Kazalo vsebine

Novice SOS

Sponzorirana objava:

Zakonodaja

Dogodki SOS

Povpraševanja

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Novice drugih

OBČINAM ČLANICAM PIRAN, ŽETALE, LOŠKA DOLINA IN MARIBOR, KI PRAZNUJEJO SVOJ OBČINSKI PRAZNIK,

ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

1. Novice SOS

1.1. Na 7. seji Predsedstvo SOS oblikovalo predlog financiranja občin za leti 2025 in 2026 ter pozvalo k bolj uravnoteženi uvrstitvi županov in direktorjev občinskih uprav v plačni sistem

Dne 11. 10. 2024 je potekala 7. redna seja Predsedstva Skupnosti občin Slovenije v MO Novo mesto. Županje in župani so se pogovarjali o napredku pri pogajanjih glede višine povprečnine za leti 2025 in 2026, prevetrili rezultate pogajanj o plačah županov in direktorjev občinskih uprav, ter se dotaknili zakonodajnih predlogov, ki zadevajo področje…

1.2. Z MDDSZ in MKGP o nižanju stroškov občinam

9. 10. 2024 sta potekala sestanka z Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v zvezi s pripravo predlogov sprememb predpisov za zmanjšanje stroškov občin. Na sestanku s predstavnicami Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake zadeve so bili obravnavani predlogi…

1.3. Občina Dobje postala 192. občina članica Skupnosti občin Slovenije

Občina Dobje je postala 192. občina članica Skupnosti občin Slovenije in na tem mestu ji izrekamo posebno dobrodošlico.

Je ena manjših občin v naši državi in šteje okoli 1.000 prebivalcev. Občani občine prebivajo na 17.5 km2, v trinajstih vaseh: Dobje pri Planini, Brezje pri Dobjem, Ravno, Repuš, Gorica pri Dobjem, Slatina pri Dobjem, Presečno, Suho, Škarnice, Završe, Večje Brdo, Jezerce in Lažiše.

Župan Občine Dobje je gospod Franc Leskovšek.

Občina je pričela delovati po drugem krogu členitve občin s 1. 1. 1999. Občinsko središče je naselje Dobje, kjer ima prostore občinska uprava, pošta, šola in otroški vrtec, gasilski dom, lovski dom, kulturni dom, farna cerkev, trgovine in gostilne. Z ustanovitvijo občine je kraj lepo napredoval, številni kilometri moderniziranih cest in vodovodov pričajo o pravilni odločitvi za ustanovitev občine. Pridobitve kot so otroški vrtec, knjižnica, stanovanja za mlade družine pomenijo veliko za ta kraj, zato se mladi vse bolj odločajo ostati v domačem kraju.

V zadnjem obdobju se izvajajo različni manjši projekti v okviru lokalne akcijske skupine »med Pohorjem in Bohorjem«, kjer je vključena tudi Občina Dobje. Projekti so usmerjeni predvsem v eko turizem. V Dobju delujejo tudi znana podjetja kot so Hrib Dobje, Grales, Biro – izkop ter številni obrtniki. Kljub temu pa delovnih mest ni dovolj za vse, zato so številni zaposleni tudi v Celju, Štorah in Šentjurju. Veseli bodo, če jih obiščete in uživate v prijetni neokrnjeni naravi.

Več informacij vam je na voljo na povezavi https://dobje.si/.

1.5. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Sponzorirana objava:

2.1. Podjetje Realis, d.o.o.

PISO (Prostorski informacijski sistem občin) je spletni geografski informacijski sistem, ki ga uporablja 156 slovenskih občin za prostorsko načrtovanje in upravljanje z nepremičninami. Sistem omogoča enostaven dostop do prostorskih podatkov, kot so zemljišča, parcele, stavbe, infrastruktura, pravni režimi in drugi prostorski dokumenti, ki so pomembni za načrtovanje in razvoj občin. Skupaj je v sistem vključenih prek 400 slojev, s čimer je PISO najbolj obširna zbirka prostorskih podatkov za občine.

Ključne značilnosti PISO:

  1. Prostorski prikaz podatkov: PISO omogoča grafični prikaz različnih slojev prostorskih podatkov (parcele, prostorski akti, infrastrukturni omrežji, varstveni režimi ipd.) na interaktivnih zemljevidih.
  2. Dostop do prostorskih aktov: Uporabniki lahko pregledujejo in pridobivajo prostorske načrte in druge pravno pomembne dokumente, ki vplivajo na razvoj zemljišč in nepremičnin.
  3. Podpora za odločanje: Sistem je ključno orodje za občinske uprave pri prostorskem načrtovanju, saj omogoča vpogled v trenutno stanje prostora, predvidene spremembe ter druge dejavnike, pomembne za urbanistično načrtovanje.
  4. Integracija z državnim sistemi: PISO uporablja podatke iz državnega geodetskega sistema in ministrstev, ki zagotavljajo prostorske podatke.
  5. Javni dostop in uporaba: Prek javnega portala lahko tudi občani dostopajo do osnovnih prostorskih podatkov, preverjajo podatke o svojih zemljiščih ali načrtujejo spremembe v prostoru.

Sistem se uporablja predvsem s strani občinskih uprav, urbanistov, prostorskih načrtovalcev in drugih strokovnjakov, z javnim delom je dostopen širši javnosti za informativne namene. Cilj PISO je izboljšati preglednost, načrtovanje in upravljanje prostora ter prispevati k boljši organizaciji in optimizaciji prostorskega razvoja v občinah po Sloveniji.

Skrbnik sistema PISO je podjetje Realis, d.o.o.

Katalog podjetja Realis d.o.o. vam je na voljo TUKAJ, povezava do spletne strani pa TUKAJ.

 

         

2.2. Podjetje TerraGIS d.o.o.

Zanesljiv partner občinam pri obvladovanju in načrtovanju prostora

Moto podjetja »Od podatka do rešitve« uresničujemo še vse od leta 2002, ko smo ustanovili TerraGIS d.o.o. z namenom, da občinam nudimo podporo in pomoč pri delu s prostorskimi podatki in pri izvajanju nalog na različnih področjih.

Z znanjem in več kot 20 letnimi izkušnjami, ki smo jih pridobili z delom, lahko ponudimo odlično podporo zaposlenim pri izvajanju delovnih nalog, nudimo prilagojeno programsko opremo za delo s prostorskimi podatki, računalniško podprto izdelavo različnih odločb.

Naše storitve uporablja tako največja mestna občina, kot tudi najmanjša.

  • urejanje prostora: računalniško podprta izdelava lokacijske informacije, izvajanje nalog občinskega urbanista, izdelava tehnične posodobitve občinskih prostorskih načrtov, izdelava evidence stavbnih zemljišč
  • gospodarska javna infrastruktura: izdelava odlokov o kategorizaciji občinskih cest, vzdrževanje baze podatkov BCP in pošiljanje podatkov na DRSI, izdelava elaboratov dejanske rabe javne občinske cestne infrastrukture, izdelava odlokov o občinskih cestah
  • nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč: priprava odlokov o nadomestilu za uporabo stavbnih zemljišč, posodobitev baze podatkov za stavbna zemljišča na osnovi podatkov GURS, izdelava baze nezazidanih stavbnih zemljišč, celovito vzdrževanje baze podatkov za NUSZ
  • komunalni prispevek: izdelava odlokov za odmero komunalnega prispevka, avtomatizacija izdelave odločbe za plačilo komunalnega prispevka, pomoč občini pri izdajanju odločb za plačilo komunalnega prispevka
  • programska oprema za delo s prostorskimi podatki
    • spletni pregledovalnik prostorskih podatkov eTerra eterra.si
    • namizna aplikacija za delo s prostorskimi podatki TerraNT z dodatnimi moduli:
      • LokInfo – računalniško podprta izdelava lokacijske informacije,
      • NUSZ – aplikacija za vzdrževanje podatkov za odmero NUSZ
      • KomPris – aplikacija za izdelavo odločbe za plačilo komunalnega prispevka
      • TerraFM – aplikacija za vzdrževanje podatkov na področju komunalne infrastrukture (občinske ceste, prometna signalizacija, javna razsvetljava, javne površine,…

Povezava do spletne strani podjetja vam je na voljo TUKAJ.

 

             

2.3. Podjetje Kaliopa d.o.o.

Kaliopa je visokotehnološko podjetje, ki se ukvarja z razvojem lastne programske opreme in izvajanjem storitev s področja geodezije, urbanizma in IT.

Smo pooblaščena geodetska organizacija za opravljanje geodetskih storitev GURS. Skoraj 100 občin in preko 25 javnih komunalnih podjetij v Sloveniji in tujini danes zaupa naši avtorski rešitvi iObčina in iKomunala.

Razvili smo svojo programsko opremo Kaliopa, kot pooblačeni prodajalec in razvijalec pa zastopamo tudi podjetja Hexagon, Autodesk in Microsoft.

Podjetje postavlja svojo vrednost na strokovnjakih, ki jih zaposluje. Naj gre za urbanizem, geoinformatiko, IT ali katerokoli drugo področje, ki se mu posvečamo. Vedno bodo za vas poskrbeli le najboljši, z izobrazbo, ki jim omogoča delovanje na najvišji strokovni ravni. Z vztrajnostjo in veliko znanja smo dosegli status enega izmed vodilnih GIS podjetij v Sloveniji in edinega, ki pod svojo streho združuje celovite storitve na področju informatike, urbanizma, geodezije in razvoj programske opreme.

Največ povpraševanja v letošnjem letu je s strani občin deležna storitev Tehnična posodobitev in Evidenca stavbnih zemljišč. Povezava do spletne strani podjetja vam je na voljo TUKAJ.

 

3. Zakonodaja

3.7. Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora, ZUreP-3B

Na portalu e-Demokracija je objavljen osnutek Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3B) – nujne spremembe. Do besedila dostopate s klikom na povezavi: Predmet Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora so nujne spremembe in dopolnitve, s katerimi se bo podaljšal rok uporabe starih občinskih...

3.8. Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o dolgotrajni oskrbi

Ministrstvo za solidarno prihodnost je na portalu e-Demokracija objavilo predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dolgotrajni oskrbi. Besedilo celotnega predloga zakona najdete TUKAJ. Po navedbah predlagatelja je ključni cilj predloga v zakonsko materijo vključiti potrebne spremembe in dopolnitve, ki so se pokazale pri vzpostavljanju sistema...

3.10. Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o katastru nepremičnin, ZKN-A

Ministrstvo za naravne vire in prostor je dalo v javno razpravo predlog ZAKONA O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O KATASTRU NEPREMIČNIN (EVA 2024-2560-0023), ki ga je pripravila Geodetska uprava Republike Slovenije. Neposredni cilj novele ZKN-A je zagotoviti sprejem vsebinskih sprememb in dopolnitev ZKN in tako zagotoviti jasnost, razumljivost in...

3.11. V javni obravnavi je Predlog Zakona o učinkoviti rabi energije

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo nas je seznanilo s Predlogom Zakona o učinkoviti rabi energije (ZURE-1). Zakon obravnava mehanizme spodbujanja energetske učinkovitosti in učinkovite rabe energije, obveznosti učinkovite rabe energije, energetsko učinkovitost stavb, zahteve glede energetske učinkovitosti za proizvode, energetsko...

4. Dogodki SOS

4.1. 15.10.2024. / Spletno / Spletna predstavitev prve skupnostne sončne elektrarne v Občini Hrastnik – od ideje, zakonodajnih okvirov do implementacije

Skupnost občin Slovenije vas v sodelovanju z Občino Hrastnik vabi v torek, 15. 10. 2024 na spletni dogodek, pri katerem bo osrednji del in poudarek srečanja, kako vzpostaviti skupnostno sončno elektrarno v občini? 

Sprememba izvedbe: Dogodek bo potekal spletno!

Dogodek je namenjen občinam in j. zavodom, ki so zainteresirani nad obnovljivimi viri energije in trajnostnim razvojem.

PREDLAGAN DNEVNI RED:

10:00 – 10:10  Odprtje in uvodni pozdrav SOS

10:10 – 10:40  Zakonodajni okvir Ministrstva za okolje, podnebje in energijo

10:40 – 11:10  Od ideje do implementacije energetskih skupnosti

 11:10 – 12:10  Primer zadružne skupnostne sončne elektrarne v Hrastniku

12:10 – 12:30  Priložnost za vprašanja udeležencev in odgovore govorcev

*SOS si pridružuje pravico do spremembe dogodka.

Udeleženke in udeleženci bodo vabljeni, da postavljajo vprašanja kot tudi, da delijo svoje izkušnje ter ideje o trajnostni energiji. Ta dogodek ni le odlična priložnost za pridobivanje novih znanj, temveč tudi visoka motivacija za vse, ki se zavzemajo za bolj zeleno in trajnostno prihodnost. Pridružite se nam in bodite del spremembe!

Vabljeni k prijavi (podaljšan rok petek, 11.10.2024 oz. do zapolnitve prostih mest). Do dodatnih informacij – uradnega vabila dostopate na TEJ POVEZAVI.

(foto: Timotej Vrhovnik)

4.2. 17.10.2024. / Spletno / Izvedba napredovanj v višji naziv in v višji plačni razred

Za urejanje delovnih razmerij, pravic in obveznosti iz delovnega razmerja velja za javne uslužbence v občinskih upravah Zakon o javnih uslužbencih (ZJU). ZJU določa dve kategoriji javnih uslužbencev, in sicer uradnike, ki opravljajo delo na uradniških delovnih mestih in v nazivih, ter strokovno tehnične javne uslužbence. Uradniki na delovnem mestu napredujejo v nazive in s tem praviloma pridobijo tudi višjo plačo. Vsi javni uslužbenci pa napredujejo v plačne razrede skladno z določbami ZSPJS in uredbe..

Za izvedbo postopkov napredovanja je potrebno natančno upoštevanje zakonodajnih zahtev, prav tako bo izvedeno napredovanje podlaga za prehod v prenovljeni plačni sistem, zato Skupnost občin Slovenije organizira seminar, na katerem boste osvežili znanje in pridobili praktične napotke.

Seminar bo potekal v četrtek, 17. oktobra 2024 ob 9. uri preko aplikacije Zoom.

Vabilo s programom najdete na TEJ POVEZAVI.

4.3. 23.10.2024. / Spletno / Obveznosti delodajalcev in pravica do odklopa v skladu z novelo ZDR-1D

Delodajalci morajo najpozneje do 16. novembra sprejeti ukrepe za zagotovitev pravice do odklopa svojim delavcem. Z namenom poglobljenega razumevanja novih obveznosti, ki jih prinaša ZDR-1D, sposobnostjo prepoznavanja in implementacije potrebnih sprememb v delovnem procesu ter razumevanja, kako se pravica do odklopa vključuje v širši okvir delovnopravne ureditve in kaj to pomeni za delodajalce v javnem sektorju, Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z Damjanom Mašero, vodjo Sektorja za delovna razmerja in druge oblike dela pri Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti organizira spletni seminar za zaposlene v občinskih upravah, ki so odgovorni za izvajanje kadrovskih zadev in za zagotavljanje skladnosti z delovnopravno zakonodajo.

Seminar bo potekal v sredo, 23. 10. 2024 ob 10. uri preko aplikacije Zoom.

Vabilo s podrobnejšim program si lahko ogledate TUKAJ.

Vljudno vabljeni!

4.4. 24.10.2024. – 25.10.2024. / Laško / Razvojni dnevi občin: Odkrijte priložnosti, oblikujte prihodnost

Skupnost občin Slovenije vas tudi letos vabi na Razvojne dneve občin 2024, kjer vas čaka edinstvena priložnost za izmenjavo znanj, izkušenj in vizij med vidnejšimi odločevalci v Sloveniji. Letos bo dogodek še posebej navdihujoč, saj bomo v ospredje postavili izzive prihodnosti in rešitve, ki jih lahko skupaj oblikujemo že danes.

Zakaj dogodka preprosto ne smete zamuditi?

Tomaž Vencelj, župan Idrije, je navdušeno poudaril, zakaj Razvojnih dnevov preprosto ne smete zamuditi:
“Razvojni dnevi SOS so resnično edinstvena priložnost, da se srečamo in pogovorimo med kolegi, ki se vsak dan soočamo s podobnimi izzivi. Tukaj lahko izmenjamo dragocene izkušnje in znanja, ki jih ne more nadomestiti noben učbenik ali formalni izobraževalni program. To je prostor odprtega dialoga, kjer skupaj rastemo in najdemo rešitve, ki prispevajo k razvoju naših občin.”

Je največji dogodek za županje in župane v Sloveniji. Lanskega dogodka se je udeležilo 130 županj in županov ter številni direktorji in direktorice občinskih uprav.

Če želite tudi vi dobiti vpogled v različne perspektive in ideje, ki vam bodo pomagale reševati vsakodnevne izzive ter oblikovati trajnostne rešitve za vašo občino, se nam pridružite na Razvojnih dnevih občin 2024.

Letošnji Razvojni dnevi občin 2024 bodo obravnavali aktualne teme in trende, s katerimi se danes sooča lokalna samouprava:

🌍 kako obvladovati podnebne spremembe,

🌱 vodenje občin v smeri zelenega prehoda in vpliv na nove principe upravljanja in urejanja prostora,

🏅 predstavitev nagrajenih primerov dobrih praks, ki navdihujejo in spodbujajo inovacije,

💡 uvajanje novih pristopov k upravljanju in urejanju prostora.

 

Drugi dan bomo pozornost namenili razpravi o aktualnih izzivih lokalnih skupnosti. Osredotočili se bomo na:

📜 poenotenje sistema NUSZ in njegov vpliv na občinske finance,

🏨 vpliv zakonodajnih ukrepov na razvoj turizma v občinah,

💼 prenovo plačnega sistema in položaj lokalnih funkcionarjev.

 

Program dogodka vam je na voljo TUKAJ.

 

Dogodek ponuja tudi bogate priložnosti za mreženje – priložnost za neformalne pogovore, klepete ob županovi kavi in večerno druženje v prijetni družbi in ambientu. Da bo vaše bivanje še bolj prijetno, vam priporočamo, da že sedaj rezervirate namestitev TUKAJ.

Zagotovite si mesto na dogodku, ki vam bo prinesel nove uvide, povezave in znanja, s katerimi boste lahko svojo občino uspešno vodili v prihodnost.

Se vidimo v Laškem.

*Utrinki: Razvojni dnevi občin 2023

4.5. 12.11.2024. / Ljubljana / Mednarodna konferenca: Moč narave v mestih

Obnova narave in krepitev njenih koristi za človeka in okolje dobivata s podnebnimi spremembami v urbanih politikah vedno večji pomen. Sposobnost narave, da lahko učinkovito blaži posledice podnebnih sprememb, je še posebno pomembna v urbanem okolju, kjer živi večina prebivalstva.

Kako zelena bodo morala biti mesta, da bo kljub podnebnim spremembam življenje v njih zdravo, varno in prijetno? Kakšne koristi še prinašata urejanje zelenih in ozelenjenih površin posameznikom in skupnostim? Kaj lahko storijo mesta danes, da z ozelenjevanjem odgovorijo na izzive, ki jih za življenje v prihodnosti predstavljajo podnebne spremembe?

Odgovore bomo iskali skupaj s strokovnjaki s področja načrtovanja in upravljanja urbane narave,  zelenih in ozelenjenih površin, ki raziskujejo, razvijajo in preizkušajo nove koncepte in rešitve v različnih evropskih mestih. Pomagali nam bodo razumeti izzive prihodnosti in iskati odgovore na probleme v slovenskih mestih.

Mednarodna konferenca je namenjena predstavnikom ministrstev, občin in komunalnih podjetij na področju urejanja javnih površin, prostorskim načrtovalcem in vsem drugim, ki bi želeli izvedeti več o tem, kako povečati koristi ozelenjevanja mest in kje začeti.

Program konference je dostopen TUKAJ.

Zbiratelj prijav je IPoP. Dodatne informacije na TEJ POVEZAVI.

Fotografija: Petra Očekrl, IpoP

Dogodek je brezplačen in bo potekal v slovenskem in angleškem jeziku s simultanim tolmačenjem.

Konferenco organizirajo Ministrstva za naravne vire in prostor, IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT. Dogodek poteka ob podpori programa URBACT ter Evropske pobude za mesta (EUI).

 

5. Povpraševanja

5.1. POVPRAŠEVANJE – Kolesarska steza in strošek izgradnje mostu

Kontaktirala nas je občina članica, ki prosi za podporo preostale občine. Občina želi na kolesarski stezi izgraditi most, ki bo potekal preko tamkajšnjega potoka. Načrtovan most bo okvirne dolžine 5m in širine 2,5m. Občina je že prejela ponudbe projektantov, a si na tem mestu želi primerjave vrednosti investicije s preostalimi občinami.  Za...

5.2. Sofinanciranje zasebnih osnovnih šol

Občina članica SOS je prejela pobudo za sofinanciranje s strani zasebne šole (Waldorfska), ki izvaja javni program osnovna šola za mladino. Šola ima sedež v sosednji občini, nekaj otrok te občine pa je vanjo tudi vpisanih. Občina prosi za prakse drugih občin, na kakšen način in v kakšnem finančnem obsegu (metodologija stroškov) so reševale...

5.3. ANKETA SOS : PODROČJE UREJANJA PROSTORA V OBČINAH

Podaljšan rok do 15.11.2024 Oblikovali smo vprašalnik, s katerim želimo pridobiti vpogled v stanje na področju urejanja prostora v občinah. Vaši odgovori bodo ključni za pripravo celovite ocene stanja na državni ravni, prepoznavanje trendov in oblikovanje ustreznih rešitev. Ker je v teku priprava sprememb zakonodaje s področja urejanja prostora,...

6. Dogodki drugih

6.1. 14. 10. / Mobilnost in spletna dostopnost za invalide in starejše - povezovanje znanj in izkušenj za vključujočo družbo

Državni svet RS organizira posvet Mobilnost in spletna dostopnost za invalide in starejše – povezovanje znanj in izkušenj za vključujočo družbo, ki bo v ponedeljek, 14. oktobra 2024, ob 11.30 uri v dvorani Državnega sveta, Šubičeva 4, Ljubljana.

Na posvet se lahko prijavite prek naslednje povezave:

https://www.ds-rs.si/sl/form/mobilnost-in-spletna-dostopnost

Število prostih mest je omejeno, zato boste tisti, ki se posveta ne boste mogli udeležiti v živo, slednjega lahko spremljali v neposrednem prenosu na www.ds-rs.si in na YouTube strani Državnega sveta https://www.youtube.com/channel/UCHZMFuV0JworHCa9H0pZfOg. Posnetek posveta bo na obeh spletnih straneh dostopen tudi po posvetu.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

Vljudno vabljeni k udeležbi ali ogledu.

6.2. Inicialna vzpostavitev poenotenih podatkov o parkiriščih za občine – vabilo na predstavitev nacionalne parkirne platforme SIPARK in usposabljanje

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo želi v sodelovanju z Geodetsko upravo RS vzpostaviti poenotene podatke o parkiriščih za vse slovenske občine. V zvezi s tem pristojno ministrstvo vabi vse občine na usposabljanje uporabnikov z nacionalno parkirno platformo SIPARK vsem občinam.

Usposabljanja bodo potekala v naslednjih terminih in lokacijah:

  • ponedeljek, 21. oktobra ob 9:00, Koper
  • torek, 22. oktobra ob 12:00, Ljubljana
  • sreda, 23. oktobra ob 9:00, Celje
  • torek, 5. november ob 9:00, Kranj
  • sreda, 6. novembra ob 9:00, Maribor
  • v četrtek, 7. novembra ob 9:00, Novo mesto

PRIJAVA: Usposabljanje bo predvidoma trajalo 4 ure. Za potrebe izvajanja usposabljanja, naj udeleženci s seboj prinesejo prenosni računalnik. Vabimo vas, da predstavnik občine, ki se bo usposabljanja udeležil, svojo prijavo zabeleži na spodnji povezavi najkasneje do torka, 15. oktobra 2024 na TEJ POVEZAVI.

Kontaktni osebi za dodatne informacije sta gospa Staša Kraljič z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (stasa.kraljic@gov.si) ali gospa Darja Tibaut z Geodetske uprave RS (darja.tibaut@gov.si).

Po opravljeni prijavi bodo prijavljeni udeleženci prejeli gradivo za usposabljanje in dodatna navodila vezano na usposabljanje. Vnos podatkov parkirišč v parkirno platformo SIPARK bodo v pomoč tako prometnim kot prostorskim načrtovalcem, zato se veselijo vaše udeležbe

Informativno organizatorji sporočajo, da je v SIPARK uvoženih že preko 1000 samostojnih gradbeno inženirskih objektov (npr. 78 za Koper, 81 za Ljubljano, 7 za Grosuplje, 11 za Bohinj, 4 za Semič itd.).

Vljudno vabljeni k prijavi in udeležbi!

6.3. 16. 10. / Revitalizacija starih mestnih središč v Sloveniji

Tudi letos Oddelek za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani v sklopu Meseca prostora pripravlja strokovno srečanje. Tokratno je posvečeno problematiki revitalizacije starih mestnih središč v Sloveniji.

Srečanje bo v sredo 16. oktobra 2024 na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Vse podrobnosti, vključno s programom, si lahko ogledate na tej povezavi.

V primeru dodatnih vprašanj, se, prosim, obrnite na prof. dr. Dejana Rebernika: dejan.rebernik@ff.uni-lj.si

6.4. 16. 10., 6. 11. in 20. 11. / Izobraževanja za razvoj podatkovnih spretnosti

Vabilo na izobraževanja v okviru BDTI Skills Studio, ki je učni prostor za strokovnjake iz javne uprave, namenjen razvoju bistvenih podatkovnih spretnosti. Oktobra in novembra organizirajo serijo spletnih delavnic:

16. okt2024 Posredovanje kompleksnih podatkovnih nizov: Integracija podatkov v realnem času za vpogled v mesta

6. nov2024 Izkoriščanje podnebnih podatkov: Klasifikacija in napovedna analitika za turizem

20. nov2024 Prediktivno modeliranje in analiza v realnem času: Napovedovanje in spremljanje uporabe koles v realnem času

Vabljeni.

6.5. 22. 10. / Okrogla miza z delavnicami v obliki WorldCafe-ja na temo Mobilnosti starejših – kako organizirati prevoze starejših v občini

Inštitut Antona Trstenjaka organizira  22. 10. 2024 od 9.00 do 13.00 ure v Ljubljani okroglo mizo z delavnicami v obliki WorldCafe-ja na temo Mobilnosti starejših – kako organizirati prevoze starejših v občini.

Predstavili bodo obstoječe možnosti, pravno-formalne vidike, možnosti financiranja, skrb za prostovoljstvo in drugo.

Dogodek bo potekal v okviru Slovenske mreže starosti prijaznih mest in občin. Udeležba je brezplačna, potrebna prijava na https://forms.gle/QHdvT3DxSVUZ6xAu6. Točen program sledi.

Že več kot pol leta je minilo od okrogle mize Občine in dolgotrajna oskrba, ki smo jo na Inštitutu Antona Trstenjaka organizirali v sklopu dogodkov Slovenske mreže starosti prijaznih mest in občin (SPMO).

V poletnih mesecih so na Inštitutu za občine pripravil zvezek, ki na enostaven način občanom pomaga razumeti, kaj zanje pomeni nov Zakon o dolgotrajni oskrbi in katere pravice ter kako lahko že uveljavljajo (dostopno tukaj).

6.6. 22. 10. / Vabilo na posvet Pravično do energije sonca in vetra

PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, Focus, društvo  za sonaraven razvoj in IPoP – Inštitut za politike prostora vabijo na posvet z naslovom PRAVNIČNO DO ENENERGIJE SONCA IN VETRA, ki bo 22. oktobra ob 9. uri v Slovenskem etnografskem muzeju (upravna hiša), Metelkova 2, Ljubljana.

Podnebne spremembe narekujejo pospešen prehod iz fosilnih goriv na obnovljive vire energije, pri čemer pa je pred Slovenijo še veliko izzivov, saj država pri doseganju zastavljenih ciljev na tem področju zaostaja. Ker je ta prehod v skupnem interesu nas vseh, želimo z vsebinami, ki jih bomo na posvetu predstavili in o njih razpravljali, naslednje korake olajšati v skupno dobro.

Več o posvetu in programu si lahko pogledate TUKAJ ali v priloženem vabilu. Prijava na dogodek je obvezna TUKAJ.

Za vse, ki se dogodka na lokaciji v prestolnici ne morete udeležiti, bo omogočeno spremljanje na daljavo, vendar brez možnosti sodelovanja v razpravi.

6.7. 23. 10. / Konferenca Dostopna in vključujoča družba

Namen konference je predstavitev aktualne zakonodaje o dostopnosti, napoved finančnih pobud EU ter demonstracija dobrih praks načrtovanja dostopnosti v nekaterih slovenskih občinah. Glede na novosti, ki jih zakonodaja o dostopnosti prinaša, je tema precej aktualna. Več informacij o konferenci najdete TUKAJ.

Udeležba na konferenci je sicer brezplačna,  zaradi omejitve mest vljudno naprošajo, da se predhodno prijavite – tukaj.

6.8. 23. - 24. 10. in 20. - 21. 11. / EU City Labs na temo hrane in energetskega prehoda

EU laboratoriji za mesta (EU City Labs) so dogodki za izmenjavo znanja, ki jih skupaj organizirata URBACT in Evropska pobuda za mesta (EUI). Vsak laboratorij je edinstvena priložnost za spoznavanje dobrih praks mest, razvitih v okviru programa URBACT in pobude EUI ter načinov, kako so jih prilagodila in prenesla druga mesta.

  • na temo trajnostne rabe zemljišč za pridelavo hrane: 23. in 24. oktober 2024, Milano, Italija

Več informacij in prijava tukaj.

  • na temo energetskega prehoda: 20. in 21. november 2024, Bukarešta, Romunija

Več informacij in prijava tukaj.

Pridružite se dogodkom in izmenjajte izkušnje s kolegi iz vse Evrope! Vir informacije je dostopen na tej povezavi.

6.9. 24. 10. / Nacionalni informativni dan v okviru 3. javnega razpisa programa Interreg Srednja Evropa 2021-2027

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj v vlogi nacionalnega organa bo dne 24. oktobra 2024 organiziralo nacionalni informativni dan v okviru 3. javnega razpisa programa Interreg Srednja Evropa 2021-2027. Dogodek bo potekal preko spleta s pričetkom ob 10. uri.

Podrobne informacije o dogodku ter prijavni obrazec bosta objavljena v prihodnjem tednu na spletni strani evropskasredstva.si.

3. javni razpis programa Interreg Srednja Evropa 2021-2027 za obrobna in zaostala območja(»peripheral and lagging areas«) bo odprt od 15. oktobra 2024 do 10. decembra 2024. Več o prihajajočem razpisu si lahko ogledate tudi na programski spletni strani.

6.10. 24. 10. / Posvet Na boljši način do energije vetra v lokalnem okolju

PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, Focus, društvo  za sonaraven razvoj in IPoP – Inštitut za politike prostora vabijo na posvetNA BOLJŠI NAČIN DO ENERGIJE VETRA V LOKALNEM OKOLJU, ki bo

24. oktobra ob 17. uri v Vetrinjskem dvoru (Vetrinjska ulica 30, Maribor).

 Slovenija si prizadeva za pospešen prehod na obnovljive vire energije, kar je v interesu nas vseh, žal pa so konkretni pristopi k temu pogosto neustrezni, nepregledni in nevključujoči. Posebej problematično je umeščanje vetrnih elektrarn. Da bi bilo tako umeščanje lahko učinkovito, bo potrebno pomembno spremeniti prakso.

Posvet je zato namenjen predstavitvi ključnih pogojev za večanje družbene sprejemljivosti, ki so jih potrdile nekatere dobre prakse, pomena zgodnjega vključevanja lokalnih prebivalcev in spletnega orodja o postopkih, ki bo namenjen vsem, da bodo na prijazen način lahko razumeli predpise, ki to urejajo.

Na voljo bo tudi dovolj časa za vsa vprašanja in razpravo. Posvet je namenjen predvsem civilni družbi in občinam ter potencialnim investitorjem, pa tudi vsem ostalim, ki jih ta tema zanima.

Več o posvetu in programu si lahko pogledate TUKAJ.

Prijava na dogodek je obvezna  – TUKAJ.

6.12. 6. 11. / Strokovna ekskurzija o javnem naročanju lokalnih trajnostnih živil na avstrijskem Koroškem

Umanotera in Zveza društev ekoloških kmetov Slovenije organizirata brezplačno strokovno ekskurzijo o javnem naročanju lokalnih trajnostnih živil na avstrijskem Koroškem (6. november, Beljak/Villach). Tukaj vam je na voljo vabilo na strokovno ekskurzijo.

V okviru ekskurzije se bomo spoznali z dobro prakso spodbujanja zdrave prehrane ter krepitve lokalnega kmetijstva in krožnega gospodarstva. Na avstrijskem Koroškem so namreč uspeli v kriterije za javno naročanje vgraditi zahteve v zvezi z izvorom in bolj trajnostnim načinom pridelave hrane ter dosegli zavidljivo raven oskrbe šol, vrtcev, zdravstvenih ustanov itd. s trajnostno hrano, ki je pridelana na tamkajšnjih kmetijah.

Vabljeni vsi, ki se na občinski ravni ukvarjate z javnimi naročili in vsi, ki vas dana tematika zanima.

7. Aktualni razpisi

7.1. Javni poziv za kroženje kulturnih projektov v letu 2024

S strani Ministrstva za kulturo smo bili obveščeni, da je slednje v septembru objavilo Javni poziv za kroženje kulturnih projektov v letu 2024 (JCP-KKP-2024), s katerim želi ministrstvo spodbuditi decentralizirano kroženje kakovostne umetnosti po vsej državi. Poziv je odprt do porabe sredstev, a najkasneje do 31. oktobra 2024. Mesta na uprizoritvenih…

7.2. Ponovno odprt razpis EUI za medsebojni pregled urbanih strategij

Evropska pobuda za mesta (EUI) je ponovno objavila nov razpis za Peer Review – medsebojni pregled trajnostnih urbanih strategij. Razpis je odprt do 13. novembra 2024.

Mesta, to je vaša priložnost, da izboljšate svoje strategije, se naučite novih spretnosti in vzpostavite trajne evropske povezave!

Ta razpis je namenjen vsem mestom v EU, ki želijo razpravljati o strategijah trajnostnega urbanega razvoja.

Spletno informativno srečanje bo 22. oktobra 2024 od 10.30 do 12.00. Prijavite se tukaj.

7.3. Razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo

Evropski sklad za občine (European City Facility – EUCF) bo objavil razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo, ki so predvidene v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih.

Razpis bo odprt od 15. oktobra do 18. decembra 2024.

Razpis omogoča občinam, tako posameznim kot tudi skupinam občin, hitro in poenostavljeno finančno pomoč v višini 60.000 EUR ter strokovno in pravno svetovanje pri pripravi investicijske dokumentacije,  zasnovi projektov na področju trajnostne energije in izvajanju ukrepov, vključenih v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih. Sklad ne financira neposredno samih naložb, temveč pomaga pri razvoju načrtov, ki omogočajo izvedbo in po potrebi pridobitev dodatnih sredstev iz drugih virov.

V okviru razpisa vas Energetsko podnebna agencija za Podravje – ENERGAP, ki je kontaktna točka EUCF za Slovenijo, vabi na spletno predstavitev razpisa v četrtek, 10. oktobra 2024 ob 10.uri.

Prijave sprejemajo do 9. oktobra na elektronski naslov adrijana.copot@energap.si ali telefonsko številko 02 234 23 63. Udeležba na spletni predstavitvi je brezplačna. Povezavo do dogodka vam bodo na podlagi predhodne prijave poslali na vaš elektronski naslov.

Več si lahko preberete v vabilu s programom.

Iniciativa EUCF je del EU programa za raziskave in inovacije (Obzorje 2020) in je financirana v okviru programa EU LIFE.

7.4. Prijavite se na program Podpora občini pri pripravi trajnostne lokalne prehranske strategije

V Umanoteri vabijo občine k prijavi na program:

Podpora občini pri pripravi trajnostne lokalne prehranske strategije

Kdo se lahko prijavi?

K prijavi vabijo občine, ki se želijo aktivno pripraviti na prehod v ogljično nevtralno družbo na področju hrane. Lokalna prehranska strategija predstavlja za Slovenijo novo rešitev, strategija, ki bo pripravljena v okviru programa podpore, pa bo lahko služila kot demonstracijski model za prenos v druge občine. Občina se lahko prijavi sama ali v sodelovanju z drugimi občinami. Sodelujejo lahko občine, katerih zaposleni niso člani komisije za izbor ali njihovi ožji sorodniki.

Rok za oddajo prijave interesa je 15. oktober 2024.

Več informacij vam je na voljo tukaj.

7.6. Sredstva za razvoj mest in urbanega okolja: EUI - Inovativni ukrepi

Objavljen je bil tretji razpis za zbiranje predlogov EUI – Inovativni ukrepi. EUI, ki ga financira Evropska unija, podpira urbana območja z inovativnimi ukrepi, krepitvijo zmogljivosti in znanja ter razvojem politik in komunikacijo o trajnostnem urbanem razvoju.

Prijave so odprte do 14. oktobra 2024. Sredstva so namenjena razvoju mest in urbanega okolja.

Skupna višina sredstev: 90 milijonov evrov.

Subvencija: 5 milijonov evrov.

Stopnja sofinanciranja: do 80 %.

Upravičenci: projekt je namenjen mestom – ta lahko sodelujejo z zasebnimi in javnimi partnerji, in sicer:

  1. mestni organ lokalne upravne enote – populacija mesta vsaj 50.000;
  2. združenje ali skupina mestnih oblasti s pravnim statusom organizirane aglomeracije, ki jo sestavljajo lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000;
  3. združenje ali skupina mestnih oblasti brez pravnega statusa organizacije aglomeracije, kjer so vse vključene mestne oblasti lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000.

Več informacij na 040 569 001 (Boštjan) in TUKAJ.

8. Novice drugih

8.2. Zdravo z naravo – zdravo v naravo

Ministrstvo za naravne vire in prostor se na 54. sejmu Narava Zdravje predstavlja preko Skupnosti naravnih parkov Slovenije, ki predstavlja primer dobre prakse upravljanja zavarovanih območij. Tako se bo med 10. in 13. oktobrom predstavilo deset od osemnajstih slovenskih zavarovanih območji narave, ki imajo upravljavca.

Več si lahko preberete TUKAJ.