V aprilu 2025 smo v Skupnosti občin Slovenije na več dogodkih predstavili delo Podnebne pisarne, ki postaja pomembno stičišče podpore občinam pri prilagajanju na podnebne spremembe.
Na redni letni skupščini SOS je bila posebej izpostavljena ustanovitev pisarne in začetek sedemletnega projekta LIFE4ADAPT, ki v sodelovanju z MOPE prinaša novo raven podpore lokalnim skupnostim. V sodelovanju z MNVP, pa naloga Prilagajanje naselij na podnebne spremembe, pod okriljem Urbanističnega inštituta RS, kjer krepimo trajnostno prostorsko načrtovanje.
Na prvem spletnem sestanku Podnebne pisarne so sodelovali predstavniki ministrstev, s katerimi smo odprli prostor za usklajeno medresorsko sodelovanje na področju podnebnih politik. Tovrstno povezovanje je kot pomembno prepoznal tudi državni sekretar Uroš Vajgl z MOPE, ki se je srečanja tudi udeležil.
Na predstavitvi Programa porabe sredstev Podnebnega sklada 2025–2028 smo pozdravili vključevanje občinskih asociacij v pripravo ukrepov. V ta namen bo SOS v maju izvedli dve delavnici za oblikovanje skupnih predlogov ukrepov, s katerimi bomo zagotovili bolj pravično in učinkovito porabo sredstev.
Podnebna pisarna se je predstavila tudi na jubilejni konferenci Dovolj za vse, kjer so bile v ospredju rešitve za bolj podnebno odporne skupnosti. Med dobrimi praksami so izstopali primeri celovite energetske prenove večstanovanjske stavbe, urbanih rešitev za zmanjševanje vročinskih učinkov ter pomen lokalne samooskrbe s hrano.
Seznanjeni smo bili, da je vlada RS tik pred sejo 24. aprila umaknila dolgo pričakovani predlog podnebnega zakona, saj so presodili, da potrebuje dodatna usklajevanja.
Kot navdihujoč primer iz tujine izpostavljamo avstrijsko regijo Montafon, kjer so lokalno prilagojeni ukrepi – od ozelenjevanja naselij in izobraževanja kmetov – primer dobre prakse, kako lahko skupnosti učinkovito odgovarjajo na podnebne izzive.
Več si lahko preberite tukaj.