OBČINAM ČLANICAM HODOŠ, MURSKA SOBOTA, GORIŠNICA IN SVETA ANA, KI PRAZNUJEJO SVOJ OBČINSKI PRAZNIK,

ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

Kazalo vsebine

Novice SOS

Za podnebje. Za skupnost.

Zakonodaja

Povpraševanje

Dogodki SOS

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Vlada RS

Novice drugih

1. Novice SOS

1.1. Finančni participativni pristop (FPA) – nova priložnost za občine in regije

Med 8. in 9 julijem 2025 je na Pohorju potekalo dvodnevno usposabljanje »Finančni participativni pristop za vsakogar – razumljivo in uporabno«, ki se ga je udeležila tudi ekipa Skupnosti občin Slovenije. Usposabljanje je potekalo pod vodstvom Jerneja Stritiha, izkušenega strokovnjaka za FPA in razvoj skupnostnih pristopov. V okviru strateškega EU…

2. Za podnebje. Za skupnost.

2.1. Skupaj za trajnostno prihodnost Snežnika

Območje Snežnika, ki se razteza v občini Ilirska Bistrica, je izjemen primer ohranjene narave z bogatimi gozdovi, trajnimi travišči ter številnimi viri pitne vode. Ta edinstvena krajina je dom številnim rastlinskim in živalskim vrstam, kar jo uvršča med najpomembnejša območja naravnega bogastva v Sloveniji. Z več kot 88 % površine občine, ki...

3. Zakonodaja

3.1. Zakon o gostinstvu posredovan v tretjo obravnavo

Predlog zakona o gostinstvu za tretjo obravnavo je pripravljen zaradi sklepa Državnega zbora, sprejetega na drugi obravnavi zakona v državnem zboru, na podlagi tretjega odstavka 137. člena Poslovnika Državnega zbora Republike Slovenije. Predlog zakona o gostinstvu za tretjo obravnavo je pripravljen na podlagi in upoštevajoč spremembe Predloga zakona o...

3.2. Akcijski načrt za uresničevanje Resolucije o preprečevanju korupcije

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je na svoji seji 24. 6. 2025 sprejela Akcijski načrt za resničevanje Resolucije o preprečevanju korupcije (v nadaljevanju: Akcijski načrt), ki jo je Državni zbor sprejel 28. 3. 2025. V Akcijskem načrtu so občine določene kot nosilke posameznih ukrepov in aktivnosti. Nekateri od le-teh imajo rok izvedbe že…

3.3. V obravnavi predlog sprememb Zakona o javnih financah

Ministrstvo za finance je na SOS v pregled in obravnavo posredovala predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o javnih financah. Predlagane spremembe prinašajo novosti, ki zadevajo tudi občine, zlasti na področju izvrševanja proračuna, proračunske rezerve, poroštev in finančnega inženiringa. Glavne predlagane spremembe: Pomembno za občine:...

3.4. Pravilnik o službi nujne medicinske pomoči v javni razpravi

Ministrstvo za zdravje je pripravilo Pravilnik o službi nujne medicinske pomoči, ki ureja podrobnejše pogoje glede:– organizacije in načina dela službe nujne medicinske pomoči (v nadaljnjem besedilu: služba NMP),– organizacije in načina izvajanja reševalnih prevozov pacientov,– zagotavljanja zdravstvenega varstva osebam na javnih…

3.5. Strokovno usklajevanje novele Zakona o probaciji

Ministrstvo za pravosodje je pripravilo Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o probaciji (ZPro) ter ga posredovalo v strokovno usklajevanje. Skladno s tretjim odstavkom 23. člena ZPro so samoupravne lokalne skupnosti dolžne zagotavljati delo v splošno korist v okviru nalog iz svojih pristojnosti in zagotavljati izvajalce sankcij za njegovo…

3.6. Osnutek Uredbe o ravnanju z gradbenimi odpadki v javni obravnavi

Vabimo vas k oddaji pripomb in predlogov na osnutek Uredbe o ravnanju z gradbenimi odpadki, ki je trenutno v javni obravnavi. Posebej opozarjamo na naslednje vidike, ki jih občine ne smete spregledati: Vaše pripombe in predloge nam lahko posredujete na tem obrazcu najkasneje do 31. 7. 2025 in ga pošljete na naslov info@sos.si.

3.7. Prenovljen predlog Zakona o kazenski obravnavi mladoletnikov

Ministrstvo za pravosodje je pripravilo prenovljeno besedilo Predloga Zakona o kazenski obravnavi mladoletnikov. V obdobju od 6. 1. 2025 do 15. 2. 2025 je potekala javna razprava glede besedila Predloga Zakona o obravnavanju mladoletnikov zaradi kaznivih dejanj (takratni naslov predloga zakona). Na podlagi pripomb in predlogov so besedilo predloga zakona…

4. Povpraševanje

4.1. Zbiranje informacij o pravnih podlagah za urejanje hrupa v občinah

Na Skupnost občin Slovenije se je obrnil nacionalni medij, ki pripravlja prispevek o tem, kako občine urejajo področje hrupa v naseljih. Zanima ga, ali ste v vaši občini že sprejeli kakšen odlok ali pravila, ki določajo, kaj je dovoljeno in kaj ne ob praznikih, vikendih in podobnih priložnostih? Pravila so vezana na košnjo trave, predvajanje...

5. Dogodki SOS

5.3. 23.09.2025. / Spletno / Upravne takse – NOV TERMIN

Vabimo vas na strokovni seminar z naslovom »Upravne takse«, ki bo potekal v TOREK, 23. septembra 2025, ob 9.30 preko aplikacije Zoom. Seminar je namenjen vsem zaposlenim v občinskih upravah, ki se pri svojem delu srečujejo s postopki odmere, obračuna, oprostitve in izterjave upravnih taks. Predavateljica bo priznana strokovnjakinja dr. Bojana Zadravec,...

6. Dogodki drugih

6.1. 17. 9. / Ekološka povezljivost v prostorskem planiranju

Vabljeni na dogodek o ekološki povezljivosti v prostorskem planiranju, ki bo 17. 9. 2025,  od 13. do 16. ure v Izoli, v okviru Tedna sredozemske obale in makroregionalnih strategij.

Namen dogodka je predstaviti strokovne podlage s področja ekološke povezljivosti, s poudarkom na ključnih ekoloških povezavah ter preveriti vključevanje ekološke povezljivosti v prostorsko načrtovanje, s poudarkom na regionalni in čezmejni ravni.

Dodatne informacije, tudi o prijavi, najdete na tej povezavi.

6.2. 7. in 8. 10. / Močni skupaj: Sodelovanje kot ključ do bolj odpornih občin

V središču letošnje konference omrežja alpskih občin Povezanost v Alpah so poplave in podnebna zaščita, skupni razvojni koncepti in gospodarsko sodelovanje.
Avstrijska predalpska regija ob reki Kumma namreč predstavlja vzoren primer medobčinskega sodelovanja med tamkajšnjimi občinami Altach, Götzis, Koblach in Mäder.

Program konference obsega:

  • navdihujoče tematike predavanj,
  • zanimivo strokovno ekskurzijo po celotni regiji in
  • delavnice v okviru dveh aktualnih EU projektov: proCURE za trajnostno javno naročanje in BrokeringSpaces za trajnostno prostorsko načrtovanje.

Vabljeni k udeležbi, da se seznanite s skrivnostjo uspeha navedenih avstrijskih štirih občin ter izmenjajte ideje s somišljeniki iz celotne alpske regije.

Dodatne informacije o programu in prijava so na voljo tukaj. Registracija je obvezna, registrirate pa se lahko TUKAJ.

6.3. 17. 10. / Digitalne rešitve za digitalni svet. Prihodnost prostorskega načrtovanja

Oddelek za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani vas v sodelovanju s Komisijo za regionalno in prostorsko planiranje Zveze geografov Slovenije vabi na dogodek “Digitalne rešitve za digitalni svet: Prihodnost prostorskega načrtovanja“.

Dogodek bo potekal 17. oktobra 2025 na Oddelku za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Namenjen je predstavitvi aktualnih trendov na področju uporabe umetne inteligence za geoprostorske analize ter razpravi o tem, kako sodobne tehnologije omogočajo razvoj inovativnih orodij za spremljanje prostora in njegovo trajnostno upravljanje.

Na dogodku bodo predstavniki Ministrstva za naravne vire in prostor izpostavili ključne izzive, s katerimi se srečuje Slovenija pri spremljanju prostorskega načrtovanja in razvoja. Sledili bodo prispevki strokovnjakov, ki bodo prikazali konkretne primere uporabe geoprostorskih tehnologij in novih pristopov v praksi.

Vabilo s podrobnejšim programom dogodka bo objavljeno v drugi polovici septembra 2025.

Za dodatne informacije o dogodku kontaktirajte dr. Boštjana Roglja bostjan.rogelj@ff.uni-lj.si.

7. Aktualni razpisi

7.1. Objavljen je javni razpis za sofinanciranje investicij v vrtcih in osnovnem šolstvu

Ministrstvo za vzgojo in izobraževannje je objavilo javni razpis za sofinanciranje investicij v vrtcih in osnovnem šolstvu v Republiki Sloveniji v obdobju od 2026 do 2029. Namen razpisa je sofinanciranje rekonstrukcij ali novogradenj v objekte vrtcev in osnovnega šolstva. Z razpisom se zagotavlja finančna pomoč občinam pri uresničitvi načrtovanih projektov za objekte vzgoje in izobraževanja zaradi zagotavljanja manjkajočih površin in prostorov ter zagotavljanja statične in potresne varnosti objektov.

Cilj razpisa je zagotoviti sofinacerska sredstva čim večjemu številu projektov obnov ali novogradnje vrtcev in osnovnega šolstva, kamor spadajo osnovne šole, podružnične osnovne šole, šolski športni prostori, osnovne šole s prilagojenim programom in glasbene šole. Višina sredstev, ki jih bo ministrstvo namenilo za sofinanciranje investicij v vrtce in osnovno šolstvo, znaša 160 milijonov evrov. 45 milijonov evrov je predvidenih za sofinanciranje investicij v vrtce, 85 milijonov za sofinanciranje investicij v osnovno šolstvo in 30 milijonov za sofinanciranje investicij v osnovne šole s prilagojenim programom.

Občine se na razpis lahko prijavijo preko elektronskega obrazca do 30. septembra 2025 do vključno 23.59 ure. Vloge na razpis se lahko oddajo samo v elektronski obliki preko spletne aplikacije Sofinanciranje investicij v vrtcih in osnovnem šolstvu.

Več informacij in razpisna dokumentacija je dostopna na povezavi TUKAJ

7.2. Program Interreg Podonavje - NAJAVA tretjega, ciljno usmerjenega razpisa v programskem obdobju 2021–2027

Razpis bo odprt od  sredine septembra 2025  pa vse do 15. decembra 2025. V tem času bodo tudi možne prijave v sistemu JeMS. Gre za ciljno usmerjen razpis, kar pomeni, da so upravičene samo tiste projektne predloge, ki naslavljajo tematsko usmeritev, opredeljeno v predhodni najavi razpisa. Predviden začetek izvajanja projektnih aktivnosti je 1. julij 2026 in lahko trajajo največ 30 mesecev. Skupna vrednost razpisanih EU sredstev je 27.3 M EUR (80% sofinanciranje).

Podrobnejše informacije o napovedanem razpisu ter o terminih webinarjev so na voljo na programski spletni strani, dosegljive s KLIKOM.

Za oba razpisa bo Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj kot nacionalni organ programov Interreg v Sloveniji organiziralo skupni nacionalni informativni dan v oktobru 2025.

7.3. Program Interreg Srednja Evropa - NAJAVA četrtega zadnjega razpisa v programskem obdobju 2021–2027

Razpis bo v Jems-u objavljen 29. septembra 2025 in bo odprt do 27. novembra 2025 (do 13.00). Projekti se bodo osredotočili na izzive čezmejnih območij v okviru transnacionalnega območja programa. Zato morajo v vseh projektih sodelovati dosedanji projektni partnerji iz programa Interreg Srednja Evropa in iz čezmejnih programov Interreg (med njimi tudi vseh štirih čezmejnih programov, v katerih sodelujejo slovenske institucije). Sofinancirani projekti bodo nadgradili in prilagodili že obstoječe rezultate projektov in jih umestili v razvojne politike ali razširili na dodatne regije ali sektorje.  Razpis bo odprt za vse specifične cilje programa Interreg Srednja Evropa. Na voljo bo okoli 23 milijonov EUR sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Maksimalna vrednost projekta bo 1 milijon EUR iz ESRR (80 % sofinanciranje). Projekti bodo trajali od 18 do 24 mesecev.

Dodatne informacije na: Capitalisation call preview – Interreg Central Europe.

7.4. Program Interreg Območje Alp - v teku tretji razpis za standardne projekte

Tretji razpis za standardne projekte Programa Interreg Območje Alp je bil odprt vse do 10. 7. 2025 do 13.00 (prva faza); medtem, ko bo druga faza prijav potekala od 15. 11. 2025 do 29. 1. 2026. Razpis je tematsko usmerjen in omejen na tri specifične cilje:

1.2 – Krepitev zaščite in ohranjanja narave, biotske raznovrstnosti in zelene infrastrukture, vključno z mestnimi območji, ter zmanjševanje vseh oblik onesnaževanja

2.2 – Spodbujanje prehoda na krožno in z viri učinkovito gospodarstvo

3.2 – Izkoriščanje prednosti digitalizacije za državljane, podjetja, raziskovalne organizacije in javne organe

Podrobnejša opredelitev ukrepov, pogojev in značilnosti razpisa je na voljo na tej spletni strani programa.

Predvidena višina razpisanih sredstev znaša 28 milijonov EUR iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Sofinanciranje je 75 %.

7.5. Nova javna poziva Eko sklada na področju OVE in URE

Eko sklad je dne 6. 6. 2025 objavil dva  javna poziva, namenjena lokalnim skupnostim: za gradnjo skoraj ničenergijskih (sNES) stavb splošnega družbenega pomena (do dodatnih informacij dostopate tukaj) in za izvedbo optimizacije delovanja energetskih sistemov za javne nestanovanjske stavbe (dodatne informacije prejmete tukaj). Razpisa sta na voljo do porabe sredstev.

7.6. Javni poziv za pridobitev in za podaljšanje certifikata Mladim prijazna občina v letu 2025

Inštitut za mladinsko politiko Ajdovščina, v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije ter pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije, Nataše Pirc Musar, objavljamo JAVNI POZIV ZA PRIDOBITEV in PODALJŠANJE CERTIFIKATA MLADIM PRIJAZNA OBČINA 2025.

Razpisna dokumentacija je dostopna tukaj:

Rok za oddajo vlog je petek, 29. avgust 2025.

7.8. Povišanje sredstev za sofinanciranje operacij energetske prenove stavb v lasti in rabi občin

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo spremembe Javnega razpisa za sofinanciranje celovite energetske prenove stavb v lasti in rabi občin za obdobje od 2023 do 2027, ki se izvaja v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021 – 2027. Sprememba povišuje razpisana sredstva za dodatnih 14,5 milijona evra in odpravlja redakcijsko napako.

Več si lahko preberete TUKAJ.

7.9. Evropska sredstva za ukrepe trajnostne mobilnosti v slovenskih občinah

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo 49.527.698,93 milijona evra vreden Javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti za obdobje 2023–2029, ki se financira s sredstvi evropske kohezijske politike iz Kohezijskega sklada, načrtovanih v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 v Sloveniji.

Namen javnega razpisa je izboljšati pogoje za trajnostne prometne načine v dnevnih migracijah prebivalstva znotraj in med občinami ter posledično povečati delež poti, opravljenih na trajnosten način v občinah.

Več si lahko preberete TUKAJ.

 

7.10. Program Interreg Srednja Evropa 2021-2027 - najava kapitalizacijskega razpisa v povezavi s čezmejnimi programi na območju

Program Interreg Srednja Evropa 2021-2027 je 11. 4. 2025 na svoji spletni strani najavil kapitalizacijski razpis (Strategic call for capitalization) v povezavi s čezmejnimi programi na območju. Gre za zadnji razpis tega programa.

Srednja Evropa je kompleksno funkcionalno območje, za katero ni značilna zgolj geografska bližina, temveč tudi prostorske povezave in funkcionalne povezave v različnih sektorjih gospodarstva, upravljanja in javnih politik. Transnacionalni projekti tega razpisa naj bi upoštevali rešitve programa Srednja Evropa in čezmejnih programov vzdolž funkcionalnih povezav na obeh straneh nacionalnih meja. Več informacij glede razpisa je na voljo na  programski spletni strani.

Predvidoma bo na voljo 23 milijonov evrov sredstev ESRR. Podrobnejše informacije o razpisnih pogojih in prijavnem postopku bodo objavljene ob začetku razpisa, 29. septembra 2025

Vabijo vas, da se prijavite na platformo programa za prijavitelje “Applicant community”, s pomočjo katere si boste lahko poiskali ustrezno partnerstvo ter se prijavili na posvet s skupnim sekretariatom programa oz. si pogledali koledar dogodkov. 

Program bo organiziral 26. in 27. maja 2025 konferenco, ki bo potekala na Dunaju. Program dogodka z možnostjo registracije je na voljo TUKAJ. Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj bo pripravilo nacionalni informativni dan jeseni 2025.

7.11. Poziv za pridobitev in podaljšanje naziva Branju prijazna občina 2025

Naziv Branju prijazna občina, ki ga podeljujejo Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo, se v letu 2025 podeljuje devetič. Z nazivom želimo poudariti aktiven prispevek občin k izboljšanju bralne pismenosti, spodbujanju branja in razvoju bralne kulture v celotnem nacionalnem prostoru.

Natečaj je odprt od 17. februarja 2025, in bo odprt do 30. septembra 2025.

Naziv bo občinam podeljen 3. decembra 2025 v okviru dogodkov za Ta veseli dan kulture.

7.12. Objavljen javni razpis za sofinanciranje postavitve javno dostopne polnilne infrastrukture za električna vozila

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v Uradnem listu RS, št. 13/2025 objavilo javni razpis za sofinanciranje naložb v postavitev javno dostopne polnilne infrastrukture za polnjenje električnih vozil na geografskem ozemlju Republike Slovenije, ki se financira v okviru Načrta za okrevanje in odpornost znotraj razvojnega področja »REPowerEU«, komponente »REPowerEU« (C5K17) in komponente »Trajnostna mobilnost« (C1K4).

Cilj javnega razpisa JR NOO REPWR PPEV 2025 je pospešiti razvoj trga alternativnih goriv v prometu in razmah uporabe brezemisijskih vozil v Sloveniji ter doseči čisto ali podnebno nevtralno mobilnost v skladu z Uredbo (EU) 2020/852. Z dodeljevanjem finančnih spodbud se bo ob državnih, regionalnih in občinskih cestah, na parkiriščih, avtobusnih in železniških postajah, bencinskih servisih in drugih utrjenih površinah, ki so dostopne javnosti, vzpostavilo zadostno število interoperabilnih javno dostopnih polnilnih mest za električna vozila, ki bodo uporabnikom zagotavljala kakovostno uporabniško izkušnjo.

Predmet javnega razpisa je dodelitev nepovratnih sredstev za sofinanciranje naložb v postavitev javno dostopne polnilne infrastrukture za polnjenje električnih vozil na geografskem ozemlju Republike Slovenije. Finančne spodbude so namenjene projektom za financiranje namestitve nove ali nadgradnje obstoječe javno dostopne polnilne infrastrukture za polnjenje vozil v Republiki Sloveniji izven omrežja TEN-T v obdobju 2025 in 2026.

Upravičeni stroški po tem javnem razpisu so lahko:

  • stroški polnilne infrastrukture in z njo povezane tehnične opreme,
  • stroški priključitve in/ali povečanja priključne moči na distribucijskem omrežju,
  • stroški ureditve polnilnega parka, vključno s potrebnimi elektroinštalacijskimi deli.

Stroški so lahko upravičeni le v okviru upravičenega namena. Sofinanciranje ne bo odobreno za nakup rabljenih naprav, pilotnih naprav in prototipnih naprav.

S sredstvi Mehanizma za okrevanje in odpornost iz pobude REPowerEU bodo priznani upravičeni stroški projekta sofinancirani v višini do 100%, vendar ne več kot:

  • 10.000 EUR na polnilno mesto običajne moči z izmeničnim tokom (AC) z izhodno močjo, enako ali večjo od 3,7 kW in enako ali manjšo od 22 kW;
  • 25.000 EUR na polnilno mesto visokih moči z enosmernim tokom (DC) z izhodno močjo, enako ali večjo od 50 kW in enako ali manjšo od 150 kW;
  • 40.000 EUR na polnilno visokih moči z enosmernim tokom (DC) z izhodno močjo, večjo od 150 kW in enako ali manjšo od 350 kW.

Vlagatelji po tem javnem razpisu so fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, samostojni podjetniki ter pravne osebe javnega in zasebnega prava, ki izvajajo gospodarsko dejavnost.

Predvideni sta dve odpiranji vlog. Roka za oddajo vlog sta 28. 4. 2025 in 3. 7. 2025.

Vloge z zahtevano vsebino se predložijo po pošti na naslov: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Langusova ulica 4, 1000 Ljubljana do dneva, določenega kot skrajni rok za oddajo vlog.

Razpoložljiva sredstva za sofinanciranje projektov v skupni višini 22.435.000 EUR, ki so zagotovljena v okviru Načrta za okrevanje in odpornosti, bo mogoče koristiti v proračunskih letih 2025 in 2026 oziroma do porabe sredstev.

Vira informacij sta novica na Portalu Energetika in naveden javni razpis.

7.13. Objavljen Javni razpis za sofinanciranje celovite energetske prenove stavb v lasti in rabi občin za obdobje 2023–2027

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo Javni razpis za sofinanciranje celovite energetske prenove stavb v lasti in rabi občin za obdobje 2023–2027 (JR_EKP_JOB_2024).

Predmet sofinanciranja so operacije celovite energetske prenove stavb v (so)lasti in rabi občin in izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije po konceptu samooskrbe z električno energijo za te stavbe.

V okviru razpisa se dodeljujejo sredstva evropske kohezijske politike občinam za sofinanciranje upravičenih stroškov v dveh sklopih, in sicer:

  • SKLOP 1: Izvedba operacij celovitih energetskih prenov stavb, ki so v (so)lasti in rabi občin – v okviru SC RSO2.1 »Spodbujanje energetske učinkovitosti in zmanjševanje emisij toplogrednih plinov (Kohezijski sklad – KS)«.

S sredstvi evropske kohezijske politike bo sofinanciranih 49 % upravičenih stroškov operacije celovitih energetskih prenov stavb, ki so v (so)lasti in rabi občin v znesku največ 330 EUR/m2 neto tlorisne površine stavb, ki so predmet operacije.

  • SKLOP 2: Izvedba operacij izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije (SE), skladno s konceptom samooskrbe z električno energijo, in sicer za stavbe v (so)lasti in rabi občin, ki so predmet operacije prijavljene v SKLOP 1 tega razpisa – v okviru SC RSO2.2 »Spodbujanje energije iz obnovljivih virov v skladu z Direktivo (EU) 2018/2001 o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov, vključno s trajnostnimi merili, določenimi v Direktivi (Evropski sklad za regionalni razvoj – ESRR)«.

S sredstvi evropske kohezijske politike bo sofinancirana izgradnja novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije skladno s konceptom samooskrbe z električno energijo za stavbe vključene v operacijo. Sofinanciranje operacije iz SKLOPA 2 bo potekalo po sistemu stroška na enoto (poenostavljena oblika stroška), kot je opredeljeno v »Metodologiji za uporabo stroška na enoto za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije«, ki je sestavni del in priloga razpisne dokumentacije.

Roki za oddajo vlog – Prvi je 17. 3. 2025, drugi rok je 9. 6. 2025 in zadnji rok je 13. 10. 2025.

Prijave na razpis potekajo v elektronski obliki na elektronskem prijavnem obrazcu v  spletni aplikaciji eJR: https://mope.ejr.gov.si/ejr-web.

Informacije o razpisni dokumentaciji in oddaji vlog so dostopne na Portalu Energetika: https://www.energetika-portal.si/javne-objave/arhiv-energetika/javni-razpisi/r/javni-razpis-za-sofinanciranje-celovite-energetske-prenove-stavb-v-lasti-in-rabi-obcin-za-obdobje-od-2023-do-2027-jr-ekp-job-2024-1397/

7.14. Objavljen javni razpis za sofinanciranje naložb v skupnostno samooskrbo z električno energijo iz OVE za obdobje 2025 do 2027

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo Javni razpis za sofinanciranje naložb v skupnostno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije za obdobje 2025 do 2027.

Predmet javnega razpisa je dodelitev nepovratnih sredstev za sofinanciranje naložb v skupnostne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 100 kilovatov, v kombinaciji z ali brez baterijskih hranilnikov električne energije, pri čemer mora biti v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije vključeno najmanj 80 odstotkov gospodinjskih odjemalcev. V okviru javnega razpisa bodo podprte naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, ki spadajo v enega izmed dveh sklopov:

  • Sklop A: naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 100 kilovatov in manj kot 300 kilovatov, za katerega je predvidenih 6.000.000 evrov;
  • Sklop B: naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 300 kilovatov, za katerega je predvidenih 10.117.647,06 evra.

Nepovratna finančna spodbuda se lahko dodeli za naslednja dva ukrepa:

  • ukrep 1: nakup in vgradnja novih proizvodnih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije za namen skupne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov in
  • ukrep 2: nakup in vgradnja novih baterijskih hranilnikov električne energije.

Sredstva sofinanciranja v višini 16.117.647,06 evra se zagotavljajo s sredstvi evropske kohezijske politike iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Kohezijskega sklada, načrtovanimi v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 v Sloveniji.

Roki za prijavo so naslednji: Predvidena so tri odpiranja vlog. Prvi rok za oddajo vlog je 5. maja 2025, drugi rok je 8. septembra 2025 in tretji rok je 8. decembra 2025. Kontaktni naslov je : sso-ove.mope@gov.si

8. Vlada RS

8.1. 161. redna seja

Vlada sprejela Uredbo o Načrtu za izvajanje Strategije prostorskega razvoja Slovenije 2050 za obdobje 2025 – 2034

Uredba določa seznam aktivnosti, ki jih bodo ministrstva izvajala v naslednjem desetletnem obdobju z namenom doseganja ciljev, opredeljenih v Resoluciji o Strategiji prostorskega razvoja Slovenije 2050 (Uradni list RS, št. 72/23). Aktivnosti naslavljajo tudi cilje ostalih resornih politik, ki izkazujejo sinergije s cilji prostorske strategije.

Aktivnosti so razdeljene v sedem tematskih sklopov:

  1. Izvajanje Strategije na nacionalni ravni –  Zasnova prostorskega plana Slovenije
  2. Priprava regionalnih prostorskih planov;
  3. Nova generacija občinskih prostorskih načrtov;
  4. Urbanizem – državni prostorski red;
  5. Krožno gospodarjenje s prostorom;
  6. Izobraževanje in usposabljanje;
  7. Spremljanje stanja v prostoru.

Za izvedbo vsake aktivnosti je določeno odgovorno ministrstvo in ostala sodelujoča ministrstva, časovni načrt izvajanja aktivnosti, kazalniki dosežka po posameznih aktivnostih in kazalniki učinka za spremljanje učinkovitosti izvajanja načrta.

Koordinacijo izvajanja celotnega Načrta prevzema Ministrstvo za naravne vire in prostor.

Vlada izdala Odlok o finančni pomoči za odpravo posledic škode v kmetijstvu zaradi pozebe leta 2024

Vlada je izdala Odlok o finančni pomoči za odpravo posledic škode v kmetijstvu zaradi pozebe leta 2024.

Ocena neposredne škode na trajnih nasadih zaradi posledic pozebe med 17. in 22. aprilom 2024 znaša 32.681.399,06 evra. Prizadetih je bilo 1.207 oškodovancev na skupno 4.472,6 hektarjih kmetijskih površin v 107 občinah. Med njimi je 121 oškodovancev na 112,28 hektarjih utrpelo 100-odstotno škodo v višini 1.387.504,21 evra. Sredstva za izplačilo finančne pomoči po odloku v višini do 420.000 evrov bodo zagotovljena iz proračunske rezerve.

Vir: Vlada RS

 

9. Novice drugih

9.1. Anketa o vplivu digitalizacije in uvedbi brezpapirnega poslovanja v občinskih upravah slovenskih občin

Zaposleni iz Ministrstva za javno upravo, s katerim pogosto sodelujemo, nas je naslovil s prošnjo po sodelovanju v anketi o vplivu digitalizacije in uvedbi brezpapirnega poslovanja v občinskih upravah slovenskih občin. Kot navaja, je za uspešnost raziskave priporočljivo sodelovanje vodij občinskih uprav, s pomočjo katerega bo lahko pridobljen celovit vpogled v aktualno stanje, izzive ter pripravljenost občinskih uprav za prehod v digitalno in brezpapirno poslovanje.

Anketa je anonimna, njeno izpolnjevanje pa vam bo vzelo približno 5 minut. Vsi pridobljeni podatki bodo obravnavani zaupno in uporabljeni izključno za analizo v okviru raziskave. Rezultati ankete bodo prav tako predstavljeni v agregirani obliki, brez možnosti identifikacije posameznih občin ali uprav. Prosimo vas, da na vprašanja odgovorite po najboljšem vedenju in v skladu z dejanskim stanjem v vaši občinski upravi.

Anketa je dostopna na naslednji povezavi https://1ka.arnes.si/brezpapirno in bo aktivna vse do četrtka 31. julija 2025.

Že vnaprej se vam zahvaljujemo za sodelovanje in vas lepo pozdravljamo.

9.2. Katalog Vedute slovenskih mest

Na tej povezavi z vami delimo katalog »Vedute slovenskih mest«, ki vključuje 70 vedut slovenskih mest, ki imajo status urbanega naselja oziroma mesta. Gre za slikanje z akrili na platno različnih dimenzij, z uporabo slikarskega čopiča in slikarske lopatke. Slikarska kolekcija predstavlja poskus predstavitve slovenskih mest skozi likovno umetnost.

9.3. Strokovne podlage za krepitev upravljanja in vzdrževanja zelenih površin in dreves v naseljih

Končno poročilo o izdelavi strokovnih podlag za krepitev upravljanja in vzdrževanja zelenih površin in dreves v naseljih, ki vsebuje študijo učinkovitosti načrtovanja zelenih površin in dreves, predlog enotnih meril in pogojev za upravljanje in vzdrževanje, skrben pregled pravnega okvira in predloge za izobraževanje akterjev s področja urejanja zelenih površin in dreves v naseljih najdete na tej povezavi.