Sodelovali smo na okrogli mizi na temo enakosti žensk in moških

V ponedeljek, 31. marca 2025, je na Obrtni zbornici Jesenice potekala okrogla miza na temo enakosti žensk in moških, v organizaciji Inštituta za pravne in politične zadeve, zasebnega zavoda za raziskave in razvoj Jesenice (Inštitut PIPZ), katerega se je udeležila tudi predstavnica SOS.

Po uvodnem pozdravu je Ana Orešnik, Inštitut PIPZ, predstavila rezultate enoletnega izvajanja projekta »Dober dan, moje ime je enakost spolov« (ang. Good afternoon, my name is gender equality). Pažnjo je med drugim usmerila na slabo razumevanje osnovnih pojmov (npr. diskriminacija, enakost in enakopravnost, enakost spolov), prisotnost spolnih stereotipov in predsodkov, vse pogostejše spletno nasilje in izziv krepitve brezplačnega sodelovanja s tamkajšnjimi vzgojno-izobraževalnimi institucijami.

Sledila je predstavitev Jasne Sarhatlić, koordinatorice za enake možnosti za občino Jesenice, ki je predstavila predlog akcijskega načrta za enakost spolov, ki je v pripravi za tamkajšnjo občino. Izpostavila je vlogo koordinatorjev, ki je postala s sodelovanjem javnih ustanov na programih, financiranih s strani programa Obzorje Evropa (ang. Horizon Europe), občutno bolj zavezujoča kot v preteklosti. S tem v zvezi je izpostavila sprejem Akcijskih načrtov s strani večjih javnih institucij − od Inštituta Jožef Stefan, Univerze v Mariboru in Univerze v Ljubljani, ki imajo pomemben vpliv na druge deležnike v družbi. Dodatno je razjasnila razliko med, na videz podobnima, funkcijama kot sta »zagovornik načela enakosti« (samostojen državni organ) in »varuh človekovih pravic« (v razmerju do drugih državnih organov samostojen in neodvisen organ).

V nadaljevanju je predstavnica Skupnosti občin Slovenije zbrane seznanila z večletnimi prizadevanji in spodbudami organizacije v smeri zagotavljanja enakih možnosti v samem delovanju skupnosti. Med drugim je poudarila, da je tudi skupnost zaradi pogojev sodelovanja na evropskem projektu bila primorana sprejeti Akcijski načrt konec leta 2022 ter dodala, da slednje ni predstavljalo izziva, saj se je za to področje že od nekaj zanimala in ga tudi uspešno zagovarjala generalna sekretarka Jasmina Vidmar skupaj s sodelavci s sekretariata. Povedala je še, da so si na skupnosti pri izvajanju akcijskega načrta zadali ukrepe uveljavljanja načela enakosti spolov na prednostnih področjih kot so celostni vidik in organizacijska kultura, vodenje in odločanje, zaposlovanje in poklicno nadgrajevanje, ukrepi proti nasilju ter dodala, da bi kateri izmed ukrepov že bili primerni za novelacijo. Kot zanimivost je v nadaljevanju izpostavila še vključenost SOS pri projektu »Soočimo se z diskriminacijo« (ang. Face Discrimination) v sodelovanju z Zagovornikom načela enakosti, Fundacijo Prizma in AGRFT; organizacijo dogodkov kot sta Mobing na delovnem mestu in Družbeni vidiki urejanja prostora občin Videm in Nova Gorica, objavo novic povezanih s področno zakonodajo, diseminacijo priročnikov in drugih zanimivih gradiv za bralce in poslušalce iz občin.

V nadaljnji razpravi je bilo med zbranimi izpostavljeno, da je v občinah nujno poiskati še druge pristope uspešnega sodelovanja z različnimi deležniki, obenem pa enakost spolov obravnavati v povezavi z drugimi tematikami, ki ciljajo na ranljivejše skupine v družbi. Med pobudami v razpravi je bilo tudi izvajanje politik na lokalni ravni na področjih kot sta proračunsko načrtovanje, ki vključuje vidik spola (ang. gender budgeting) ter oblikovanje oz. urejanje mest za potrebe, ki jih naslavljajo v družbi ženske.