Na Skupnosti občin Slovenije z zaskrbljenostjo spremljamo napovedano zapiranje bencinskih servisov, predvsem na podeželju in v odročnih krajih, kjer so te postaje pogosto edina možnost za dostop do goriva in s tem za osnovno mobilnost ljudi.
Gre za izjemno resno vprašanje, ki neposredno zadeva kakovost življenja ljudi v manjših in odmaknjenih občinah ter razvoj teh območij. Zapiranje bencinskih servisov bi za prebivalke in prebivalce teh krajev pomenilo dodatne stroške, nevšečnosti in še večjo odrezanost od storitev, ki so v mestih samoumevne.
V mnogih krajih je bencinski servis več kot le točilno mesto za gorivo – je prostor, kjer ljudje opravijo osnovne nakupe, se srečajo in si zagotovijo osnovne pogoje za mobilnost. Njihovo zapiranje pa ogroža delovanje lokalnih podjetij, obrtnikov, kmetij, turističnih ponudnikov in vseh, ki so življenjsko odvisni od dostopa do goriva.
Za podjetje, ki na marsikaterem področju sodeluje z občinami (sončne elektrarne, energetske sanacije stavb), je Petrolovo kaznovanje občin, občank, občanov in različnih poslovnih subjektov, zaradi spora z državo, nesprejemljivo. Pričakovali bi, da ima podjetje te velikosti, različnosti produktov ter povezanosti s sistemom lokalne samouprave, v svojem poslovnem modelu tudi prostor za širšo družbeno odgovornost. Država kot pomemben solastnik podjetja in kot upravljalec države pa mora nujno poskrbeti, da so državljankam in državljanom enakopravno zagotovljene vse nujne storitve in produkti. To velja tudi za gorivo, ki je osnova mobilnosti.
Na Skupnosti občin Slovenije že vrsto let opozarjamo na nevaren trend ukinjanja ključnih storitev v različnih delih Slovenije – od zapiranja poštnih poslovalnic, ukinjanja bančnih izpostav in umikanja bankomatov, do zmanjševanja dostopnosti upravnih storitev države. Zdaj se temu seznamu pridružujejo še bencinski servisi, kar za lokalne skupnosti predstavlja rdeči alarm.
Zato od vodstva Petrola d.d. in Vlade RS pričakujemo takojšnje ukrepanje in dogovor, ki bo preprečil tovrstno zapiranje. Pozivamo k skupni rešitvi, ki bo ohranila bencinske servise kot ključno infrastrukturo, posebej v občinah, ki so že danes razvojno bolj ranljive. To ni le vprašanje poslovne strategije – to je vprašanje prihodnosti naših skupnosti in zagotavljanja enakopravnega dostopa vseh državljank in državljanov Republike Slovenije do osnovnih storitev.