Uredba o metodologiji in normativih za določanje ocenjenih vrednosti, povezanih z odstranitvijo objektov ter nadomestitvenimi objekti
Vlada Republike Slovenije je izdala Uredbo o metodologiji in normativih za določanje ocenjenih vrednosti, povezanih z odstranitvijo objektov ter nadomestitvenimi objekti.
Metodologija in normativi za določanje pri izračunu ocenjene vrednosti se nanaša na javna naročila, katerih predmet se nanaša na odstranitev objektov, za katere je vlada sprejela sklep iz 151.c člena ZIUOPZP, in objektov na nepremičninah, pridobljenih na podlagi 212. člena ZUreP-3 v postopku razlastitve, in na nadomestitvene objekte, kot so opredeljeni v 4. členu Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev.
Vlada sprejela predlog novele Zakona o zdravstveni dejavnosti
Predlog novele Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej) med drugim nadgrajuje pogoje za izdajo soglasij za delo izven javnega zavoda, in sicer bodo zaposleni v javnih zdravstvenih zavodih (JZZ) pogodbe o zaposlitvi s krajšim delovnim časom ali podjemne pogodbe lahko sklepali le pri drugem JZZ ali koncesionarju (ne pa pri čistem zasebniku).
Predlog novele jasno opredeljuje javno zdravstveno službo, njene izvajalce in JZZ, ko izvajajo javno in tudi tržno zdravstveno dejavnost, ter določa, da se dobiček JZZ porabi za opravljanje in razvoj zdravstvene dejavnosti.
Novela ureja področje koncesij, in sicer prepoveduje pravni promet z njimi in jih veže na izvajalca zdravstvene dejavnosti, njegov pravni status in dejanskega lastnika v času izdaje koncesijske odločbe – če se ta spremeni, se koncesija odvzame. Ukinja avtomatično podaljševanje koncesij in določa pogoje za njihovo pridobitev.
Vlada določila besedilo predloga Resolucije o preprečevanju korupcije v Republiki Sloveniji
Vlada je na današnji seji določila besedilo predloga Resolucije o preprečevanju korupcije v Republiki Sloveniji in ga pošlje v obravnavo Državnemu zboru Republike Slovenije. Predlog nove Resolucije nadomešča Resolucijo iz leta 2004.
Osnovni cilji resolucije so usmerjeni preventivno: dolgoročna in trajna odprava pogojev za nastanek in razvoj korupcije, vzpostavitev ustreznega pravnega in institucionalnega okolja za preprečevanje korupcije, dosledna uveljavitev odgovornosti za nezakonita dejanja, izgradnja splošno sprejemljivega sistema ničelne tolerance do vseh korupcijskih ravnanj skozi razne oblike izobraževanj in učinkovita uporaba mednarodno uveljavljenih standardov na tem področju.
V skladu z ZIntPK uresničevanje resolucije spremlja KPK na podlagi akcijskega načrta, ki ga v sodelovanju z nosilci ukrepov iz resolucije sprejme v roku treh mesecev po sprejemu resolucije ali njenih sprememb.
Trinajsto poročilo o napredku pri koriščenju sredstev evropske kohezijske politike v programskem obdobju 2014–2020 in 2021–2027
Vlada Republike Slovenije se je seznanila s 13 poročilom o napredku pri koriščenju sredstev evropske kohezijske politike, ki zajema obdobje od 1. do 31. decembra 2024. Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR) je kot organ upravljanja do 31. decembra 2024 izdalo za 791,3 milijona evrov (EU del) odločitev o podpori. V poročanem obdobju za 54,7 mio evrov (EU del). Do 31. decembra 2024 je bilo potrjenih operacij v skupni vrednosti 521,4 mio evrov (EU del), izplačil iz proračuna pa 74,2 mio evrov (EU del), kar predstavlja 2 % glede na pravice porabe. Ministrstvo za finance je v vlogi organa za računovodenje do 31. 12. 2024 v Bruselj posredovalo 4 zahtevke za vmesno plačilo v skupni višini 34,8 mio evrov.
Vlada RS se je v oktobru seznanila z izhodišči za spremembo in naložila MKRR da pripravi spremembo PEKP 2021–2027 v sodelovanju s posredniškimi telesi, ga tehnično uskladi z EK in predloži Vladi RS v sprejem najkasneje do konca februarja 2025
Vir: Vlada RS