Kazalo vsebine

Novice SOS

Dobri projekti občin

Zakonodaja

Dogodki SOS

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Vlada RS

Novice drugih

OBČINAM ČLANICAM LUKOVICA, HRPELJE KOZINA, ŽALEC, MORAVSKE TOPLICE, KRIŽEVCI IN RADEČE, KI PRAZNUJEJO SVOJ OBČINSKI PRAZNIK, ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

1. Novice SOS

1.1. Brez zaključkov na sestanku za izboljšanje integracije tujcev

Ljubljana, 27. 8. 2024, ne sedežu Ministrstva za notranje zadeve je potekal sestanek o izzivih ekonomskih migracij. S strani državne ravni so bili prisotni minister za notranje zadeve, Boštjan Pokljukar s sodelavci, minister za javno upravo, Franc Props, državni sekretar ministrstva za delo, družine,  socialne zadeve in enake možnosti,  Igor Feketi…

1.2. O aktualni zakonodaji s področja ohranjanja narave

Skupnost občin Slovenije je v četrtek 28.8.2024 na skupnem spletnem sestanku komisije za občinsko inšpekcijsko službo, komisije za prostor in stanovanjsko politiko ter mreže za trajnostni razvoj turizma pri SOS obravnavala Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o ohranjanju narave in v zvezi s tem izpostavila poizkus spreminjanja sistema…

1.4. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Dobri projekti občin

3. Zakonodaja

3.3. V javni obravnavi je Zakon o varstvu okolja (ZVO-3)

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo poslalo predlog Zakona o varstvu okolja (ZVO-3 – obrazložitve). Zakon ureja varstvo okolja pred obremenjevanjem kot temeljni pogoj za trajnostni razvoj in v tem okviru določa temeljna načela varstva okolja, ukrepe varstva okolja, spremljanje stanja okolja in informacije o okolju,…

3.4. Uredba o pogojih in omejitvah za izvajanje dejavnosti in posegov v prostor na območjih, ogroženih zaradi poplav in z njimi povezane erozije celinskih voda in morja – PODALJŠAN ROK

Na e-Demokraciji je objavljen osnutek Uredbe o pogojih in omejitvah za poseganje v prostor in izvajanje dejavnosti na območjih, ogroženih zaradi poplav in z njimi povezane erozije celinskih voda in morja. Pripombe na besedilo osnutka nam posredujte do torka, 10. 9. 2024 na naslov miha.mohor@skupnostobcin.si.

3.9. V OBRAVNAVI PREDLOG ZAKONA O FUNKCIONARJIH

Obveščamo, da je v obravnavi predlog Zakona o funkcionarjih. Besedilo predloga je dostopno TUKAJ. Naprošamo vas, da nam pripombe posredujete do ponedeljka, 9. 9. 2024 na priloženem obrazcu (TUKAJ) na naslov info@skupnostobcin.si.

4. Dogodki SOS

4.1. 6.09.2024. / Spletno / Postopki razlastitve in izkušnje občine s pozivi za razlastitev

Na občine se od leta 2013 stopnjuje pritisk, da se uredijo neurejena lastništva (predvsem cest), s tem pa se posledično stopnjuje pritisk na finančne zmogljivosti občin. Dodaten pritisk predstavlja Zakon o evidentiranju dejanske rabe javne cestne in železniške infrastrukture, v skladu s katerim so občine evidentirale dejansko rabo zemljišč na vseh javnih cestah. Na podlagi navedene evidence, je razvidno, koliko cest poteka po privatnih zemljiščih oziroma za koliko cest ni urejeno lastništvo. Tako bodo lastniki nepremičnin, na podlagi narejene evidence lahko sprožili postopke razlastninjenja na upravnih enotah, kar lahko pripelje do finančnega zloma občin.

Občine se soočate z več zahtevami občanov, ki preko odvetniških pisarn kot pooblaščenci pošiljajo vzorčne zahteve za ureditev lastništva na njihovih parcelah ter izplačilo odškodnin. V kolikor občine v predpisanem roku ne odreagirate, odvetniške pisarne posredujejo predlog za razlastitev na Upravno enoto, ki avtomatsko sproži postopek razlastitve v skladu s 199. členom ZUREP-2.

Skupnost občin Slovenije organizira posvet na katerem bodo predavatelji predstavili Zakon o urejanju prostora kot splošni zakon o razlastitvi in omejitvi lastninske pravice v javno korist. Predstavljeni bodo pogoji pod katerimi je dopustna razlastitev oz. omejitev lastninske pravice. Na posvetu bosta župan in direktorica občinske uprave Občine Hoče-Slivnica predstavila izkušnje občine s primeri zahtev za razlastitev odvetniških pisarn ter postopkih razlastitve.

Vljudno vabljeni!
Skupnost občin Slovenije

4.2. 12.09.2024. / Spletno / Dogodek za sledilce projekta CircularPSP

Skupnost občin Slovenije skupaj s projektnim konzorcijem napoveduje dogodek za sledilce projekta CircularPSP, ki bo v četrtek, 12. septembra 2024 med 11:00 in 12:30 uro. Dogodek je organiziran v sodelovanju s pobudo Circular Cities and Regions Initiative (CCRI), ki je namenjena predvsem mestom in regijam EU ter jih podpira pri izboljševanju krožnosti v njihovih gospodarskih sektorjih, vrednostnih verigah in storitvah.

Dogodek je organiziran za člane mreže sledilcev CircularPSP, vendar so več kot dobrodošli tudi vsi drugi zainteresirani deležniki, tudi občine, na področju krožnega gospodarstva.

Dnevni red:

  • Predstavitev horizontalnih izzivov za prehod v krožno gospodarstvo (portugalsko mesto Guimarães, partner projekta)
  • Pregled rezultatov poziva CircularPSP (Empirica, vodilni partner projekta)
  • Predstavitev pristopov oblikovanja spletne rešitve s strani ponudnikov (CircularAI, CIRRUS, CREVICES, Supercharge-Beyondly, VCG)
  • Taksonomija krožnega gospodarstva za mesta (Empirica)
  • Časovnica CircularPSP + povabilo k testiranju rešitev (Empirica)
  • Vprašanja in odgovori (Vsi)
Prijavite se lahko na tej povezavi (udeležba na dogodku je brezplačna, dogodek bo potekal v angleškem jeziku).

***

Vaše mesto (občina) že lahko danes postane sledilec projekta CircularPSP. Dodatne informacije najdete tukaj.

4.3. 12.09.2024. / Spletno / Jezikovna odličnost v javni upravi

Izobraževanje z elementi delavnice, ki ga bo vodila Irena Potočar Papež, je namenjeno vsem, ki se pri svojem delu srečujete s pisno komunikacijo znotraj ali zunaj upravne službe, oziroma ustvarjate krajša in daljša pisna sporočila za različne naslovnike v javni upravi.

Obnovili bomo znanje o splošnih značilnostih pisnega sporočanja, poznavanje pravopisnih in slovničnih značilnosti (velika in mala začetnica, ločila, pisanje skupaj/narazen/z vezajem, datumi, kratična poimenovanja …), se pogovorili o jezikovnem bontonu (nagovarjanje, vikanje/tikanje, podpisi, žigosanje …), o najpogostejših jezikovnih zadregah in netiketi (bonton in pravila v elektronskem komuniciranju).

Izobraževalno druženje je zasnovano kot kombinacija teorije in prakse. Teoretičnim razlagam sledijo razlage s primeri in vaje.

Cilji izobraževanja:

  • osvežiti in utrditi poznavanje jezikovnih pravil (pravopisna in slovnična), s katerimi lahko pravilno in prepričljivo napišemo različne besedilne vrste v javni upravi;
  • seznaniti se z jezikovnimi novostmi;
  • spoznati pravila jezikovnega bontona in
  • spoznati pravila netikete (pisanje elektronskih sporočil).

Izobraževanje obsega štiri pedagoške ure s krajšim odmorom in bo izvedeno na daljavo.  Prejeli boste tudi gradivo v obliki izročkov in vaje.

*Izobraževanje bomo izvedli le v primeru zadostnega števila prispelih prijav.

Vabilo za tiskanje

4.4. 25.09.2024. / Spletno / Posvet: Razogljičenje in uravnoteženje slovenskega turizma – zelena butičnost z manjšim odtisom

Skupnost občin Slovenije vas vljudno vabi na posvet na temo

Razogljičenje in uravnoteženje slovenskega turizma – zelena butičnost z manjšim odtisom.

Na posvetu bodo sodelovale PREDAVATELJICE z naslednjimi vsebinami:

mag. IRENA MILINKOVIĆ, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Direktorat za turizem Uvodni pozdrav in predstavitev vloge ministrstva pri razvoju zelene butičnosti z manjšim odtisom
MAŠA KLEMENČIČ, Slovenska turistična organizacija Do razogljičenja s pomočjo Zelene sheme slovenskega turizma
izr. prof. dr. MAJA TURNŠEK, Fakulteta za turizem, UM

 

Zmanjševanje ogljičnega odtisa turizma: model ocene ogljičnega odtisa in priporočila za slovenske občine (prevoz, nastanitve, doživetja, prehranski sistemi).

Primerjava modela z izkušnjami drugih držav.

ANA JEMEC ŠPIK, Slovenska turistična organizacija Predstavitev vključitve modela ocene ogljičnega odtisa v Nacionalno informacijsko središče in koristi za občine / destinacije
SNEŽANA SIMIČ, Zavod znanje Postojna – Turizem Postojna Izračun in ukrepi za zmanjševanje ogljičnega odtisa v destinaciji zaradi prevoza turistov – primer dobre prakse
TEJA ZUPANČIČ, Statistični urad RS Dnevni turistični utrip Slovenije – spremljanje turističnih tokov v Sloveniji skoraj v realnem času kot ključni gradnik analiz o razogljičenju destinacij v Sloveniji

 

Posvet je namenjen županjam in županom, podžupanjam in podžupanom, direktoricam in direktorjem občinskih uprav in javnih zavodov, predstavnicam in predstavnikom občin ter javnih zavodov, ki so odgovorni za to področje ter vsem zainteresiranim.

Na posvetu boste imeli priložnost zastaviti vprašanja in izmenjati mnenja s predavateljicami. Posvet bo zaključen predvidoma do 13.00 ure.

Vabilo z referencami predavateljic vam je na voljo TUKAJ.

4.5. 26.09.2024. / Spletno / Sistemizacija delovnih mest v občinski upravi kot priprava na prenovljen plačni sistem

S 1. januarjem 2025 naj bi bil uveljavljen prenovljen plačni sistem. S spremembami, ki jih bo prinesel nov zakon, pa tudi podzakonski predpisi in kolektivne pogodbe, bo treba uskladiti akte o sistemizaciji delovnih mest ter zaposlenim pravočasno izdati individualne delovno pravne akte, praviloma pred 1. januarjem 2025.

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z gospo Štefko Korade Purg, dolgoletno vodjo Sektorja za organizacijo javnega sektorja ter uslužbenskega sistema na Ministrstvu za javno upravo z več kot 35-letnimi delovnimi izkušnjami v državni upravi, vabi na izobraževanje, na katerem bo obravnavana sistemska ureditev sistemizacije delovnih mest, predvsem pa ključni elementi, pomembni za prehod na nov sistem ter  kako se na prehod ustrezno pripraviti.

Vabilo s programom najdete TUKAJ.

4.6. 3.10.2024. / Spletno / Sestavine gradbene parcele stavbe

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z Ministrstvom za naravne vire in prostor organizira spletni seminar na temo načrtovanja in organizacije gradbene parcele. Seminar je namenjen izboljšanju praks in postopkov pri izvajanju prostorskega načrtovanja na izvedbeni ravni tj. pri določanju, organiziranju in načrtovanju velikosti in oblike gradbene parcele.

Predviden program:

  • Gradbena parcela v prostorskih izvedbenih aktih – dr. Jernej Červek, Direktorat za prostor in graditev
  • Gradbena parcela v postopku DGD in izdaje gradbenega dovoljenja – mag. Matija Kralj, Direktorat za prostor in graditev
  • Razprava

Seminar je namenjen županom, direktorjem občinskih uprav, občinskim urbanistom, projektantom, strokovnim delavcem občin s področja načrtovanja in urejanja prostora in ostalim zainteresiranim.

Prijave potekajo preko spletne prijavnice na strani dogodka. Morebitna vprašanja vezana na vsebino seminarja lahko tudi predhodno napišete na prijavnico.

Člani ZAPS boste za udeležbo na dogodku prejeli 2 kreditni točki.

4.7. 24.10.2024. – 25.10.2024. / Laško / Razvojni dnevi občin: Odkrijte priložnosti, oblikujte prihodnost

Skupnost občin Slovenije vas tudi letos vabi na Razvojne dneve občin 2024, kjer vas čaka edinstvena priložnost za izmenjavo znanj, izkušenj in vizij med vidnejšimi odločevalci v Sloveniji. Letos bo dogodek še posebej navdihujoč, saj bomo v ospredje postavili izzive prihodnosti in rešitve, ki jih lahko skupaj oblikujemo že danes.

Zakaj dogodka preprosto ne smete zamuditi?

Je največji dogodek za županje in župane v Sloveniji. Lanskega dogodka se je udeležilo 130 županj in županov ter številni direktorji in direktorice občinskih uprav.

Vlasta Krmelj, županja občine Selnica ob Dravi, je o lanskem dogodku navdušeno dejala:
Odličen dogodek, kjer sem za številne izzive, s katerimi se vsakodnevno soočam, slišala veliko različnih pogledov in razmišljanj, tako tehničnih kot idejnih. S tem sem lahko sestavila mnoge odgovore in rešitve, ki sem jih nato s kolegi še prediskutirala. Zato je to zame srečanje, ki se ga bom redno udeleževala.

Če želite tudi vi dobiti vpogled v različne perspektive in ideje, ki vam bodo pomagale reševati vsakodnevne izzive ter oblikovati trajnostne rešitve za vašo občino, se nam pridružite na Razvojnih dnevih občin 2024.

Letošnji Razvojni dnevi občin 2024 bodo obravnavali aktualne teme in trende, s katerimi se danes sooča lokalna samouprava:

🌍 kako obvladovati podnebne spremembe,

🌱 vodenje občin v smeri zelenega prehoda in vpliv na nove principe upravljanja in urejanja prostora,

🏅 predstavitev nagrajenih primerov dobrih praks, ki navdihujejo in spodbujajo inovacije,

💡 uvajanje novih pristopov k upravljanju in urejanju prostora.

 

Drugi dan bomo pozornost namenili razpravi o aktualnih izzivih lokalnih skupnosti. Osredotočili se bomo na:

📜 poenotenje sistema NUSZ in njegov vpliv na občinske finance,

🏨 vpliv zakonodajnih ukrepov na razvoj turizma v občinah,

💼 prenovo plačnega sistema in položaj lokalnih funkcionarjev.

 

Program dogodka vam je na voljo TUKAJ.

 

Dogodek ponuja tudi bogate priložnosti za mreženje – priložnost za neformalne pogovore, klepete ob županovi kavi in večerno druženje v prijetni družbi in ambientu. Da bo vaše bivanje še bolj prijetno, vam priporočamo, da že sedaj rezervirate namestitev TUKAJ.

Zagotovite si mesto na dogodku, ki vam bo prinesel nove uvide, povezave in znanja, s katerimi boste lahko svojo občino uspešno vodili v prihodnost.

Se vidimo v Laškem.

*Utrinki: Razvojni dnevi občin 2023

4.8. 12.11.2024. / Ljubljana / Mednarodna konferenca: Moč narave v mestih

Obnova narave in krepitev njenih koristi za človeka in okolje dobivata s podnebnimi spremembami v urbanih politikah vedno večji pomen. Sposobnost narave, da lahko učinkovito blaži posledice podnebnih sprememb, je še posebno pomembna v urbanem okolju, kjer živi večina prebivalstva.

Kako zelena bodo morala biti mesta, da bo kljub podnebnim spremembam življenje v njih zdravo, varno in prijetno? Kakšne koristi še prinašata urejanje zelenih in ozelenjenih površin posameznikom in skupnostim? Kaj lahko storijo mesta danes, da z ozelenjevanjem odgovorijo na izzive, ki jih za življenje v prihodnosti predstavljajo podnebne spremembe?

Odgovore bomo iskali skupaj s strokovnjaki s področja načrtovanja in upravljanja urbane narave,  zelenih in ozelenjenih površin, ki raziskujejo, razvijajo in preizkušajo nove koncepte in rešitve v različnih evropskih mestih. Pomagali nam bodo razumeti izzive prihodnosti in iskati odgovore na probleme v slovenskih mestih.

Mednarodna konferenca je namenjena predstavnikom ministrstev, občin in komunalnih podjetij na področju urejanja javnih površin, prostorskim načrtovalcem in vsem drugim, ki bi želeli izvedeti več o tem, kako povečati koristi ozelenjevanja mest in kje začeti.

Program konference bo na voljo kmalu.

Zbiratelj prijav je IPoP. Prijavite se lahko na TEJ POVEZAVI.

Fotografija: Petra Očekrl, IpoP

Dogodek je brezplačen in bo potekal v slovenskem in angleškem jeziku s simultanim tolmačenjem.

Konferenco organizirajo Ministrstva za naravne vire in prostor, IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT. Dogodek poteka ob podpori programa URBACT ter Evropske pobude za mesta (EUI).

 

5. Dogodki drugih

5.1. 5. 9. / Seminar za prijavitelje na poziv Urbane agende EU

Konec leta 2024 oziroma v začetku leta 2025 bosta z delom začeli novi partnerstvi Urbane agende EU: (1) Na vodo občutljivo mesto in (2) Razogljičenje stanovanj, lokalni načrti za ogrevanje in hlajenje.

Poziv za novi partnerstvi je objavljen na spletni strani vse od 28. avgusta 2024 in bo odprt do 2. oktobra 2024.

Za več informacij o tematskih partnerstvih kliknite tukaj.

Če vas sodelovanje v partnerstvih zanima, se lahko že prijavite na seminar za prijavitelje, ki bo potekal 5. septembra 2024.

5.2. 12. 9. / Razvojna konferenca: Decentralizacija in učinkovit javni servis - razvojna vizija Slovenije za naslednje desetletje

Državni svet Republike Slovenije napoveduje  razvojno konferenco z naslovom Decentralizacija in učinkovit javni servis: razvojna vizija Slovenije za naslednje desetletje, ki bo v četrtek, 12. septembra 2024, ob 10. uri, v Klubu Cankarjevega doma, Prešernova cesta 10, Ljubljana.

Prvi panel razvojne konference je namenjen razpravi o regionalni/kohezijski politiki, lokalni samoupravi, vzpostavitvi pokrajin in političnemu sistemu z vidika prenosa dela odločitev in pristojnosti na regionalno raven, drugi panel pa razpravi o razvojni viziji in prioritetah razvoja Slovenije, vključno z najbolj potrebnimi reformami.

Razvojna konferenca DS_Vabilo_12.9.2024 – Razvojna konferenca DS_Program

Za udeležbo na dogodku je obvezna PREDHODNA PRIJAVA na spletni povezavi TUKAJ do petka, 6. septembra 2024, do 10 ure. Število prijav je omejeno. Ostali zainteresirani si bodo lahko dogodek ogledali v živo na www.ds-rs.si, posnetek razvojne konference pa bo dostopen tudi na spletni strani Državnega sveta.

5.3. 16. 9. / Info dan in razpis za lokalne digitalne dvojčke

Obveščeni smo bili o napovedi Informativnega dne, ki bo 16. septembra 2024, na katerem bo Evropska komisija predstavila naslednjo priložnost financiranja pametnih in trajnostnih mest in skupnosti.

Dogodek se bo osredotočil na razpis za lokalne digitalne dvojčke. Razpis bo objavljen 4. julija (in odprt do 21. novembra) in je del programa za digitalno Evropo.

Več informacij o informativnem dnevu: Informativni dan: Na poti k mreži lokalnim digitalnim dvojčkov v EU | Oblikovanje digitalne prihodnosti Evrope (europa.eu).

Več o informacij o razpisu: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/digital-2024-cloud-data-ai-07-digitaltwin?isExactMatch=true&status=31094501,31094502&frameworkProgramme=43152860&order=DESC&pageNumber=1&pageSize=50&sortBy=startDate

5.4. 19. 9. / Strokovni posvet - Tkemo mrežo ustvarjalnosti

Ministrstvo za kulturo (MK), Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje (MVI), Zavod RS za šolstvo (ZRSŠ), Center RS za poklicno izobraževanje (CPI) in Cankarjev dom (CD) v sodelovanju z Zavodom za kulturo Delavski dom Trbovlje vabijo na celodnevno strokovno usposabljanje za koordinatorje kulturno-umetnostne vzgoje v vzgojno-izobraževalnih zavodih, kulturnih ustanovah in lokalnih skupnostih, ki bo v četrtek, 19. septembra 2024, v Zavodu za kulturo Delavski dom Trbovlje, Trg svobode 11A, 1420 Trbovlje.

Strokovno usposabljanje namenjamo tudi načrtovalkam in načrtovalcem politik ter strokovnim delavkam in delavcem v občinah in lokalnih skupnostih, ki skrbite za kulturo in izobraževanje oz. družbene dejavnosti.

Vabilo in program usposabljanja sta objavljena na spletni strani: https://kulturnibazar.si/.
Prijavite se lahko do 13. septembra 2024 na e-naslovu: vilja.lukan@kulturnibazar.si.
Udeleženci prejmete potrdila o udeležbi.
Kotizacije ni.

Vabilo

5.5. 19. 9. / Konferenca Trajnostna energija lokalno

VABILO K UDELEŽBI NA KONFERENCI TRAJNOSTNA ENERGIJA LOKALNO

Energetska tranzicija ni le globalen cilj, je naloga vsake skupnosti in njenih deležnikov. Prav v lokalnih skupnostih lahko naši trajnostni koraki postanejo bolj odločni in konkretni. To bomo dosegli s spodbujanjem lokalnih projektov obnovljivih virov energije, z izboljšanjem energetske učinkovitosti, s sodelovanjem in izmenjavo znanja ter z ozaveščanjem in izobraževanjem.

Lokalne skupnosti na potezi je naslov letošnje jubilejne 10. konference Trajnostna energija lokalno 024, ki bo potekala 19. septembra 2024 v Ljubljani.

Pridružite se somišljenikom, ki z odločnimi in konkretnimi koraki ustvarjajo bolj trajnostno in z obnovljivimi viri povezano prihodnost.

V predstavitvah in na okroglih mizah boste lahko slišali:

  1. sklop: Vloga države pri podpiranju trajnostnega razvoja v lokalnih skupnostih
    Na kakšne načine lokalne skupnosti podpira država, kaj nam nalagajo usmeritve ter zakonodaja in kakšna evropska sredstva so na voljo za lokalni trajnostni razvoj. Sklop, ki ga ne smete zamuditi!2. sklop: Mobilna prihodnost
    Izvedeli boste, kam se usmerja evropska e-mobilnost, ter od ideje do izvedbe spoznali konkretne lokalne prakse na tem področju.3. sklop: Napredni pristopi za izrabo trajnostnega potenciala
    Kako nam umetna inteligenca lahko pomaga tudi pri reševanju trajnostnih izzivov in kako lahko podjetniška miselna naravnanost pripelje do konkretnih trajnostnih rešitev. Inovativno in praktično bo!

Podroben program dogodka si oglejte tukaj.

Opremljeni z znanjem
Na konferenci bomo izmenjevali mnenja in delili rešitve za razvoj trajnostnih lokalnih skupnosti, širili bomo navdih in pokazali smer, po kateri želimo stopati. Da boste opremljeni z znanjem, pravimi informacijami in uvidi lahko kakovostno izvedli delo, potrebno za dosego trajnostnih ciljev.

19. 9. je dan za trajnostno energijo!
Izkoristite brezplačno udeležbo in se prijavite na konferenco Trajnostna energija lokalno 24.

Konferenca je prednostno namenjena predstavnikom občin in načrtovalcem razvoja občin v smeri učinkovite rabe obnovljivih virov energije in ogljične nevtralnosti.

6. Aktualni razpisi

6.3. Odprte prijave na študijski obisk "Lokalna mladinska politika in demokracija"

Svet Evrope je odprl razpis za prijavo k udeležbi na študijskem obisku “Lokalna mladinska politika in demokracija”, ki bo potekal od 28. oktobra do 2. novembra 2024 v Strasbourgu, Francija.

Namen aktivnosti je podpreti lokalne in regionalne oblasti pri oblikovanju in izvajanju participativnih mladinskih strategij ter struktur za mladinsko participacijo na lokalni ravni.

Študijski obisk bo:

  • udeležencem iz občin predstavil institucije, standarde in pristope Sveta Evrope za lokalno mladinsko participacijo ter orodja in vire projekta Democracy Reloading.
  • omogočil sodelovanje pri posvetovanjih glede revizije Evropske listine o sodelovanju mladih v lokalnem in regionalnem življenju;
  • predstavil prakso občine Strasbourg pri organiziranju sodelovanja državljanov in mladih;
  • omogočil učenje in deljenje izkušenj o razvoju lokalne mladinske politike v podporo participaciji mladih.

Pričakovani profil udeležencev študijskega obiska: uradniki za mladinsko politiko na lokalni/regionalni ravni, motivirani in vključeni v participacijo mladih ter razvoj in izvajanje mladinske politike.

Za več informacij in prijavo obiščite spletni naslov tukaj.

Rok za prijavo: 8. september 2024

6.4. Sofinanciranje vlaganj v infrastrukturo za izvajanje dejavnosti ponovne uporabe

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo Javni razpis za sofinanciranje vlaganj v infrastrukturo za izvajanje dejavnosti ponovne uporabe ali priprave na ponovno uporabo. Razpis v višini 400.000 EUR je namenjen izvajalcem obveznih občinskih gospodarskih javnih služb zbiranja komunalnih odpadkov.

Rok za vloge je do vključno 2. septembra 2024, do 23:59.

Več lahko preberete TUKAJ.

6.5. Odprta poziva za novi partnerstvi Urbane agende EU odprta

Konec leta 2024 oziroma v začetku leta 2025 bosta z delom začeli novi partnerstvi Urbane agende EU: (1) Na vodo občutljivo mesto in (2) Razogljičenje stanovanj, lokalni načrti za ogrevanje in hlajenje.

Poziv za novi partnerstvi se je odprl včeraj. Za več informacij o tematskih partnerstvih kliknite tukaj.

Če vas sodelovanje v partnerstvih zanima, se lahko že prijavite na seminar za prijavitelje, ki bo potekal 5. septembra 2024.

6.6. Najava objave JR za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti 2024-2028 – JR UTM 2024, MOPE

MOPE bo predvidoma v septembru 2024 objavil javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti.

Javni razpis bo imel več upravičenih namenov, in sicer:

  • celovita preureditev ulic in cest skladno z načeli trajnostne mobilnosti,
  • ureditev namenskih površin za javni potniški promet (JPP),
  • infrastruktura za pešce,
  • infrastruktura za kolesarje,
  • digitalizacija za spodbujanje trajnostne mobilnosti.

Skupna vrednost razpoložljivih sredstev (iz Kohezijskega sklada) v razpisu bo 48,2 mio EUR (EU + SLO udeležba, v razmerju 85 : 15) za vse upravičene namene.

Več o samem javnem razpisu lahko preberete na naslednji povezavi, kjer ima MOPE objavljeno Najavo objave tega razpisa (najava iz januarja 2024 je sicer predvidela objavo spomladi, vendar bo objava predvidoma septembra 2024): Javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti (gov.si)

 

6.8. Javni razpis za sofinanciranje projektov umirjanja prometa na državnih cestah skozi naselja na predlog občin

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo vabi potencialne vlagatelje, da v predpisanem roku oddajo vlogo za dodelitev sredstev za pripravo projektov umirjanja prometa, njihove izvedbe ter spremljanje in poročanje učinkov z namenom izboljšanja varnosti in udobja ranljivih udeležencev v prometu na državnih cestah v naselju. Aktivnosti se financirajo iz Sklada za podnebne spremembe. Na javni razpis se lahko prijavijo posamezne občine v Republiki Sloveniji, ki postanejo upravičenci z dnem podpisa pogodbe o sofinanciranju projekta. Vloge drugih subjektov, bodisi pravnih bodisi fizičnih oseb, bodo zavržene in ne bodo obravnavane.

Rok za prijavo je 3. 9. 2024. Dodatne informacije so na voljo tukaj.

6.9. Sredstva za razvoj mest in urbanega okolja: EUI - Inovativni ukrepi

Objavljen je bil tretji razpis za zbiranje predlogov EUI – Inovativni ukrepi. EUI, ki ga financira Evropska unija, podpira urbana območja z inovativnimi ukrepi, krepitvijo zmogljivosti in znanja ter razvojem politik in komunikacijo o trajnostnem urbanem razvoju.

Prijave so odprte do 14. oktobra 2024. Sredstva so namenjena razvoju mest in urbanega okolja.

Skupna višina sredstev: 90 milijonov evrov.

Subvencija: 5 milijonov evrov.

Stopnja sofinanciranja: do 80 %.

Upravičenci: projekt je namenjen mestom – ta lahko sodelujejo z zasebnimi in javnimi partnerji, in sicer:

  1. mestni organ lokalne upravne enote – populacija mesta vsaj 50.000;
  2. združenje ali skupina mestnih oblasti s pravnim statusom organizirane aglomeracije, ki jo sestavljajo lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000;
  3. združenje ali skupina mestnih oblasti brez pravnega statusa organizacije aglomeracije, kjer so vse vključene mestne oblasti lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000.

Več informacij na 040 569 001 (Boštjan) in TUKAJ.

6.10. JR za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je 1. 3. 2024 objavilo 20 milijonov evrov vreden Javni razpis za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije na javnih stavbah in parkiriščih za obdobje 2024 do 2026, ki se financira v okviru Načrta za okrevanje in odpornost.

Razpis je odprt do 10. 02. 2025 oziroma do porabe sredstev.

Več si lahko preberete TUKAJ.

7. Vlada RS

7.1. 117. redna seja

Za hitrejšo, bolj učinkovito izvedbo odkupov objektov in gradnjo nadomestitvenih objektov

Naravna nesreča velikega obsega, kot so bile poplave in plazovi avgusta 2023, zahteva hitro in učinkovito izvedbo obnove. Zahtevnejši del te obnove je nadomestitvena gradnja objektov, ki so opredeljeni kot objekti, ki jih bo potrebno iz razlogov, opredeljenih v Zakonu o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov v avgustu 2023, odstraniti in zagotoviti nove objekte na novih in varnih lokacijah. V procesu obnove nastopajo tako osebe javnega prava kot tudi osebe zasebnega prava – fizične osebe, ki so upravičenci do nadomestitvenih gradenj.

Zaradi hitrejše in bolj učinkovite izvedbe odkupov objektov iz 151.a člena navedenega zakona in sklepanja pogodb namesto razlastitve ter gradnjo nadomestitvenih objektov, je Vlada Republike Slovenije na današnji seji sprejela sklep, da se za izvedbo dela nalog vladne službe za obnovo v zvezi z odstranitvijo objektov iz 151.a člena zakona in nadomestitvenih gradenj v zvezi z odpravo posledic poplav in plazov, določi družbo v 100 – odstotni državni lasti, D.S.U., družba za svetovanje in upravljanje, d. o. o., ki bo aktivnosti izvajala v imenu in za račun Republike Slovenije.

Prvi paket davčnih sprememb

Vlada je obravnavala prvi paket predlogov davčnih sprememb. S predlaganimi ukrepi se želi podpreti ustvarjanje spodbudnega okolja za razvojne kadre in dodatno okrepiti gospodarstvo ter dodano vrednost. Med drugim se bo uvedlo ugodnejšo davčno obravnavo za ključne razvojne kadre iz tujine in naslovilo izzive inovativnih zagonskih podjetij ter nagrajevanja zaposlenih z delnicami. Paket prinaša tudi številne druge rešitve, med drugim na področju davka na dodano vrednost, koriščenja olajšave za zeleni in digitalni prehod, kmetovanja na območjih z omejenimi dejavniki za kmetijsko dejavnost, obdavčitve sladkih pijač, sistema t. i. normirancev, vzpostavitev sistema poročanja podatkov o prodaji blaga in storitev prek avtomatov.

Zakon o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije

Vlada je določila besedilo predloga  Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije.

S predlogom se v slovenski pravni red delno prenaša novelirana Direktiva 2018/2001/EU o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov, in sicer členi, ki se nanašajo na izdajo upravnih dovoljenj za postavitev naprav na obnovljive vire energije.

Namen predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije je prenos določb spremenjene Direktive, ki so predvsem postopkovne narave (določajo roke za izvedbo upravnih postopkov).

Predlog zakona spreminja pogoje za vključitev v sistem samooskrbe z net meteringom zaradi povečanega števila zahtevkov za priključitev naprav, ki jih operater ne bo zmogel pravočasno izvesti. Nova ureditev podaljšuje rok, tako da morajo končni odjemalci do 31. decembra 2024 postaviti napravo in oddati vlogo za priključitev, ne pa tudi registrirati samooskrbe. S tem se prepreči, da bi zaradi operativnih omejitev investitorji zamudili rok za vključitev v sistem. Prav tako se zahteva dodatek fotografije naprave in izjave pod kazensko odgovornostjo, da bi preprečili zlorabe.

Poročilo o izvrševanju proračuna Republike Slovenije za leto 2024

Vlada je na seji sprejela poročilo o izvrševanju proračuna za prvo polletje tekočega leta.

Za letošnje leto so bili proračunski prihodki načrtovani v skupni višini 14 milijard evrov. Do konca junija je bilo realiziranih skoraj 7 milijard evrov prihodkov oziroma slabo polovico načrtovanih, kar je za 11 odstotkov oziroma 681,7 milijonov evrov več glede na enako obdobje leta 2023. Odhodki državnega proračuna so bili s sprejetim proračunom 2024 predvideni v višini 16 milijard evrov in so bili v prvem polletju realizirani v obsegu dobrih 7 milijard evrov oziroma 45 odstotkov načrtovanih, kar je za 9 odstotkov oziroma 621,2 mio evrov več kot v enakem obdobju preteklega leta.

Proračunski primanjkljaj je v prvem polletju leta 2024 znašal 344,9 milijonov evrov.

8. Novice drugih

8.1. Objava javnega poziva za dodelitev računalniške opreme z razširjenim krogom upravičencev

V tretjem javnem pozivu, ki je objavljen danes, 26. avgusta. 2024, se lahko prijavijo vsi upravičenci iz prvega do vključno šestega dohodkovnega razreda, ki imajo vsaj enega otroka v osnovnošolskem izobraževanju. Zgornja meja povprečnega mesečnega dohodka na osebo je 820,51 evrov neto, pri dodeljevanju prenosnih računalnikov bodo imeli še vedno prednost tisti iz nižjih dohodkovnih razredov.

Rok za prijavo je do 30. septembra 2024. Upravičenci lahko svoje vloge oddajo tudi po elektronski pošti na naslov gc@sklad-kadri.si. Pri prijavi ni potrebno prilagati nobenih dokazil, odločba pa bo poslana priporočeno po pošti. Ob pozitivni odločbi bodo upravičenci brezplačno prejeli prenosni računalnik na dom, z dostavo Pošte Slovenije.

Več si lahko preberete TUKAJ.

8.2. Podprimo otroke – Pešbus in Bicivlak vabita!

V programu Aktivno v šolo in zdravo mesto tudi letos ob začetku šolskega leta vabijo starše, šole in občine, da svojim šolarjem omogočijo aktivno hojo v šolo. Posebej spodbujajo vse, da za najmlajše organizirajo Pešbus in/ali Bicivlak, po možnosti z rednim urnikom preko celotnega šolskega leta. Aktivnost je že preizkusilo več kot 150 slovenskih šol.

Analize programa kažejo, da si pri nas velika večina otrok želi v šolo hoditi aktivno. Zadnje preverjanje načina hoje v šolo je pomladi letos ponovno pokazalo, da si želi aktivno hoditi v šolo veliko več – kar 72 % od sodelujočih v anketi, kot jih zaenkrat že lahko hodi aktivno – 37 % sodelujočih.

Cilj programa je, da poskusimo vsi skupaj motivacijo otrok za aktivno hojo v šolo kar najbolje izkoristiti in razvijati, da omogočimo spremljano aktivno hojo v šolo že najmlajšim in poskrbimo tudi za starejše šolarje! Zato v programu spodbujajo šole in občine tudi k urejanju prometa v okolici šol s pomočjo postaj Poljubi in odpelji in ambicioznemu posodabljanju načrtov šolskih poti v sodelovanju s šolarji in prebivalci.

Dodatne informacije o tem, kaj je Pešbus in Bicivlak, zakaj je vredno podpreti želje otrok po aktivni hoji v šoli, ter ureditev postaj Poljubi in odpelji nadete na TEJ STRANI.

Program Aktivno v šolo in zdravo mesto vodi IPoP – Inštitut za politike prostora. Pri izvajanju sodeluje CIPRA Slovenija, društvo za varstvo Alp. Program sofinancira Ministrstvo za zdravje RS in je del aktivnosti Nacionalnega programa Dober tek, Slovenija, za več gibanja in bolj zdravo prehrano.

8.3. Izdane prve odločbe o sofinanciranju športne infrastrukture

Ministrstvo, pristojno za šport, je izdalo prve pozitivne odločbe o sofinanciranju športne infrastrukture za najboljše ocenjene vloge, in sicer za 67 projektov od 180 prejetih vlog. Ministrstvo bo predvidoma v tem tednu poskušalo zagotoviti dodatna sredstva, da bi omogočilo možnost sofinanciranja dodatnih vlog za projekte, ki izpolnjujejo pogoj, in s tem povečalo dostop do športne infrastrukture.
Več si lahko preberete TUKAJ.