Grosuplje, 17. 4. 2025 – Na redni letni skupščini Skupnosti občin Slovenije 2025 so županje in župani potrdili poročilo o delu za leto 2024 in načrt dela za leto 2025. Ob razpravi o aktualnih izzivih občin so izpostavili potrebo po ustreznem financiranju, spoštovanju avtonomije lokalne samouprave ter nujnosti sistemskih rešitev na področju kategoriziranih cest v zasebni lasti. Z namestnico vodje Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, ga. Nataša Goršek Mencin, so županje in župani razpravljali o prihodnem večletnem finančnem okviru EU po letu 2027 Sledila je še premiera promocijskega videa projekta GetCoheSive, ki prikazuje pomen vključevanja prebivalcev v lokalno odločanje, s konkretnim primerom iz Občine Idrija.
Skupščina Skupnosti občin Slovenije je potrdila poročilo o delu za leto 2024, ki ga je predstavil predsednik SOS mag. Gregor Macedoni, v katerem je organizacija s 194 občinami članicami izpostavila številne dosežke. Med ključnimi uspehi so povišanje povprečnine za občine, spremembe Zakona o financiranju občin, vzpostavitev Podnebne pisarne, okrepljeno sodelovanje pri urejanju plač občinskih funkcionarjev, zagovarjanje interesov občin pri urejanju vrtcev, šolskih prevozov, dolgotrajne oskrbe in gospodarskih javnih službah ter krepitev podpore občinam pri digitalizaciji in črpanju EU sredstev. Leto 2024 je zaznamovalo tudi širjenje članstva, uspešna mednarodna sodelovanja in sodelovanje zagovorniške organizacije občin pri več kot 100 zakonskih in podzakonskih dokumentih.
Skupščina SOS je potrdila tudi načrt dela, na podlagi katerega bo fokus organizacije v letu 2025 zagovorništvo za finančno in upravno avtonomijo občin. Ključna področja bodo pravično financiranje občinskih nalog, prenova sistema NUSZ, urejanje prostora, vzgoja in izobraževanje, zdravstvo in dolgotrajna oskrba, prilagajanje na podnebne spremembe, digitalna preobrazba ter trajnostni turizem. Posebna pozornost bo namenjena tudi statusni ureditvi županj in županov, integraciji priseljencev in romske skupnosti. SOS bo s številnimi aktivnostmi, izobraževanji in sodelovanji na državni in mednarodni ravni nadaljevala podporo občinam pri soočanju z izzivi sodobnega lokalnega razvoja.
Na skupščini Skupnosti občin Slovenije sta se ob razpravi o prihodnjem večletnem finančnem okviru EU (MFF) občinam pridružili tudi namestnica vodje Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, ga. Nataša Goršek Mencin in Nataša Šip. Goršek Mencin je napovedala, da bo konkretni predlog MFF predstavljen julija letos, že zdaj pa potekajo široka evropska posvetovanja z javnostjo, vključno z državljanskim forumom. Občine sta povabili k sodelovanju v spletnih anketah, kjer lahko izrazijo svoja stališča glede prihodnosti evropskega proračuna – od kohezije, izobraževanja, kulture in solidarnosti do učinkovitosti porabe in odzivanja na krize. Evropska komisija se mora namreč do vseh podanih pobud pisno opredeliti, zato je za slovenske občine potrebno, da izpostavijo svoje potrebe v naslednji finančni perspektivi. Zbrane županje in župani so izpostavili pomen usklajenosti znotraj države in strateškega usklajevanja med lokalnim in nacionalnim nivojem z namenom, da bomo kot država tokrat jasno opredelili potrebe, še pred pričetkom pogajanj v Bruslju.
Na skupščini Skupnosti občin Slovenije so se župani in županje seznanili z delom delovne skupine, ki pod okriljem Državnega sveta pripravlja predloge zakonskih in drugih rešitev za eno najbolj perečih vprašanj številnih občin – občinske kategorizirane ceste, ki potekajo po zemljiščih v zasebni lasti. Delovni skupini predseduje Dušan Strnad, državni svetniki in dolgoletni član Skupnosti občin Slovenije. V delovni skupini je v imenu SOS aktiven tudi podpredsednik SOS, Nejc Smole. Skupnost občin Slovenije je za potrebe delovne skupine pripravila celovito analizo stanja po celotni državi, ki prikazuje razsežnost problema in pomanjkanje sistemskih rešitev. SOS si prizadeva za sistemsko rešitev, ki bo upoštevala tako javni interes kot pravice lastnikov zemljišč, in pri tem ostaja aktiven partner v iskanju tudi finančno vzdržnega zakonodajnega okvira.
Po zaključku redne letne skupščine Skupnosti občin Slovenije je sledila premiera promocijskega videa evropskega projekta GetCoheSive, v katerem sodeluje tudi SOS kot eden od partnerjev. Video na privlačen in razumljiv način predstavi cilje projekta, ki stremi k izboljšanju vključevanja vseh prebivalcev v kohezivno družbo, zlasti skupin, ki so pri sprejemanju politik pogosto zapostavljene – kot so priseljenci, osebe z oviranostmi, ženske, mladi in drugi. Na primeru oblikovanja Načrta za vključujočo Idrijo, video predstavlja pomen vključevanja priseljencev v odločanje na lokalni ravni in povezovanja različnih lokalnih deležnikov – občin, nevladnih organizacij, lokalnih in regionalnih institucij (vrtci, šole. RRA ipd.) ter državnih ustanov. S tem projektom želi SOS prispevati k oblikovanju bolj vključujočih lokalnih politik in spodbuditi občine k uporabi sodobnih participativnih orodij.