Idrija, 4. 2. 2025 – Skupnost občin Slovenije (SOS) je izvedla regijsko srečanje občin, ki ga je vodil podpredsednik SOS, Gregor Košir, kočevski župan. Na srečanju so predstavniki občin obravnavali ključne izzive, s katerimi se soočajo, v ospredju pa so bila vprašanja financiranja občin, zagotavljanja šolskih prevozov, vzdrževanja infrastrukture ter prilagajanje na podnebne spremembe.
Idrijski župan Tomaž Vencelj je h ključni temi financiranja lokalnih skupnosti izpostavil pomen enakovrednega financiranja občin glede na njihove specifične potrebe in dodal, da je pri oblikovanju povprečnine v bodoče potrebno upoštevati tudi geografske in infrastrukturne značilnosti posameznih občin. Generalna sekretarka SOS Jasmina Vidmar se je strinjala, da sedanji sistem financiranja občin ne odraža realnih stroškov občin, saj so v formulo za izračun povprečnine vključeni povprečni in ne realni stroški občin. Tako je mogoče, da imajo občine, ki so geografsko bolj razgibane, bistveno višje stroške vzdrževanja cestne infrastrukture, kar se ne odraža v finančnih sredstvih, ki jih prejemajo. Zbrani župani so se strinjali, da je ključnega pomena, da država upošteva dejanske potrebe občin in zagotovi ustrezna finančna sredstva za izvajanje zakonskih nalog.
Ena izmed osrednjih tem razprave je bila tudi organizacija šolskih prevozov. Občine se soočajo z občutnim dvigom cen prevozov šolskih otrok, ki več ne vzdržijo ekonomičnosti porabe javnih sredstev. Župani so pozvali državo k nujni prenovi celotnega sistema v zvezi z zagotavljanjem prevozov osnovnošolskih otrok in otrok s posebnimi potrebami, upoštevaje finančne zmogljivosti občin in dobrobit otrok ter njihove pravice do šolanja. Predlagali so tudi možnost, da se občinam omogoči večjo fleksibilnost pri organizaciji prevozov, tudi z možnostjo, da prevoze otrok organizirajo same in tako optimizirajo stroške.
Poseben poudarek so občine namenile vprašanju prilagajanja na podnebne spremembe, zlasti pri upravljanju meteornih voda in poplavnih območij. Predstavniki občin so izrazili potrebo po večji fleksibilnosti pri iskanju rešitev, saj se trenutno promovira zgolj gradnja suhih zadrževalnikov, kar v nekaterih primerih ni najustreznejša rešitev. Skupnost občin Slovenije se je zavezala, da bo občinam nudila podporo in strokovno pomoč v okviru t.i. Podnebne pisarne, ki bo v okviru svojega dvoletnega delovanja poiskala primerne rešitve k izpostavljenem izzivu.
Predstavniki občin so opozorili še na neskladja pri vzdrževanju državnih in občinskih cest. Poudarili so, da bi morali biti vzdrževalni standardi in financiranje za oba nivoja cest enaki, saj imajo občinske ceste v razgibanih predelih enake ali celo večje obremenitve kot državne ceste.
Podpredsednik SOS, Gregor Košir, je ob zaključku srečanja poudaril, da bo Skupnost občin tudi v prihodnje zastopala glas goriških občin. »Pričakujemo, da bodo naše pobude slišane in da bo država pri prihodnjih reformah upoštevala specifike naših občin. Brez ustreznega financiranja in dovolj fleksibilnih sistemskih rešitev bo razvoj lokalnih skupnosti omejen, česar si ne moremo privoščiti, če želimo enakomerno razvitost države« je dejal Košir.
Skupnost občin Slovenije bo zbrane predloge in pobude na regijskih srečanjih zbrala in na njihovi podlagi naslavljala pristojna ministrstva.
Galerija slik