zelenih površin in aktivnejšega življenjskega sloga.