14.  FEBRUARJA OBELEŽUJEMO SVOJ 33. ROJSTNI DAN.

SKUPNOST OBČIN SLOVENIJE

 

 

Kazalo vsebine

Novice SOS

Zakonodaja

Dogodki SOS

Povpraševanje

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Vlada RS

Novice drugih

1. Novice SOS

1.1. Minister Jevšek na delovnem sestanku na Skupnosti občin Slovenije

Dr. Aleksander Jevšek, minister za kohezijo in regionalni razvoj se je na sedežu Skupnosti občin Slovenije 14. februarja letos z generalno sekretarko Jasmino Vidmar pogovarjal o problematiki in trenutni situaciji glede črpanja evropskih sredstev iz aktualne finančne perspektive in pripravah na novo finančno perspektivo.

Minister je povedal, do so na področju regionalnega razvoja Dogovori za razvoj regij (DRR) že v sklepni fazi. Teritorialni dialog že intenzivno poteka s predstavniki regij in posameznimi posredniškimi telesi resornih ministrstev.

Predstavil je tudi protipoplavne gradbene ukrepe, sofinancirane s sredstvi evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020 in projekte za izvedbo ukrepov poplavne varnosti, za katere so bila sredstva že dodeljena in se izvajajo ter tudi tiste, ki so še v postopku dodeljevanja sredstev.

Pogovorila sta se tudi o drugih aktualnih temah, pomembnih za lokalni in regionalni razvoj.

1.3. Z županjami in župani o izzivih Savinjske in Koroške regije

V torek, 11.2.2025 je Skupnost občin Slovenije v Domu Krajanov Andraž v Občini Polzela organizirala 6. regijsko srečanje občin Savinjske in Koroške regije. Gostitelj srečanja je bil župan Občine Polzela Jože Kužnik. Uvodoma sta predsednik SOS, mag. Gregor Macedoni in generalna sekretarka Jasmina Vidmar zbranim županjam in županom…

1.4. Omejitev začasnega in občasnega dela upokojencev je treba odpraviti

Javni zavodi iz različnih dejavnosti (zdravstvo, zdravstvena nega, vzgoja in izobraževanje, socialno varstvo, idr.) se trenutno srečujejo s hudo kadrovsko krizo, ker na trgu dela ni dovolj razpoložljivega kadra. Predstavniki vseh navedenih dejavnosti opozarjajo na težave, ki jih imajo pri iskanju nujno potrebnega kadra, zaradi česar je izvajanje…

1.5. Sestanek o spremembah Meril za organiziranje in opremljanje gasilskih enot

V ponedeljek 10.2.2025, je potekal sestanek o organiziranju javne gasilske službe, kjer so sodelovali predstavniki Uprave RS za zaščito in reševanje, Gasilske zveze Slovenije, Združenja poklicnih gasilcev, Skupnostih občin in drugih deležnikov. Prisotne je uvodoma pozdravil generalni direktor URSZR Leon Behin.

Kot priloga k uredbi o opremljanju in organiziranju gasilske službe se bodo sprejela nova merila za gasilske enote na železniški infrastrukturi in v tunelih, hkrati pa naj bi bila posodobljena tudi obstoječa ureditev organiziranja in opremljanja gasilske službe.

Uredba in merila sta še v osnutku in nista v javni obravnavi. Gasilske zveze Slovenije in Združenje poklicnih gasilcev sta pripravili predloga za sprememebe, ki bodo posredovani skupnostim občin za nadaljnjo usklajevanje.

Stališča deležnikov:

  • SOS: Občine so odgovorne za izvajanje javne gasilske službe, zato morajo imeti glavno besedo pri morebitnih spremembah Merila za organiziranje in opremljanje gasilskih enot. Občine imajo vzpostavljeno učinkovito javno gasilsko službo, kar so pokazale zadnje naravne nesreče, zato je vsakršne spremembe v tem delu potrebno premisliti skupaj z občinami. Smiselno je merila uskladiti v delu, kjer je določena oprema gasilskih enot, saj je tehnologija napredovala in je potrebno ustrezno posodobiti merila v tem delu. Prav tako smo izpostavili mnenje, da mora industrija pravično sodelovati pri financiranju požarne varnosti. Po
  • Župan Kamnika je poudaril da naj organizacija gasilske službe ostane nespremenjena, spremembe pa so možne pri opremi.
  • GZS: Ohraniti je treba prostovoljno gasilstvo in preprečiti dodatne finančne obremenitve občin.
  • Združenje poklicnih gasilcev: Industrija mora aktivno sodelovati z lokalnimi gasilskimi enotami.
  • GBL: Merila morajo biti prilagodljiva in temeljiti na učinkovitosti.
  • URSZR: Ključno je usklajeno sodelovanje vseh deležnikov za optimalno delovanje gasilske službe.

Zaključek: Soglasno je bilo poudarjeno, da je treba ohraniti ravnovesje med prostovoljnimi in poklicnimi gasilci ter prilagoditi opremo glede na potrebe in podnebne spremembe.

1.6. NAPOVED seminarja: EVIDENCA STAVBNIH ZEMLJIŠČ, od vzpostavitve do uporabe v praksi

Načrtujemo strokovni posvet, namenjen vzpostavitvi evidence stavbnih zemljišč v skladu z ZUreP-3, ki jo morajo občine vzpostaviti do 31. 12. 2026. Pristojno ministrstvo je že sprejelo podzakonske predpise in metodologijo za njeno vzpostavitev, izvedlo inicialni zajem poseljenih zemljišč ter vzpostavilo informacijski sistem za vodenje evidence na državni ravni. V ta namen bo zagotovljena tudi finančna podpora, javni poziv za pridobitev sredstev pa bo objavljen v prvi tretjini tega leta.

Vzpostavitev evidence stavbnih zemljišč bo pomemben korak k učinkovitejšemu upravljanju prostora in gospodarjenju s stavbnimi zemljišči. Evidenca bo vsebovala podatke o pozidanih in nepozidanih stavbnih zemljiščih ter njihovih razvojnih stopnjah, kar bo ključno za vodenje zemljiške politike v občinah in za prostorsko načrtovanje.

Zakaj se udeležiti posveta?

  • Pridobitev strokovnih informacij in celovitega vpogleda v pripravo in uporabo evidence stavbnih zemljišč z vami bodo vrhunski predavatelji s področja urejanja prostora in zemljiške politike;
  • Smernice za kakovostno vzpostavitev evidence in uspešno izvedbo javne razgrnitve;
  • Poudarek bo na konkretnih korakih in izzivih pri vzpostavitvi evidence stavbnih zemljišč ter uporabi na področju urejanja prostora in zemljiške politike;
  • Udeležba na posvetu bo priložnost za mreženje in izmenjavo izkušenj o ključnih vprašanjih na temo evidence stavbnih zemljišč.

Termini in lokacije posveta (točne lokacije bomo objavili v uradnem vabilu):

📍Torek, 4. 3. 2025MO Maribor prestavljeno na 18. 3. 2025

📍Četrtek, 6. 3. 2025MO Novo mesto

📍Torek, 11. 3. 2025MO Kranj

📍Četrtek, 13. 3. 2025Ajdovščina

Posvet je namenjen županom, direktorjem občinskih uprav, občinskim urbanistom, projektantom ter strokovnim delavcem občin s področja načrtovanja in urejanja prostora ter vsem ostalim zainteresiranim.

Vljudno vabljeni, da si rezervirate termin že danes!

Prijave bomo odprli v kratkem in bodo objavljene na spletni strani SOS pod kategorijo dogodki.

1.7. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Zakonodaja

2.2. Vlada potrdila spremembe Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja – pomembne novosti tudi za občine

Vlada Republike Slovenije je potrdila predlog sprememb Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki prinaša izboljšave na področju financiranja in organizacije vzgojno-izobraževalnega sistema. Med osrednjimi novostmi je uvedba zakonskega določila, ki določa minimalni obseg sredstev za razvoj in investicije v izobraževanje v…

2.3. Sklep o vrednosti točke za določitev vrednosti stanovanja za leto 2025

Ministrstvo za solidarno prihodnost je dne 7. 2. 2025 v Uradnem listu RS št. 7/25 objavilo Sklep o vrednosti točke za določitev vrednosti stanovanja. Vrednost točke se v skladu s šestim odstavkom 116. člena Stanovanjskega zakona uskladi enkrat letno z rastjo cen življenjskih potrebščin v preteklem koledarskem letu po podatkih Statističnega urada…

2.4. Novela Zakona o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1)

Ministrstvo za solidarno prihodnost je na dalo v javno obravnavo Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1). Besedilo predloga zakona TUKAJ.  Bistvene spremembe: Vljudno vabljeni, da morebitne pripombe posredujete najkasneje do petka, 21. 2. 2025 na naslov maja.rihtarsic@skupnostobcin.si.

2.5. Uredba o določitvi modelov vrednotenja nepremičnin

V pripravi znotraj Ministrstva za naravne vire in prostor se nahaja Uredba o določitvi modelov vrednotenja nepremičnin. Geodetska uprava RS je, na podlagi 10. člena ZMVN-1, ki določa obveznost in način preverjanja modelov vrednotenja, kot organ vrednotenja, dolžna preveriti modele vrednotenja vsaki dve leti. Modeli, določeni z veljavno Uredbo, ki je…

2.7. Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o kmetijskih zemljiščih

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pripravlja Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o kmetijskih zemljiščih (ZKZ-H). Osnutek zakona prilagamo TUKAJ. Verzijo zakona s sledi spremembam tukaj. Ključne spremembe: Ministrstvo bo pripravilo strokovno podlago za območje celotne države in lokalne skupnosti jo bodo lahko vključile v pripravo…

2.9. Pravilnik o sofinanciranju izvajanja letnega programa športa na državni ravni za področje športne vzgoje otrok in mladine

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je pripravilo predlog Pravilnika o sofinanciranju izvajanja letnega programa športa na državni ravni za področje športne vzgoje otrok in mladine. Pravilnik določa izvajalce posameznih programov in področij letnega programa športa na državni ravni za področje športne vzgoje otrok in mladine, pogoje in merila…

2.10. Pravilnik o sofinanciranju izvajanja letnega programa športa na državni ravni za področje športne vzgoje otrok in mladine

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je pripravilo predlog Pravilnika o sofinanciranju izvajanja letnega programa športa na državni ravni za področje športne vzgoje otrok in mladine. Pravilnik določa izvajalce posameznih programov in področij letnega programa športa na državni ravni za področje športne vzgoje otrok in mladine, pogoje in merila…

2.12. Predlog zakona o kmetijstvu (ZKme-2)

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pripravlja nov Zakon o kmetijstvu (ZKme-2 predlog). Osnutek zakona prilagamo na tej povezavi. Predvidene ključne spremembe:   Pripombe na predlog zakona sprejemamo do torka, 11. 3. 2025 na naslov alja.lipnik@skupnostobcin.si.

2.14. ZOFVI v državnozborski proceduri – Povabilo k podaji pripomb

Vlada je potrdila besedilo novele Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI), ki je sedaj v državnozborski proceduri. Več informacij lahko najdete na naslednji povezavi: TUKAJ. Vabimo vas k podaji pripomb in predlogov na besedilo predloga sprememb in dopolnitev zakona. Dokument s predlogom je dostopen TUKAJ. Vaše pripombe in…

3. Dogodki SOS

3.1. 27.02.2025. / Spletno / Dogodek #3 za sledilce projekta CircularPSP

Vabimo vas na tretji zaporedni spletni dogodek za sledilce projekta CircularPSP z naslovom Od koncepta do prototipov: Platforma z umetno inteligenco za pospeševanje krožnosti, ki je organiziran v sodelovanju z mednarodno mrežo ACR+ (ang. Association of Cities and Regions for sustainable Resource management).  Uvodoma bodo na dogodku s strani ACR+...

3.5. 12.03.2025. / Spletno / Prostorsko načrtovanje in zasebna lastnina (s poudarkom na spreminjanju namenske rabe prostora)

Praksa Ustavnega sodišča RS zadnjih nekaj let je pri presoji občinskih prostorskih načrtov prinesla nekatere doktrinarne spremembe. Zato vas vabimo na seminar, ki je namenjen pregledu odnosa prostorskega načrtovanja do zasebne lastnine, pri čemer bo pozornost namenjena ravno odločitvam, povezanim s spreminjanjem namenske rabe prostora iz stavbne v...

3.6. 12.03.2025. / Spletno / POSVET: RAZPIS MREŽENJE MEST – priprava in oddaja prijave v praksi za občine in javne zavode

Skupnost občin Slovenije vas v sodelovanju z CERV točko – nacionalno kontaktno točko vljudno vabi na posvet Razpis Mreženje mest – priprava in oddaja prijave v praksi, na katerem boste: 🔅na primerih podrobneje spoznali LUMP SUM način financiranja – kaj so dogodki, kaj aktivni udeleženci, kako vsebino oblikovati v dogodek in kako...

4. Povpraševanje

4.2. Rok hranjenja gradiva za obračun komunalnega prispevka

Na vas se obračam z vprašanjem glede arhiviranja dokumentarnega gradiva in sicer gradiva za obračun komunalnega prispevka in roka hrambe. Na Pokrajinskem arhivu je občina dobila informacijo, da se dokumentarno gradivo za obračun komunalnega prispevka hrani 10 let. Vendar na občini, pri obračunu komunalnega prispevka za dozidave in nadzidave objektov,...

5. Dogodki drugih

5.1. Socialni sklad za podnebje – priložnost za vašo občino!

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo vas vabi na posvet o Socialnem skladu za podnebje, ki bo potekal v sredo, 5. marca 2025, ob 9.00 v prostorih Ministrstva za vzgojo in izobraževanje (Masarykova cesta 16, Ljubljana) ter prek aplikacije Zoom.

Socialni sklad za podnebje je nov instrument EU, namenjen podpori ranljivim gospodinjstvom, uporabnikom prevoznih storitev in mikro podjetjem pri soočanju z morebitnim zvišanjem cen goriv za ogrevanje in prevoz. Slovenija mora do junija 2025 Evropski komisiji predložiti socialni načrt za podnebje, ki bo določil ukrepe, ki trajno zmanjšujejo energetsko revščino in prevozno revščino ter tveganja za njun nastanek

Zakaj se udeležiti?

  • Spoznajte osnutek ukrepov socialnega načrta za podnebje in prispevajte svoje predloge.
  • Seznanite se z dobrimi praksami pri zmanjševanju energetske in prevozne revščine.
  • Raziščite konkretne priložnosti za občine, kot so prenova energetsko neučinkovitih stavb, vzpostavitev energetskih skupnosti, izboljšanje dostopa do javnega prevoza in spodbude za brezemisijska vozila.
  • Srečajte se s strokovnjaki in predstavniki drugih občin ter izmenjajte izkušnje.

Občine imajo pri izvajanju ukrepov pomembno vlogo – od prenove stanovanj v občinski lasti in spodbujanja energetske učinkovitosti do organizacije prevozov na klic in souporabe javnega prevoza. Pridružite se in pomagajte oblikovati rešitve, ki bodo imele dolgoročne učinke na vašo skupnost!

Prijave zbirajo do 25. februarja 2025 oz. do zapolnitve mest. Prijavite se tukaj.
Vprašanja in pripombe lahko posredujete že pred dogodkom tukaj.

5.2. 11. 3. / Nacionalna konferenca: Prostovoljstvo, srce kakovostnega življenja v občinah

Mreža regionalnih stičišč nevladnih organizacij ZaNVO vas skupaj s Slovensko filantropijo vabi na nacionalno konferenco Prostovoljstvo, srce kakovostnega življenja v občinah,

ki bo potekala v torek, 11. marca 2025, ob 10. uri preko spletne platforme Zoom (dogodek bo trajal 2 uri).

Na dogodku bodo predstavljene dobre prakse, razpravljalo se bo o izzivih in priložnostih prostovoljstva ter iskalo rešitve za krepitev sodelovanja med občinami in nevladnimi organizacijami. Konferenca bo odlična priložnost za izmenjavo izkušenj in pridobitev konkretnih usmeritev za uspešno podporo prostovoljstvu v vaši občini.

Svojo prijavo na konferenco čim prej ali najkasneje do ponedeljka, 10. marca 2025, oddajte TUKAJ.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

5.3. 18. 3. / Usposabljanje za izvajanje Pešbusa in Bicivlaka

V programu Aktivno v šolo in zdravo mesto vabijo predstavnike šol in občin, učitelje, starše in druge zainteresirane za organizacijo Pešbusa ali Bicivlaka, da se jim pridružite na spletnem usposabljanju v torek, 18. 3. 2025 od 13.30 do 16.00 ure..

Spoznali boste vse korake organizacije in izvajanja ter prisluhnili izkušnjam iz prakse.

Prijave so obvezne – do 16. 3. 2025.

Pešbus in Bicivlak sta organizirani obliki spremljane hoje v šolo za mlajše šolarje. Otroci hodijo peš ali se vozijo s kolesom v skupinah, po določenih poteh in po stalnem urniku, pri tem pa jih spremljajo odrasli. Program se lahko izvaja na več načinov, poskusno, občasno ali, kar imajo otroci najraje, redno. Od leta 2015 so Pešbus v Sloveniji preizkusili že skoraj na 170 šolah in vse pogosteje se šole odločajo za redno izvajanje.

Več informacij vam je na voljo na spletni strani .

5.4. 10. 4. / 10. nacionalna konferenca Dovolj za vse: Podnebno odgovorne in odporne skupnosti

Letošnja, jubilejna 10. nacionalna konferenca o trajnostnem upravljanju z viri skupnosti: Dovolj za vse nosi naslov Podnebno odgovorne in odporne skupnosti, njen osrednji fokus pa je predstavitev primerov dobrih praks blaženja in prilagajanja podnebnim sprememb v lokalnih skupnostih.

Konferenca bo potekala 10. aprila v dopoldanskem času v hotelu Exe Lev v Ljubljani.

Najava konference vabljene občine in posamezniki na občinski ravni, ki ste zainteresirani za izvedbo in podporo trajnostnih skupnostnih projektov na področju blaženja podnebnih sprememb in prilagajanja nanje.

5.5. 23. 4. / Mednarodni dan ozaveščanja o hrupu 2025

Nacionalni inštitut za javno zdravje bo v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje obeležil Mednarodni dan ozaveščanja o hrupu s strokovnim posvetom o vplivih okoljskega hrupa na zdravje ljudi. K sodelovanju so povabili tuje in domače strokovnjake, ki bodo po predavanjih svoja stališča predstavili na okrogli mizi.

Strokovni posvet bo potekal v sredo, 23. aprila 2025, od 9:00 do 13:00 v Kongresnem centru na Brdu pri Kranju.

Okoljski hrup je pogosto spregledan dejavnik tveganja za zdravje, čeprav številne raziskave potrjujejo njegov vpliv na srčno-žilne bolezni, motnje spanja, kognitivni razvoj otrok in duševno zdravje. Evropska agencija za okolje ocenjuje, da je vsak peti prebivalec EU izpostavljen škodljivim ravnem okoljskega hrupa, pri čemer je cestni promet najpomembnejši vir.

Posvet bo združil strokovnjake različnih področij, ki bodo predstavili najnovejše raziskave ter dobre prakse za zmanjšanje izpostavljenosti hrupu v bivalnem okolju. Razprave bodo osredotočene na izzive v urbanih območjih, zaščito ranljivih skupin ter vključevanje zdravstvenih vidikov v prostorsko načrtovanje.

Podrobnosti o programu in prijavi bodo kmalu na voljo.

6. Aktualni razpisi

6.1. Razpis Fundacije za šport odprt od 7.2. do 10.3.

Fundacija za šport je napovedala, da bosta v času od 7.2.2025 do 10.3.2025 do 12 ure odprta razpisa za:

1. Javni razpis Fundacije za šport za sofinanciranje gradnje športnih objektov in površin za šport v naravi v letu 2025
2. Javni razpis Fundacije za šport za sofinanciranje športnih programov, razvojne dejavnosti v športu, organiziranosti v športu, športnih prireditev in promocije športa ter družbene in okoljske odgovornosti v športu v letu 2025 in

Več informacij o obeh razpisih bo Fundacija za šport objavila v naslednjih dneh na spletni strani Fundacije za šport.

6.2. Natečaj Naj prostovoljec in Naj prostovoljka zaposlen/a v javni upravi

Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva, v okviru programa Slovenska mreža prostovoljskih organizacij razpisuje 12. natečaj za priznanje Naj prostovoljec in Naj prostovoljka zaposlen/a v javni upravi za leto 2024.

S priznanjem želijo izpostaviti zaposlene v javni upravi, ki v svojem prostem času opravljajo prostovoljsko delo in prispevajo k promociji prostovoljstva med zaposlenimi v javni upravi.

Izbirali bodo med prijavljenimi kandidati, ki sodelujejo pri prostovoljskih projektih in se aktivno odzivajo na potrebe skupnosti. Kriterija za izbor sta tudi število opravljenih prostovoljskih ur kandidata/kandidatke v letu 2024 ter način promoviranja prostovoljstva med svojimi sodelavci.

Če ste to vi ali je med vašimi kolegi, zaposlenimi v javni upravi, nekdo, ki ustreza zgornjemu opisu, ga/jo do 31. marca 2025 lahko prijavite, da se bo potegoval/a za NAJ naziv za leto 2024.

Prijavitelj je lahko le javna uprava.

Za sodelovanje na natečaju izpolnite elektronsko prijavnico.

V primeru dodatnih vprašanj pišite na: slovenska@filantropija.org.

Nagrajenca in nagrajenko bodo slavnostno razglasili na Slovesnem dnevu prostovoljstva, ki bo 20. maja 2025.

Ta naziv posameznik/posameznica lahko prejme samo enkrat.

6.3. 2. javni razpis – sofinanciranje javnih najemnih stanovanj

Ministrstvo za solidarno prihodnost je 31. 1. 2025 v Uradnem listu RS št. 5/25 objavilo 2. javni razpis za izvajanje investicije: Zagotavljanje javnih najemnih stanovanj. Prejeti dopis MSP TUKAJ. Namen razpisa je sofinanciranje investicij, ki prispevajo k zmanjšanju primanjkljaja javnih najemnih stanovanj v Sloveniji. Podprti bodo projekti, ki…

6.4. Sprememba javnega povabila delodajalcem za izbor programov javnih del za leto 2025

Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje je 16. 1. 2025 objavil spremembo Javnega povabila za izbor programov javnih del za leto 2025, s katero se povečujejo sredstva za izvajanje programov javnih del na 24.059.724 evra. Javna dela so poseben program aktivne politike zaposlovanja in se izvajajo v okviru ukrepa kreiranja delovnih mest.

 

Izvajalci javnih del lahko predložijo ponudbe na javno povabilo do porabe razpoložljivih sredstev oziroma najdlje do 30. aprila 2025.

 

6.5. Objavljen Javni razpis za sofinanciranje celovite energetske prenove stavb v lasti in rabi občin za obdobje 2023–2027

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo Javni razpis za sofinanciranje celovite energetske prenove stavb v lasti in rabi občin za obdobje 2023–2027 (JR_EKP_JOB_2024).

Predmet sofinanciranja so operacije celovite energetske prenove stavb v (so)lasti in rabi občin in izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije po konceptu samooskrbe z električno energijo za te stavbe.

V okviru razpisa se dodeljujejo sredstva evropske kohezijske politike občinam za sofinanciranje upravičenih stroškov v dveh sklopih, in sicer:

  • SKLOP 1: Izvedba operacij celovitih energetskih prenov stavb, ki so v (so)lasti in rabi občin – v okviru SC RSO2.1 »Spodbujanje energetske učinkovitosti in zmanjševanje emisij toplogrednih plinov (Kohezijski sklad – KS)«.

S sredstvi evropske kohezijske politike bo sofinanciranih 49 % upravičenih stroškov operacije celovitih energetskih prenov stavb, ki so v (so)lasti in rabi občin v znesku največ 330 EUR/m2 neto tlorisne površine stavb, ki so predmet operacije.

  • SKLOP 2: Izvedba operacij izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije (SE), skladno s konceptom samooskrbe z električno energijo, in sicer za stavbe v (so)lasti in rabi občin, ki so predmet operacije prijavljene v SKLOP 1 tega razpisa – v okviru SC RSO2.2 »Spodbujanje energije iz obnovljivih virov v skladu z Direktivo (EU) 2018/2001 o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov, vključno s trajnostnimi merili, določenimi v Direktivi (Evropski sklad za regionalni razvoj – ESRR)«.

S sredstvi evropske kohezijske politike bo sofinancirana izgradnja novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije skladno s konceptom samooskrbe z električno energijo za stavbe vključene v operacijo. Sofinanciranje operacije iz SKLOPA 2 bo potekalo po sistemu stroška na enoto (poenostavljena oblika stroška), kot je opredeljeno v »Metodologiji za uporabo stroška na enoto za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije«, ki je sestavni del in priloga razpisne dokumentacije.

Roki za oddajo vlog – Prvi je 17. 3. 2025, drugi rok je 9. 6. 2025 in zadnji rok je 13. 10. 2025.

Prijave na razpis potekajo v elektronski obliki na elektronskem prijavnem obrazcu v  spletni aplikaciji eJR: https://mope.ejr.gov.si/ejr-web.

Informacije o razpisni dokumentaciji in oddaji vlog so dostopne na Portalu Energetika: https://www.energetika-portal.si/javne-objave/arhiv-energetika/javni-razpisi/r/javni-razpis-za-sofinanciranje-celovite-energetske-prenove-stavb-v-lasti-in-rabi-obcin-za-obdobje-od-2023-do-2027-jr-ekp-job-2024-1397/

6.6. Nagradi novega evropskega Bauhausa 2025 in Spodbude za majhne občine

Vzporedno z nagradami novega evropskega Bauhausa za izjemne projekte in ideje posameznikov, ekip in organizacij je Evropska komisija objavila prijave za pobudo „Spodbujanje novega evropskega Bauhausa za majhne občine“, pri čemur podpira manjše lokalne vlade pri izvajanju preobrazbenih projektov z močno vključenostjo skupnosti. S to novo pobudo, podprto s pilotnim projektom Evropskega parlamenta, bo dodeljenih 20 projektov, usklajenih z vrednotami in načeli novega evropskega Bauhausa, ki dokazujejo močno vključenost skupnosti in zadostno raven zrelosti.

Cilj novega evropskega Bauhausa, ki je usmerjen v občine na podeželskih območjih ali občine z manj kot 20 000 prebivalci, je priznati ključno vlogo, ki jo imajo manjše skupnosti v gibanju novi evropski Bauhaus in potekajočih prehodih v širšem smislu. Njihovo sodelovanje je bistveno za zagotovitev, da gibanje ostane vključujoče in dostopno vsem. Upravičeni projekti se morajo osredotočati na grajeno okolje, vključno z gradnjo, obnovo in prilagoditvijo stavb in javnih prostorov. Ti projekti bi morali dajati prednost krožnosti, ogljični nevtralnosti, ohranjanju kulturne dediščine, cenovno dostopnim stanovanjskim rešitvam in obnovi podeželskih ali mestnih območij.

Vsak od 20 zmagovalcev novega evropskega Bauhausa bo prejel nagrado v višini 30. 000 evrov skupaj s prilagojenim komunikacijskim svežnjem Komisije za nadaljnje povečanje svojih dosežkov.

Celotno sporočilo je dostopno tukaj, dodatne informacije pa si lahko preberete tudi na tej povezavi.

Za obe nagradi se je mogoče prijaviti do 14. februarja 2025 do 19.00 po srednjeevropskem času. Prijave je treba oddati prek uradne  platforme za nagrade novega evropskega Bauhausa.

6.7. Odprtje drugega javnega razpisa za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije (SRRS)

Slovenski regionalno razvojni sklad (SRRS) obvešča, da se je odprl drugi javni razpis za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije, kjer lahko občine na območju Republike Slovenije zaprosijo za posojila po ugodnejši obrestni meri.

Več o javnem razpisu za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije si lahko preberete na spletni strani www.srrs.si.

6.8. Finančne spodbude za občine v sklopu načrtovanih javnih razpisov na področju regionalnega razvoja v letih 2024 in 2025

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR) bo samo in preko Slovenskega regionalno razvojnega sklada (SRRS) ter Slovenskega podjetniškega sklada (SPS) že v letu 2024 začelo z javnimi razpisi, s katerimi bo lokalnim skupnostim in podjetjem ponudilo tako nepovratne kot povratne finančne spodbude v letu 2025 kot je zapisano na tej povezavi.

Za lokalne skupnosti bo na voljo pet ukrepov v skupni vrednosti 42,1 milijonov evrov, od tega 12.154.370 evrov nepovratnih sredstev in 30 milijonov evrov povratnih sredstev. Ukrepe za neposredne finančne spodbude v višini 12,1 milijonov evrov bosta izvajala MKRR in SRRS, ki bo za investicijske projekte lokalnih skupnosti pri izgradnji javne turistične infrastrukture dodal še 30 milijonov evrov posojil.

Finančne spodbude za občine bodo zajete v naslednjih javnih razpisih, ki bodo objavljeni konec leta 2024 oziroma v začetku leta 2025:

  • Zagotavljanje inovativnih ekosistemov ekonomsko-poslovne infrastrukture (EPI NOO); razpis bo izvajal MKRR
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Načrt za okrevanje in odpornost
  • Sofinanciranje občinskih projektov osnovne komunalne infrastrukture v romskih naseljih 2025 in 2026; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025 in 2026
  • Izgradnja in širitev poslovnih con na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma decembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025
  • Revitalizacija javnih objektov na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025
  • Izgradnja javne turistične infrastrukture na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal SRRS
    • Objava razpisa predvidoma februarja 2025
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025 in SRRS

6.9. Objavljen razpis za najboljše inventivne rešitve na področju krožnega gospodarstva 2024

Štajerska gospodarska zbornica kot upravičenka Strateško razvojno-inovacijskega partnerstva – Mreže za prehod v krožno gospodarstvo (SRIP – Krožno gospodarstvo) objavlja Razpis za najboljše inventivne rešitve na področju krožnega gospodarstva za leto 2024. Rok za prijave je 11. februar 2025. Celotna dokumentacija in prijavnica sta dostopni na povezavi: bit.ly/razpis2024

Razpis že tretje leto zapored spodbuja preboj krožnega gospodarstva v Sloveniji in ustvarja prostor za prepoznavanje novih inventivnih rešitev, ki lahko prispevajo k bolj trajnostni prihodnosti celotne družbe. Prijavitelji lahko inventivne rešitve prijavijo v eno izmed treh kategorij: izboljšava izdelka, storitve ali procesa, krožni dizajn ter družbeno inventivna rešitev. Za razpis se kvalificirajo rešitve, ki so na stopnji tehnološkega razvoja TRL 3–6, kar pomeni, da segajo od laboratorijskih raziskav do izdelave prototipov.

Skupnost občin Slovenije inovacije še posebej podpira, saj smo partner na projektu CircularPSP, katerega cilj je pomagati mestom v Evropi do »krožnega« znanja na vseh področjih in jezikih, da bi bilo ukrepanje mest na izzive prehoda iz linearnega v krožno gospodarstvo enostavnejše, hitrejše in donosnejše! V ta namen je v pripravi tudi razvoj platforme, ki bi navedeno podpirala. Tudi vaše mesto (občina) lahko postane sledilec projekta. Dodatne informacije najdete tukaj.

6.10. Objavljen javni razpis za sofinanciranje naložb v skupnostno samooskrbo z električno energijo iz OVE za obdobje 2025 do 2027

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo Javni razpis za sofinanciranje naložb v skupnostno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije za obdobje 2025 do 2027.

Predmet javnega razpisa je dodelitev nepovratnih sredstev za sofinanciranje naložb v skupnostne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 100 kilovatov, v kombinaciji z ali brez baterijskih hranilnikov električne energije, pri čemer mora biti v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije vključeno najmanj 80 odstotkov gospodinjskih odjemalcev. V okviru javnega razpisa bodo podprte naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, ki spadajo v enega izmed dveh sklopov:

  • Sklop A: naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 100 kilovatov in manj kot 300 kilovatov, za katerega je predvidenih 6.000.000 evrov;
  • Sklop B: naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 300 kilovatov, za katerega je predvidenih 10.117.647,06 evra.

Nepovratna finančna spodbuda se lahko dodeli za naslednja dva ukrepa:

  • ukrep 1: nakup in vgradnja novih proizvodnih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije za namen skupne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov in
  • ukrep 2: nakup in vgradnja novih baterijskih hranilnikov električne energije.

Sredstva sofinanciranja v višini 16.117.647,06 evra se zagotavljajo s sredstvi evropske kohezijske politike iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Kohezijskega sklada, načrtovanimi v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 v Sloveniji.

Roki za prijavo so naslednji: Predvidena so tri odpiranja vlog. Prvi rok za oddajo vlog je 5. maja 2025, drugi rok je 8. septembra 2025 in tretji rok je 8. decembra 2025. Kontaktni naslov je : sso-ove.mope@gov.si

7.

8. Vlada RS

8.1. 141. redna seja

Uredba o izvajanju aktivnosti programa za izvajanje evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo za obdobje 2021–2027

Vlada je izdala Uredbo o izvajanju aktivnosti programa za izvajanje evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo za obdobje 2021–2027, ki se izvajajo z javnimi razpisi, in jo objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

Uredba je pripravljena za izvajanje tistih aktivnosti programa za izvajanje Evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo za obdobje 2021-2027 (v nadaljevanju P ESPRA 2021-2027), ki se izvajajo z javnimi razpisi. Te aktivnosti bo izvajala Agencija Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja, sredstva pa so namenjena sektorju gospodarskega ribolova, akvakulture in predelave ribiških proizvodov ter proizvodov iz akvakulture, prav tako pa lokalnim skupnostim, v katerih se nahajajo ribiška pristanišča. Za vse aktivnosti iz te uredbe je v P ESPRA 2021-2027 za celotno programsko obdobje predvidenih 9,9 milijonov evrov evropskih in nacionalnih sredstev.

Novela Uredbe o skupnih določbah za izvajanje intervencij razvoja podeželja, ki niso vezane na površino ali živali, iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027

Vlada je izdala Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o skupnih določbah za izvajanje intervencij razvoja podeželja, ki niso vezane na površino ali živali, iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 in jo objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

Predlog Uredbe o spremembah in dopolnitvah Uredbe o skupnih določbah za izvajanje intervencij razvoja podeželja, ki niso vezane na površino ali živali, iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027, se spreminja z namenom določitve najvišjega zneska javne podpore na upravičenca v programskem obdobju 2023–2027 ter uvedbe določenih poenostavitev, manjših dopolnitev ter odprave nejasnosti, ki so bile ugotovljene pri pripravi predpisov, ki urejajo izvedbo intervencij ali podintervencij, za katere velja Uredba o skupnih določbah za izvajanje intervencij razvoja podeželja, ki niso vezane na površino ali živali, iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027.

Novela Uredbe o podporah električni energiji, proizvedeni iz obnovljivih virov energije in v soproizvodnji toplote in električne energije z visokim izkoristkom

Vlada je izdala Uredbo o spremembi in dopolnitvi Uredbe o podporah električni energiji, proizvedeni iz obnovljivih virov energije in v soproizvodnji toplote in električne energije z visokim izkoristkom in jo objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Namen spremembe je zagotoviti spoštovanje načela ločevanja referenčnih stroškov glede na posamezne tehnologije in skladnost z določbami 15. člena Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije.

S spremembo in dopolnitvijo se jasno opredelijo razlike med posameznimi tehnologijami in njihovimi stroški ter določi minimalno dopustno odstopanje, s čimer se zagotovi pravična, pregledna in ekonomsko vzdržna podpora.

Sofinanciranje dvojezičnosti in uresničevanje ustavnih pravic avtohtone italijanske in madžarske narodne skupnosti v letu 2025

Vlada je izdala odločbo o sofinanciranju dvojezičnosti in uresničevanje ustavnih pravic avtohtone italijanske in madžarske narodne skupnosti v letu 2025.

Zakon o financiranju občin (ZFO-1) določa, da se občinam, v katerih živita italijanska oziroma madžarska narodna skupnost, oziroma samoupravnim narodnim skupnostim v teh občinah, za vsako proračunsko leto zagotovijo sredstva v višini 0,15 % skupne primerne porabe občin.

V letu 2025 ob višini povprečnine 771,33 evra znaša 0,15 % skupne primerne porabe občin oziroma obseg z odločbo zagotovljenih sredstev 2.373.366,00 evra.

S to odločbo zagotovljena sredstva se bodo Mestni občini Koper in občinam Ankaran, Izola, Piran, Lendava, Moravske Toplice, Dobrovnik, Hodoš, Šalovci ter Madžarski narodni samoupravni skupnosti Občine Šalovci, ki je podala zahtevo za neposredno financiranje, nakazala v roku desetih delovnih dni po vročitvi odločbe.

Sprememba projekta Uvedba množičnega vrednotenja v skladu z ZMVN-1 v veljavnem Načrtu razvojnih programov 2025–2028

Vlada je sprejela sklep o novelaciji projekta uvedbe množičnega vrednotenja v skladu z Zakonom o množičnem vrednotenju nepremičnin (ZMVN-1) v veljavnem Načrtu razvojnih programov 2025 – 2028.

Zaradi zamika pri izvedbi aktivnosti množičnega vrednotenja nepremičnin v času epidemije Covid-19 se je zamaknilo in zmanjšalo tudi črpanje sredstev iz projekta. Z novelacijo se znižuje izhodiščna vrednost projekta iz 29.599.060,00 evra na 7.659.381,76 evra. Projekt bo trajal do 31. decembra 2026.

 Vlada potrdila spremembe Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja

S predlogom zakonske novele se urejajo področja, ki zagotavljajo razvoj in višjo kakovost vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji. Več.

Predlog novega Zakona o fiskalnem pravilu

Vlada je sprejela predlog novega Zakona o fiskalnem pravilu in ga posredovala v državni zbor. Zakon bo olajšal vodenje fiskalne politike, saj bomo z njim po prenovi fiskalnih pravil na ravni EU poenotili pravne podlage za vodenje fiskalne politike na nacionalni in evropski ravni. Zakon smo v postopku priprave usklajevali z različnimi deležniki, vključno s Fiskalnim svetom.

Nacionalno fiskalno pravilo se določi z omejitvijo rasti očiščenih izdatkov, kot to predvidevajo fiskalna pravila EU. S srednjeročnim fiskalnim načrtom vlada za štiri leta začrta pot, ki jo sprejme oziroma potrdi še državni zbor (pravila EU potrditve v državnem zboru sicer ne zahtevajo). Zakon ohranja tudi vlogo Fiskalnega sveta pri izvajanju EU semestra (to je proces usklajevanja ekonomskih, fiskalnih in socialnih politik na EU ravni), ki bo ocenjeval tako srednjeročni fiskalni načrt kot letno poročilo o njegovem izvajanju. V čim večji meri se bodo torej poenotili tudi strateški dokumenti fiskalnega načrtovanja, ki se pripravljajo na nacionalni ravni oziroma zaradi zahtev zakonodaje EU. Skladno z zahtevami navedene direktive se deloma spreminjajo tudi določbe, ki urejajo delovanje Fiskalnega sveta.

Vir: Vlada RS

9. Novice drugih

9.1. Vabilo na študijski obisk Trajnostno lokalno mladinsko delo na vzhodnem Slovaškem

Zavod Movit, Nacionalna agencija programov EU Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota vas vabi na študijski obisk na podeželje Slovaške, od 22. do 25. aprila 2025, v Košicah in okolici.

Tridnevni študijski obisk bo raziskal lokalno mladinsko delo in sodelovanje mladih v manjših podeželskih naseljih v vzhodni Slovaški. Udeleženci bodo imeli priložnost spremljati navdihujoče prakse o tem, kako vključiti različne mlade, soustvarjati programe in spodbujati sodelovanje skupnosti.

Morda pritegne koga od kolegov, kolegic izven večjih središč in če menite, da so mladi pri vas prikrajšani zaradi geografske oddaljenosti, pripadajo manjšini ali so soočeni z drugimi ovirami.

Na obiskih treh občin se bodo udeleženci pogovarjali z lokalnimi deležniki, strokovnjaki in praktiki ter razmišljali o izzivih in priložnostih mladinskega dela na podeželju. Študijski obisk bo vključeval tudi orodja Europe Goes Local (EGL) in Democracy Reloading (DR), da bi izboljšali razumevanje udeležencev in spodbudili razvoj inovativnih lokalnih mladinskih politik.

Vse informacije in prijava na povezavi.

Obisk je namenjen občinskim uslužbencem, pristojnim za področje mladine, izvoljenim politikom na občinski ravni, mladinskim delavcem, ki se ukvarjajo s sodelovanjem mladih in razvojem skupnosti ter mladim predstavnikom iz struktur sodelovanja mladih (npr. mladinski sveti, mladinski parlamenti, odbori).

Obisk bo potekal v angleškem jeziku. Nastanitev, prehrano in lokalni prevoz na Slovaškem v celoti krijejo organizatorji in je financiran iz programov Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota. Kotizacije ni. Potne stroške povrne Zavod Movit po Splošnih pogojih. Rok za prijave je 7. marec 2025, o izboru boste obveščeni v desetih dneh od roka prijav. V prijavi jasno opredelite motivacijo.

Informacije: info@movit.si