Urbani izzivi in rešitve za vključujoča mesta: Ekskurzija SOS  v Videm in Novo Gorico

V sredo, 9. aprila 2025 je Skupnost občin Slovenije v tesnem sodelovanju z mestoma Videm (italijansko Udine) in Nova Gorica organizirala celodnevno ekskurzijo v tamkajšnji mesti. Odločevalci na lokalni ravni in sodelavci iz oddelkov občinskih uprav za družbo, okolje, prostor ali promet so imeli tudi tokrat priložnost prisluhniti različnim družbenim vidikom urejanja prostora. Za doseganje trajnostnega razvoja je poleg skrbi za okolje in gospodarstvo ključnega pomena tudi upoštevanje družbenih vidikov. Dogodek je potekal v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT, ki ga po naročilu Ministrstva za naravne vire in prostor izvajata IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije.

Na poti v Videm je predstavnica IPoP, ki je v vlogi URBACT nacionalne točke, predstavila program Urbact in s tem v zvezi priložnosti sodelovanja občin pri prenosu dobrih praks za izboljšanje politik in praks znotraj mest. S primeri prenosa dobrih praks jo je dopolnila predstavnica Občine Grosuplje, ki je predstavila razvoj lokalne strategije v okviru projekta »Igriva Paradigma«, pri katerem so v tamkajšnji občini z izvedbo Minibusa veselja na oddaljenih območjih ter drugih praksami poskrbeli za raznovrstno pilotno izvedbo aktivnosti na igriv in medgeneracijski način.

Po prihodu v Furlanijo, je v mestni hiši zbrane na ekskurziji sprejel videmski župan Alberto Felice De Toni in jim izrekel dobrodošlico.  Ključne izzive mesta Videm je povzel še tamkajšnji svetnik Andrea Zini in pri tem izpostavil izzive urbanizacije kot tudi demografskih (starajočo se družbo) in klimatskih sprememb. V nadaljevanju je sledilo naslavljanje različnih prostorskih principov delovanja, vse od »placemaking(a)« oz. ustvarjanja prostora pa do taktičnega urbanizma oz. urbanizma, ki temelji na začasnih urbanističnih rešitvah. Predstavniki mesta so izpostavili še dobre prakse kot je iskanje praktičnih rešitev za starajočo (npr. kampanija za varnost ranljivih udeleženk in udeležencev v prometu in pobuda »ESPERTOOver65«, ki naslavlja starejše od 65 let) in vključujočo se družbo (npr. ekipni šport Baskin, ki spominja na košarko, igrajo pa ga lahko ljudje z invalidnostjo skupaj s tistimi, ki le-te nimajo; vključujoča prometna varnost in mobilnost ter koncept 15-minutnega mesta). Za zbrane je bila posebej zanimiva še knjižnica igrač oz. izposojevalnica igrač poimenovana Ludoteca (ang. Toy Library), ki smo si jo tudi z zanimanjem tudi ogledali. Kot je izpostavila Ileana Toscano, strokovnjakinja za urbani razvoj in participacijo pri URBACTU, predstavlja igra inovativno orodje za ponovni razmislek o mestih in za spodbujanje medgeneracijskega in učnega procesa za otroke in odrasle. Za celovito oživitev igre v urbanem prostoru je, kot je bilo poudarjeno, ključno omejiti prisotnost avtomobilov, mestnemu okolju ponovno približati naravne elemente, vnesti barvitost, zagotoviti varnost, ustvariti primerne površine za igro otrok, mladostnikov in odraslih ter spodbujati možnosti za medsebojno druženje. Izpostavila pa je tudi vključevanje vidika enakosti spolov pri urejanju prostora. Vezano na to je poudarila pilotni projekt mesta Barcelona za preventivno odpravljanje neenakosti in nasilja v zgodnjem otroštvu, ki se je osredotočal na preoblikovanje igralnih prostorov kot so šolska dvorišča in igrišča za odpravljanje spolnih stereotipov in neenakosti.

Sledilo je kosilo, po katerem smo nadaljevali pot proti Evropski prestolnici kulture 2025, kjer nas je sprejela predstavnica Mestne občine Nova Gorica.  Med drugim je izpostavila pomembnost čezmejne obravnave mest Gorica in Nova Gorica tako v kontekstu načrtovanja kot tudi zagotavljanja storitev mesta. Na samem kraju smo si pogledali osrednje javne prostore obeh mestih (npr. Travnik v Gorici, novozgrajeni podhod Železniške postaje Nova Gorica, prenovljen Trg Evrope, center Nove Gorice in prenovo šolskega kareja ter pripadajočih urejenih zelenih površin) ob čemur ni manjkalo zgodovinskega orisa.

Strokovna ekskurzija je udeležencem omogočila predvsem razumevanje koncepta vključujočega in starajočega se mesta. Poseben poudarek je bil namenjen izboljšanju položaja ranljivih skupin skozi raznolike dejavnosti v mestnem okolju ter prepoznavanju vpliva načrtovanja prostora na enakost spolov in socialno vključenost. Navdihujoč del ekskurzije je vsekakor predstavljal ogled inovativnih praks s ciljem njihovega prenosa iz Italije in obmejnega prostora na naša tla.

Galerija slik.