Občine in minister Logaj o potrebnih spremembah  v vzgoji in izobraževanju

Ljubljana, 26. 3. 2025 – na deveti redni seji Predsedstva Skupnosti občin Slovenije (SOS) so občinski predstavniki z ministrom za vzgojo in izobraževanje, dr. Vinkom Logajem, razpravljali o aktualnih zakonodajnih spremembah in ključnih izzivih na področju vzgoje in izobraževanja. V ospredju so bili novela zakona o vrtcih, ureditev prevozov šolskih otrok ter novi razpis za investicije v vrtce in šole.

V noveli Zakona o vrtcih, ki je trenutno v javni razpravi, je predvideno, da se financiranje zasebnih vrtcev uredi izključno prek koncesij. Občine bi tako same odločale, kdaj in pod kakšnimi pogoji potrebujejo dodatne kapacitete in ali jih lahko zagotovi zasebni vrtec. Obstoječi zasebni vrtci bi pravice ohranili, za ustanavljanje novih pa bi veljala nova pravila. Skupnost občin Slovenije podpira to rešitev kot pomemben korak k večji avtonomiji in odgovornemu upravljanju lokalne mreže javne službe. V ospredju razprave je bilo tudi vprašanje fleksibilnega normativa v oddelkih. Minister je napovedal, da bodo izjeme – denimo za skupine z večjim deležem romskih otrok, otrok tujcev ali otrok s posebnimi potrebami – natančneje opredeljene s podzakonskim aktom, sicer pa se uporaba fleksibilnega normativa ne bo spreminjala.

Občine so opozorile na dolgoletne finančne pritiske zaradi rasti stroškov v vrtcih in na nujnost, da država podobno kot pri domovih za starejše prizna stroške, ki jih prinašajo višje plače zaposlenih. Izjemno hitro rast stroškov izvajanja predšolske vzgoje (dvig plač vseh zaposlenih, dviga minimalne plače, rasti materialnih stroškov, itd.) občine težko finančno obvladujejo, saj se dvig stroškov ne odraža v aktualni povprečnini, pač pa se bo šele čez dve leti. Občine pričakujejo, da bo ministrstvo sistemsko zagotovilo ustrezno sofinanciranje povečanih stroškov, ki jih je povzročila plačna reforma v javnem sektorju in ne bo več temeljila na prelaganju bremena na občinske proračune.

Pomembna napoved ministra je bila, da bo država več kot potrojila sredstva za investicije v predšolsko in šolsko infrastrukturo ter šole s prilagojenim programom – letos bo na voljo kar 160 milijonov evrov preko razpisa, ki bo objavljen do 25. julija 2025, upravičeni pa bodo stroški že od začetka leta 2026. Tudi v prihodnje ministrstvo načrtuje zagotoviti stalni finančni vir za infrastrukturne investicije v vzgojo in izobraževanje skozi zagotovitev odstotka bruto domačega proizvoda.   

Skupnost občin Slovenije (SOS) je na današnji seji Predsedstva z ministrom za vzgojo in izobraževanje odprla tudi pomembno poglavje zakonskih rešitev za otroke s posebnimi potrebami. V razpravi je bilo poudarjeno, da občine že vrsto let opozarjajo na številne sistemske izzive, med katerimi izstopata zagotavljanje ustreznih prevozov ter prostorskih in kadrovskih pogojev v šolah s prilagojenim programom (OŠPP). Minister Logaj je izpostavil, da želi ministrstvo racionalizirati zakon o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami in učno pomoč bolj približati šolskemu delu. Poudaril je, da gre za zelo raznolike potrebe otrok – od vedenjskih in gibalno oviranih do otrok s kompleksnimi kombiniranimi motnjami – zaradi česar ni mogoče zagotoviti enakega standarda na vseh šolah s prilagojenim programom. Zato uvedba šolskih okolišev za racionalizacijo stroškov prevoza za te primere ni primerna rešitev, kot se je izkazalo v razmislekih na ministrstvu. Minister Logaj je napovedal, da bodo na ministrstvu raziskali možnosti oblikovanja ustreznejših modelov.

Županje in župani so opozorili še, da številne OŠPP, ki so jih ustanovile posamezne občine, opravljajo regijsko funkcijo, saj vključujejo otroke iz več drugih občin. Ti zavodi pogosto delujejo v prostorski stiski, a jih napovedani pogoji razpisa za sofinanciranje infrastrukturnih investicij ne upoštevajo enakopravno. Zato so županje in župani predlagali, da se kriteriji prilagodijo tako, da se teh zavodov ne bo izključevalo iz možnosti sofinanciranja investicij. Minister je napovedal, da bodo razpisne pogoje podrobno prečesali, da takšna odstopanja odpravijo in omogočijo konkuriranje vseh na razpisu.

Minister za vzgojo in izobraževanje je na seji Predsedstva SOS napovedal, da bo novela Zakona o osnovni šoli že v prihodnjih tednih poslana v parlamentarno obravnavo. Občine pozdravljajo, da se z novelo skuša urediti področje šolskih prevozov, kjer so lokalne skupnosti že vrsto let glavni nosilec stroškov in organizacije. Predlog ohranja razdaljo 4 kilometre za upravičenost do brezplačnega prevoza, kar pomeni, da v to trenutno stanje država ne bo posegala. Županje in župani so v razpravi z ministrom Logajem izpostavili, da se morajo v zakon vključiti rešitve, ki bodo naslovile tako organizacijske kot finančne izzive občin. Pomanjkanje prevoznikov, raznolika terenska in demografska situacija ter odsotnost enotnih kriterijev doslej niso omogočali stroškovno učinkovitega izvajanja prevozov.

Predstavniki občin so pozdravili konstruktivno razpravo z ministrom in jasno izrazili pričakovanje, da bodo tudi v prihodnje aktivno vključeni v pripravo zakonodajnih rešitev, ki pomembno vplivajo na lokalne skupnosti, njihove proračune in vsakodnevno življenje otrok in družin v lokalnih skupnostih. Pripravljenost za skupno iskanje rešitev na področju vzgoje in izobraževanja je potrdil tudi minister dr. Vinko Logaj. Na seji Predsedstva SOS so županje in župani potrdili pripravljene dokumente za Skupščino Skupnosti občin Slovenije in določili njen datum, to je 17. april 2025. Prav tako so se seznanili z zaključki pilotnih aktivnosti v občini Idrija v sklopu projekta GetCoheSive.