OBČINAM ČLANICAM KOSTEL, DOBROVA-POLHOV GRADEC, PREBOLD, GROSUPLJE, KIDRIČEVO, VITANJE, ŽIRI, TREBNJE, MUTA, PREVALJE, MISLINJA, ŠMARJE PRI JELŠAH IN RAZKRIŽJE, KI PRAZNUJEJO SVOJ OBČINSKI PRAZNIK,

ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

Kazalo vsebine

Novice SOS

Za podnebje. Za skupnost.

Zakonodaja

Dogodki SOS

Povpraševanje

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Vlada RS

Novice drugih

1. Novice SOS

1.1. Višja urna postavka za dolgotrajno oskrbo

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je na današnjem Posvetu z izvajalci dolgotrajne oskrbe, ki je potekal na Brdu, povedal, da je ministrstvo prisluhnilo tako Skupnosti občin Slovenije kot tudi izvajalcem, ter določilo nove, višje urne postavke storitev dolgotrajne oskrbe na domu. Vodja Sektorja za skladnost poslovanja in analitiko pri MSP…

1.2. Osem občin začelo z operativnim preizkušanjem nove protipoplavne opreme

V luči vse pogostejših podnebno pogojenih nesreč je Uprava RS za zaščito in reševanje v sodelovanju z izbranimi občinami začela z operativnim uvajanjem specialne opreme za zaščito pred poplavami. V sredo, 18. junija 2025, je bil v Državnem logističnem centru Roje izveden ključni korak – simbolična predaja specialnih tovornih vozil in…

1.3. Zaključna svetovalnica programa Ven za zdravje 3 v Jesenicah

V petek, 13. junija 2025, je na Občini Jesenice potekala zaključna svetovalnica programa Ven za zdravje 3. Na dogodek so bile povabljene predstavnice in predstavniki občinske uprave ter javnih zavodov iz lokalnega okolja, udeležila pa se ga je tudi predstavnica sekretariata Skupnosti občin Slovenije (SOS). Dogodek je bil namenjen predstavitvi splošnih in konkretnih ukrepov Urbanističnega inštituta RS za urejanje dostopnosti rekreacijskih površin in povezav, različic razvoja osrednjih športnih in zelenih površin ter krepitvi medgeneracijskega sodelovanja z namenom spodbujanja aktivnega življenjskega sloga vseh prebivalcev.

Svetovalnica se je s predstavljenimi ukrepi osredotočala predvsem na tista območja Jesenic, kjer so prostorsko zgoščene dejavnosti (primer Športnega parka Podmežakla) in potekajo daljinske telesne aktivnosti, to je na primer Jeseniška razgledana pot. Preostale ugotovitve in priporočila v Občini so se nanašala na druge vidike urejanja in upravljanja prostora. Med drugim je bilo na primer poudarjeno zagotavljanje aktivne in univerzalne dostopnosti, umeščanje stroškovno učinkovitih in enostavnih rešitev kot je umeščanje malih žepnih parkov in razmisleki o idejnih revitalizacijah zastaranih objektov.

Zaključna svetovalnica ni bila le sklepno dejanje programa, temveč tudi izhodišče za nadaljnje delo na področju razvoja trajnostne mobilnosti in zelenega sistema mesta. Občina Jesenice bo namreč v prihodnjih tednih prejela zbir ukrepov in kartografskega gradiva, ki ji bo lahko v nadaljnjo podporo pri načrtovanju prostorskih ukrepov za izboljšano zdravje občank in občanov.

1.4. Informacijsko središče za tujce: podpora integraciji na lokalni ravni

Dne 10. junija 2025 je na Mestni občini Ljubljana potekal sestanek Delovne skupine za vzpostavitev Sveta za integracijo migrantov, ki ga je sklical podžupan MOL, g. Dejan Crnek. Sestanek je bil organiziran v okviru projekta EMV-LII. Uvodoma so predstavniki Urada Vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov (v nadaljevanju: Urad) predstavili načrte za…

2. Za podnebje. Za skupnost.

3. Zakonodaja

3.3. Zakon o uporabi jezika gluhoslepih

Skupina poslancev je v Državni zbor vložila predlog Zakona o uporabi jezika gluhoslepih. Predlog zakona ureja pravico oseb z gluhoslepoto uporabljati jezik gluhoslepih, pravico do informiranja v njim prilagojenih načinih sporazumevanja, obseg in način uveljavljanja pravice do tolmača ter ostale pravice, vezane na uporabo jezika gluhoslepih, potrebnih…

3.5. Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Gradbenega zakona (GZ-1B)

Vlada RS je v mnenje na Državni zbor RS predložila besedilo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Gradbenega zakona (GZ-1B), prva obravnava, EPA 2196-IX. Predlog sprememb in dopolnitev Gradbenega zakona stremi k modernizaciji postopkov na področju dovoljevanja gradnje, s poudarkom na digitalizaciji in učinkovitosti. Ključni cilj je prilagoditev…

4. Dogodki SOS

4.3. 23.09.2025. / Spletno / Upravne takse – NOV TERMIN

Vabimo vas na strokovni seminar z naslovom »Upravne takse«, ki bo potekal v TOREK, 23. septembra 2025, ob 9.30 preko aplikacije Zoom. Seminar je namenjen vsem zaposlenim v občinskih upravah, ki se pri svojem delu srečujejo s postopki odmere, obračuna, oprostitve in izterjave upravnih taks. Predavateljica bo priznana strokovnjakinja dr. Bojana Zadravec,...

5. Povpraševanje

5.1. Zagotovitev malic in kosil za vse učence v šoli po 1. 9. 2027

S 1. septembrom 2027 bo po noveli Zakona o šolski prehrani kosilo brezplačno za vse učence. Po prehodnih določbah se od 1. septembra 2023 kosilo polovično subvencionira za učence iz družin, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo sicer presega 4., ne pa tudi 5. dohodkovnega razreda. Od 1. septembra 2027 bodo tako morale šole v […]

6. Dogodki drugih

6.1. 8. 7. / Različne oblike bivanja za starejše v občinah

Inštitut Antona Trstenjaka v sklopu dogodkov Slovenske mreže starosti prijaznih mest in občin (SPMO) organizira posvet Različne oblike bivanja za starejše v občinah, ki bo potekal v torek, 8. 7. od 9.00 do 13.30 ure, Resljeva cesta 11, 1000 Ljubljana.

Udeležba je brezplačna, potrebna je prijava preko obrazca  ttps://forms.gle/vx4izNFn7bp35P828. V primeru zapolnitve mest bodo prednost imele Občine – članice Slovenske mreže starosti prijaznih mest in občin. Podrobnosti o programu še sledijo.

7. Aktualni razpisi

7.2. Nova javna poziva Eko sklada na področju OVE in URE

Eko sklad je dne 6. 6. 2025 objavil dva  javna poziva, namenjena lokalnim skupnostim: za gradnjo skoraj ničenergijskih (sNES) stavb splošnega družbenega pomena (do dodatnih informacij dostopate tukaj) in za izvedbo optimizacije delovanja energetskih sistemov za javne nestanovanjske stavbe (dodatne informacije prejmete tukaj). Razpisa sta na voljo do porabe sredstev.

7.3. Javni poziv za pridobitev in za podaljšanje certifikata Mladim prijazna občina v letu 2025

Inštitut za mladinsko politiko Ajdovščina, v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije ter pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije, Nataše Pirc Musar, objavljamo JAVNI POZIV ZA PRIDOBITEV in PODALJŠANJE CERTIFIKATA MLADIM PRIJAZNA OBČINA 2025.

Razpisna dokumentacija je dostopna tukaj:

Rok za oddajo vlog je petek, 29. avgust 2025.

7.4. Razpis Moja dežela 2025

Turistična zveza Slovenije vas vabi k sodelovanju na natečaju  Moja dežela – znak gostoljubnosti 2025.

Natečaj, ki letos poteka že 34. leto, spodbuja urejenost, prijaznost in kakovostno turistično ponudbo po vsej Sloveniji. Poseben poudarek namenjajo gostoljubnosti.

Tudi letos spodbujajo promocijo slovenske turistične ponudbe prek digitalne aplikacije Moj-izlet.si, ki uporabnikom omogoča oblikovanje izleta po meri. Vabijo vas, da v  prijavo napišete predlog za enodnevni izlet z doživetim opisom kraja – s poudarkom na avtentičnosti, lokalni ponudbi in vključevanju skupnosti. Izlet naj vključuje vsaj tri točke in traja največ dve uri. Zaželeno je, da ga ob obisku komisije predstavite v živo z lokalnim vodnikom ali drugim poznavalcem kraja.

Sodelovanje prijavite prek spletne strani www.turisticna-zveza.si. Rok za prijavo: 30. junij 2025.

Razpis vam je na voljo TUKAJ.

Navodila za oddajo vlog so vam na voljo TUKAJ.

Za dodatne informacije so vam na voljo na telefonu 01 434 16 70 ali po e-pošti info@turisticna-zveza.si.

7.6. Povišanje sredstev za sofinanciranje operacij energetske prenove stavb v lasti in rabi občin

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo spremembe Javnega razpisa za sofinanciranje celovite energetske prenove stavb v lasti in rabi občin za obdobje od 2023 do 2027, ki se izvaja v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021 – 2027. Sprememba povišuje razpisana sredstva za dodatnih 14,5 milijona evra in odpravlja redakcijsko napako.

Več si lahko preberete TUKAJ.

7.7. Evropska sredstva za ukrepe trajnostne mobilnosti v slovenskih občinah

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo 49.527.698,93 milijona evra vreden Javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti za obdobje 2023–2029, ki se financira s sredstvi evropske kohezijske politike iz Kohezijskega sklada, načrtovanih v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 v Sloveniji.

Namen javnega razpisa je izboljšati pogoje za trajnostne prometne načine v dnevnih migracijah prebivalstva znotraj in med občinami ter posledično povečati delež poti, opravljenih na trajnosten način v občinah.

Več si lahko preberete TUKAJ.

 

7.8. Program Interreg Srednja Evropa 2021-2027 - najava kapitalizacijskega razpisa v povezavi s čezmejnimi programi na območju

Program Interreg Srednja Evropa 2021-2027 je 11. 4. 2025 na svoji spletni strani najavil kapitalizacijski razpis (Strategic call for capitalization) v povezavi s čezmejnimi programi na območju. Gre za zadnji razpis tega programa.

Srednja Evropa je kompleksno funkcionalno območje, za katero ni značilna zgolj geografska bližina, temveč tudi prostorske povezave in funkcionalne povezave v različnih sektorjih gospodarstva, upravljanja in javnih politik. Transnacionalni projekti tega razpisa naj bi upoštevali rešitve programa Srednja Evropa in čezmejnih programov vzdolž funkcionalnih povezav na obeh straneh nacionalnih meja. Več informacij glede razpisa je na voljo na  programski spletni strani.

Predvidoma bo na voljo 23 milijonov evrov sredstev ESRR. Podrobnejše informacije o razpisnih pogojih in prijavnem postopku bodo objavljene ob začetku razpisa, 29. septembra 2025

Vabijo vas, da se prijavite na platformo programa za prijavitelje “Applicant community”, s pomočjo katere si boste lahko poiskali ustrezno partnerstvo ter se prijavili na posvet s skupnim sekretariatom programa oz. si pogledali koledar dogodkov. 

Program bo organiziral 26. in 27. maja 2025 konferenco, ki bo potekala na Dunaju. Program dogodka z možnostjo registracije je na voljo TUKAJ. Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj bo pripravilo nacionalni informativni dan jeseni 2025.

7.9. Poziv za pridobitev in podaljšanje naziva Branju prijazna občina 2025

Naziv Branju prijazna občina, ki ga podeljujejo Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo, se v letu 2025 podeljuje devetič. Z nazivom želimo poudariti aktiven prispevek občin k izboljšanju bralne pismenosti, spodbujanju branja in razvoju bralne kulture v celotnem nacionalnem prostoru.

Natečaj je odprt od 17. februarja 2025, in bo odprt do 30. septembra 2025.

Naziv bo občinam podeljen 3. decembra 2025 v okviru dogodkov za Ta veseli dan kulture.

7.10. Objavljen javni razpis za sofinanciranje postavitve javno dostopne polnilne infrastrukture za električna vozila

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v Uradnem listu RS, št. 13/2025 objavilo javni razpis za sofinanciranje naložb v postavitev javno dostopne polnilne infrastrukture za polnjenje električnih vozil na geografskem ozemlju Republike Slovenije, ki se financira v okviru Načrta za okrevanje in odpornost znotraj razvojnega področja »REPowerEU«, komponente »REPowerEU« (C5K17) in komponente »Trajnostna mobilnost« (C1K4).

Cilj javnega razpisa JR NOO REPWR PPEV 2025 je pospešiti razvoj trga alternativnih goriv v prometu in razmah uporabe brezemisijskih vozil v Sloveniji ter doseči čisto ali podnebno nevtralno mobilnost v skladu z Uredbo (EU) 2020/852. Z dodeljevanjem finančnih spodbud se bo ob državnih, regionalnih in občinskih cestah, na parkiriščih, avtobusnih in železniških postajah, bencinskih servisih in drugih utrjenih površinah, ki so dostopne javnosti, vzpostavilo zadostno število interoperabilnih javno dostopnih polnilnih mest za električna vozila, ki bodo uporabnikom zagotavljala kakovostno uporabniško izkušnjo.

Predmet javnega razpisa je dodelitev nepovratnih sredstev za sofinanciranje naložb v postavitev javno dostopne polnilne infrastrukture za polnjenje električnih vozil na geografskem ozemlju Republike Slovenije. Finančne spodbude so namenjene projektom za financiranje namestitve nove ali nadgradnje obstoječe javno dostopne polnilne infrastrukture za polnjenje vozil v Republiki Sloveniji izven omrežja TEN-T v obdobju 2025 in 2026.

Upravičeni stroški po tem javnem razpisu so lahko:

  • stroški polnilne infrastrukture in z njo povezane tehnične opreme,
  • stroški priključitve in/ali povečanja priključne moči na distribucijskem omrežju,
  • stroški ureditve polnilnega parka, vključno s potrebnimi elektroinštalacijskimi deli.

Stroški so lahko upravičeni le v okviru upravičenega namena. Sofinanciranje ne bo odobreno za nakup rabljenih naprav, pilotnih naprav in prototipnih naprav.

S sredstvi Mehanizma za okrevanje in odpornost iz pobude REPowerEU bodo priznani upravičeni stroški projekta sofinancirani v višini do 100%, vendar ne več kot:

  • 10.000 EUR na polnilno mesto običajne moči z izmeničnim tokom (AC) z izhodno močjo, enako ali večjo od 3,7 kW in enako ali manjšo od 22 kW;
  • 25.000 EUR na polnilno mesto visokih moči z enosmernim tokom (DC) z izhodno močjo, enako ali večjo od 50 kW in enako ali manjšo od 150 kW;
  • 40.000 EUR na polnilno visokih moči z enosmernim tokom (DC) z izhodno močjo, večjo od 150 kW in enako ali manjšo od 350 kW.

Vlagatelji po tem javnem razpisu so fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, samostojni podjetniki ter pravne osebe javnega in zasebnega prava, ki izvajajo gospodarsko dejavnost.

Predvideni sta dve odpiranji vlog. Roka za oddajo vlog sta 28. 4. 2025 in 3. 7. 2025.

Vloge z zahtevano vsebino se predložijo po pošti na naslov: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Langusova ulica 4, 1000 Ljubljana do dneva, določenega kot skrajni rok za oddajo vlog.

Razpoložljiva sredstva za sofinanciranje projektov v skupni višini 22.435.000 EUR, ki so zagotovljena v okviru Načrta za okrevanje in odpornosti, bo mogoče koristiti v proračunskih letih 2025 in 2026 oziroma do porabe sredstev.

Vira informacij sta novica na Portalu Energetika in naveden javni razpis.

7.11. Objavljen Javni razpis za sofinanciranje celovite energetske prenove stavb v lasti in rabi občin za obdobje 2023–2027

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo Javni razpis za sofinanciranje celovite energetske prenove stavb v lasti in rabi občin za obdobje 2023–2027 (JR_EKP_JOB_2024).

Predmet sofinanciranja so operacije celovite energetske prenove stavb v (so)lasti in rabi občin in izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije po konceptu samooskrbe z električno energijo za te stavbe.

V okviru razpisa se dodeljujejo sredstva evropske kohezijske politike občinam za sofinanciranje upravičenih stroškov v dveh sklopih, in sicer:

  • SKLOP 1: Izvedba operacij celovitih energetskih prenov stavb, ki so v (so)lasti in rabi občin – v okviru SC RSO2.1 »Spodbujanje energetske učinkovitosti in zmanjševanje emisij toplogrednih plinov (Kohezijski sklad – KS)«.

S sredstvi evropske kohezijske politike bo sofinanciranih 49 % upravičenih stroškov operacije celovitih energetskih prenov stavb, ki so v (so)lasti in rabi občin v znesku največ 330 EUR/m2 neto tlorisne površine stavb, ki so predmet operacije.

  • SKLOP 2: Izvedba operacij izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije (SE), skladno s konceptom samooskrbe z električno energijo, in sicer za stavbe v (so)lasti in rabi občin, ki so predmet operacije prijavljene v SKLOP 1 tega razpisa – v okviru SC RSO2.2 »Spodbujanje energije iz obnovljivih virov v skladu z Direktivo (EU) 2018/2001 o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov, vključno s trajnostnimi merili, določenimi v Direktivi (Evropski sklad za regionalni razvoj – ESRR)«.

S sredstvi evropske kohezijske politike bo sofinancirana izgradnja novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije skladno s konceptom samooskrbe z električno energijo za stavbe vključene v operacijo. Sofinanciranje operacije iz SKLOPA 2 bo potekalo po sistemu stroška na enoto (poenostavljena oblika stroška), kot je opredeljeno v »Metodologiji za uporabo stroška na enoto za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije«, ki je sestavni del in priloga razpisne dokumentacije.

Roki za oddajo vlog – Prvi je 17. 3. 2025, drugi rok je 9. 6. 2025 in zadnji rok je 13. 10. 2025.

Prijave na razpis potekajo v elektronski obliki na elektronskem prijavnem obrazcu v  spletni aplikaciji eJR: https://mope.ejr.gov.si/ejr-web.

Informacije o razpisni dokumentaciji in oddaji vlog so dostopne na Portalu Energetika: https://www.energetika-portal.si/javne-objave/arhiv-energetika/javni-razpisi/r/javni-razpis-za-sofinanciranje-celovite-energetske-prenove-stavb-v-lasti-in-rabi-obcin-za-obdobje-od-2023-do-2027-jr-ekp-job-2024-1397/

7.12. Objavljen javni razpis za sofinanciranje naložb v skupnostno samooskrbo z električno energijo iz OVE za obdobje 2025 do 2027

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo Javni razpis za sofinanciranje naložb v skupnostno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije za obdobje 2025 do 2027.

Predmet javnega razpisa je dodelitev nepovratnih sredstev za sofinanciranje naložb v skupnostne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 100 kilovatov, v kombinaciji z ali brez baterijskih hranilnikov električne energije, pri čemer mora biti v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije vključeno najmanj 80 odstotkov gospodinjskih odjemalcev. V okviru javnega razpisa bodo podprte naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, ki spadajo v enega izmed dveh sklopov:

  • Sklop A: naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 100 kilovatov in manj kot 300 kilovatov, za katerega je predvidenih 6.000.000 evrov;
  • Sklop B: naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 300 kilovatov, za katerega je predvidenih 10.117.647,06 evra.

Nepovratna finančna spodbuda se lahko dodeli za naslednja dva ukrepa:

  • ukrep 1: nakup in vgradnja novih proizvodnih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije za namen skupne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov in
  • ukrep 2: nakup in vgradnja novih baterijskih hranilnikov električne energije.

Sredstva sofinanciranja v višini 16.117.647,06 evra se zagotavljajo s sredstvi evropske kohezijske politike iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Kohezijskega sklada, načrtovanimi v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 v Sloveniji.

Roki za prijavo so naslednji: Predvidena so tri odpiranja vlog. Prvi rok za oddajo vlog je 5. maja 2025, drugi rok je 8. septembra 2025 in tretji rok je 8. decembra 2025. Kontaktni naslov je : sso-ove.mope@gov.si

8. Vlada RS

8.1. 159. redna seja

Sprejet paket strožjih pogojev obratovanja in spremljanje naprav za sežig in sosežig

Vlada je sprejela paket podzakonskih aktov s katerimi sledi zahtevam novele Zakona o varstvu okolja glede določitve mejnih vrednosti emisij naprav za sosežig odpadkov ter nadzora nad emisijami. Sočasno je minister za okolje, podnebje in energijo sprejel prenovljen pravilnik o prvih meritvah in obratovalnem monitoringu emisije snovi v zrak iz nepremičnih virov onesnaževanja.

Paket dveh uredb in pravilnika sledi določilom Zakona o varstvu okolja in uvaja strožje pogoje obratovanja in spremljanja obratovanja naprav za sežig in sosežig odpadkov ter drugih industrijskih naprav.

Vlada sprejela predlog sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo

Vlada je sprejela predlog sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo. Novela prinaša temeljne spremembe za dostopnost kulture, boljše pogoje dela v javnih zavodih in za samozaposlene v kulturi, ter vzpostavlja trajnejši, decentraliziran in predvidljiv sistem delovanja javnega interesa za kulturo.

Na Ministrstvu za kulturo uvajamo ukrepe, ki izboljšujejo delovne in prostorske pogoje, preprečujejo prekarizacijo mladih, omogočajo lažjo prekvalifikacijo baletnih plesalcev in urejajo plačana uvajanja ob menjavah generacij. Javnim zavodom omogočamo stabilnejše delovanje, tudi v mednarodnem prostoru.

Novela prinaša pomembne izboljšave za samozaposlene: višji in bolj prilagodljiv cenzus za socialne prispevke, večja zaščita ob bolniški in starševskem dopustu ter boljši pogoji za delo v tujini. Nevladne organizacije bodo lažje dostopale do prostorov in dosegale večjo pravno varnost pri razpisih.

Umetniški delež v javnih investicijah se krepi, zakon pa spodbuja tudi kulturno-umetnostno vzgojo, mednarodno prisotnost slovenske umetnosti in dolgoročni najem prostorov v tujini. Urejajo se evidence, registri, komisije in strateški dokumenti.

Soglasje k predlaganim amandmajem k predlogu Zakona o gostinstvu

Amandmaji k Predlogu zakona o gostinstvu so pripravljeni kot odziv na mnenje Zakonodajno-pravne službe državnega zbora (ZPS). Zamejuje se krog občin, na katere se bo nanašala zakonska časovna omejitev oddajanja stanovanj v kratkotrajni najem, okrepljena je zakonska možnost občinskega normiranja, prav tako se ukinja drugačna obravnava različnih vrst stanovanjskih stavb v okviru časovnega omejevanja in možnih oblik ponudnikov kratkotrajnega najema.

Predlagana rešitev bo zamejila krog občin, na katere se bo zakonska časovna omejitev nanašala (torej ne več na vse občine, v kolikor ne sprejmejo splošnega akta z drugačno časovno omejitvijo), še vedno pa bodo občine lahko sprejele tudi drugačno časovno omejitev glede na njihove specifične potrebe in zmožnosti.

Še vedno bo torej občinam omogočeno, da bodo v okviru določenih razponov avtonomno urejale področje kratkotrajnega oddajanja stanovanj glede na dejansko stopnjo razvitosti turizma v občini in druge potrebe.

Vir: Vlada RS

9. Novice drugih