Kazalo vsebine

Novice SOS

Zakonodaja

Povpraševanje

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Vlada RS

Novice drugih

OBČINAM ČLANICAM MO KRANJ, ŽIROVNICA IN MEŽICA, KI PRAZNUJEJO SVOJ OBČINSKI PRAZNIK,

ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

1. Novice SOS

1.1. Občina Borovnica postala 193. občina članica Skupnosti občin Slovenije

Občina Borovnica je postala 193. občina članica Skupnosti občin Slovenije in na tem mestu ji izrekamo posebno dobrodošlico.

Župan Občine Dobje je gospod Peter Črnilogar.

Borovnica, znana po nekoč mogočnem železniškem viaduktu in slikoviti soteski Pekel, je danes prepoznavna tudi po največjih nasadih ameriških borovnic v Sloveniji. Raztezajo se na Ljubljanskem barju, po slastnih modrih jagodah pa je poimenovana vsakoletna turistična prireditev Praznik borovnic, ki jo prebivalci pripravijo v drugi polovici julija.

Občina Borovnica je od glavnih mestnih ulic oddaljena le 18 minut vožnje z vlakom in leži na jugozahodnem robu Ljubljanske kotline. Dodatno privlačnost ji daje stičišče geografskih regij in tektonskih prelomov. Na njenih tleh se namreč srečujeta dinarski in predalpski svet, v planotah za vasjo pa se že začenja tudi Kras. Naselja občine s severne strani objema Ljubljansko barje, na vzhodu Planina, na zahodu Trebelnik, južno stran kotline pa obkrožajo blizu tisoč metrov visoki hribi, ki se dvigajo nad vasmi v Kotih. Pred tisočletji se je na večjem območju doline razprostiralo plitvo jezero. Segalo je vse do obronkov hribov, ki obdajajo kotlino. Zabočevo je prvi naseljen kraj občine, v vaseh, ki ležijo na ali ob Barju, pa so našli arheološke ostanke iz različnih obdobij.

Poleg koliščarjev, skrivnostnega močvirja in bistriškega samostana sta Borovnico močno zaznamovala predvsem veličasten viadukt in železniška proga Dunaj-Trst. Omogočila sta ji razvoj in povezavo s svetom, obenem pa ji med drugo svetovno vojno zadala globoke rane. Ena izmed njih je ustrelitev šestnajstih nedolžnih fantov in mož 10. marca 1942 v Gramozni jami. V spomin na ta dan obeležujejo Spominski dan. Od zanimive verige petih železniških premostitvenih objektov so v občini ohranjeni štirje, vidni pa so tudi ostanki stare proge. Še danes je prevozen Jelenov oz. Dolinski most, na najmogočnejšega pa spominja le steber, proglašen za tehniški spomenik.

V Borovnico vodi več poti, prav vsaka pa pozornim očem odkrije mnogo zanimivega. Najpomembnejši cesti vodita prek Barja; prva mimo Podpeči in druga preko Vrhnike, ostale pa tečejo po manj obljudenih delih doline ali po gozdovih. Poznajo jih predvsem domačini, športniki in pohodniki, saj je na planotah nad kotlino kar nekaj razglednih točk, vzletišč za jadralne padalce in zmajarje ter primernih poti za gorsko kolesarjenje. Čez občino potekajo označene planinske poti in evropska pešpot E 7, med najbolj priljubljenimi točkami pa sta Rakitna in planota Menišija nad sotesko Pekel. Prek Borovniške kotline poteka tudi 5. vseevropski koridor Barcelona-Kijev.

Na robu Ljubljanskega barja so se rodili, šolali ali živeli ljudje, ki so zaznamovali krajevno in slovensko zgodovino. Med njimi so bili literarna zgodovinarka dr. Marja Boršnik, pesnik dr. Ivan Korošec, nadučitelj in sadjar Franc Papler, pisatelj Jože Kranjc, dr. Danilo Majaron in dr. Fran Ramovš pa sta med najbolj zaslužnimi ustanovitelji ljubljanske univerze. Radi se spomnijo tudi tistih, ki so o njih samo pisali ali jih obiskovali. Eden izmed njih je bil France Prešeren, ki je pri stricu vikarju pogosto preživljal počitnice in se družil z dijaki, razvajala pa jih je stara mati.

Samostojna občina je Borovnica ponovno postala leta 1995, sestavlja pa jo dvanajst naselij: Brezovica, Niževec, Zabočevo, Ohonica, Lašče, Pristava, Dražica, Breg, Pako, Dol, Laze in Borovnica, kjer je tudi sedež. Poleg zanimive zgodovine, kulturne in naravne dediščine življenje v občini bogatijo tudi številna društva. Imajo osnovno šolo, enoto glasbene šole, vrtec, zdravstveni dom z lekarno, banko, knjižnico, dve trgovini, avtobusno in železniško postajo, pošto. Ljubiteljem dobre hrane in pijače se posvetijo v gostiščih Pekel, Godec, Most in Kim-Vi, bistroju Škorpijon, baru Faškarija in kavarni NKM.

V občini je že več desetletij prisotna lesna industrija, o bogati tovrstni zgodovini pa pričajo ostanki in opisi mlinov ter žag, ki so se nekoč oglašali ob številnih potokih. Domačini so našli zaposlitev tudi v kemični tovarni Fenolit na Bregu, večina pa se jih vozi na delo v druge kraje, predvsem v Ljubljano in na Vrhniko.

Borovnica je ena izmed občin, ki so danes vključene v javni zavod Krajinski park Ljubljansko barje, v njenih globinah pa se nahaja zajetje pitne vode za prebivalce njihove in vrhniške občine.

Več informacij vam je na voljo na povezavi https://www.borovnica.si/

1.3. Županje na 6. srečanju o ključnih izzivih slovenskih občin

V Gornji Radgoni je 26. novembra 2024 potekalo 6. srečanje Kluba županj, ki smo ga organizirali županja Občine Gornja Radgona, Urška Mauko Tuš, in Skupnost občin Slovenije. Dogodek je združil županje, da bi razpravljale o ključnih izzivih slovenskih občin, kot so financiranje, povprečnina in plače županj in županov. Srečanje je obogatila razprava o aktualnih temah, sledil pa ji je ogled občine in lokalno kulinarično razvajanje. Zaključil se je s srečanjem z županom sosednje občine Bad Radkersburg Karlom Lautnerjem na Mostu prijateljstva.

Galerija slik

1.4. Javna objava za zasedbo prostega delovnega mesta Podsekretar za projekte

Delovno razmerje bo sklenjeno za določen čas, predvidoma od 1. 2. 2025 do 31. 1. 2032, oz. do zaključka trajanja projekta, za izvajanje nalog na projektu »LIFE4ADAPT – Strateški integrirani projekt LIFE za prilagajanje v Sloveniji«, s polnim delovnim časom in s trimesečnim poskusnim delom.

Zahteve za prijavo:

  • visokošolsko univerzitetno izobraževanje (prejšnje) / visokošolska univerzitetna izobrazba (prejšnja) ali specialistično izobraževanje po visokošolski strokovni izobrazbi (prejšnje) / specializacija po visokošolski strokovni izobrazbi (prejšnja) ali magistrsko izobraževanje (druga bolonjska stopnja) / magistrska izobrazba (druga bolonjska stopnja) ali magistrsko izobraževanje po visokošolski strokovni izobrazbi (prejšnje) / magisterij po visokošolski strokovni izobrazbi (prejšnje),
  • najmanj 6 let delovnih izkušenj,
  • znanje uradnega jezika,
  • državljanstvo Republike Slovenije,
  • ne smejo biti pravnomočno obsojeni zaradi naklepnega kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti in ne smejo biti obsojeni na nepogojno kazen zapora v trajanju več kot šest mesecev,
  • zoper njih ne sme biti vložena pravnomočna obtožnica zaradi naklepnega kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti,
  • znanja tujega jezika,
  • vozniški izpit B kategorije,
  • osnove obvladovanja računalniških orodij.

Kot delovne izkušnje se šteje delovna doba na delovnem mestu, za katero se zahteva ista stopnja izobrazbe in čas pripravništva v isti stopnji izobrazbe, ne glede na to, ali je bilo delovno razmerje sklenjeno oziroma pripravništvo opravljeno pri istem ali pri drugem delodajalcu. Za delovne izkušnje se štejejo tudi delovne izkušnje, ki jih je javni uslužbenec pridobil z opravljanjem del na delovnem mestu, za katero se zahteva za eno stopnjo nižja izobrazba, razen pripravništva v eno stopnjo nižji izobrazbi. Kot delovne izkušnje se upošteva tudi drugo delo na enaki stopnji zahtevnosti, kot je delovno mesto, za katero oseba kandidira, pri čemer se upošteva čas opravljanja takega dela in stopnja izobrazbe. Delovne izkušnje se dokazujejo z verodostojnimi listinami, iz katerih sta razvidna čas opravljanja dela in stopnja izobrazbe.

Zahtevane delovne izkušnje se skrajšajo v primerih določenih v 54. členu Uredbe o notranji organizaciji, sistemizaciji, delovnih mestih in nazivih v organih javne uprave in pravosodnih organih (Uradni list RS, št. 58/03 z nadaljnjimi spremembami in dopolnitvami).

Delovne naloge:

  • neposredna pomoč pri vodenju strokovnih nalog na delu delovnega področja skupnosti
  • vodenje projektnih skupin
  • samostojno oblikovanje sistemskih rešitev in drugih najzahtevnejših gradiv
  • vodenje in sodelovanje pri izvajanju projekta LIFE4ADAPT
  • opravljanje drugih najzahtevnejših nalog

Prednost pri izbiri bodo imeli kandidati z izkušnjami pri upravljanju EU projektov (npr. LIFE finančni mehanizem).

Postopek prijave:

Kandidat vloži prijavo v pisni obliki, na priloženem obrazcu (vloga za zaposlitev), ki jo pošlje v zaprti ovojnici z označbo »Za prosto DM Podsekretar za projekte, št. 110-2/2024-1«, na naslov: Skupnost občin Slovenije, Partizanska cesta 1, 2000 Maribor ali na info@skupnostobcin.si in sicer v roku 8 dni po objavi na spletni strani Skupnosti občin Slovenije in Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje.

Obrazec za prijavo »za zaposlitev na delovno mesto Podsekretar za projekte in Izjava o izpolnjevanju pogojev« je obvezna sestavina vloge posameznega kandidata. Potrebno je natančno izpolniti vse rubrike in izjave. Oblike obrazca ni dovoljeno spreminjati, lahko pa se po potrebi razširi. Obrazcu za prijavo je lahko priložen tudi kratek življenjepis, kjer kandidat poleg formalne izobrazbe navede tudi druga znanja in veščine, ki jih je pridobil.  

Kandidati bodo o izbiri pisno obveščeni najkasneje v 8 dneh po zaključenem postopku izbire.

Kontaktne osebe:

Splošne informacije o izvedbi javne objave daje Urša Rupar, tel. št. 02 234 15 04, o vsebini delovnega področja pa Ana Plavčak, tel. št. 02 234 15 05.

Besedilo in prijavni obrazec:

Javna objava prostega delovnega mesta – Podsekretar za projekte

VLOGA za zaposlitev na delovno mesto PODSEKRETAR za projekte

1.5. Moč narave v mestih: Nove rešitve za prilagajanje naselij na podnebne spremembe

Podnebne spremembe tudi v slovenskih naseljih že povzročajo vsako sezono višje poletne temperature in močnejše nalive. To ustvarja vse manj zdravo in varno bivalno okolje za ljudi, živali in rastline ter sili naselja k ukrepanju. Pri blaženju posledic podnebnih sprememb imajo pomembno vlogo naravne prvine in procesi, ki potekajo v rastlinah in tleh. V naseljih se to odraža v novih prizadevanjih za ohranjanje narave in urejanje zelenih površin. Uveljavljajo se novi principi in koncepti urejanja, kot so zelena in zeleno-modra infrastruktura ter sonaravne rešitve. 

O tem je govorila mednarodna konferenca Moč narave v mestih, ki so jo organizirali Ministrstvo za naravne vire in prostor, IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije 12. novembra 2024 na FDV v Ljubljani. Več kot 160 udeležencev je dobilo priložnost spoznati primere dobrih praks in s pomočjo mednarodnih zgledov razvijati ideje o rešitvah, ki so primerne za slovenska naselja in občine.

Dodatne informacije, fotografije in druge interaktivne vsebine z dogodka najdete v poročilu na tej strani.

1.6. Izveden odprti dialog na temo Kje smo in kaj nas še čaka na področju digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti

Skupnost občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije sta v torek, 26. 11. 2024 organizirala interaktiven spletni pogovor s strokovnjakinjami in strokovnjaki na temo Kje smo in kaj nas še čaka na področju digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti?

Sogovorniki so bili: mag. Špela Kern, vodja Sektorja za pospeševanje digitalne preobrazbe in Saša Kek, podsekretarka v Sektorju za pospeševanje digitalne preobrazbe iz Ministrstva za digitalno preobrazbo, Flavio Fuart, predstavnik Združenja za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije, Bogdan Česnik, direktor RRA ROD Ajdovščina, predsednik Komisije za digitalno preobrazbo pri SOS in mag. Tatjana Koleša, projektna vodja v Razvojnem centru Novo mesto ter predstavnica Evropskega digitalnega inovacijskega stičišča SRC-EDIH. Moderator dogodka je bil Peter Geršič, vodja Pisarne za razvoj, MO Novo mesto, predsednik Odbora za digitalizacijo in pametna mesta pri ZMOS in član Komisije za digitalno preobrazbo pri SOS.

Več si lahko preberete TUKAJ.

1.7. Poslovni bonton: Ključ do profesionalnega vtisa in uspešne komunikacije

Skupnost občin Slovenije je 26. novembra 2024 organizirala spletno izobraževanje z naslovom “Bonton je poslovni bonbon”, ki ga je vodila Irena Potočar Papež. Izobraževanje je bilo usmerjeno v izboljšanje profesionalne podobe, učinkovitosti komunikacije ter gradnje medosebnih odnosov. Program je obsegal ključne teme, kot so pomen…

1.8. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Zakonodaja

2.3. Dolgotrajna oskrba na domu – navodila občinam

Ministrstvo za solidarno prihodnost je posredovalo dopis z opisanimi koraki, ki jih morajo občine izvesti, v odvisnosti od tega, za katero obliko izvajanja dolgotrajne oskrbe na domu se bodo odločile skladno z določili Zakona o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1).  Dopis ministrstva je dostopen TUKAJ.  Občine lahko...

2.5. Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora

Vlada Republike Slovenije je na 127. redni seji dne 7. novembra 2024 določila besedilo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora – skrajšani postopek in ga poslala v obravnavo in sprejem na Državni zbor. Predlog zakona se nanaša na prehodne določbe: Besedilo predloga zakona prilagamo tukaj. Pripombe na predlog nam...

2.6. Predlog Pravilnika o izobrazbi vzgojiteljev predšolskih otrok in drugih strokovnih delavcev v programih za predšolske otroke in v prilagojenih programih za predšolske otroke s posebnimi potrebami

Seznanjamo vas, da je v obravnavi predlog Pravilnika o izobrazbi vzgojiteljev predšolskih otrok in drugih strokovnih delavcev v programih za predšolske otroke in v prilagojenih programih za predšolske otroke s posebnimi potrebami, ki ga objavljamo TUKAJ. Vaše komentarje na predlog nam lahko posredujete od ponedeljka, 9. 12. 2024 na naslov...

3. Povpraševanje

3.1. Občinska pomoč ob rojstvu otroka

Na Skupnost občin Slovenije se je obrnil novinar Dnevnika, ki želi posodobljene informacije o občinskih pomočeh (finančno ali materialno), ki so namenjene novorojenčkom v vaši občini. Vabimo vas, da nam sporočite koliko sredstev in kakšna namenjate novorojenčkom v vaši občini do 3. 12. 2024.

3.2. Urejenost področja informacijske varnosti

Na Skupnost občin Slovenije se je obrnila občina članica, ki jo zanima: ali imate občine urejeno področje informacijske varnosti in če ja, kako ste se tega lotili – sami ali s pomočjo zunanjega strokovnjaka. Vabimo vas, da nam vaše informacije in izkušnje sporočite z vpisom spodaj najkasneje do četrtka, 5. 12. 2024.

4. Dogodki drugih

4.1. 2. 12. in 5. 12. / Brezplačna online delavnica za občine: javna (zelena) naročila v gradbeništvu

Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo (UL) organizira brezplačno spletno delavnico (3 sklopi v 3 dneh) namenjeno vsem zaposlenim na občinah in drugih organizacijah, ki izvajajo javna (zelena) gradbena naročila. Na delavnici bomo predstavili izzive in primere dobre prakse z vidika naročnika (občina), izvajalca (projektiranje in izvedba del) in s pravnega vidika.

Vsebina delavnice:

  1. sklop (27.11.2024 ob 9.30):
    • Uvodni nagovor
    • Stanje in izzivi zelenih javnih naročil v gradbeništvu od leta 2009 dalje. Predstavitev ekonomskih in okoljskih učinkov, ki jih prinaša zeleno javno naročanje in predstavitev nabora zelenih meril. Predstavitev bosta vodila ga. Tatjana Orhini Valjavec in g. Matej Cerovšek z Direktorata za okolje (MOPE).
  1. sklop (2.12.2024 ob 9.30):
  • Sašo Blatešič, vodja Oddelka za prostor in varstvo okolja na Mestni občini Slovenj Gradec, bo predstavil razloge, zakaj se njihova občina odloča za trajnostno gradnjo, čeprav se pri tem srečuje s številnimi izzivi. Svoje izkušnje s področja gradbeništva in prava bo delil s predstavitvijo konkretnih projektov (OŠ, vrtec, zdravstveni dom). Z nami bo delil tudi, kaj so se naučili v pilotnem projektu Krožnega javnega naročanja.
  • Valentina Kuzma, samostojna svetovalka na GZS ZGIGM, bo predstavila pomembno novost – priprava in uvedba meril krožnega/zelenega javnega naročanja (C/GPP) ter priprava pilotnih JN gradenj v Sloveniji v letu 2026 skozi pobudo CE-PRINCE.
  1. sklop (5.12. 2024 ob 9.30):

Projektiranje in izvajanje javnih gradbenih naročil predstavlja naročnikom (občinam) različne izzive. Tjaša Zupančič Hartner iz podjetja GIC, ki je vodilno na področju trajnostne gradnje, bo predstavila izkušnje iz tega področja s strani izvajalca.

Svojo udeležbo na delavnici  potrdite s prijavo na: https://tinyurl.com/crossreis

Lahko si izberete in poslušate katero koli predavanje.

Tečaj poteka v okviru projekta CROSS-REIS.

4.2. 3. 12. / Družbeno odgovorno javno naročanje v Sloveniji

V imenu Evropske komisije vas Evropsko združenje za inovacije na področju lokalnega razvoja (AEIDL), Inštitut za ekonomsko demokracijo in partnerji obvešča, da bo enodnevno izobraževanje o družbeno odgovornem javnem naročanju v Sloveniji izvedeno v Ljubljani na Evropski pravni fakulteti v torek, 3. 12. 2024.

Pridružite se interaktivnemu usposabljanju, ki so ga oblikovali na podlagi raziskave, intervjujev in posvetovanj s strokovnjaki za javna naročila in socialno ekonomijo, izvedenimi v jeseni 2023. Program vključuje proaktivne delavnice, prilagojene potrebam javnih naročnikov in subjektov socialne ekonomije, medsebojno učenje in priložnost za dinamično mreženje.

Program vam je na voljo TUKAJ.

Prijavite se lahko tukaj.

Usposabljanje Evropske komisije je del projektne pogodbe EISMEA/2022/OP/0014 z naslovom »Usposabljanje in ozaveščanje o družbeno odgovornem javnem naročanju«. Pobuda, zasnovana za ozaveščanje in zagovarjanje politik družbeno odgovornega javnega naročanja, želi opolnomočiti javne naročnike in izboljšati dostop podjetij socialne ekonomije do javnih naročil.

4.3. 3. 12. / Spodbujanje trajnostnega prometa in povezljivosti

Ministrstvo za infrastrukturo R Slovenije v okviru Podonavske makroregije organizira 8. letno konferenco:
THE DANUBE REGION TRANSPORT DAYS 2024 na temo “Spodbujanje trajnostnega prometa in povezljivosti”, ki bo v torek, 3. decembra 2024 v City hotelu, Dalmatinova 15 v Ljubljan.

Dogodek je brezplačen, obvezna registracija.
Jezik na konferenci je angleški. Prevajanje ni zagotovljeno.

Registracija, dodatne informacije in osnutek agende lahko najdete na tej povezavi:
https://transport.danube-region.eu/conferences/8th-danube-region-transport-days/

4.4. 4. 12. / Okrogla miza Stanovanjska politika: kje smo, kam gremo?

Skoraj 20 let po zadnji celoviti raziskavi stanovanjske oskrbe v Sloveniji je bila letos opravljena nova nacionalna raziskava, ki sta jo izvedla Fakulteta za družbene vede in Urbanistični inštitut Republike Slovenije, financirali pa Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije ter Ministrstvo za solidarno prihodnost.

Vabijo vas na predstavitev rezultatov raziskave in na okroglo mizo z naslovom Stanovanjska politika: kje smo, kam gremo?

Dogodek bo potekal v sredo, 4. decembra 2024 ob 11:00 na Fakulteti za družbene vede, v predavalnici 23 (Kardeljeva ploščad 5, 1000 Ljubljana).

Dogodek je priložnost za poglobljen razmislek o stanju in prihodnjih usmeritvah stanovanjske politike v Sloveniji. V sklopu dogodka bodo na okrogli mizi o prihodnosti stanovanjske politike združili poglede raziskovalcev, oblikovalcev politik in predstavnikov nevladnih organizacij.

Več o dogodku si lahko preberete TUKAJ, o rezultatih raziskave pa TUKAJ.

4.5. 6. 12. / Webinar ‘Smart cities and digital twin technology: primer Rotterdama

Iz Ministrstva za digitalno preobrazbo vas vabijo, da se prijavite na webinar ‘Smart cities and digital twin technology: the case of Rotterdam’, ki bo potekal v petek, 6. 12. 2024 od 10.00 do 11.00 ure.

Pridružite se in raziščite, kako odprti podatki podpirajo pametna mesta in aplikacije digitalnih dvojčkov. Predstavljen bo koncept pametnih mest in s tem povezane politike in pobude EU, kot sta Konvencija županov in Tržnica pametnih mest.

Dobili boste tudi vpogled v to, kako Rotterdam izkorišča odprte podatke za izboljšanje urbanega življenja in spodbujanje trajnostnega razvoja. Prejeli boste lahko tudi odgovore na vaša vprašanja.

Po prijavi na tej povezavi: registering using this link boste prejeli povezavo na dogodek.

4.6. Predstavitev prenove plačnega sistema in novosti v volilni zakonodaji

Ministrstvo za javno upravo vabi županje, župane, direktorice in direktorje na posvet ‘Predstavitev prenove plačnega sistema in novosti v volilni zakonodaji’, ki bo v ponedeljek, 9. decembra 2024 ob 11:00 uri v Kongresnem centru MONS, Pot za Brdom 4 v Ljubljani.

Ministrstvo je v zadnjih mesecih pripravilo potrebne rešitve in predloge predpisov za uvedbo nujnih in dolgo pričakovanih sprememb, ki se nanašajo na plačni sistem in lokalne volitve. Na obeh navedenih področjih gre za kompleksne in obsežne spremembe, pomembne za lokalne skupnosti.

Med drugim spremembe na plačnem področju zadevajo tudi plače županov in javnih uslužbencev ter drugih zaposlenih na lokalni ravni. S spremembo zakona, ki ureja lokalne volitve, je ministrstvo odpravilo štiri leta trajajočo neustavnost in ustvarilo ustrezno pravno podlago, da bo v prihodnje volilna pravica učinkovito varovana.

Celotno vabilo in program posveta si lahko ogledate TUKAJ. Udeležbo je treba obvezno prijaviti na spletni povezavi TUKAJ.

4.7. 10. 12. / Informativni dan za 4. razpis Evropske komisije v okviru Digitalnega programa, Instrumenta za povezovanje Evrope

Ministrstvo za digitalno preobrazbo vas v sodelovanju z Evropsko komisijo vabi na informativni dan v zvezi s 4. razpisom Evropske komisije v okviru Digitalnega programa, Instrumenta za povezovanje Evrope (CEF – Connecting Europe Facility, CEFDigital).

Besedilo razpisa najdete na spletni strani Evropske komisije.

Informativni dan bo potekal v virtualni obliki v angleškem jeziku v torek, 10. 12. 2024, med 14.00 in 16.00 uro.

Na dogodek se prijavite preko povezave: https://dogodki.vlada.si/informativni-dan-predstavitev-4-razpisa-evropske-komisije

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

4.9. 12. 12. / Integriteta na preizkušnji: kako preprečiti obvode zakonodaje?

Na Komisiji za preprečevanje korupcije vsako leto v okviru projekta Teden preprečevanja korupcije z različnimi aktivnostmi obeležijo 9. december MEDNARODNI DAN BOJA PROTI KORUPCIJI, kot ga je proglasila Generalna skupščina Združenih narodov. Datum zaznamuje obletnico podpisa Konvencije združenih narodov proti korupciji, ki je bila sprejeta 9. decembra 2003 v Meridi, Mehika.

Osrednji dogodek letošnjega Tedna preprečevanja korupcije je okrogla miza z naslovom:

Integriteta na preizkušnji: kako preprečiti obvode zakonodaje?

ki bo v četrtek, 12. decembra 2024, od 9.30 do 11.30 v Hiši EU, Dunajska cesta 20, Ljubljana, ter sočasno preko spleta.
Okrogla miza bo posvečena izzivom pri izkoriščanju zakonskih lukenj, ko so nelegitimna dejanja v praksi speljana legalno. V razpravi bodo sodelovali ugledni govorci, ki bodo predstavili konkretne primere in predlagali ukrepe za preprečevanje zlorab zakonodaje v organizacijah:
• Marko Funkl, župan Hrastnika
• dr. Barbara Rajgelj, predstavnica Pravne mreže za varstvo Demokracije
• Barbara Eržen, novinarka Dela
• Nevenka Kržan, predsednica uprave Luke Koper
• dr. Robert Šumi, predsednik Komisije
Okroglo mizo bo moderirala Katja Mihelič Sušnik, vodja Službe za operativo na Komisiji.

Zaradi omejenega števila prostih mest je potrebna predhodna prijava na povezavi TUKAJ.

Dodatne informacije: dogodki@kpk-rs.si oziroma Iva Gruden (040 252 405) in Dijana Jevtić (070 415 086).

5. Aktualni razpisi

5.1. ERASMUS+ Mobilnost osebja na področju športa

Erasmus+ je program Evropske unije, ki naslavlja mednarodno sodelovanje na področju izobraževanja, usposabljanja, mladih in športa. Namen programa Erasmus+ je dvig kakovosti izobraževanja in usposabljanja ter s tem krepitev socialne kohezije in konkurenčnosti gospodarstva Unije.

Erasmus+ želi omogočiti sodelovanje čim večjemu številu posameznikov, še zlasti tistim iz okolij z manj priložnostmi, ter kot ključne izpostavlja vsebine in aktivnosti vključevanja in raznolikosti, trajnostnega razvoja (zeleni Erasmus+), digitalnega prehoda in aktivne participacije oz. sodelovanja v demokratičnem življenju.

Program Erasmus+ v okviru ključnega ukrepa 1 omogoča posameznikom mobilnost v tujini. Takšna mobilnost je namenjena osebnemu in strokovnemu razvoju posameznika, ki ga podpira vaša institucija. Glavni cilj mobilnosti je omogočiti udeležencem pridobitev znanja, spretnosti in izkušenj, ki prinašajo dodano vrednost njihovemu izobraževanju ali delu doma.

MOBILNOST OSEBJA NA PODROČJU ŠPORTA KA182 SPO

Na področju športa lahko sodelujete organizacije aktivne na področju športa in telesne dejavnosti na množični ravni (npr. neprofitne organizacija, lokalni javni organi, lokalni športni klub- neusmerjeni v tekmovalni šport). Na voljo je mobilnost za trenerje in drugo športno osebje v športnih organizacijah na osnovni ravni (množični šport) in tudi prostovoljce, ki delujejo v športnih organizacijah. Vse z namenom doprinosa k osebnemu in strokovnemu razvoju udeležencev.

Namen tega ukrepa je prispevati k razvoju športnih organizacij s podpiranjem učne mobilnosti njihovega osebja.

Splošni cilj tega ukrepa je osebju športnih organizacij, zlasti na področju množičnega športa, omogočiti, da z učno mobilnostjo izboljša svoje kompetence in kvalifikacije ter pridobi nova znanja in spretnosti, tako da nekaj časa preživi v tujini, s čimer prispeva h krepitvi zmogljivosti in razvoju športnih organizacij. Ta ukrep podpira poklicni razvoj trenerjev in drugega osebja (tako plačanega osebja kot prostovoljcev) v množičnem športu.

Podprte so naslednje aktivnosti:

– sledenje na delovnem mestu ali obdobja opazovanja (od 2 do 14 dni) – job shadowing,

– mentorstvo ali usposabljanje (od 7 do 45 dni) – opravljanje dela trenerja.

Kdo se lahko prijavi:

– javna ali zasebna organizacija, ki je dejavna na področju športa ali telesne aktivnosti na ravni množičnega športa (npr. neprofitna organizacija, lokalni javni organ, športni klub);

– organizacija, ki ni dejavna na področju množičnega športa, če njeno osebje koristi področju množičnega športa (npr. mednarodna organizacija).

 

Projekti se bodo začeli izvajati med 1. junijem in 31. decembrom istega leta ter trajajo od 3 do 18 mesecev.

Rok za oddajo prijav je 12. februar 2025 do 12. ure.

Za akcijo KA182- Mobilnost osebja na področju športa v decembru in januarju bosta organizirana spletna info dneva.

V decembru bo potekal spletni info dan v TOREK, 17. 12. .2024 ob 13. uri. Prijave preko POVEZAVE.

V januarju pa bo enak info dan v PETEK, 17. 1. 2024 ob 13. uri. Prijave preko POVEZAVE.

Vabljeni, da se pridružite in podrobneje spoznate razpis za leto 2025 in vsa pravila ter postopke prijave.

5.3. Odprtje drugega javnega razpisa za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije (SRRS)

Slovenski regionalno razvojni sklad (SRRS) obvešča, da se je odprl drugi javni razpis za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije, kjer lahko občine na območju Republike Slovenije zaprosijo za posojila po ugodnejši obrestni meri.

Več o javnem razpisu za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije si lahko preberete na spletni strani www.srrs.si.

5.4. Finančne spodbude za občine v sklopu načrtovanih javnih razpisov na področju regionalnega razvoja v letih 2024 in 2025

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR) bo samo in preko Slovenskega regionalno razvojnega sklada (SRRS) ter Slovenskega podjetniškega sklada (SPS) že v letu 2024 začelo z javnimi razpisi, s katerimi bo lokalnim skupnostim in podjetjem ponudilo tako nepovratne kot povratne finančne spodbude v letu 2025 kot je zapisano na tej povezavi.

Za lokalne skupnosti bo na voljo pet ukrepov v skupni vrednosti 42,1 milijonov evrov, od tega 12.154.370 evrov nepovratnih sredstev in 30 milijonov evrov povratnih sredstev. Ukrepe za neposredne finančne spodbude v višini 12,1 milijonov evrov bosta izvajala MKRR in SRRS, ki bo za investicijske projekte lokalnih skupnosti pri izgradnji javne turistične infrastrukture dodal še 30 milijonov evrov posojil.

Finančne spodbude za občine bodo zajete v naslednjih javnih razpisih, ki bodo objavljeni konec leta 2024 oziroma v začetku leta 2025:

  • Zagotavljanje inovativnih ekosistemov ekonomsko-poslovne infrastrukture (EPI NOO); razpis bo izvajal MKRR
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Načrt za okrevanje in odpornost
  • Sofinanciranje občinskih projektov osnovne komunalne infrastrukture v romskih naseljih 2025 in 2026; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025 in 2026
  • Izgradnja in širitev poslovnih con na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma decembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025
  • Revitalizacija javnih objektov na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025
  • Izgradnja javne turistične infrastrukture na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal SRRS
    • Objava razpisa predvidoma februarja 2025
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025 in SRRS

5.5. Razpis Evropske komisije - Instrument za povezovanje Evrope (Digitalni program)

Na spletni strani Ministrstva za digitalno preobrazbo so objavili novico Instrument za povezovanje Evrope – objavljen četrti razpis Evropske komisije | GOV.SI, kjer najdete več informacij o objavljenem četrtem razpisu Evropske komisije za zbiranje predlogov projektov v okviru Digitalnega programa, Instrumenta za povezovanje Evrope (CEF – Connecting Europe Facility, CEFDigital). Razpisanih je več kot 323 milijonov evrov.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo skupaj z Evropsko komisijo in Izvajalsko agencijo za zdravje in digitalno (HaDEA – European Health and Digital Executive Agency) vabi k predložitvi predlogov projektov v okviru četrtega razpisa Instrumenta za povezovanje Evrope CEF – Digitalno (CEFDigital) do 13. februarja 2025.

Več informacij vam je na voljo tudi TUKAJ.

5.6. Razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo

Evropski sklad za občine (European City Facility – EUCF) je objavil razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo, ki so predvidene v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih.

Razpis bo odprt od 15. oktobra do 18. decembra 2024.

Razpis omogoča občinam, tako posameznim kot tudi skupinam občin, hitro in poenostavljeno finančno pomoč v višini 60.000 EUR ter strokovno in pravno svetovanje pri pripravi investicijske dokumentacije,  zasnovi projektov na področju trajnostne energije in izvajanju ukrepov, vključenih v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih. Sklad ne financira neposredno samih naložb, temveč pomaga pri razvoju načrtov, ki omogočajo izvedbo in po potrebi pridobitev dodatnih sredstev iz drugih virov.

V okviru #EUCF je ENERGAP 10. 10. 2024 izvedla tudi spletno predstavitev razpisa za vse občine. Predstavitev vam je na voljo TUKAJ.

Povezava na posnetek predstavitve vam je na voljo na https://www.youtube.com/watch?v=YrViCLqicy0&t=13s

Iniciativa EUCF je del EU programa za raziskave in inovacije (Obzorje 2020) in je financirana v okviru programa EU LIFE.

Na ENERGAP je za razpis in informacije glede razpisa kontaktna oseba Adrijana Copot (adrijana.copot@energap.si , 02 234 23 63).

6. Vlada RS

6.1. 130. redna seja

Povečanje premoženja Javnega sklada Republike Slovenije za regionalni razvoj in razvoj podeželja v letu 2024 za javne razpise

Vlada Republike Slovenije je povečala namensko premoženje in kapital Javnega sklada Republike Slovenije za regionalni razvoj in razvoj podeželja v skupni višini 26.167.089,13 evra. Sredstva so zagotovljena v proračunu Republike Slovenije za leto 2024.

Z vplačilom dodatnega namenskega premoženja v kapital Sklada bodo omogočene izvedbe Javnih razpisov za namen ugodnega kreditiranja v okviru štirih programov Sklada, to so Podjetništvo (BIZI), Kmetijstvo in gozdarstvo (AGRO), Neprofitne organizacije (NVO) ter Lokalne skupnosti in drugi deli javnega sektorja (LOKALNO), znotraj katerih so oblikovane tudi spodbude za projekte na območju, kjer živita italijanska in madžarska avtohtona narodna skupnost. Namenska sredstva v višini 26.000.000,00 EUR so izrecno namenjena za ukrepe iz Programa razvojnih spodbud za obmejna problemska območja 2022 – 2025, in sicer:

  • 000.000,00 evrov za namen izvedbe ukrepa »Krediti za investicijske projekte v javno infrastrukturo« ter
  • 000.000,00 evrov za namen izvedbe ukrepa »Krediti za projekte podjetij«.

Poročilo o izvajanju obvezne državne gospodarske javne službe urejanja voda v letu 2023, izrednih ukrepov na področju urejanja voda v letih 2023/2024 po poplavah v avgustu 2023 in odprave posledic neposredne škode na objektih vodne infrastrukture v letu 2023

Obsežno poročilo za leti 2023 in 2024 podrobneje povzema izvedene in načrtovane aktivnosti. V letih 2025 in 2026 se načrtuje, da bo 855,8 milijona evrov namenjenih za urejanje vodotokov:

  • v letu 2025: za vzdrževanje 51,6 milijona evrov, za sanacijo 120 milijona evrov, za investicije 159,7 milijona evrov;
  • v letu 2026: za vzdrževanje 46,7 milijona evrov, za sanacijo 374,1 milijona evrov, za investicije 103,7 milijona evrov.

Potrjene spremembe zakona o obnovi

Vlada je določila besedilo predloga sprememb Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev, ki bo optimiziral izvajanje ukrepov v okviru poplavne sanacije. Med drugim prinaša podaljšanje roka za oddajo vloge za dodelitev investicijske spodbude podjetjem, ureja pa tudi postopek spreminjanja namenske rabe prostora v občinskem prostorskem načrtu.

Zakon kumulativno določa izpolnitev dveh pogojev, na podlagi katerih bo možno spremeniti namensko rabo prostora v občinskem prostorskem načrtu (OPN) iz območja kmetijskih v območja stavbnih zemljišč.

Namensko rabo prostora v OPN bo možno spremeniti zgolj za tista zemljišča, za katera bo do 31. decembra 2028 sklenjena pogodba o uporabi zemljišča za namen gradnje nadomestitvenega objekta in vložena zahteva za izdajo gradbenega dovoljenja za nadomestitveni objekt. S tem se sledi namenu, da se bo namenska raba prostora v OPN spremenila izključno za zemljišča, na katerih bo zgrajen nadomestitveni objekt, ki ga upravičenec potrebuje za prebivanje oziroma nadomestitev svojega doma.  Za tista zemljišča iz občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) za obnovo, za katera do 31. decembra 2028 ne bo izražena resna namera o gradnji nadomestitvenega objekta na navedeni način, namenska raba v OPN ne bo spremenjena v stavbno zemljišče oz. se namenska raba prostora v OPN ne spremeni.

Sprejet predlog Zakona o dopolnitvi Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo

Vlada je sprejela predlog Zakona o dopolnitvi Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK-H), ki bo kolektivno uredil izhodiščne urne postavke dela samozaposlenih v kulturi, kadar ti sodelujejo z javnimi zavodi in agencijami v kulturi. Samozaposleni v kulturi bodo tako za enako delo plačani primerljivo kot tisti, ki so zaposleni v javnih zavodih.

Enajsto poročilo o napredku pri koriščenju sredstev evropske kohezijske politike v programskem obdobju 2014–2020 in 2021–2027

Vlada Republike Slovenije se je seznanila z enajstim poročilom o napredku pri koriščenju sredstev evropske kohezijske politike, ki zajema obdobje od 1. do 31. oktobra 2024. Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je kot organ upravljanja do 31. oktobra 2024 izdalo za 731,6 milijona evrov (EU del) odločitev o podpori. V poročanem obdobju za 16,6 mio evrov (EU del). Do 31. oktobra 2024 je bilo potrjenih operacij za 464,2 mio evra (EU del), izplačil iz proračuna pa 53,3 mio evra (EU del). MKRR kot organ upravljanja skupaj z Ministrstvom za finance v vlogi organa za računovodenje intenzivno pripravlja vse ustrezne postopke za čimprejšnje certificiranje izdatkov do Evropske komisije.

Vir: Vlada RS, al

7. Novice drugih

7.2. Vrh kohezijskih ministrov in ministric v Bruslju

Na vrhu kohezijskih ministrov in ministric, ki je 28. novembra potekal v Bruslju je pred začetkom mandata nove sestave Evropske komisije potekala razprava o ključnih prednostnih kohezije. Minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek je poudaril pomen kohezijske politike za celostni in trajnostni razvoj ter uspeh Evropske unije.
Več si lahko preberete TUKAJ.

7.3. Sodelovanje v raziskavi EK s predlogi za izboljšanje izvajanja in prepoznavnosti Deklaracije o digitalnih pravicah in načelih

Predstavniki Evropske komisije vas vabijo k sodelovanju v raziskavi o izvajanju Deklaracije o digitalnih pravicah in načelih.

Sodelujete lahko na povezavi Survey: Implementation of EU Digital Rights and Principles | Shaping Europe’s digital future do 20. 12.

Poleg tega, da so v raziskavi navedeni predlogi za izboljšanje izvajanja in prepoznavnosti Deklaracije o digitalnih pravicah in načelih, vam je omogočeno tudi, da navedete svoje aktivnosti, ki lahko prispevajo k učinkovitejšemu izvajanju Deklaracije o digitalnih pravicah in načelih.

Namen raziskave je spremljanje digitalnih pravic in načel s strani Evropske komisije po vsej EU.

 

7.4. Kako urediti upravljanje avtobusnih postaj?

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE), skupaj z Družbo za upravljanje javnega potniškega prometa, načrtuje spremembe v zvezi z ureditvijo avtobusnih postaj v Sloveniji. Gre predvsem za določanje višine peronizacije za obvezno gospodarsko javno službo javnega potniškega prometa, stroške v zvezi s prodajo vozovnic, vključenost občin v…

7.5. Kako lahko vsak prebivalec sodeluje pri sooblikovanju predpisov in drugih javnih politik?

Zavedanje ljudi o tem, koliko vpliva imajo s svojim »političnim glasom« na vladne ukrepe, je glavni dejavnik njihovega sodelovanja v javnem življenju in zaupanja v vlado. V Sloveniji lahko prebivalci sodelujejo pri oblikovanju predpisov in drugih javnih politik na številne načine, tudi s pomočjo treh vladnih spletnih portalov – Predlagam.vladi.si, STOP Birokracija in eDemokracija.

Več si lahko preberete TUKAJ.