Evropska komisija je predstavila predlog za večletni finančni okvir 2028–2034 v višini skoraj 2 bilijona evrov (v povprečju 1,26 % BND EU v zadevnem obdobju). Ta okvir bo Evropi zagotovil dolgoročni naložbeni proračun za uresničevanje njenih ambicij, da v prihodnjem desetletju postane neodvisna, uspešna in varna družba.
Evropa se sooča s številnimi sistemskimi geopolitičnimi in gospodarskimi izzivi, od varnosti, obrambe in konkurenčnost do migracij, energije in podnebnih sprememb. Za uspešno spoprijemanje s temi izzivi Komisija predlaga temeljito preoblikovanje proračuna EU, ki bo še naprej podpiral ljudi, podjetja, države članice, regije, partnerje in skupno prihodnost EU.
Prav tako predlaga nove vire lastnih sredstev in prilagoditve obstoječih, kar bo zmanjšalo pritisk na nacionalne proračune in ustvarilo 58,5 milijarde evrov letnih prihodkov.
Komisija predlaga večjo prožnost proračuna, da se bo lahko Evropa v primeru nepričakovane spremembe okoliščin ali potrebe po podpori novim prednostnim nalogam odzvala hitreje. Predlog prinaša tudi enostavnejše, racionalizirane in usklajene finančne programe EU za lažji dostop državljanov in podjetij do sredstev.
Prav tako je proračun prilagojen lokalnim potrebam in usmerjen v podporo za večjo ekonomsko, socialno in teritorialno kohezijo po vsej EU.
Pomemben poudarek je tudi na spodbudah za konkurenčnost, da bo Evropa lahko zagotavljala dobavne verige, okrepila inovacije in zagotavljala vodilno vlogo na področju čiste in pametne tehnologije.
O prihodnjem dolgoročnem proračunu in sistemu prihodkov EU bodo zdaj razpravljale države članice EU, za sprejetje uredbe o večletnem finančnem okviru pa je potrebno soglasje po odobritvi Evropskega parlamenta.
Na povezavi vam je na voljo Celotno sporočilo in Vprašanja in odgovori . Na povezavi pa so posamezne proračunske postavke še posebej razložene, spodaj najdete predloge zakonodajnih aktov – jezikovne različice bodo dodane postopoma.