Kazalo vsebine

Novice SOS

Zakonodaja

Dogodki SOS

POVPRAŠEVANJA

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

OBČINAM ČLANICAM CERKLJE NA GORENJSKEM, HOČE – SLIVNICA, ŠENTJUR, KUNGOTA, RADLJE OB DRAVI, BLOKE IN BRASLOVČE , KI PRAZNUJEJO SVOJ OBČINSKI PRAZNIK,

ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

1. Novice SOS

1.1. Prvo pogajanje za povprečnino za leti 2025 in 2026

Včeraj, 17. septembra so se pričela pogajanja za povprečnino za leti 2025 in 2026. Ministru za finance Klemnu Boštjančiču, državni sekretarki mag. Saši Jazbec in državnemu sekretarju Juretu Trbiču so predstavniki SOS, ZMOS in ZOS predstavili skupen predlog spremembe Zakona o financiranju občin, ki bi spremenil sistem zagotavljanja osnovnega financiranja občin z vezavo na 54% pobrane dohodnine v predpreteklem letu. Sedanji sistem določanja povprečnine, temelji na preteklih stroških občin, se je – predvsem v obdobju inflacije – izkazal za neustreznega. Stanje, ko je v letu 2023 država s povprečnino pokrila zgolj 85% realiziranih stroškov delovanja občin iz naslova zakonskih nalog, si ne moremo privoščiti več. Gre za resne težave številnih občin pri izvajanju osnovnih nalog ter čedalje manjšo sposobnost izvajanja investicij, kljub razpoložljivim (razpisnim) sofinancerskim sredstvom, ker občine ne zmorejo več zagotavljati lastnih deleže. Vsa tri združenja smo pripravila skupen predlog povprečnine za leti 2025 in 2026, izračunan v skladu s predlagano spremembo ZFO-1.  

Kljub ugotovljenim razlikam v izhodiščih za določitev povprečnine za naslednje leto v Skupnosti občin Slovenije pričakujemo, da se bodo pokrili vsaj stroški izvajanja s strani države določenih nalog občin.

Na prvih pogajanjih so bila predstavljena izhodišča/pričakovanja občin, do katerih se bo Ministrstvo za finance opredelilo na naslednjem sestanku. Pogajanja za določitev povprečnine se bodo nadaljevala v torek 24.9.2024.

V nadaljevanju je bilo govora tudi o plačah županov, kjer je Peter Pogačar, Generalni direktor Direktorata za javni sektor predstavil trenuten predlog v skladu s katerim bi bili župani razvrščeni v 7 razredov. SOS je na sestanku izpostavil nerazumno nizko uvstitev županov manjših občin in od MJU zahtevali ustreznejšo uvrstitev.

1.2. Sestanek s Službo vlade RS za obnovo po poplavah in plazovih

V torek, 17. septembra, je potekal sestanek s Službo Vlade RS za obnovo po poplavah in plazovih, kjer je Boštjan Šefic predstavil glavne prioritete službe. Osredotočajo se na dokončanje postopkov z lastniki objektov, ki niso več primerni za bivanje in se bodo zaradi varnosti morali porušiti. V kratkem bodo lastnikom izdane odločbe, nato pa bo sledilo sklepanje pogodb in izplačilo odškodnin. Velika večina ljudi se bo odločila za izplačilo odškodnin, saj želijo svoje domove zgraditi po lastnih potrebah, ne pa v tipski gradnji.

Pomembna prioriteta je tudi delovanje državne tehnične pisarne, ki mora čim prej recenzirati projekte občin. To je zahteva EU, saj morajo biti novi objekti odporni na podnebne spremembe. Nihče si namreč ne želi ponovitve lanskih nesreč. Glede dodatnih objektov na seznamu je bilo pojasnjeno, da bodo mnenja izdana do konca septembra.

Občani so prejeli prve pozive za predložitev dokazil o stroških sanacije škode v roku 4 mesecev oziroma do 1 leta v primeru večje škode. Če bodo dokazila ustrezna, bodo prejeli preostanek sredstev za sanacijo. Dokazila morajo biti v obliki računov in pogodb o izvedenih delih. Pozivu za fizične osebe bo sledil poziv za podjetja.

Glede vodotokov je bilo poudarjeno, da bo minister Jože Novak naslednji mesec obiskal občine, kjer bo preveril stanje. Izredni ukrepi so že izvedeni, trenutno poteka redno vzdrževanje, srednje- in dolgoročni ukrepi pa so načrtovani v naslednjih 5 letih.

Skupnost občin Slovenije je opozorila na težave, saj pogosto en državni organ poda eno mnenje, drug pa nasprotno. Prav tako je bila izpostavljena zahteva DRSV po izdelavi hidrološko-hidravličnih študij, ki bi naj bile narejene za celotno porečje. Zaradi dolgotrajnosti teh študij (vsaj 2 leti) občine opozarjajo, da ne morejo čakati na rezultate in pričakujejo rešitve države za nadaljevanje obnove in izgradnje.

Poudarjene so bile tudi zamude državne tehnične pisarne, zaradi katerih občine čakajo na soglasje za izvedbo sanacije. Dogovorjeno je bilo, da bo DTP poskrbela, da bodo objekti odporni na naravne nesreče in ne bodo obremenjeni z birokratskimi pomanjkljivostmi.

Občine nujno potrebujejo navodila, kako ravnati ob izteku pogodb. Pojasnjeno je bilo, da sredstev, ki so že dodeljena, ne bo treba vračati, razen tistih, ki še niso bila dodeljena projektu. Služba vlade se je zavezala, da bo občinam posredovala natančna navodila glede ravnanja ob izteku pogodb in obveznosti iz programa sanacije. Večkrat je bilo poudarjeno, da so sredstva za vse projekte v programu sanacije rezervirana in da občine ne bodo ostale brez njih.

Izpostavljeno je bilo tudi, da občine pri SID banki ne morejo dobiti posojila, ker banka zahteva pogodbo o povračilu sredstev s strani države.

1.3. Predlagali ukrepe za finančno razbremenitev občin na področju infrastrukture

V okviru sodelovanja med Ministrstvom za javno upravo in Ministrstvom za kulturo je bil 11. 9. 2024 organiziran sestanek, kjer so predstavniki občin in združenj predložili predloge za znižanje stroškov občin na področjih, ki jih pokriva Ministrstvo za infrastrukturo.

Združenja občin smo predlagali:

  1. Da se vzdrževanje državnih cest v naseljih v celotni prevzame država
    Občinam vzdrževanje državnih cest, ki vodijo skozi naselje predstavlja veliko finančni breme, saj v naselju občine redno vzdržujejo prometne površine, objekte in naprave na cestnem zemljišču državne ceste, ki so v funkciji javnih površin naselja (cestni priključki, avtobusna postajališča, kolesarske steze…).
    Odgovor MZI je bil, da se s predlogom ne strinjajo, saj država že sedaj v celoti skrbi za ceste, medtem ko občine financiranjo vzdrževanje ter izgradnjo pločnikov in signalizacije. Predstavniki ministrstva so izpostavili, da občine nimajo tehtnega razloga za prenos obveznosti na državo. Prav tako so izpostavili problematiko, da v kolikor bi se na državo preneslo vzdrževanje, država ne bi bila v stanju skrbeti za varno stanje celotne infrastrukture, kar bi pomenilo še počasnejšo obnovo v občinah. Občine sedaj namreč vlagajo v prometno infrastrukturo in dobro skrbijo za varnost v cestnem prometu.
  2. Urejanje lastništva lokalnih cest
    Predstavnik SOS je izpostavil, da so občine ob ustanovitvi občin prevzela v vzdrževanje lokalne ceste, na katerih pa niso bila rešena lastniška vprašanja. Občine tako niso povzročile zatečenega stanja, temveč so ga podedovale od države. Do neurejenega lastništva je prav tako prišlo zaradi neujemanja zemljiškega katastra ter dejanskega stanja, kjer cesta v naravi poteka izven ceste v zemljiškem katastru. Na občine se od leta 2003 s sprejetjem Z-Cest povečuje pritisk za ureditev lastništva, pri tem pa se občinam očita neaktivnost. Na sestanku smo izpostavili, da občine skrbijo za 32.654 tisoč kilometrov cest in so za njihovo vzdržeevanje in obnovo v letu 2023 namenile 540 milijonov evrov. Težavo občinam predstavlja urejanje lastništva, saj je le-to povezano z odškodnino. Po naših ocenah bi občine za ureditev lastništva cest potrebovale 1,4 milijarde evrov. Ker občine tega denarja nimajo in ker se na njih povečuje pritisk (103. člen ZUREP-3 določa možnost samorazlastitve), je potrebno poiskati ločen namski vir, oziroma pomoč države pri reševanju problematike.
    Odgovor MZI in MJU: Ministrstva vidijo zgol ovire pri iskanju rešitvah, saj je ustavno sodišče odločilo, da se lastnina lahko odvzame le proti nadomestilu v naravi ali proti odškodnini in pod pogoji, ki jih določa zakon in tako so na ministrstvih mnenja, da bi vsakršno sprejetje zakona, ki bi urejal lastništvo cest bil predmet razveljavitve na ustavnem sodišču.
  3. Prevozi šolskih otrok
    Zaradi reorganizacije ministrstev bo ta zadeva obravnavana pri sestanku z Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo.

1.4. Z Ministrstvom za pravosodje o finančni razbremenitvi občin

Dne 19. 9. 2024 je potekal sestanek z Ministrstvom za pravosodje glede predlogov za finančno razbremenitev občin. Glede predloga, da se poročanje Komisiji za preprečevanje korupcije kot ga določa Zakon o zaščiti prijaviteljev ne izvaja, če v tekočem letu prijav oz. povračilnih ukrepov ni bilo, je ministrstvo pojasnilo, da je na spletnih straneh KPK možno poročati preko elektronskega obrazca, na podlagi katerega je navedena obveznost olajšana, zato sprememba zakona ni potrebna. Glede predloga, da bi zapuščina v primeru, ko dediči niso znani oziroma jih ni, postala last občine in ne države, je bilo pojasnjeno, da je v prvotnem predlogu sprememb in dopolnitev Zakona o dedovanju bila predvidena takšna določba, vendar zaradi nasprotovanja drugih resorjev ni bila sprejeta na vladi. V zvezi s predlogom, da se upošteva valorizacija izplačane pomoči v okviru omejitve dedovanja, pa je ministrstvo pojasnilo, da je za to potrebna sprememba v Zakon o socialno varstvenih prejemkih in ne v Zakonu o dedovanju.

1.5. O nižanju stroškov občinam z Ministrstvom za solidarno prihodnost

Dne 18. 9. 2024 je potekala seja Delovne skupine za pripravo predpisov za zmanjšanje stroškov občin, katere se je udeležila članica in predstavnica SOS, Jasmina Vidmar, generalna sekretarka. Razprava je potekala o možnih spremembah Stanovanjskega zakona v delu ki ureja subvencioniranje najemnin, in sicer se je predlagal prenos financiranja subvencij…

1.6. Na ministrstvu ponovno o Zakonu o ohranjanju narave

Predstavnice in predstavniki asociacij in občin ter pristojnega ministrstva so se v petek, 13. 9. 2024 ponovno sestali, da natančneje pregledajo nova določila predloga sprememb in dopolnitev Zakona o ohranjanju narave, predvsem v delu, ki prinaša novosti glede upravljanja zaščitenih naravnih vrednot. S strani SOS so bili prisotni župani Alen Červ…

1.7. O vlogi umetne inteligence pri razvoju krožnega gospodarstva

V četrtek, 12. septembra 2024 je preko spleta potekal drugi dogodek za sledilce projekta CircularPSP, kjer se je zbralo 126 udeleženk in udeležencev. Srečanje so spremljale dragocene razprave in spoznanja o vlogi umetne inteligence pri razvoju krožnega gospodarstva.

Ključni poudarek dogodka je bila predstavitev pristopov k rešitvam krožnega gospodarstva s strani petih izbranih dobaviteljev. Dobavitelji (CircularAI, CIRRUS, CREVICES, Supercharge-Beyondly in VCG) so predstavili svoje inovativne rešitve, namenjene spodbujanju krožnega gospodarstva v mestih. Vsak dobavitelj je pravzaprav predstavil in ponudil edinstven vpogled v to, kako lahko njegove rešitve spodbujajo prehod v krožno gospodarstvo. V nadaljevanju se je občinstvo v razpravljalnem delu odzvalo predstavitvam dobaviteljem, postavljalo pronicljiva vprašanja in s tem prispevalo k plodnim razpravam, ki bodo v nadaljnjo podporo razvoju rešitev.

Portugalski partner, mesto Guimarães, ki je vključeno v CircularPSP je predstavil pobudo Circular Cities and Regions Initiative (CCRI) in v zvezi s tem poglobljen pogled na horizontalne izzive, s katerimi se soočajo pri izvajanju strategij krožnega gospodarstva na občinski ravni. Njihova predstavitev je izpostavila kompleksnost področja kot tudi priložnosti, povezane s preoblikovanjem mest v bolj trajnostne, krožne sisteme.

Vodilni projektni partner Empirica je ob koncu dogodka predstavil še najnovejše dosežke s področja taksonomije krožnega gospodarstva za mesta. Taksonomija predstavlja strukturiran okvir za razumevanje in kategoriziranje praks krožnega gospodarstva ter mestom in deležnikom pomaga pri samem opredeljevanju in izvajanju učinkovitih strategij.

Ob koncu dogodka je bila vsem udeležencem, predavateljem in obiskovalcem s strani partnerskega konzorcija, katerega del je tudi Skupnost občin Slovenije, izkazana zahvala za prispevke. Namreč zaradi vseh sodelujočih je bil dogodek izjemno uspešen, njihovo sodelovanje pa ključnega pomena za nadaljevanje poti k bolj trajnostni in krožni prihodnosti. Vsi zainteresirani, ki ste dogodek zamudili, lahko znova vpogledate predstavitev, dostopno na tej povezavi. Še vedno pa nas lahko podprete in postanete sledilec projekta CircularPSP.

1.8. Na strokovnem posvetu o tem, kako v dejavnosti varstva pred diskriminacijo vključiti več pripadnikov ranljivih skupin

Skupnost občin Slovenije je s projektnim vodjo, Zagovornikom načela enakosti, in partnerji projekta Soočimo se z diskriminacijo, pripravil strokovni posvet, na katerem so udeleženci iz različnih organizacij in ustanov delili dobre prakse pri delu za različne ciljne skupine. Ključna tema posveta je bilo vprašanje, kako z dejavnostmi doseči čim večji krog tistih, ki so jim namenjene.

Zaključni dogodek projekta je bil v Knjižnici Otona Župančiča v Ljubljani, namenjen pa je bil deljenju izkušenj različnih organizacij pri ozaveščanju in vključevanju različnih skupin v dejavnosti s področja človekovih pravic in zagotavljanja enakih možnosti. Organizacije se namreč pri ustvarjanju in izvajanju dejavnosti za različne ciljne skupine večkrat znajdejo pred izzivi, kako te skupine oziroma posameznike nagovoriti, kako jih pritegniti, da bodo o dejavnostih obveščeni in da se jih bodo tudi udeležili.

Kot je v uvodnem nagovoru dogodka povedala vodja projekta Mateja Zobarič Trplan iz Zagovornika, je bilo tako tudi pri tem projektu. »Eden izmed ključnih izdelkov je bilo usposabljanje za javne uslužbence o varstvu pred diskriminacijo. Uspelo nam je, da se je usposabljanja in delavnic v živo skupno udeležilo prek 200 uslužbencev iz različnih ustanov državne uprave, centrov za socialno delo in zdravstva. Delavnice smo izvedli po vsej državi, v enajstih statističnih regijah od dvanajstih. Tudi tisti udeleženci, ki so se delavnicam priključili z zadržkom, so nato v evalvaciji povedali, da so se veliko naučili in pohvalili izbrani način usposabljanja, ki so ga zlahka prilagodili svojim siceršnjim obveznostim. O izobraževanju se je širil dober glas in pri mariborski enoti Zavoda za zaposlovanje so nas prosili, naj izobraževanje opravimo za vse njihove uslužbence.” V nastopih, ki so sledili, so udeleženci posveta delili predvsem rešitve, s katerimi jim je uspelo o svojih dejavnostih uspešno obvestiti in vključiti želene skupine in posameznike.

Pri Zavodu Risa, ki promovira in skrbi za informacije v lahkem branju, so za širjenje zavedanja o obstoju in pomenu dostopnosti informacij ob letošnjem dnevu lahkega branja pripravili natečaj za lahko berljivo pesem. »Na natečaju je sodelovalo okrog sto ljudi, kar kaže, da je za takšno pisanje veliko zanimanja. V komisiji, ki je izbrala najboljše pesmi, je bil tudi dr. Boris Kern z Inštituta za slovenski jezik Frana Removša ZRC SAZU. Ta je nato v časniku Delu objavil članek v rubriki Beseda tedna in v njem o lahkem branju seznanil tudi vse bralce tega medija,« je povedala Saša Lesjak iz Rise.

Na občini Ajdovščina so uspeli pregovorno nezainteresirane mlajše občane aktivirati in jih v dejavnosti občine vključiti tudi tako, da so jih povabili k pisanju strategije za mlade, je povedala Andreja Vidmar Sukanović, ki je na ajdovski občini svetovalka za družbene zadeve. Mladi imajo tudi dodaten glas pri tem, kako bo občina porabila sredstva iz participativnega proračuna, ki jih namenja za projekte, ki jih predlagajo in o njih glasujejo občani. Tako je podporo dobilo tudi že več projektov, namenjenih mladim, kar se morda sicer ne bi zgodilo. Uspešni so tudi pri vključevanju mladih v programih, s katerimi jih želijo seznaniti z možnostmi zaposlitve v lokalnih podjetjih.

Vodja mariborske območne enote Zavoda za zaposlovanje Mirjana Zgaga je predstavila različne primere, ko jim je uspelo s pravilnimi pristopi doseči zastavljeni cilj, da ranljive skupine na trgu dela naredijo enako zaposljive, kot so ostali. Da bi dosegli in ustrezno pomagali tistim, ki se v Slovenijo priselijo iz tretjih držav, zavod zanje zagotavlja posebej za to usposobljene svetovalke.

Na zaupanju temelji tudi delovanje dnevnih centrov za romske otroke in mlade, ki jih že dve desetletji vodi Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto. Kot je povedala Maja Žunič Fabjančič, so njihove dejavnosti sicer namenjene otrokom, delajo pa s celimi družinami. Programi so tudi zato zelo obiskani. Prav tako je graditev zaupnega okolja pomembna pri izvajanju projekta prostovoljnega testiranja na HIV, virusne hepatitise in spolno prenosljive okužbe, ki ga že 15. leto izvajajo pri društvu Legebitra. Koordinator projekta Mitja Ćosić je izpostavil, da je pomembna značilnost njihove storitve to, da jo izvajajo vrstniki ali ljudje, usposobljeni za delo z ranljivimi skupinami. Tako se zainteresirani prej odločijo za testiranje, saj zaradi tega nimajo občutka stigme, ki se lahko pojavi ob testiranju v zdravstvenih ustanovah.

Maša Kšela iz Razvojnega centra Murska Sobota, pri katerem izvajajo več projektov in se povezujejo z občinami, nevladnimi organizacijami in izobraževalnimi ustanovami v Pomurju, je dejala, da gredo včasih tudi od hiše do hiše in spodbujajo k udeležbi na njihovih delavnicah. Tilen Božič iz oddelka za družbene dejavnosti Občine Idrija pa je povedal, da je k udeležbi in vključitvi spodbujal z delom na terenu, torej osebnim stikom in s telefonskimi klici.

Pri doseganju ciljev delavnic in usposabljanj so za vključenost in angažma udeležencev lahko ovira tudi različna mnenja in stališča udeležencev o določeni temi, je opozorila Kaja Primorac iz Inštituta za proučevanje enakosti spolov. Zaradi teh različnih pogledov se lahko zgodi spor med udeleženci ali absolutno zavračanje sporočil delavnic, ki niso skladna s posameznikovimi prepričanji. Zato so se pri inštitutu odločili, da pri izvedbi dejavnosti do vsebin pristopijo prek tem, glede katerih so udeleženci soglasni. Predhodno izvedejo tudi fokusne skupine, da bi s pridobljenimi informacijami nato pripravili kar se da zanimive delavnice.

Način dela in pristopanja do ciljnih skupin je udeležencem predstavila tudi Christine Mifsud, vodja storitev za usposabljanje na področju enakopravnosti invalidov Komisija za pravice oseb z invalidnostmi Malte. Napačne predstave o invalidnosti odpravljajo s predavanji, pripravljajo žive knjižnice, ko ljudje z invalidnostmi odgovarjajo na vprašanja o svojem življenju, državnim organom, vojski in podjetjem svetujejo glede prilagoditev za ljudi z invalidnostmi, izdajajo svoj elektronski novičnik in ljudi nagovarjajo tudi prek socialnih omrežij.

Ob koncu posveta so se udeleženci po metodi debatiranja, imenovani svetovna kavarna, razdelili v skupine in skupaj iskali dodatne rešitve za izzive pri doseganju in vključevanju raznolikih ciljnih skupin, za preseganje nezaupanja in nerazumevanja javnosti ter za spodbujanje razumevanja o nujnosti sprememb za doseganje večje stopnje enakih možnosti in enake obravnave ljudi ne glede na njihove osebne okoliščine.

Več o projektu in izdelkih projekta Soočimo se z diskriminacijo je na voljo na spletni strani https://zagovornik.si/soocimo-se-z-diskriminacijo/.

Foto galerija je dostopna tukaj

1.9. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

1.10. Predsednik SOS v Kongresu podpisal zavezo o ohranjanju demokratičnih vrednot v mestih in regijah

Predsednik Skupnosti občin Slovenije mag. Gregor Macedoni se je v Kongresu lokalnih in regionalnih oblasti pri Svetu Evrope udeležil Konference asociacij občin in regij, ki je bila organizirana ob 30. letnici obstoja Kongresa lokalnih in regionalnih oblasti pri Svetu Evrope.

Ob zaključku dvodnevne konference v Strasbourgu so Kongres Sveta Evrope in nacionalna združenja lokalnih in regionalnih oblasti iz 46 držav članic ponovno potrdili svojo skupno zavezanost k ohranjanju demokracije, vladavine prava in človekovih pravic na lokalni ravni.

V skupni izjavi so Kongres in nacionalna združenja poudarili bistveno vlogo lokalnih in regionalnih oblasti kot varuhov teh temeljnih demokratičnih vrednot na ravni, ki je najbližja državljanom, pri vzpostavljanju demokratičnih, miroljubnih, na človekovih pravicah temelječih, vključujočih, trajnostnih in odpornih družb. Skupna izjava je izpostavila ključen pomen močnega partnerstva med Kongresom in nacionalnimi združenji pri zaščiti in spodbujanju lokalne demokracije ter poudarila njihovo ključno vlogo pri podpori delovanja lokalnih oblasti po vsej Evropi ter pri krepitvi lokalne samouprave kot temeljne značilnosti evropskega demokratičnega modela, ki temelji na načelih, določenih v Evropski listini o lokalni samoupravi in njenem Dodatnem protokolu o pravici do sodelovanja pri zadevah lokalnih oblasti.

Kongres in nacionalna združenja so se zavezali k nadaljnji krepitvi sodelovanja pri izvajanju Rejkjaviške deklaracije, ki je bila sprejeta na 4. vrhu voditeljev držav in vlad Sveta Evrope maja 2023, zlasti pri podpori ukrajinskih lokalnih in regionalnih oblasti v tesnem sodelovanju z ukrajinskimi nacionalnimi združenji; zagotavljanju in krepitvi lokalne demokracije in dobrega upravljanja; krepitvi skupne odgovornosti vseh ravni oblasti za izvajanje človekovih pravic in ohranjanje vladavine prava ter pri usklajenem delovanju na področju varstva okolja.

Predsednik SOS se je ob robu konference sestal tudi s slovensko veleposlanico (pri Svetu Evrope), gospo Berto Mrak.

2. Zakonodaja

2.2. Analiza sprejetih odlokov o proračunih občin za leto 2024

Ministrstvo za finance je v letošnjem letu analiziralo sprejete odloke o proračunih vseh občin za leto 2024. Pri pregledu odlokov občin in na podlagi prejetih vprašanj občin je Ministrstvo ugotovilo, da imajo občine, kljub usmeritvam v proračunskem priročniku za pripravo proračunov občin, ki vsebuje tudi vzorec odloka, le-te zelo različno…

3. Dogodki SOS

3.1. 25.09.2024. / Spletno / Posvet: Razogljičenje in uravnoteženje slovenskega turizma – zelena butičnost z manjšim odtisom

Skupnost občin Slovenije vas vljudno vabi na posvet na temo

Razogljičenje in uravnoteženje slovenskega turizma – zelena butičnost z manjšim odtisom.

Na posvetu bodo sodelovale PREDAVATELJICE z naslednjimi vsebinami:

mag. IRENA MILINKOVIĆ, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Direktorat za turizem Uvodni pozdrav in predstavitev vloge ministrstva pri razvoju zelene butičnosti z manjšim odtisom
MAŠA KLEMENČIČ, Slovenska turistična organizacija Do razogljičenja s pomočjo Zelene sheme slovenskega turizma
izr. prof. dr. MAJA TURNŠEK, Fakulteta za turizem, UM

 

Zmanjševanje ogljičnega odtisa turizma: model ocene ogljičnega odtisa in priporočila za slovenske občine (prevoz, nastanitve, doživetja, prehranski sistemi).

Primerjava modela z izkušnjami drugih držav.

ANA JEMEC ŠPIK, Slovenska turistična organizacija Predstavitev vključitve modela ocene ogljičnega odtisa v Nacionalno informacijsko središče in koristi za občine / destinacije
SNEŽANA SIMIČ, Zavod znanje Postojna – Turizem Postojna Izračun in ukrepi za zmanjševanje ogljičnega odtisa v destinaciji zaradi prevoza turistov – primer dobre prakse
TEJA ZUPANČIČ, Statistični urad RS Dnevni turistični utrip Slovenije – spremljanje turističnih tokov v Sloveniji skoraj v realnem času kot ključni gradnik analiz o razogljičenju destinacij v Sloveniji

 

Posvet je namenjen županjam in županom, podžupanjam in podžupanom, direktoricam in direktorjem občinskih uprav in javnih zavodov, predstavnicam in predstavnikom občin ter javnih zavodov, ki so odgovorni za to področje ter vsem zainteresiranim.

Na posvetu boste imeli priložnost zastaviti vprašanja in izmenjati mnenja s predavateljicami. Posvet bo zaključen predvidoma do 13.00 ure.

Vabilo z referencami predavateljic vam je na voljo TUKAJ.

3.2. 26.09.2024. / Spletno / Sistemizacija delovnih mest v občinski upravi kot priprava na prenovljen plačni sistem

S 1. januarjem 2025 naj bi bil uveljavljen prenovljen plačni sistem. S spremembami, ki jih bo prinesel nov zakon, pa tudi podzakonski predpisi in kolektivne pogodbe, bo treba uskladiti akte o sistemizaciji delovnih mest ter zaposlenim pravočasno izdati individualne delovno pravne akte, praviloma pred 1. januarjem 2025.

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z gospo Štefko Korade Purg, dolgoletno vodjo Sektorja za organizacijo javnega sektorja ter uslužbenskega sistema na Ministrstvu za javno upravo z več kot 35-letnimi delovnimi izkušnjami v državni upravi, vabi na izobraževanje, na katerem bo obravnavana sistemska ureditev sistemizacije delovnih mest, predvsem pa ključni elementi, pomembni za prehod na nov sistem ter  kako se na prehod ustrezno pripraviti.

Vabilo s programom najdete TUKAJ.

3.3. 3.10.2024. / Spletno / Sestavine gradbene parcele stavbe

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z Ministrstvom za naravne vire in prostor organizira spletni seminar na temo načrtovanja in organizacije gradbene parcele. Seminar je namenjen izboljšanju praks in postopkov pri izvajanju prostorskega načrtovanja na izvedbeni ravni tj. pri določanju, organiziranju in načrtovanju velikosti in oblike gradbene parcele.

Predviden program:

  • Gradbena parcela v prostorskih izvedbenih aktih – dr. Jernej Červek, Direktorat za prostor in graditev
  • Gradbena parcela v postopku DGD in izdaje gradbenega dovoljenja – mag. Matija Kralj, Direktorat za prostor in graditev
  • Razprava

Seminar je namenjen županom, direktorjem občinskih uprav, občinskim urbanistom, projektantom, strokovnim delavcem občin s področja načrtovanja in urejanja prostora in ostalim zainteresiranim.

Prijave potekajo preko spletne prijavnice na strani dogodka. Morebitna vprašanja vezana na vsebino seminarja lahko tudi predhodno napišete na prijavnico.

Člani ZAPS boste za udeležbo na dogodku prejeli 2 kreditni točki.

3.4. 15.10.2024. / Spletno / Spletna predstavitev prve skupnostne sončne elektrarne v Občini Hrastnik – od ideje, zakonodajnih okvirov do implementacije

Skupnost občin Slovenije vas v sodelovanju z Občino Hrastnik vabi v torek, 15. 10. 2024 na spletni dogodek, pri katerem bo osrednji del in poudarek srečanja, kako vzpostaviti skupnostno sončno elektrarno v občini? 

Sprememba izvedbe: Dogodek bo potekal spletno!

Dogodek je namenjen občinam in j. zavodom, ki so zainteresirani nad obnovljivimi viri energije in trajnostnim razvojem.

PREDLAGAN DNEVNI RED:

10:00 – 10:10  Odprtje in uvodni pozdrav SOS

10:10 – 10:40  Zakonodajni okvir Ministrstva za okolje, podnebje in energijo

10:40 – 11:10  Od ideje do implementacije energetskih skupnosti

 11:10 – 12:10  Primer zadružne skupnostne sončne elektrarne v Hrastniku

12:10 – 12:30  Priložnost za vprašanja udeležencev in odgovore govorcev

*SOS si pridružuje pravico do spremembe dogodka.

Udeleženke in udeleženci bodo vabljeni, da postavljajo vprašanja kot tudi, da delijo svoje izkušnje ter ideje o trajnostni energiji. Ta dogodek ni le odlična priložnost za pridobivanje novih znanj, temveč tudi visoka motivacija za vse, ki se zavzemajo za bolj zeleno in trajnostno prihodnost. Pridružite se nam in bodite del spremembe!

Vabljeni k prijavi (podaljšan rok petek, 11.10.2024 oz. do zapolnitve prostih mest). Do dodatnih informacij – uradnega vabila dostopate na TEJ POVEZAVI.

(foto: Timotej Vrhovnik)

3.5. 24.10.2024. – 25.10.2024. / Laško / Razvojni dnevi občin: Odkrijte priložnosti, oblikujte prihodnost

Skupnost občin Slovenije vas tudi letos vabi na Razvojne dneve občin 2024, kjer vas čaka edinstvena priložnost za izmenjavo znanj, izkušenj in vizij med vidnejšimi odločevalci v Sloveniji. Letos bo dogodek še posebej navdihujoč, saj bomo v ospredje postavili izzive prihodnosti in rešitve, ki jih lahko skupaj oblikujemo že danes.

Zakaj dogodka preprosto ne smete zamuditi?

Tomaž Vencelj, župan Idrije, je navdušeno poudaril, zakaj Razvojnih dnevov preprosto ne smete zamuditi:
“Razvojni dnevi SOS so resnično edinstvena priložnost, da se srečamo in pogovorimo med kolegi, ki se vsak dan soočamo s podobnimi izzivi. Tukaj lahko izmenjamo dragocene izkušnje in znanja, ki jih ne more nadomestiti noben učbenik ali formalni izobraževalni program. To je prostor odprtega dialoga, kjer skupaj rastemo in najdemo rešitve, ki prispevajo k razvoju naših občin.”

Je največji dogodek za županje in župane v Sloveniji. Lanskega dogodka se je udeležilo 130 županj in županov ter številni direktorji in direktorice občinskih uprav.

Če želite tudi vi dobiti vpogled v različne perspektive in ideje, ki vam bodo pomagale reševati vsakodnevne izzive ter oblikovati trajnostne rešitve za vašo občino, se nam pridružite na Razvojnih dnevih občin 2024.

Letošnji Razvojni dnevi občin 2024 bodo obravnavali aktualne teme in trende, s katerimi se danes sooča lokalna samouprava:

🌍 kako obvladovati podnebne spremembe,

🌱 vodenje občin v smeri zelenega prehoda in vpliv na nove principe upravljanja in urejanja prostora,

🏅 predstavitev nagrajenih primerov dobrih praks, ki navdihujejo in spodbujajo inovacije,

💡 uvajanje novih pristopov k upravljanju in urejanju prostora.

 

Drugi dan bomo pozornost namenili razpravi o aktualnih izzivih lokalnih skupnosti. Osredotočili se bomo na:

📜 poenotenje sistema NUSZ in njegov vpliv na občinske finance,

🏨 vpliv zakonodajnih ukrepov na razvoj turizma v občinah,

💼 prenovo plačnega sistema in položaj lokalnih funkcionarjev.

 

Program dogodka vam je na voljo TUKAJ.

 

Dogodek ponuja tudi bogate priložnosti za mreženje – priložnost za neformalne pogovore, klepete ob županovi kavi in večerno druženje v prijetni družbi in ambientu. Da bo vaše bivanje še bolj prijetno, vam priporočamo, da že sedaj rezervirate namestitev TUKAJ.

Zagotovite si mesto na dogodku, ki vam bo prinesel nove uvide, povezave in znanja, s katerimi boste lahko svojo občino uspešno vodili v prihodnost.

Se vidimo v Laškem.

*Utrinki: Razvojni dnevi občin 2023

3.6. 12.11.2024. / Ljubljana / Mednarodna konferenca: Moč narave v mestih

Obnova narave in krepitev njenih koristi za človeka in okolje dobivata s podnebnimi spremembami v urbanih politikah vedno večji pomen. Sposobnost narave, da lahko učinkovito blaži posledice podnebnih sprememb, je še posebno pomembna v urbanem okolju, kjer živi večina prebivalstva.

Kako zelena bodo morala biti mesta, da bo kljub podnebnim spremembam življenje v njih zdravo, varno in prijetno? Kakšne koristi še prinašata urejanje zelenih in ozelenjenih površin posameznikom in skupnostim? Kaj lahko storijo mesta danes, da z ozelenjevanjem odgovorijo na izzive, ki jih za življenje v prihodnosti predstavljajo podnebne spremembe?

Odgovore bomo iskali skupaj s strokovnjaki s področja načrtovanja in upravljanja urbane narave,  zelenih in ozelenjenih površin, ki raziskujejo, razvijajo in preizkušajo nove koncepte in rešitve v različnih evropskih mestih. Pomagali nam bodo razumeti izzive prihodnosti in iskati odgovore na probleme v slovenskih mestih.

Mednarodna konferenca je namenjena predstavnikom ministrstev, občin in komunalnih podjetij na področju urejanja javnih površin, prostorskim načrtovalcem in vsem drugim, ki bi želeli izvedeti več o tem, kako povečati koristi ozelenjevanja mest in kje začeti.

Program konference je dostopen TUKAJ.

Zbiratelj prijav je IPoP. Dodatne informacije na TEJ POVEZAVI.

Fotografija: Petra Očekrl, IpoP

Dogodek je brezplačen in bo potekal v slovenskem in angleškem jeziku s simultanim tolmačenjem.

Konferenco organizirajo Ministrstva za naravne vire in prostor, IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT. Dogodek poteka ob podpori programa URBACT ter Evropske pobude za mesta (EUI).

 

4. POVPRAŠEVANJA

4.1. Komunalni prispevek za adrenalinski park

Na nas se je obrnila občina članica z naslednjim vprašanjem: “Prejeli smo zahtevek za odmero komunalnega prispevka v zadevi izgradnje adrenalinskega parka. Objekt je glede na klasifikacijo po CC-SI klasificiran kot drug gradbeni inženirski objekt za šport, rekreacijo in prosti čas – proizvod dan na trg kot celota (24122) in je nezahtevni...

5. Dogodki drugih

5.1. 23. 9. / Dnevi ekološkega kmetijstva

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo ob Dnevu ekološkega kmetijstva  na Gospodarskem razstavišču 23.9.  gostilo celodnevni dogodek za strokovno in splošno javnost.

V okviru srečanja je organizirano strokovno srečanje »Več lokalne ekološke hrane v javne zavode – vloga lokalnih skupnosti« med 10. in 12.uro v dvorani Urška na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.

Na srečanju bosta naslovljeni dve vprašanji: Kako lahko lokalne skupnosti pripomorejo k večanju deleža lokalne ekološke hrane v javnih zavodih? in Kako jih lahko pri tem bolj podpre država? Predstavljen bo primer dobre prakse iz Mestne Občine Kranj, hkrati bo priložnost za diskusijo o ukrepih za podporo lokalnim skupnostim ter mreženje in izmenjavo izkušenj.

Med 12. in 13. uro bo sledila Premiera in premisleki o tem, kako lahko bolje načrtujemo jedilnike in manj hrane vržemo stran.

Vabijo vas na premierno predvajanje video zgodbe o letnem bojnem načrtu razširjene slovenske družine za zmanjševanje odpadne hrane z naslovom
SPOŠTUJ HRANO, SPOŠTUJ PLANET. Video zgodbi pridružujejo premislek o ravnanju s hrano v celotni verigi s preskrbo, od kmetije in trgovine do restavracije in gospodinjstva.

Vabljeni.

5.2. 26. 9. / Konferenca ob Evropskem tednu športa

Vabljeni na konferenco z naslovom »Pozitivna naravnanost v skrbi za dolgoživost: Vloga lokalne skupnosti pri spodbujanju telesne dejavnosti za krepitev zdravja«, ki bo potekala dne 26. septembra v Austria Trend hotelu Ljubljana.

V okviru konference bo potekalo tudi predavanje z naslovom Povežimo urbanizem, šport in javno zdravje. Predavanje bo predstavljeno s strani predstavnice UIRS v okviru projektov Ven za zdravje 3 (in CRP Prezenca). Partner projekta Ven za zdravje 3 je tudi Skupnost občin Slovenije.

Vabljeni, da se konference udeležite in čimprej prijavite. Prijave so odprte  vse do 19. septembra oziroma do zasedbe prostih mest.

Konferenca je za udeleženke in udeležence brezplačna.

5.3. 30. 9. / Brezplačno spletno Usposabljanje za zaupnike po ZZPri

Komisija za preprečevanje korupcije vabi na brezplačno spletno Usposabljanje za zaupnike po ZZPri, ki bo v ponedeljek, 30. 9. 2024, med 12. in 14. uro preko aplikacije Zoom.

Usposabljanje bo vodil Gregor Pirjevec, vodja Centra za zaščito prijaviteljev na Komisiji za preprečevanje korupcije.

Predstavljene bodo naloge zaupnika v zvezi s sprejemom notranjih prijav, komunikacijo s prijaviteljem, obravnavo notranjih prijav, izdelavo končnega poročila in svetovanjem prijaviteljem v primeru povračilnih ukrepov, skupaj s konkretnimi primeri iz prakse. Predavatelj bo podal tudi odgovore na vprašanja udeležencev.

Več o seminarju ter obrazec za prijavo najdete TUKAJ.

5.4. 1. 10. / Vabilo na LIFE Info dan 2024

Vljudno vabljeni na LIFE Info dan 2024, ki ga organizirata Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ter Ministrstvo za naravne vire in prostor. Dogodek bo potekal 1. oktobra 2024, med 9. in 15. uro v Fantastičnih prostorih, v Ljubljani.

Dogodek je organiziran v okviru projekta LIFE Krepitev zmogljivosti 2 in je namenjen vsem, ki iščete nepovratna sredstva za reševanje okoljskih problemov. LIFE je evropski finančni mehanizem, ki nudi sofinanciranje aktivnosti s področja varstva okolja, ohranjanja narave, blaženja podnebnih sprememb in prilagajanje nanje ter prehoda na čisto energijo. Na dogodku boste imeli priložnost:

  • izvedeti, kaj vsebuje novi večletni program LIFE za obdobje 2025-2027,
  • spoznati izkušnje uspešnih slovenskih izvajalcev tekočih LIFE projektov,
  • spoznati morebitne projektne partnerje ter svoje ideje predstaviti nacionalnim kontaktnim točkam za program LIFE.

Več informacij o dogodku vam je na voljo TUKAJ.

Dogodek je brezplačen, število prostih mest je omejeno. Obvezne prijave zbirajo na povezavi TUKAJ.

Vabijo vas tudi, da profilu LIFE Slovenija sledite na družbenih omrežjih LinkedIn, X in Facebook.

5.5. 11. 10. / 9. nacionalna konferenca o trajnostnem upravljanju z viri skupnosti: Energetska preobrazba po meri ljudi

Umanotera in društvo Focus v oktobru organizirata 9. nacionalno konferenco o trajnostnem upravljanju z viri skupnosti: Energetska preobrazba po meri ljudi.

Tema tokratne konference – energetska preobrazba – je še kako aktualna. Slednja bo namreč morala biti izvedena na način, da bo zagotovila energetsko preskrbljenost prebivalstva, obenem pa bo zmožna nasloviti zaostrujočo se podnebno in ekološko krizo. Pogosto se poskuša ta dva cilja prikazati kot nezdružljiva, primeri iz prakse pa kažejo, da temu ni tako. Kako energetske skupnosti prinašajo koristi ljudem na lokalni ravni in so hkrati manj obremenjujoče za okolje, bodo prek konkretnih primerov pokazali domači in tuji predavatelji (več v programu).

Vabljeni.

5.6. 16. 10. / Revitalizacija starih mestnih središč v Sloveniji

Tudi letos Oddelek za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani v sklopu Meseca prostora pripravlja strokovno srečanje. Tokratno je posvečeno problematiki revitalizacije starih mestnih središč v Sloveniji.

Srečanje bo v sredo 16. oktobra 2024 na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Vse podrobnosti, vključno s programom, si lahko ogledate na tej povezavi.

V primeru dodatnih vprašanj, se, prosim, obrnite na prof. dr. Dejana Rebernika: dejan.rebernik@ff.uni-lj.si

5.7. 23. - 24. 10. in 20. - 21. 11. / EU City Labs na temo hrane in energetskega prehoda

EU laboratoriji za mesta (EU City Labs) so dogodki za izmenjavo znanja, ki jih skupaj organizirata URBACT in Evropska pobuda za mesta (EUI). Vsak laboratorij je edinstvena priložnost za spoznavanje dobrih praks mest, razvitih v okviru programa URBACT in pobude EUI ter načinov, kako so jih prilagodila in prenesla druga mesta.

  • na temo trajnostne rabe zemljišč za pridelavo hrane: 23. in 24. oktober 2024, Milano, Italija

Več informacij in prijava tukaj.

  • na temo energetskega prehoda: 20. in 21. november 2024, Bukarešta, Romunija

Več informacij in prijava tukaj.

Pridružite se dogodkom in izmenjajte izkušnje s kolegi iz vse Evrope! Vir informacije je dostopen na tej povezavi.

5.8. 6. 11. / Strokovna ekskurzija o javnem naročanju lokalnih trajnostnih živil na avstrijskem Koroškem

Umanotera in Zveza društev ekoloških kmetov Slovenije organizirata brezplačno strokovno ekskurzijo o javnem naročanju lokalnih trajnostnih živil na avstrijskem Koroškem (6. november, Beljak/Villach). Tukaj vam je na voljo vabilo na strokovno ekskurzijo.

V okviru ekskurzije se bomo spoznali z dobro prakso spodbujanja zdrave prehrane ter krepitve lokalnega kmetijstva in krožnega gospodarstva. Na avstrijskem Koroškem so namreč uspeli v kriterije za javno naročanje vgraditi zahteve v zvezi z izvorom in bolj trajnostnim načinom pridelave hrane ter dosegli zavidljivo raven oskrbe šol, vrtcev, zdravstvenih ustanov itd. s trajnostno hrano, ki je pridelana na tamkajšnjih kmetijah.

Vabljeni vsi, ki se na občinski ravni ukvarjate z javnimi naročili in vsi, ki vas dana tematika zanima.

6. Aktualni razpisi

6.4. Odprta poziva za novi partnerstvu urbane agende EU

V začetku leta 2025 bosta z delom začeli novi partnerstvi Urbane agende EU: (1) Na vodo občutljivo mesto in (2) Razogljičenje stanovanj, lokalni načrti za ogrevanje in hlajenje.

Urbana agenda za EU naslavlja izzive mest z vzpostavitvijo partnerstev med mesti, Evropsko komisijo, drugimi institucijami in organi EU, nacionalnimi vladami in drugimi deležniki, kot so nevladne organizacije.

Poziv za novi partnerstvi je odprt od 28. avgusta 2024 do 2. oktobra 2024.

Kot partnerji se na razpis lahko prijavijo mesta, združenja mest in reprezentativne organizacije, organi držav članic, EU institucije, ter nevladne organizacije in deležniki EU, ki delujejo na obeh tematskih področjih.

Dodatne informacije najdete na tej povezavi.

6.5. Vsealpski natečaj za občine, civilnodružbene pobude, raziskovalce in podjetja na območju Alp

CIPRA International je junija 2024 v okviru projekta Ground:breaking razpisala vsealpski natečaj za občine, civilnodružbene pobude, raziskovalce in podjetja na območju Alp.

Projekt Ground:breaking namreč prikazuje, zakaj odkrivanje pozidanih talnih površin (t.i. odpečatenje) in splošna skrb za izboljšanje le-teh koristi vsem, ter kaj je za to potrebno na politični, pravni in lokalni ravni v alpskem prostoru.

Namen natečaja je zbrati dobre primere razbremenitve in odpiranja tal, na natečaju pa lahko sodelujejo vse vrste projektov razbremenitve in odpiranja tal: od preoblikovanja parkirišč v (bolj) zelene površine, oživljanja degradiranih površin, preprečevanja toplotnih otokov, obnove naravnih vodnih krogov vse do ustvarjanja novih rekreacijskih površin v občinah.

Natečaj bo trajal do novembra 2024, mednarodna strokovna žirija pa bo izbrala tri najboljše projekte, ki si bodo med seboj razdelili denarno nagrado v višini 4 500 evrov.

Vsi zainteresirani lahko sodelujejo tukaj: https://www.cipra.org/sl/cipra/international/projekti/tekoci-projekti/ground-breaking/nagrada-ground-breaker

Več informacij: Verein CIPRA International – Internationale Alpenschutzkommission

T  +423 237 53 14, julija.krautberger@cipra.org  ·  www.cipra.org

6.7. JAVNI RAZPIS – Orodje za e-participacijo

V okviru projekta “EMV-LII : Krepitev migrantskih glasov v procesih lokalne integracije in vključevanja” je odprt javni razpis za:

  • posodobitev in prilagoditev 6 digitalnih platform – portalov za e-participacijo migrantov na lokalni ravni, ki so bili razviti in preizkušeni v projektu AMIF EMVI (Lustenau in Gradec (AT), Ljubljana (SI), Berlin (DE), Empoli (IT), Heraklion (GR) v letih 2022/23), ter
  • razvoj in uvedbo 2 novih portalov za e-participacijo za lokalna območja v Medžimurski županiji (HR) in občini Schifflange (LU) na podlagi dobre prakse EMVI.

Več o vsebini javnega razpisa najdete tukaj.

Rok za oddajo ponudb: 16. 9. 2024, do 12:00 (CET).

6.8. Prijavite se na program Podpora občini pri pripravi trajnostne lokalne prehranske strategije

V Umanoteri vabijo občine k prijavi na program:

Podpora občini pri pripravi trajnostne lokalne prehranske strategije

Kdo se lahko prijavi?

K prijavi vabijo občine, ki se želijo aktivno pripraviti na prehod v ogljično nevtralno družbo na področju hrane. Lokalna prehranska strategija predstavlja za Slovenijo novo rešitev, strategija, ki bo pripravljena v okviru programa podpore, pa bo lahko služila kot demonstracijski model za prenos v druge občine. Občina se lahko prijavi sama ali v sodelovanju z drugimi občinami. Sodelujejo lahko občine, katerih zaposleni niso člani komisije za izbor ali njihovi ožji sorodniki.

Rok za oddajo prijave interesa je 15. oktober 2024.

Več informacij vam je na voljo tukaj.

6.10. Najava objave JR za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti 2024-2028 – JR UTM 2024, MOPE

MOPE bo predvidoma v septembru 2024 objavil javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti.

Javni razpis bo imel več upravičenih namenov, in sicer:

  • celovita preureditev ulic in cest skladno z načeli trajnostne mobilnosti,
  • ureditev namenskih površin za javni potniški promet (JPP),
  • infrastruktura za pešce,
  • infrastruktura za kolesarje,
  • digitalizacija za spodbujanje trajnostne mobilnosti.

Skupna vrednost razpoložljivih sredstev (iz Kohezijskega sklada) v razpisu bo 48,2 mio EUR (EU + SLO udeležba, v razmerju 85 : 15) za vse upravičene namene.

Več o samem javnem razpisu lahko preberete na naslednji povezavi, kjer ima MOPE objavljeno Najavo objave tega razpisa (najava iz januarja 2024 je sicer predvidela objavo spomladi, vendar bo objava predvidoma septembra 2024): Javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti (gov.si)

 

6.12. Sredstva za razvoj mest in urbanega okolja: EUI - Inovativni ukrepi

Objavljen je bil tretji razpis za zbiranje predlogov EUI – Inovativni ukrepi. EUI, ki ga financira Evropska unija, podpira urbana območja z inovativnimi ukrepi, krepitvijo zmogljivosti in znanja ter razvojem politik in komunikacijo o trajnostnem urbanem razvoju.

Prijave so odprte do 14. oktobra 2024. Sredstva so namenjena razvoju mest in urbanega okolja.

Skupna višina sredstev: 90 milijonov evrov.

Subvencija: 5 milijonov evrov.

Stopnja sofinanciranja: do 80 %.

Upravičenci: projekt je namenjen mestom – ta lahko sodelujejo z zasebnimi in javnimi partnerji, in sicer:

  1. mestni organ lokalne upravne enote – populacija mesta vsaj 50.000;
  2. združenje ali skupina mestnih oblasti s pravnim statusom organizirane aglomeracije, ki jo sestavljajo lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000;
  3. združenje ali skupina mestnih oblasti brez pravnega statusa organizacije aglomeracije, kjer so vse vključene mestne oblasti lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000.

Več informacij na 040 569 001 (Boštjan) in TUKAJ.

6.13. JR za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je 1. 3. 2024 objavilo 20 milijonov evrov vreden Javni razpis za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije na javnih stavbah in parkiriščih za obdobje 2024 do 2026, ki se financira v okviru Načrta za okrevanje in odpornost.

Razpis je odprt do 10. 02. 2025 oziroma do porabe sredstev.

Več si lahko preberete TUKAJ.