
Na tretji seji komisije SEDEC (Komisija za socialno politiko, izobraževanje, zaposlovanje, raziskave in kulturo), ki je potekala 7. maja 2025 v Bruslju, je bil med obravnavanimi dokumenti tudi osnutek mnenja o medgeneracijski pravičnosti, katerega poročevalec je župan občine Škofja Loka, Tine Radinja.
V svojem mnenju je Radinja izpostavil, da mora Evropska unija sistematično vključiti pravice prihodnjih generacij v zakonodajni proces. Pozval je k vzpostavitvi pravnih mehanizmov, s katerimi bi zagotovili, da odločitve današnje generacije ne bodo ogrožale blaginje prihodnjih. Poudaril je tudi ključni pomen lokalnih in regionalnih oblasti pri oblikovanju vključujočih in trajnostnih skupnosti.
Posebno pozornost je namenil okoljski in socialni dimenziji, kjer je opozoril, da podnebne spremembe ter izčrpavanje naravnih virov ne smejo bremeniti mladih in prihajajočih generacij. Med priporočili se znajde tudi uvedba t. i. mladinskega testa za vse javne politike ter krepitev medgeneracijskega dialoga na lokalni ravni. Mnenje župana Radinje je bilo pozitivno sprejeto in podprto, dokončno pa naj bi bilo potrjeno na plenarnem zasedanju Odbora regij v začetku julija.
Na isti seji so člani komisije SEDEC razpravljali tudi o dveh drugih pomembnih mnenjih: Strategiji EU za boj proti revščini, ki jo je predstavil poročevalec Yonnec Polet iz Belgije, ter Strategiji za unijo spretnosti, ki jo je predstavil Emil Boc, župan Cluj-Napoce iz Romunije. Obe mnenji poudarjata ključno vlogo lokalnih in regionalnih oblasti pri odpravljanju družbenih razlik, krepitvi izobraževalnih sistemov in izboljšanju dostopa do zaposlitvenih priložnosti, zlasti za ranljive skupine.