Kazalo vsebine

Novice SOS

Sponzorirana objava: Športno društvo Športni projektil

Zakonodaja

Dogodki SOS

Povpraševanja

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Novice drugih

OBČINI ČLANICI PUCONCI, KI PRAZNUJE SVOJ OBČINSKI PRAZNIK,

ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

1. Novice SOS

1.1. Pogajanja za povprečnino: fiksni in variabilni del kot osnova za novo povprečnino

2. oktobra je v Ljubljani potekal tretji sestanek za določitev povprečnine v letih 2025 in 2026, kjer so predstavniki Ministrstva za finance in občinskih združenj nadaljevali razprave o optimizaciji sistema financiranja občin. Razpravljali so o predlogu nove formule izračuna povprečnine, ki bi vključevala fiksni in variabilni del, s ciljem…

1.2. Poskus reševanja plačne uvrstitve županov tudi v okviru pogajanj za povprečnino

2. oktobra 2024 so se ob pogajanjih za povprečnino za leti 2025 in 2026 dotaknili tudi vprašanja glede plač županj in županov. Posebej je bila izpostavljena problematika plač županov in županj iz VI. in VII. razreda (občine do 5000 prebivalcev). Kljub že večkrat predstavljenim argumentom smo ministra Klemna Boštjančiča ponovno opozorili, da so…

1.3. Potekala 10. seja Delovne skupine za lokalno samoupravo

Na Ministrstvu za javno upravo je 1. 10. 2024 potekala 10. seja delovne skupine za lokalno samoupravo. V imenu skupnosti občin Slovenije so se seje udeležili Nejc Smole, podpredsednik SOS, generalna sekretarka Jasmina Vidmar in Jana Bolta Saje v imenu Mo Novo mesto. Na tokratni seji so člani delovne skupine obravnavali delno poročilo delovne podskupine…

1.4. Z ministrstvi o problematiki prevozov otrok

Na poziv Delovne skupine za šolske prevoze pri SOS je potekal 3. 10. 2024 sestanek s predstavniki ministrstev glede težav z zagotavljanjem avtobusnih prevozov učencev s strani izbranih koncesionarjev in enormnih zneskov ponudb teh istih prevoznikov v postopkih javnih naročil občin za zagotavljanje šolskih prevozov.

S strani Ministrstva za okolje, podnebje in energijo se je sestanka udeležila mag. Tina Seršen, državna sekretarka, Darko Trajanov, generalni direktor Direktorata za prometno politiko, in s strani Ministrstva za vzgojo in izobraževanje Sandi Vrabec, vodja Sektorja za osnovno šolstvo ter direktor DUJPP Miran Sečki.

Uvodoma je generalna sekretarka SOS, Jasmina Vidmar predstavila sprejete sklepe Delovne skupine za šolske prevoze pri SOS. Pri tem izpostavila, da je nujna prenova sistema v zvezi z zagotavljanjem prevozov osnovnošolskih otrok in otrok s posebnimi potrebami. Da bi bil prvi korak sprememba področne zakonodaje (ZOFVI, ZOsn) v smer, da občine prevoze sofinancirajo in ne več financirajo v celoti ter da se o načinu prevoza osnovna šola dogovori le z občino. Seveda v kolikor država ne bo prevzela financiranja prevozov otrok v šolo v celoti. V nadaljevanju so prisotna članica Delovne skupine pri SOS županja Tamara Šnofl in člana župan Marko Rupar ter župan Tomaž Vencelj izpostavili visoke stroške za posamezne prevoze otrok in posamezne primere, ko so občine potisnjene v situacije, ko so dolžne zagotavljati in financirati prevoze otrok zaradi trenutne zakonodaje in pritiskov nekaterih staršev, čeprav z vidika porabe javnih sredstev takšni stroški niso ekonomični. Prav tako so prisotni SOS poudarili, da je nujno potrebno ukrepanje, zaradi suma kartelnega dogovarjanja izbranih koncesionarjev javnih prevozov, namreč cene, ki jih ponujajo na javnih razpisih so enormne, ponudnika sta po večini pa zgolj dva, manjši izvajalci se na razpise več ne prijavljajo. Predstavniki ministrstva so se z ugotovitvijo in potrebo po ukrepanju strinjali ter poudarili, da se država srečuje z enakimi težavami. Direktor DUJJP je poudaril, da je družba na razpolago občinam pri iskanju rešitev pri zagotavljanju in usklajevanju linij javnih prevozov, predlagal je da so občine in skupnost v rednem usklajevanju in kontaktu. Državna sekretarka je glede na seznanitev s težavami z osnovnošolsko zakonodajo pozvala predstavnika MVI k obrazložitvi oziroma iskanju sistemskih rešitev, ki bodo razbremenile občinske proračune. Vodja sektorja za osnovno šolstvo je glede na trenutno kadrovsko situacijo na ministrstvu izpostavil, da bo predloge skupnosti predal novemu vodstvu, v pričakovanju, da se zadeve uredijo v dobro tako občin kot tudi otrok, upoštevaje pravico do šolanja. Pogovor je razkril, da danes, kljub načrtom šolskih poti, dejansko ni več varnih šolskih poti – ostajajo le poti in nevarne poti. Zato se pričakujejo tudi rešitve, ki bodo določile merila in kriterije, v smeri lažjega določanja varnih poti. Kot je poudaril direktor Trajanov bi z umirjanjem prometa in skupnimi prometnimi prostori lahko pripomogli k varnim šolskim potem. Poudaril pa je tudi svoje ugotovitve glede trenutnega izobraževalnega in šolskega zakonodajnega sistema, ko se vse preveč vlaga v material (prostore, opremo) namesto v samo vzgojo otrok in kadre. Soglašali so, da bi bili z vidika spodbujanja samostojnosti in zdravega načina življenja koristni ukrepi, ki bi že v zgodnjih fazah šolanja otroke spodbujali k aktivni hoji v šolo.

Pričakuje se, da bo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje poiskalo ali pripravilo rešitve, ki bodo organizacijsko in finančno razbremenile občine, na kar SOS opozarja že vrsto let, odkar je prišlo do prenosa financiranja z države na občine. Upamo, da bo novo vodstvo prisluhnilo in dejansko začelo z uvajanjem konkretnih sprememb. Prisotni so prav tako poudarili pomen sodelovanja med državno in lokalno ravnjo za izboljšanje razmer na terenu v korist vseh, tako izvajalcev kot uporabnikov.

1.5. Vključitev Spremljevalca otrok na poti v šolo v program javnih del

Skupnost občin Slovenije je na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti naslovila predlog dopolnitve vsebin Kataloga programov javnih del. In sicer smo predlagali dopolnitev vsebine s Spremljevalci otrok na poti v šolo, saj bi ukrep dodatno spodbudil aktivno hojo otrok v šolo že v najzgodnejši fazi šolanja (prvošolčki) in…

1.6. 5. srečanje DS za NUSZ pri SOS

V sklopu priprave novega osnutka Dogovora o usklajevanju meril za določanje območij, na katerih se plačuje NUSZ in meril za določanje višine tega nadomestila, ki ga pripravlja Delovna skupina SOS, je v torek, 1. 10. 2024 v Domžalah tekla razprava glede odprtih vprašanj in različnih ureditev v občinah, kot npr. dilemah glede odmerjanja NUSZ za določene skupine nepremičnin.

Člani delovne skupine so tudi opozorili, da se dogaja, da se zakonodajne določbe po 20 letih uporabe, z odločbo ustavnega sodišča, interpretirajo drugače. To kaže, da se lahko tudi po daljšem obdobju uporabe spremeni razumevanje zakonov. Da bi v prihodnje preprečili podobne primere, bi bila potrebna obvezna razlaga s strani zakonodajalca so se strinjali.

1.7. Seminar o gradbeni parceli

Skupnost občin Slovenije je v sodelovanju z Ministrstvom za naravne vire in prostor organizirala seminar na temo načrtovanja in organizacije gradbene parcele.

Dr. Jernej Červek iz Direktorata za prostor in graditev je predstavil vsebine priročnika Načrtovanje in organizacija gradbene parcele stavbe (GPS). Poseben poudarek je namenil merilom za načrtovanje GPS, organizaciji GPS, splošnim usmeritvam za določanje GPS in podrobnim usmeritvam za določanje velikosti, obsega in organizacije GPS glede na dejavnosti v prostoru in stavbne tipologije.

Mag. Matija Kralj iz Direktorata za prostor in graditev je v nadaljevanju govoril o gradbeni parceli v postopku dovoljevanja. Izpostavil  je ključno razliko, da je gradbena parcela stavbe do sedaj določena le v projektni dokumentaciji, od ZUreP-3 naprej pa (bo) evidentirana tudi v uradni evidenci. Začetek uporabe 191. člena do 195. člena je tako vezan na vzpostavitev sistema e-Graditev, 5. januar 2026. V nadaljevanju je povzel pravila za načrtovanje gradbene parcele in vlogo občin. Prisotne je tudi seznanil, da bo predvidoma v začetku prihodnjega leta, objavljen javni poziv za dodelitev finančnih sredstev za vzpostavitev evidence stavbnih zemljišč.

Tekom seminarja je bilo odgovorjenih tudi na skoraj 70 vprašanj.

1.8. Komisija za digitalno preobrazbo pri SOS se je sestala na svojem 2. srečanju

Članice in člani Komisije za digitalno preobrazbo pri SOS (v nadaljevanju: komisija) so se 18. 9. 2024 sestali na svojem drugem srečanju preko spletne aplikacije Zoom.

Predsednik Komisije Bogdan Česnik in koordinatorka Karmen Štumberger sta zbrane seznanila s pripravami na izvedbo Odprtega dialoga na temo Kje smo in kaj nas še čaka na področju digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti ter na predstavitev digitalnih rešitev IKT podjetij za lokalne skupnosti na Razvojnih dnevih občin.

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju ZMOSom organizira Odprti dialog na temo Kje smo in kaj nas še čaka na področju digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti v torek, 26. 11. 2024 od 10.00 do 12.00 ure preko zooma. Gre za nadgradnjo konference na temo Izboljšanje digitalne pripravljenosti slovenskih lokalnih skupnosti, ki je bil izvedena 12. 9. 2024.

To bo hkrati tudi že načrtovano 3. srečanje Komisije za digitalno preobrazbo pri SOS, vabljeni pa bodo tudi župani / županje, direktorji / direktorice OU in sodelavci OU, ki pokrivajo to strokovno področje.

Karmen Štumberger je povedala, da se bodo na Razvojnih dnevih občin 2024 predstavila IKT podjetja z digitalnimi rešitvami za lokalne skupnosti, obravnavale pa se bodo zelo aktualne teme in trendi, s katerimi se danes sooča lokalna samouprava in so povezane tudi z digitalnem razvojem lokalnih skupnosti:

🌍 kako obvladovati podnebne spremembe,

🌱 vodenje občin v smeri zelenega prehoda in vpliv na nove principe upravljanja in urejanja prostora,

🏅 predstavitev nagrajenih primerov dobrih praks, ki navdihujejo in spodbujajo inovacije,

💡 uvajanje novih pristopov k upravljanju in urejanju prostora.

 📜 poenotenje sistema NUSZ in njegov vpliv na občinske finance,

🏨 vpliv zakonodajnih ukrepov na razvoj turizma v občinah,

💼 prenovo plačnega sistema in položaj lokalnih funkcionarjev.

Več in podrobnejši program je na voljo TUKAJ.

Na sestanku so bili predstavljeni naslednji primeri dobrih praks:

  • Boris Gomiunik: Predstavitev elektronskih prijav na razpise občine (elektronske vloge) – primer MO Murska Sobota,
  • Jaka Peric: Konkretna rešitev uporabe tehnologij umetne inteligence za izdelavo mnenj o skladnosti posameznih projektov z občinskimi prostorskimi načrti v Občini Hrpelje Kozina in
  • Bogdan Česnik: Predstavitev digitalne rešitve za občane mobilne aplikacije mAjdovščina.

V nadaljevanju je Miroslav Strniša iz MO Novo mesto je predstavil dosedanje aktivnosti naše skupine na Microsoft Teamsih ter zbrane pozval, naj se še registrirajo in aktivno sodelujejo.

Predsedujoči je povedal, da osnutek Krovnega zakona za digitalno preobrazbo še ni na voljo. Ko bo, bo SOS o tem obvestil občine in jih povabil k podaji pripomb.

Zbrane smo tudi seznanili, kdaj je rok za zbiranje konkretnih ocen morebitnih dodatnih stroškov, morebitnih potreb po dodatno zaposlenih in ocene stroškov za morebitno financiranje zunanjih izvajalcev vezano na prenovljen osnutek predloga novega Zakona o informacijski varnosti in tudi o tem, da je MDP objavilo poziv Kdo bo DigiVzornik za leto 2024?

1.9. Priložnosti za občine: Razogljičenje in zelena butičnost kot ključ do trajnostnega turizma

Skupnost občin Slovenije je 25. 9. 2024 organizirala posvet na temo Razogljičenje in uravnoteženje slovenskega turizma – zelena butičnost z manjšim odtisom.

Uvodoma je zbrane pozdravila mag. Irena Milinković, sekretarka na Direktoratu za turizem, Sektorju za razvoj turizma in predstavila vlogo ministrstva pri razvoju zelene butičnosti z manjšim odtisom.

Maša Klemenčič iz oddelka za raziskave in razvoj pri Slovenski turistični organizaciji, ki vodi in koordinira krovni nacionalni projekt za spodbujanje trajnostnega razvoja v turizmu Zeleno shemo slovenskega turizma, kamor je vključenih že preko 250 deležnikov, je izpostavila, kako lahko ta shema pripomore k razogljičenju.

Ana Jemec Špik,vodja podatkovne analitike in informacijskega središča za turizem pri Slovenski turistični organizaciji, je predstavila, kako je model ocene ogljičnega odtisa vključen v Nacionalno informacijsko središče in kakšne so koristi za občine / destinacije. Trenutno je informacijsko središče za turizem v fazi implementacije. Cilj omogočiti učinkovitejše upravljanje turizma na destinacijah ter posledično boljše okolje za prebivalce in obiskovalce pa bo dosežen le, če ga bodo za odločanje uporabljali vsi deležniki.

Izredna profesorica na Fakulteti za turizem Univerze v Mariboru dr. Maja Turnšek, ki raziskuje in predava v polju preseka med turizmom, digitalizacijo in podnebnih sprememb, je predstavila model ocene ogljičnega odtisa in priporočila za slovenske občine (prevoz, nastanitve, doživetja, prehranski sistemi) za učinkovitejše zmanjševanje ogljičnega odtisa turizma, prav tako pa je bila narejena primerjava modela z izkušnjami drugih držav.

Na posvetu je s predstavitvijo izračuna in ukrepov za zmanjševanje ogljičnega odtisa v destinaciji zaradi prevoza turistov v Postojni kot primer dobre prakse sodelovala tudi Snežana Simič iz Zavoda znanje Postojna – OE Turizem, ki pokriva področje razvoja in trženja turizma celostne turistične destinacije Postojna.

Teja Zupančič je znotraj ekipe Statističnega urada RS, ki pokriva področje turizma, odgovorna za vodenje redne mesečne statistike o prihodih in prenočitvah turistov. Na posvetu je predstavila nov produkt »Dnevni turistični utrip Slovenije«, kjer gre za spremljanje turističnih tokov v Sloveniji skoraj v realnem času, kar je ključni gradnik analiz o razogljičenju destinacij v Sloveniji.

Predavateljice so praktično in s konkretnimi primeri dobrih praks in priporočili predstavile, kako gradimo »zeleno zgodbo« Slovenije, kje smo in kaj nas še čaka.

1.10. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Sponzorirana objava: Športno društvo Športni projektil

2.1. Priložnosti za razvoj športa v vaši občini

Šport v občini ni le sredstvo za krepitev telesnega in duševnega zdravja, temveč pomemben dejavnik, ki povezuje skupnost in spodbuja osebni ter gospodarski razvoj. Novi Nacionalni program športa 2024–2033 bo zahteval prilagoditev dokumentov na področju športa, zato je zdaj pravi trenutek, da vaša občina pripravi strateške dokumente, s katerimi bo ustvarila trdne temelje za razvoj športa, izboljšala infrastrukturo in odprla nove možnosti za prebivalce.

Pridobivanje nepovratnih finančnih sredstev je ključen dejavnik uspešne izvedbe športnih programov. S strokovno pomočjo pri pisanju in prijavi projektov si bo vaša občina lahko zagotovila financiranje športnih projektov, kar bo občanom omogočilo nove priložnosti za aktivno in zdravo življenje.

Ekipa Športnega projektila, pod vodstvom mag. Katje Koren Miklavec, dobitnice olimpijske medalje in danes izkušene športne menedžerke, vam na podlagi dolgoletnih izkušenj ponuja celovito podporo pri pripravi strateških dokumentov ter pisanju projektnih predlogov.

Če imate perspektiven kader, s katerim boste sami gradili temelje na področju športa, pa vam v okviru Mastercard športne akademije ponujamo napredna usposabljanja za uspešno pripravo in vodenje športnih projektov. S sodobnimi orodji, kot je umetna inteligenca, bo vaša občina postala vodilna na področju inovacij v športu. Z veseljem pričakujemo vašo prijavo.

Celovit pristop k športu ne bo vaši občini prinesel zgolj skladnosti z zakonodajo, temveč tudi večjo povezanost skupnosti, izboljšanje infrastrukture ter razvoj športnih programov, ki bodo spodbujali telesno aktivnost in zdrav način življenja.

3. Zakonodaja

3.1. Pravica do odklopa, določanje ukrepov – Obvestilo MJU

Ministrstvo za javno upravo je v spodnjem dopisu pojasnilo, da je v skladu z določanjem ukrepov delodajalca do zagotavljanja pravice do odklopa delavcem, pripravilo predlog izhodišč za pogajanja za sklenitev aneksa h Kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti Republike Slovenije (KPND) z namenom določitve ukrepov s katerimi bo realizirana pravica do...

3.2. Predhodni podatki MF za -izračun primerne porabe za leti 2025 in 2026

S strani Ministrstva za finance smo prejeli predhodne izračune za Primerno porabo, dohodnino, finančno izravnavo ter sredstva za uravnoteženje razvitosti občin in stroškov plač za javne zavode občin za leti 2025 in 2026 na podlagi 14., 15.a in 16. člena Zakona o financiranju občin (Uradni list RS, št. 123/06, 57/08, 36/11, 14/15 – ZUUJFO,...

3.11. Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o katastru nepremičnin, ZKN-A

Ministrstvo za naravne vire in prostor je dalo v javno razpravo predlog ZAKONA O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O KATASTRU NEPREMIČNIN (EVA 2024-2560-0023), ki ga je pripravila Geodetska uprava Republike Slovenije. Neposredni cilj novele ZKN-A je zagotoviti sprejem vsebinskih sprememb in dopolnitev ZKN in tako zagotoviti jasnost, razumljivost in...

3.12. V javni obravnavi je Predlog Zakona o učinkoviti rabi energije

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo nas je seznanilo s Predlogom Zakona o učinkoviti rabi energije (ZURE-1). Zakon obravnava mehanizme spodbujanja energetske učinkovitosti in učinkovite rabe energije, obveznosti učinkovite rabe energije, energetsko učinkovitost stavb, zahteve glede energetske učinkovitosti za proizvode, energetsko...

4. Dogodki SOS

4.1. 15.10.2024. / Spletno / Spletna predstavitev prve skupnostne sončne elektrarne v Občini Hrastnik – od ideje, zakonodajnih okvirov do implementacije

Skupnost občin Slovenije vas v sodelovanju z Občino Hrastnik vabi v torek, 15. 10. 2024 na spletni dogodek, pri katerem bo osrednji del in poudarek srečanja, kako vzpostaviti skupnostno sončno elektrarno v občini? 

Sprememba izvedbe: Dogodek bo potekal spletno!

Dogodek je namenjen občinam in j. zavodom, ki so zainteresirani nad obnovljivimi viri energije in trajnostnim razvojem.

PREDLAGAN DNEVNI RED:

10:00 – 10:10  Odprtje in uvodni pozdrav SOS

10:10 – 10:40  Zakonodajni okvir Ministrstva za okolje, podnebje in energijo

10:40 – 11:10  Od ideje do implementacije energetskih skupnosti

 11:10 – 12:10  Primer zadružne skupnostne sončne elektrarne v Hrastniku

12:10 – 12:30  Priložnost za vprašanja udeležencev in odgovore govorcev

*SOS si pridružuje pravico do spremembe dogodka.

Udeleženke in udeleženci bodo vabljeni, da postavljajo vprašanja kot tudi, da delijo svoje izkušnje ter ideje o trajnostni energiji. Ta dogodek ni le odlična priložnost za pridobivanje novih znanj, temveč tudi visoka motivacija za vse, ki se zavzemajo za bolj zeleno in trajnostno prihodnost. Pridružite se nam in bodite del spremembe!

Vabljeni k prijavi (podaljšan rok petek, 11.10.2024 oz. do zapolnitve prostih mest). Do dodatnih informacij – uradnega vabila dostopate na TEJ POVEZAVI.

(foto: Timotej Vrhovnik)

4.2. 17.10.2024. / Spletno / Izvedba napredovanj v višji naziv in v višji plačni razred

Za urejanje delovnih razmerij, pravic in obveznosti iz delovnega razmerja velja za javne uslužbence v občinskih upravah Zakon o javnih uslužbencih (ZJU). ZJU določa dve kategoriji javnih uslužbencev, in sicer uradnike, ki opravljajo delo na uradniških delovnih mestih in v nazivih, ter strokovno tehnične javne uslužbence. Uradniki na delovnem mestu napredujejo v nazive in s tem praviloma pridobijo tudi višjo plačo. Vsi javni uslužbenci pa napredujejo v plačne razrede skladno z določbami ZSPJS in uredbe..

Za izvedbo postopkov napredovanja je potrebno natančno upoštevanje zakonodajnih zahtev, prav tako bo izvedeno napredovanje podlaga za prehod v prenovljeni plačni sistem, zato Skupnost občin Slovenije organizira seminar, na katerem boste osvežili znanje in pridobili praktične napotke.

Seminar bo potekal v četrtek, 17. oktobra 2024 ob 9. uri preko aplikacije Zoom.

Vabilo s programom najdete na TEJ POVEZAVI.

4.3. 24.10.2024. – 25.10.2024. / Laško / Razvojni dnevi občin: Odkrijte priložnosti, oblikujte prihodnost

Skupnost občin Slovenije vas tudi letos vabi na Razvojne dneve občin 2024, kjer vas čaka edinstvena priložnost za izmenjavo znanj, izkušenj in vizij med vidnejšimi odločevalci v Sloveniji. Letos bo dogodek še posebej navdihujoč, saj bomo v ospredje postavili izzive prihodnosti in rešitve, ki jih lahko skupaj oblikujemo že danes.

Zakaj dogodka preprosto ne smete zamuditi?

Tomaž Vencelj, župan Idrije, je navdušeno poudaril, zakaj Razvojnih dnevov preprosto ne smete zamuditi:
“Razvojni dnevi SOS so resnično edinstvena priložnost, da se srečamo in pogovorimo med kolegi, ki se vsak dan soočamo s podobnimi izzivi. Tukaj lahko izmenjamo dragocene izkušnje in znanja, ki jih ne more nadomestiti noben učbenik ali formalni izobraževalni program. To je prostor odprtega dialoga, kjer skupaj rastemo in najdemo rešitve, ki prispevajo k razvoju naših občin.”

Je največji dogodek za županje in župane v Sloveniji. Lanskega dogodka se je udeležilo 130 županj in županov ter številni direktorji in direktorice občinskih uprav.

Če želite tudi vi dobiti vpogled v različne perspektive in ideje, ki vam bodo pomagale reševati vsakodnevne izzive ter oblikovati trajnostne rešitve za vašo občino, se nam pridružite na Razvojnih dnevih občin 2024.

Letošnji Razvojni dnevi občin 2024 bodo obravnavali aktualne teme in trende, s katerimi se danes sooča lokalna samouprava:

🌍 kako obvladovati podnebne spremembe,

🌱 vodenje občin v smeri zelenega prehoda in vpliv na nove principe upravljanja in urejanja prostora,

🏅 predstavitev nagrajenih primerov dobrih praks, ki navdihujejo in spodbujajo inovacije,

💡 uvajanje novih pristopov k upravljanju in urejanju prostora.

 

Drugi dan bomo pozornost namenili razpravi o aktualnih izzivih lokalnih skupnosti. Osredotočili se bomo na:

📜 poenotenje sistema NUSZ in njegov vpliv na občinske finance,

🏨 vpliv zakonodajnih ukrepov na razvoj turizma v občinah,

💼 prenovo plačnega sistema in položaj lokalnih funkcionarjev.

 

Program dogodka vam je na voljo TUKAJ.

 

Dogodek ponuja tudi bogate priložnosti za mreženje – priložnost za neformalne pogovore, klepete ob županovi kavi in večerno druženje v prijetni družbi in ambientu. Da bo vaše bivanje še bolj prijetno, vam priporočamo, da že sedaj rezervirate namestitev TUKAJ.

Zagotovite si mesto na dogodku, ki vam bo prinesel nove uvide, povezave in znanja, s katerimi boste lahko svojo občino uspešno vodili v prihodnost.

Se vidimo v Laškem.

*Utrinki: Razvojni dnevi občin 2023

4.4. 12.11.2024. / Ljubljana / Mednarodna konferenca: Moč narave v mestih

Obnova narave in krepitev njenih koristi za človeka in okolje dobivata s podnebnimi spremembami v urbanih politikah vedno večji pomen. Sposobnost narave, da lahko učinkovito blaži posledice podnebnih sprememb, je še posebno pomembna v urbanem okolju, kjer živi večina prebivalstva.

Kako zelena bodo morala biti mesta, da bo kljub podnebnim spremembam življenje v njih zdravo, varno in prijetno? Kakšne koristi še prinašata urejanje zelenih in ozelenjenih površin posameznikom in skupnostim? Kaj lahko storijo mesta danes, da z ozelenjevanjem odgovorijo na izzive, ki jih za življenje v prihodnosti predstavljajo podnebne spremembe?

Odgovore bomo iskali skupaj s strokovnjaki s področja načrtovanja in upravljanja urbane narave,  zelenih in ozelenjenih površin, ki raziskujejo, razvijajo in preizkušajo nove koncepte in rešitve v različnih evropskih mestih. Pomagali nam bodo razumeti izzive prihodnosti in iskati odgovore na probleme v slovenskih mestih.

Mednarodna konferenca je namenjena predstavnikom ministrstev, občin in komunalnih podjetij na področju urejanja javnih površin, prostorskim načrtovalcem in vsem drugim, ki bi želeli izvedeti več o tem, kako povečati koristi ozelenjevanja mest in kje začeti.

Program konference je dostopen TUKAJ.

Zbiratelj prijav je IPoP. Dodatne informacije na TEJ POVEZAVI.

Fotografija: Petra Očekrl, IpoP

Dogodek je brezplačen in bo potekal v slovenskem in angleškem jeziku s simultanim tolmačenjem.

Konferenco organizirajo Ministrstva za naravne vire in prostor, IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT. Dogodek poteka ob podpori programa URBACT ter Evropske pobude za mesta (EUI).

 

5. Povpraševanja

5.1. Podpisnik mnenj

Vprašanje občine: “Kot znano se je s 1.7.2024 zaključilo prehodno obdobje v zvezi z izdajanjem mnenj na »občinskih« obrazcih, od 1.7.2024 so obvezna mnenja na predpisanih obrazcih (Pravilnik o projektni in drugi dokumentaciji ter obrazcih pri graditvi objektov (Uradni list RS, št. 30/23). Na Prilogah 8B in 10A je v okencu mnenjedajalec...

5.2. ANKETA SOS : PODROČJE UREJANJA PROSTORA V OBČINAH

Oblikovali smo vprašalnik, s katerim želimo pridobiti vpogled v stanje na področju urejanja prostora v občinah. Vaši odgovori bodo ključni za pripravo celovite ocene stanja na državni ravni, prepoznavanje trendov in oblikovanje ustreznih rešitev. Pomagali nam bodo zasledovati zakonodajne spremembe, ki bodo usmerjene v reševanje ključnih izzivov in...

6. Dogodki drugih

6.1. Vabilo na spletno predstavitev razpisa za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo

Evropski sklad za občine (European City Facility – EUCF) bo objavil razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo, ki so predvidene v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih.

Razpis bo odprt od 15. oktobra do 18. decembra 2024.

Razpis omogoča občinam, tako posameznim kot tudi skupinam občin, hitro in poenostavljeno finančno pomoč v višini 60.000 EUR ter strokovno in pravno svetovanje pri pripravi investicijske dokumentacije,  zasnovi projektov na področju trajnostne energije in izvajanju ukrepov, vključenih v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih. Sklad ne financira neposredno samih naložb, temveč pomaga pri razvoju načrtov, ki omogočajo izvedbo in po potrebi pridobitev dodatnih sredstev iz drugih virov.

V okviru razpisa vas Energetsko podnebna agencija za Podravje – ENERGAP, ki je kontaktna točka EUCF za Slovenijo, vabi na spletno predstavitev razpisa v četrtek, 10. oktobra 2024 ob 10.uri.

Prijave sprejemajo do 9. oktobra na elektronski naslov adrijana.copot@energap.si ali telefonsko številko 02 234 23 63. Udeležba na spletni predstavitvi je brezplačna. Povezavo do dogodka vam bodo na podlagi predhodne prijave poslali na vaš elektronski naslov.

Več si lahko preberete v vabilu s programom.

Iniciativa EUCF je del EU programa za raziskave in inovacije (Obzorje 2020) in je financirana v okviru programa EU LIFE.

6.2. 10. 10. / Vabilo na predstavitev strategije in akcijskega načrta za blaženje posledic vročinskih valov

Mestna občina Maribor je v okviru EU sofinanciranega projekta Ready4Heat pripravila Strategijo in akcijski načrt za blaženje in preprečevanje negativnih posledic vročinskih valov v Mestni občini Maribor.

Vabimo vas na predstavitev strategije in akcijskega načrta, ki bo v četrtek 10. oktobra v razstavišču Urban na Grajski ulici 7, kjer bi vas  želeli seznaniti s pripravljenimi ukrepi za prilagajanje vedno večjim toplotnim obremenitvam v poletnem času, ki še posebej bremenijo ranljive skupine kot so starejši, kronični bolniki, nosečnice, majhni otroci, delavci na prostem.

Na predstavitvi bodo uvodoma podali povzetek strategije in ukrepe, nato bi v razpravi želeli slišati vaše mnenje.

V prilogi posredujejo vabilo in vas prosijo, da vašo udeležbo do 4.10. potrdite tukaj  Izpolni v Google Obrazcih

Uradno vabilo najdete  NA TEJ POVEZAVI.

6.3. 11. 10. / 9. nacionalna konferenca o trajnostnem upravljanju z viri skupnosti: Energetska preobrazba po meri ljudi

Umanotera in društvo Focus organizirata 9. nacionalno konferenco o trajnostnem upravljanju z viri skupnosti: Energetska preobrazba po meri ljudi.

Tema tokratne konference – energetska preobrazba – je še kako aktualna. Slednja bo namreč morala biti izvedena na način, da bo zagotovila energetsko preskrbljenost prebivalstva, obenem pa bo zmožna nasloviti zaostrujočo se podnebno in ekološko krizo. Pogosto se poskuša ta dva cilja prikazati kot nezdružljiva, primeri iz prakse pa kažejo, da temu ni tako. Kako energetske skupnosti prinašajo koristi ljudem na lokalni ravni in so hkrati manj obremenjujoče za okolje, bodo prek konkretnih primerov pokazali domači in tuji predavatelji.

Vabilo in program konference najdete na tej povezavi.
Na konferenco se prijavite na prijavnici.

Udeležba na konferenci je zaradi obilice informacij in praktičnih znanj še posebej priporočena zaposlenim na občinah in ministrstvih, predstavnikom javnih zavodov, regionalnih razvojnih agencij in vsem, ki ste zainteresirani za izvedbo in podporo trajnostnih skupnostnih projektov na področju energetskega prehoda.

Udeležba na konferenci je brezplačna.

6.4. 14. 10. / Mobilnost in spletna dostopnost za invalide in starejše - povezovanje znanj in izkušenj za vključujočo družbo

Državni svet RS organizira posvet Mobilnost in spletna dostopnost za invalide in starejše – povezovanje znanj in izkušenj za vključujočo družbo, ki bo v ponedeljek, 14. oktobra 2024, ob 11.30 uri v dvorani Državnega sveta, Šubičeva 4, Ljubljana.

Na posvet se lahko prijavite prek naslednje povezave:

https://www.ds-rs.si/sl/form/mobilnost-in-spletna-dostopnost

Število prostih mest je omejeno, zato boste tisti, ki se posveta ne boste mogli udeležiti v živo, slednjega lahko spremljali v neposrednem prenosu na www.ds-rs.si in na YouTube strani Državnega sveta https://www.youtube.com/channel/UCHZMFuV0JworHCa9H0pZfOg. Posnetek posveta bo na obeh spletnih straneh dostopen tudi po posvetu.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

Vljudno vabljeni k udeležbi ali ogledu.

6.5. 16. 10. / Revitalizacija starih mestnih središč v Sloveniji

Tudi letos Oddelek za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani v sklopu Meseca prostora pripravlja strokovno srečanje. Tokratno je posvečeno problematiki revitalizacije starih mestnih središč v Sloveniji.

Srečanje bo v sredo 16. oktobra 2024 na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Vse podrobnosti, vključno s programom, si lahko ogledate na tej povezavi.

V primeru dodatnih vprašanj, se, prosim, obrnite na prof. dr. Dejana Rebernika: dejan.rebernik@ff.uni-lj.si

6.6. 16. 10., 6. 11. in 20. 11. / Izobraževanja za razvoj podatkovnih spretnosti

Vabilo na izobraževanja v okviru BDTI Skills Studio, ki je učni prostor za strokovnjake iz javne uprave, namenjen razvoju bistvenih podatkovnih spretnosti. Oktobra in novembra organizirajo serijo spletnih delavnic:

16. okt2024 Posredovanje kompleksnih podatkovnih nizov: Integracija podatkov v realnem času za vpogled v mesta

6. nov2024 Izkoriščanje podnebnih podatkov: Klasifikacija in napovedna analitika za turizem

20. nov2024 Prediktivno modeliranje in analiza v realnem času: Napovedovanje in spremljanje uporabe koles v realnem času

Vabljeni.

6.7. 22. 10. / Okrogla miza z delavnicami v obliki WorldCafe-ja na temo Mobilnosti starejših – kako organizirati prevoze starejših v občini

Inštitut Antona Trstenjaka organizira  22. 10. 2024 od 9.00 do 13.00 ure v Ljubljani okroglo mizo z delavnicami v obliki WorldCafe-ja na temo Mobilnosti starejših – kako organizirati prevoze starejših v občini.

Predstavili bodo obstoječe možnosti, pravno-formalne vidike, možnosti financiranja, skrb za prostovoljstvo in drugo.

Dogodek bo potekal v okviru Slovenske mreže starosti prijaznih mest in občin. Udeležba je brezplačna, potrebna prijava na https://forms.gle/QHdvT3DxSVUZ6xAu6. Točen program sledi.

Že več kot pol leta je minilo od okrogle mize Občine in dolgotrajna oskrba, ki smo jo na Inštitutu Antona Trstenjaka organizirali v sklopu dogodkov Slovenske mreže starosti prijaznih mest in občin (SPMO).

V poletnih mesecih so na Inštitutu za občine pripravil zvezek, ki na enostaven način občanom pomaga razumeti, kaj zanje pomeni nov Zakon o dolgotrajni oskrbi in katere pravice ter kako lahko že uveljavljajo (dostopno tukaj).

6.8. 22. 10. / Vabilo na posvet Pravično do energije sonca in vetra

PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, Focus, društvo  za sonaraven razvoj in IPoP – Inštitut za politike prostora vabijo na posvet z naslovom PRAVNIČNO DO ENENERGIJE SONCA IN VETRA, ki bo 22. oktobra ob 9. uri v Slovenskem etnografskem muzeju (upravna hiša), Metelkova 2, Ljubljana.

Podnebne spremembe narekujejo pospešen prehod iz fosilnih goriv na obnovljive vire energije, pri čemer pa je pred Slovenijo še veliko izzivov, saj država pri doseganju zastavljenih ciljev na tem področju zaostaja. Ker je ta prehod v skupnem interesu nas vseh, želimo z vsebinami, ki jih bomo na posvetu predstavili in o njih razpravljali, naslednje korake olajšati v skupno dobro.

Več o posvetu in programu si lahko pogledate TUKAJ ali v priloženem vabilu. Prijava na dogodek je obvezna TUKAJ.

Za vse, ki se dogodka na lokaciji v prestolnici ne morete udeležiti, bo omogočeno spremljanje na daljavo, vendar brez možnosti sodelovanja v razpravi.

6.9. 23. 10. / Konferenca Dostopna in vključujoča družba

Namen konference je predstavitev aktualne zakonodaje o dostopnosti, napoved finančnih pobud EU ter demonstracija dobrih praks načrtovanja dostopnosti v nekaterih slovenskih občinah. Glede na novosti, ki jih zakonodaja o dostopnosti prinaša, je tema precej aktualna. Več informacij o konferenci najdete TUKAJ.

Udeležba na konferenci je sicer brezplačna,  zaradi omejitve mest vljudno naprošajo, da se predhodno prijavite – tukaj.

6.10. 23. - 24. 10. in 20. - 21. 11. / EU City Labs na temo hrane in energetskega prehoda

EU laboratoriji za mesta (EU City Labs) so dogodki za izmenjavo znanja, ki jih skupaj organizirata URBACT in Evropska pobuda za mesta (EUI). Vsak laboratorij je edinstvena priložnost za spoznavanje dobrih praks mest, razvitih v okviru programa URBACT in pobude EUI ter načinov, kako so jih prilagodila in prenesla druga mesta.

  • na temo trajnostne rabe zemljišč za pridelavo hrane: 23. in 24. oktober 2024, Milano, Italija

Več informacij in prijava tukaj.

  • na temo energetskega prehoda: 20. in 21. november 2024, Bukarešta, Romunija

Več informacij in prijava tukaj.

Pridružite se dogodkom in izmenjajte izkušnje s kolegi iz vse Evrope! Vir informacije je dostopen na tej povezavi.

6.11. 24. 10. / Nacionalni informativni dan v okviru 3. javnega razpisa programa Interreg Srednja Evropa 2021-2027

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj v vlogi nacionalnega organa bo dne 24. oktobra 2024 organiziralo nacionalni informativni dan v okviru 3. javnega razpisa programa Interreg Srednja Evropa 2021-2027. Dogodek bo potekal preko spleta s pričetkom ob 10. uri.

Podrobne informacije o dogodku ter prijavni obrazec bosta objavljena v prihodnjem tednu na spletni strani evropskasredstva.si.

3. javni razpis programa Interreg Srednja Evropa 2021-2027 za obrobna in zaostala območja(»peripheral and lagging areas«) bo odprt od 15. oktobra 2024 do 10. decembra 2024. Več o prihajajočem razpisu si lahko ogledate tudi na programski spletni strani.

6.12. 24. 10. / Posvet Na boljši način do energije vetra v lokalnem okolju

PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, Focus, društvo  za sonaraven razvoj in IPoP – Inštitut za politike prostora vabijo na posvetNA BOLJŠI NAČIN DO ENERGIJE VETRA V LOKALNEM OKOLJU, ki bo

24. oktobra ob 17. uri v Vetrinjskem dvoru (Vetrinjska ulica 30, Maribor).

 Slovenija si prizadeva za pospešen prehod na obnovljive vire energije, kar je v interesu nas vseh, žal pa so konkretni pristopi k temu pogosto neustrezni, nepregledni in nevključujoči. Posebej problematično je umeščanje vetrnih elektrarn. Da bi bilo tako umeščanje lahko učinkovito, bo potrebno pomembno spremeniti prakso.

Posvet je zato namenjen predstavitvi ključnih pogojev za večanje družbene sprejemljivosti, ki so jih potrdile nekatere dobre prakse, pomena zgodnjega vključevanja lokalnih prebivalcev in spletnega orodja o postopkih, ki bo namenjen vsem, da bodo na prijazen način lahko razumeli predpise, ki to urejajo.

Na voljo bo tudi dovolj časa za vsa vprašanja in razpravo. Posvet je namenjen predvsem civilni družbi in občinam ter potencialnim investitorjem, pa tudi vsem ostalim, ki jih ta tema zanima.

Več o posvetu in programu si lahko pogledate TUKAJ.

Prijava na dogodek je obvezna  – TUKAJ.

6.13. 6. 11. / Strokovna ekskurzija o javnem naročanju lokalnih trajnostnih živil na avstrijskem Koroškem

Umanotera in Zveza društev ekoloških kmetov Slovenije organizirata brezplačno strokovno ekskurzijo o javnem naročanju lokalnih trajnostnih živil na avstrijskem Koroškem (6. november, Beljak/Villach). Tukaj vam je na voljo vabilo na strokovno ekskurzijo.

V okviru ekskurzije se bomo spoznali z dobro prakso spodbujanja zdrave prehrane ter krepitve lokalnega kmetijstva in krožnega gospodarstva. Na avstrijskem Koroškem so namreč uspeli v kriterije za javno naročanje vgraditi zahteve v zvezi z izvorom in bolj trajnostnim načinom pridelave hrane ter dosegli zavidljivo raven oskrbe šol, vrtcev, zdravstvenih ustanov itd. s trajnostno hrano, ki je pridelana na tamkajšnjih kmetijah.

Vabljeni vsi, ki se na občinski ravni ukvarjate z javnimi naročili in vsi, ki vas dana tematika zanima.

7. Aktualni razpisi

7.1. Ponovno odprt razpis EUI za medsebojni pregled urbanih strategij

Evropska pobuda za mesta (EUI) je ponovno objavila nov razpis za Peer Review – medsebojni pregled trajnostnih urbanih strategij. Razpis je odprt do 13. novembra 2024.

Mesta, to je vaša priložnost, da izboljšate svoje strategije, se naučite novih spretnosti in vzpostavite trajne evropske povezave!

Ta razpis je namenjen vsem mestom v EU, ki želijo razpravljati o strategijah trajnostnega urbanega razvoja.

Spletno informativno srečanje bo 22. oktobra 2024 od 10.30 do 12.00. Prijavite se tukaj.

7.2. Razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo

Evropski sklad za občine (European City Facility – EUCF) bo objavil razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo, ki so predvidene v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih.

Razpis bo odprt od 15. oktobra do 18. decembra 2024.

Razpis omogoča občinam, tako posameznim kot tudi skupinam občin, hitro in poenostavljeno finančno pomoč v višini 60.000 EUR ter strokovno in pravno svetovanje pri pripravi investicijske dokumentacije,  zasnovi projektov na področju trajnostne energije in izvajanju ukrepov, vključenih v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih. Sklad ne financira neposredno samih naložb, temveč pomaga pri razvoju načrtov, ki omogočajo izvedbo in po potrebi pridobitev dodatnih sredstev iz drugih virov.

V okviru razpisa vas Energetsko podnebna agencija za Podravje – ENERGAP, ki je kontaktna točka EUCF za Slovenijo, vabi na spletno predstavitev razpisa v četrtek, 10. oktobra 2024 ob 10.uri.

Prijave sprejemajo do 9. oktobra na elektronski naslov adrijana.copot@energap.si ali telefonsko številko 02 234 23 63. Udeležba na spletni predstavitvi je brezplačna. Povezavo do dogodka vam bodo na podlagi predhodne prijave poslali na vaš elektronski naslov.

Več si lahko preberete v vabilu s programom.

Iniciativa EUCF je del EU programa za raziskave in inovacije (Obzorje 2020) in je financirana v okviru programa EU LIFE.

7.3. Prijavite se na program Podpora občini pri pripravi trajnostne lokalne prehranske strategije

V Umanoteri vabijo občine k prijavi na program:

Podpora občini pri pripravi trajnostne lokalne prehranske strategije

Kdo se lahko prijavi?

K prijavi vabijo občine, ki se želijo aktivno pripraviti na prehod v ogljično nevtralno družbo na področju hrane. Lokalna prehranska strategija predstavlja za Slovenijo novo rešitev, strategija, ki bo pripravljena v okviru programa podpore, pa bo lahko služila kot demonstracijski model za prenos v druge občine. Občina se lahko prijavi sama ali v sodelovanju z drugimi občinami. Sodelujejo lahko občine, katerih zaposleni niso člani komisije za izbor ali njihovi ožji sorodniki.

Rok za oddajo prijave interesa je 15. oktober 2024.

Več informacij vam je na voljo tukaj.

7.5. Sredstva za razvoj mest in urbanega okolja: EUI - Inovativni ukrepi

Objavljen je bil tretji razpis za zbiranje predlogov EUI – Inovativni ukrepi. EUI, ki ga financira Evropska unija, podpira urbana območja z inovativnimi ukrepi, krepitvijo zmogljivosti in znanja ter razvojem politik in komunikacijo o trajnostnem urbanem razvoju.

Prijave so odprte do 14. oktobra 2024. Sredstva so namenjena razvoju mest in urbanega okolja.

Skupna višina sredstev: 90 milijonov evrov.

Subvencija: 5 milijonov evrov.

Stopnja sofinanciranja: do 80 %.

Upravičenci: projekt je namenjen mestom – ta lahko sodelujejo z zasebnimi in javnimi partnerji, in sicer:

  1. mestni organ lokalne upravne enote – populacija mesta vsaj 50.000;
  2. združenje ali skupina mestnih oblasti s pravnim statusom organizirane aglomeracije, ki jo sestavljajo lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000;
  3. združenje ali skupina mestnih oblasti brez pravnega statusa organizacije aglomeracije, kjer so vse vključene mestne oblasti lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000.

Več informacij na 040 569 001 (Boštjan) in TUKAJ.

8. Novice drugih

8.1. Anketa za občine o nameščanju fotonapetostnih naprav na stavbe in v območjih kulturne dediščine

Vabljeni k sodelovanju v anketi, ki je namenjena pridobivanju informacij o vlogah in postopkih za nameščanje fotonapetostnih naprav (FN; tudi fotovoltaike, sončnih elektrarn in sprejemnikov sončne energije) na stavbe kulturne dediščine (KD) in v območjih kulturne dediščine v občinah.

Vabljeni k izpolnjevanju ene ankete na občino. Anketo naj izpolni strokovni delavec ali strokovna delavka na občini, ki se ukvarja z vlogami in svetovanjem občanom pri nameščanju fotonapetostnih naprav in glede drugih posegov na stavbah (npr. občinski urbanist /urbanistka).  Do ankete dostopate s klikom na: https://1ka.arnes.si/dedis

Projekt DEDIS s polnim imenom “Metodologija umeščanja fotonapetostnih naprav na stavbe kulturne dediščine in v območjih naselbinske dediščine ter posodobitev Smernic za energetsko prenovo stavb kulturne dediščine” je Ciljni raziskovalni projekt, ki ga finančno podpirajo Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS; V5-2358), Ministrstvo za okolje podnebje in energijo (MOPE) in Ministrstvo za kulturo (MK). V projektu DEDIS sodelujemo raziskovalci z Urbanističnega inštituta RS, Gradbenega inštituta ZRMK, Instituta Jožef Stefan in Univerze v Ljubljani. Več informacij o projektu na spletni strani projekta.

Anketa vsebuje 24 vprašanj, za njeno izpolnitev potrebujete približno 15 minut. Z anketo se želi pridobili informacije o razlikah med občinami v številu vlog občanov za nameščanje FN na stavbe kulturne dediščine ter o odzivu občin na vloge, kar nam bo pomagalo pri oblikovanju usmeritev za lažje in preglednejše postopke. Anketa bo za izpolnjevanje odprta en mesec: od 23. septembra do 23. oktobra 2024

8.2. Periodični načrt za leti 2024 in 2025 za izvajanje Resolucije o nacionalnem programu za enake možnosti

Vlada je sprejela periodični načrt za leti 2024 in 2025 za izvajanje Resolucije o nacionalnem programu za enake možnosti žensk in moških 2023-2030.

Na podlagi 15. člena Zakona o enakih možnostih žensk in moških je Državni zbor Republike Slovenije sprejel Resolucijo o nacionalnem programu za enake možnosti žensk in moških 2023–2030 (ReNPEMŽM23-30). ReNPEMŽM23-30 določa cilje in ukrepe za uresničevanje enakosti spolov na posameznih področjih ter opredeljuje ministrstva in vladne urade kot nosilce izvajanj posameznih ukrepov. ReNPEMŽM23-30 se izvaja na podlagi dvoletnih periodičnih načrtov, ki jih v skladu z Zakonom o enakih možnostih žensk in moških sprejme Vlada Republike Slovenije.

Periodični načrt za izvajanje ReNPEMŽM23-30 določa aktivnosti za uresničevanje opredeljenih ukrepov za dosego ciljev, ki se bodo izvajale v letih 2024 in 2025. Določa nosilce aktivnosti, način izvedbe in pričakovane rezultate ter prispevek k doseganju ciljev. V periodičnem načrtu so opredeljena tudi potrebna finančna sredstva za izvedbo aktivnosti, ki se zagotavljajo iz proračuna Republike Slovenije in iz evropskih sredstev. Pri nekaterih aktivnostih finančna sredstva niso posebej opredeljena, ker gre za redno delo organa, kjer so aktivnosti neločljivo vključene v širši program ali ukrep, zato so pri teh aktivnostih navedena skupna sredstva, namenjena programu ali ukrepu, na posameznih področjih pa so sredstva, vključena v širši program ali ukrep, natančneje opredeljena.

8.3. Sanacija na vodotokih in občinski infrastrukturi po poplavah 4. avgusta 2023 je v teku

Po uspešno izvedenih izrednih ukrepih, s katerimi se je odvračalo neposredno nevarnost za življenje ali zdravje ljudi ter zagotavljalo predvsem pretočnost vodotokov, sledi izvajanje petletnega sanacijskega programa, ki ga je vlada sprejela 16. maja 2024. Za sanacijo vodne infrastrukture v ustrezno funkcionalno stanje, odporno na podnebne spremembe, je v petih letih namenjenih 1,36 milijarde evrov.

Več vam je na voljo TUKAJ.

8.5. Proračunska gibanja v devetih mesecih letošnjega leta

Državni proračun je v prvih devetih mesecih letošnjega leta zabeležil 10,7 milijarde evrov odhodkov in 10,2 milijarde evrov prihodkov. Slednji še naprej dobro sledijo načrtom, odhodki pa so nižji od načrtovanih. Proračunsko načrtovanje je v zadnjih letih še posebej negotovo, zato mora vlada načrtovati dovolj sredstev za vse znane in v fazi priprave proračunov še neznane potrebe.

Več vam je na voljo TUKAJ.