Kazalo vsebine

Novice SOS

Zakonodaja

Dogodki SOS

POVPRAŠEVANJA

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Novice drugih

OBČINAM ČLANICAM ŠOŠTANJ, CERKNO, GORNJA RADGONA, POLZELA, KOČEVJE, VOJNIK, LOŠKI POTOK IN MIREN – KOSTANJEVICA, KI PRAZNUJEJO SVOJ OBČINSKI PRAZNIK,

ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

1. Novice SOS

1.1. Ministrstvo za finance razmišlja o posodobitvi sistema financiranja občin 

V Ljubljani je 24. 9. 2024 potekal drugi krog pogajanj za določitev povprečnine v letih 2025 in 2026. Ekipa Ministrstva za finance in minister Klemen Boštjančič se strinjajo s predstavniki občin, da vsakoletna večkratna pogajanja o financiranju občin niso optimalna rešitev za zagotavljanje sredstev občinam, zato preučujejo možnosti za posodobitev sistema financiranja občin, ki bi prineslo bolj stabilno in ustreznejšo razporeditev finančnih sredstev, namenjenih občinam. Pogajalca v imenu Skupnosti občin Slovenije sta bila mag. Gregor Macedoni, predsednik SOS in generalna sekretarka Jasmina Vidmar.

Minister za finance je predstavil možne nove pristope k financiranju občin, med drugim pa tudi predlog za izračun povprečnine za leto 2025. Predlagane rešitve so nadgradnja sistema, uvedenega leta 2022, ki je na pobudo Skupnosti občin Slovenije vzpostavil dodatno formulo financiranja, ločeno od povprečnine. Posebna pozornost je namenjena občinam, katerih dejanski stroški za izvajanje zakonsko določenih nalog presegajo prejeto primerno porabo, kar predstavlja pomemben finančni izziv. Obe strani sta se strinjali, da je financiranje občin potrebno očitneje vezati z razpoložljivim virom, ki predstavlja 54 % pobrane dohodnine iz predpreteklega leta. Kakšen delež od teh 54 % bo dodeljen občinam, pa ostaja predmet pogajanj. Dogovorjeno je bilo, da Ministrstvo za finance in skupnosti občin do naslednjega srečanja, ki bo potekalo v prihodnjem tednu, pripravijo natančne izračune možnih bodočih rešitev. Ti izračuni bodo ključni za nadaljnje razprave o oblikovanju prihodnjih modelov financiranja, ki bodo občinam olajšali dolgoročno načrtovanje in izvajanje njihovih nalog.

1.2. Klub županj gostoval v Trebnjem

V občini Trebnje je 27. septembra 2024 potekalo 5. srečanju Kluba županj, ki sta ga organizirali  županja občine Trebnje Mateja Povhe in Skupnost občin Slovenije.   Županje so na srečanju spoznale dobre prakse ustvarjanja lokalnih skupnosti po meri žensk in deklet, projekt Žive meje in druge za občine zanimive pobude, ki so jih…

1.3. Delovni sestanek z Uradom RS za oskrbo in integracijo migrantov

V torek, 24. 9. 2024 je na Uradu Vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov potekal delovni sestanek, na katerem je Urad združenjem občin predstavil načrtovane projekte in aktivnosti v  okviru Strategije vključevanja tujcev, ki niso državljani Evropske unije, v kulturno, gospodarsko in družbeno življenje Republike Slovenije.

Urad dolgoročno načrtuje postopen prenos pristojnosti glede integriranja tujcev z države na lokalne skupnosti po vzorih iz tujine, za kar bo država zagotovila potrebna finančna sredstva.

Na sestanku so navzoči izmenjali stališča in predloge, med drugim je generalna sekretarka Skupnosti občin Slovenije Jasmina Vidmar poudarila, da je potrebno v prizadevanja na sistemski ravni vključiti tudi podjetja, in sicer na način, da bodo le-ta zavezana občino vnaprej obvestiti o načrtovanih zaposlitvah tujcev, kar bi lokalni skupnosti omogočilo, da se seznani s prihodom tujcev na njeno območje, saj lahko le na ta način ustrezno reagira.

1.4. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Zakonodaja

2.4. Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o katastru nepremičnin, ZKN-A

Ministrstvo za naravne vire in prostor je dalo v javno razpravo predlog ZAKONA O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O KATASTRU NEPREMIČNIN (EVA 2024-2560-0023), ki ga je pripravila Geodetska uprava Republike Slovenije. Neposredni cilj novele ZKN-A je zagotoviti sprejem vsebinskih sprememb in dopolnitev ZKN in tako zagotoviti jasnost, razumljivost in...

3. Dogodki SOS

3.1. 3.10.2024. / Spletno / Sestavine gradbene parcele stavbe

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z Ministrstvom za naravne vire in prostor organizira spletni seminar na temo načrtovanja in organizacije gradbene parcele. Seminar je namenjen izboljšanju praks in postopkov pri izvajanju prostorskega načrtovanja na izvedbeni ravni tj. pri določanju, organiziranju in načrtovanju velikosti in oblike gradbene parcele.

Predviden program:

  • Gradbena parcela v prostorskih izvedbenih aktih – dr. Jernej Červek, Direktorat za prostor in graditev
  • Gradbena parcela v postopku DGD in izdaje gradbenega dovoljenja – mag. Matija Kralj, Direktorat za prostor in graditev
  • Razprava

Seminar je namenjen županom, direktorjem občinskih uprav, občinskim urbanistom, projektantom, strokovnim delavcem občin s področja načrtovanja in urejanja prostora in ostalim zainteresiranim.

Prijave potekajo preko spletne prijavnice na strani dogodka. Morebitna vprašanja vezana na vsebino seminarja lahko tudi predhodno napišete na prijavnico.

Člani ZAPS boste za udeležbo na dogodku prejeli 2 kreditni točki.

3.2. 4.10.2024. / Spletno / Komunikacijske odvozlanke

V delovnem okolju v javni upravi sodelujemo in posledično komuniciramo ter delamo z različnimi sogovorniki. Ta komunikacijska potovanja od sporočevalca do naslovnika so lahko pisno in ustno mojstrsko izpeljana, če posameznik nenehno brusi svoje znanje in komunikacijske veščine ter se zaveda enkratnosti vsakega dejanja posebej. Da bi vam pri tem pomagali, organiziramo spletno izobraževanje Komunikacijske odvozlanke, kjer bomo raziskovali različne vidike uspešne komunikacije in njenega vpliva na delo ter medosebne odnose. Dogodek je zasnovan kot preplet teorije in praktičnih vaj, s poudarkom na izboljšanju vaših komunikacijskih veščin.

Iz vsebine:

  • Moč osebne energije pri komuniciranju
  • Vpliv komunikacije na zavzetost pri delu
  • Prvi vtis
  • Besedno komuniciranje (jaz sporočila, moč besed, “sendvič vrnitveno sporočilo” …)
  • Nebesedno sporazumevanje (osebna urejenost, mimika, gestika, proksemika)
  • Komunikacijske tehnike
  • Komunikacijski slogi
  • Sodelovalno komuniciranje v praksi
  • Vaje

Izobraževanje obsega štiri pedagoške ure s krajšim odmorom in bo izvedeno na daljavo. Udeleženci boste pridobili uporabna znanja za vsakodnevno komuniciranje in izboljšanje medosebnih odnosov.

VABILO

3.3. 15.10.2024. / Spletno / Spletna predstavitev prve skupnostne sončne elektrarne v Občini Hrastnik – od ideje, zakonodajnih okvirov do implementacije

Skupnost občin Slovenije vas v sodelovanju z Občino Hrastnik vabi v torek, 15. 10. 2024 na spletni dogodek, pri katerem bo osrednji del in poudarek srečanja, kako vzpostaviti skupnostno sončno elektrarno v občini? 

Sprememba izvedbe: Dogodek bo potekal spletno!

Dogodek je namenjen občinam in j. zavodom, ki so zainteresirani nad obnovljivimi viri energije in trajnostnim razvojem.

PREDLAGAN DNEVNI RED:

10:00 – 10:10  Odprtje in uvodni pozdrav SOS

10:10 – 10:40  Zakonodajni okvir Ministrstva za okolje, podnebje in energijo

10:40 – 11:10  Od ideje do implementacije energetskih skupnosti

 11:10 – 12:10  Primer zadružne skupnostne sončne elektrarne v Hrastniku

12:10 – 12:30  Priložnost za vprašanja udeležencev in odgovore govorcev

*SOS si pridružuje pravico do spremembe dogodka.

Udeleženke in udeleženci bodo vabljeni, da postavljajo vprašanja kot tudi, da delijo svoje izkušnje ter ideje o trajnostni energiji. Ta dogodek ni le odlična priložnost za pridobivanje novih znanj, temveč tudi visoka motivacija za vse, ki se zavzemajo za bolj zeleno in trajnostno prihodnost. Pridružite se nam in bodite del spremembe!

Vabljeni k prijavi (podaljšan rok petek, 11.10.2024 oz. do zapolnitve prostih mest). Do dodatnih informacij – uradnega vabila dostopate na TEJ POVEZAVI.

(foto: Timotej Vrhovnik)

3.4. 17.10.2024. / Spletno / Izvedba napredovanj v višji naziv in v višji plačni razred

Za urejanje delovnih razmerij, pravic in obveznosti iz delovnega razmerja velja za javne uslužbence v občinskih upravah Zakon o javnih uslužbencih (ZJU). ZJU določa dve kategoriji javnih uslužbencev, in sicer uradnike, ki opravljajo delo na uradniških delovnih mestih in v nazivih, ter strokovno tehnične javne uslužbence. Uradniki na delovnem mestu napredujejo v nazive in s tem praviloma pridobijo tudi višjo plačo. Vsi javni uslužbenci pa napredujejo v plačne razrede skladno z določbami ZSPJS in uredbe..

Za izvedbo postopkov napredovanja je potrebno natančno upoštevanje zakonodajnih zahtev, prav tako bo izvedeno napredovanje podlaga za prehod v prenovljeni plačni sistem, zato Skupnost občin Slovenije organizira seminar, na katerem boste osvežili znanje in pridobili praktične napotke.

Seminar bo potekal v četrtek, 17. oktobra 2024 ob 9. uri preko aplikacije Zoom.

Vabilo s programom najdete na TEJ POVEZAVI.

3.5. 24.10.2024. – 25.10.2024. / Laško / Razvojni dnevi občin: Odkrijte priložnosti, oblikujte prihodnost

Skupnost občin Slovenije vas tudi letos vabi na Razvojne dneve občin 2024, kjer vas čaka edinstvena priložnost za izmenjavo znanj, izkušenj in vizij med vidnejšimi odločevalci v Sloveniji. Letos bo dogodek še posebej navdihujoč, saj bomo v ospredje postavili izzive prihodnosti in rešitve, ki jih lahko skupaj oblikujemo že danes.

Zakaj dogodka preprosto ne smete zamuditi?

Tomaž Vencelj, župan Idrije, je navdušeno poudaril, zakaj Razvojnih dnevov preprosto ne smete zamuditi:
“Razvojni dnevi SOS so resnično edinstvena priložnost, da se srečamo in pogovorimo med kolegi, ki se vsak dan soočamo s podobnimi izzivi. Tukaj lahko izmenjamo dragocene izkušnje in znanja, ki jih ne more nadomestiti noben učbenik ali formalni izobraževalni program. To je prostor odprtega dialoga, kjer skupaj rastemo in najdemo rešitve, ki prispevajo k razvoju naših občin.”

Je največji dogodek za županje in župane v Sloveniji. Lanskega dogodka se je udeležilo 130 županj in županov ter številni direktorji in direktorice občinskih uprav.

Če želite tudi vi dobiti vpogled v različne perspektive in ideje, ki vam bodo pomagale reševati vsakodnevne izzive ter oblikovati trajnostne rešitve za vašo občino, se nam pridružite na Razvojnih dnevih občin 2024.

Letošnji Razvojni dnevi občin 2024 bodo obravnavali aktualne teme in trende, s katerimi se danes sooča lokalna samouprava:

🌍 kako obvladovati podnebne spremembe,

🌱 vodenje občin v smeri zelenega prehoda in vpliv na nove principe upravljanja in urejanja prostora,

🏅 predstavitev nagrajenih primerov dobrih praks, ki navdihujejo in spodbujajo inovacije,

💡 uvajanje novih pristopov k upravljanju in urejanju prostora.

 

Drugi dan bomo pozornost namenili razpravi o aktualnih izzivih lokalnih skupnosti. Osredotočili se bomo na:

📜 poenotenje sistema NUSZ in njegov vpliv na občinske finance,

🏨 vpliv zakonodajnih ukrepov na razvoj turizma v občinah,

💼 prenovo plačnega sistema in položaj lokalnih funkcionarjev.

 

Program dogodka vam je na voljo TUKAJ.

 

Dogodek ponuja tudi bogate priložnosti za mreženje – priložnost za neformalne pogovore, klepete ob županovi kavi in večerno druženje v prijetni družbi in ambientu. Da bo vaše bivanje še bolj prijetno, vam priporočamo, da že sedaj rezervirate namestitev TUKAJ.

Zagotovite si mesto na dogodku, ki vam bo prinesel nove uvide, povezave in znanja, s katerimi boste lahko svojo občino uspešno vodili v prihodnost.

Se vidimo v Laškem.

*Utrinki: Razvojni dnevi občin 2023

3.6. 12.11.2024. / Ljubljana / Mednarodna konferenca: Moč narave v mestih

Obnova narave in krepitev njenih koristi za človeka in okolje dobivata s podnebnimi spremembami v urbanih politikah vedno večji pomen. Sposobnost narave, da lahko učinkovito blaži posledice podnebnih sprememb, je še posebno pomembna v urbanem okolju, kjer živi večina prebivalstva.

Kako zelena bodo morala biti mesta, da bo kljub podnebnim spremembam življenje v njih zdravo, varno in prijetno? Kakšne koristi še prinašata urejanje zelenih in ozelenjenih površin posameznikom in skupnostim? Kaj lahko storijo mesta danes, da z ozelenjevanjem odgovorijo na izzive, ki jih za življenje v prihodnosti predstavljajo podnebne spremembe?

Odgovore bomo iskali skupaj s strokovnjaki s področja načrtovanja in upravljanja urbane narave,  zelenih in ozelenjenih površin, ki raziskujejo, razvijajo in preizkušajo nove koncepte in rešitve v različnih evropskih mestih. Pomagali nam bodo razumeti izzive prihodnosti in iskati odgovore na probleme v slovenskih mestih.

Mednarodna konferenca je namenjena predstavnikom ministrstev, občin in komunalnih podjetij na področju urejanja javnih površin, prostorskim načrtovalcem in vsem drugim, ki bi želeli izvedeti več o tem, kako povečati koristi ozelenjevanja mest in kje začeti.

Program konference je dostopen TUKAJ.

Zbiratelj prijav je IPoP. Dodatne informacije na TEJ POVEZAVI.

Fotografija: Petra Očekrl, IpoP

Dogodek je brezplačen in bo potekal v slovenskem in angleškem jeziku s simultanim tolmačenjem.

Konferenco organizirajo Ministrstva za naravne vire in prostor, IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT. Dogodek poteka ob podpori programa URBACT ter Evropske pobude za mesta (EUI).

 

4. POVPRAŠEVANJA

4.1. Izdelava predpisanega energijskega certifikata

Občino članico zanima ali je katera izmed slovenskih občin, ki je bila uspešna pri dodelitvi sofinancerskih sredstev v okviru Načrta za okrevanje in odpornost za operacije Investicije v sisteme odvajanja in čiščenja odpadne vode, ki ležijo na manjših aglomeracijah od 2000 PE, organu sofinanciranja že predložila energijski certifikat...

4.2. Častno razsodišče

Skupnost občin Slovenije je od občine članice prejela vprašanje, katere občine imajo ustanovljeno častno razsodišče, saj tudi sami razmišljajo o njegovi ustanovitvi in se želijo seznaniti s prakso drugih občin. SOS je leta 2013 pripravila in občinam članicam posredovala vzorec kodeksa ravnanja izvoljenih predstavnikov na lokalni ravni, na...

4.3. Odstranitev odpadkov na zasebnem zemljišču

Občina članica se sooča s primerom, kjer je na zasebnem zemljišču lastnik tega zemljišča več let kopičil mešane komunalne in kosovne odpadke. Situacija je dosegla točko, na kateri ti odpadki predstavljajo nevarnost za okolje in zdravje občanov. Lastnik nepremičnine je postavljen pod skrbništvo CSD in nima nobenega premoženja, razen...

5. Dogodki drugih

5.1. 30. 9. / Brezplačno spletno Usposabljanje za zaupnike po ZZPri

Komisija za preprečevanje korupcije vabi na brezplačno spletno Usposabljanje za zaupnike po ZZPri, ki bo v ponedeljek, 30. 9. 2024, med 12. in 14. uro preko aplikacije Zoom.

Usposabljanje bo vodil Gregor Pirjevec, vodja Centra za zaščito prijaviteljev na Komisiji za preprečevanje korupcije.

Predstavljene bodo naloge zaupnika v zvezi s sprejemom notranjih prijav, komunikacijo s prijaviteljem, obravnavo notranjih prijav, izdelavo končnega poročila in svetovanjem prijaviteljem v primeru povračilnih ukrepov, skupaj s konkretnimi primeri iz prakse. Predavatelj bo podal tudi odgovore na vprašanja udeležencev.

Več o seminarju ter obrazec za prijavo najdete TUKAJ.

5.2. 1. 10. / Vabilo na LIFE Info dan 2024

Vljudno vabljeni na LIFE Info dan 2024, ki ga organizirata Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ter Ministrstvo za naravne vire in prostor. Dogodek bo potekal 1. oktobra 2024, med 9. in 15. uro v Fantastičnih prostorih, v Ljubljani.

Dogodek je organiziran v okviru projekta LIFE Krepitev zmogljivosti 2 in je namenjen vsem, ki iščete nepovratna sredstva za reševanje okoljskih problemov. LIFE je evropski finančni mehanizem, ki nudi sofinanciranje aktivnosti s področja varstva okolja, ohranjanja narave, blaženja podnebnih sprememb in prilagajanje nanje ter prehoda na čisto energijo. Na dogodku boste imeli priložnost:

  • izvedeti, kaj vsebuje novi večletni program LIFE za obdobje 2025-2027,
  • spoznati izkušnje uspešnih slovenskih izvajalcev tekočih LIFE projektov,
  • spoznati morebitne projektne partnerje ter svoje ideje predstaviti nacionalnim kontaktnim točkam za program LIFE.

Več informacij o dogodku vam je na voljo TUKAJ.

Dogodek je brezplačen, število prostih mest je omejeno. Obvezne prijave zbirajo na povezavi TUKAJ.

Vabijo vas tudi, da profilu LIFE Slovenija sledite na družbenih omrežjih LinkedIn, X in Facebook.

5.3. 2. 10., 16. 10., 6. 11. in 20. 11. / Izobraževanja za razvoj podatkovnih spretnosti

5.4. 4. 10. / Predstavitev mladinskega dela na lokalnem nivoju v Litvi

V petek, 4. oktobra 2024, bo na Magistratu (v Mestni hiši, Rdeča dvorana) v Ljubljani, predstavitev delovanja Urada Republike Slovenije za mladino, Mladinskega sveta Slovenije in Mladinske Mreže MaMa.

Sledila bo predstavitev mladinskega dela na lokalnem nivoju v Litvi, ki jo bodo izvedli predstavniki litovske nacionalne agencije programov Erasmus:+ Mladina in Evropska solidarnostna enota in litovskih občin in kjer bomo izvedeli, kako organizirajo in izvajajo mladinsko delo v Litvi, kakšna je vloga občin, kako sodelujejo z mladimi.

Delovni jezik bo angleščina. Dogodek bo v okviru študijskega obiska predstavnikov litovskih občin v Sloveniji, ki bodo na ogledu mladinskega  dela na lokalnem nivoju.

Program:

9.00 – 9.30 Sprejem in registracija
9.30 – 11.00 Predstavitev deležnikov na nacionalnem nivoju
11.00 – 11.30 Odmor za kavo
11.30 – 13.00 Predstavitev mladinskega dela na lokalnem nivoju v Litvi
13.00 Kosilo

Udeležba je za udeležence brezplačna.

Prijavite se lahko na tej povezavi do vključno ponedeljka, 30. 9. 2024.

Informacije: info@movit.si

5.5. 11. 10. / 9. nacionalna konferenca o trajnostnem upravljanju z viri skupnosti: Energetska preobrazba po meri ljudi

Umanotera in društvo Focus v oktobru organizirata 9. nacionalno konferenco o trajnostnem upravljanju z viri skupnosti: Energetska preobrazba po meri ljudi.

Tema tokratne konference – energetska preobrazba – je še kako aktualna. Slednja bo namreč morala biti izvedena na način, da bo zagotovila energetsko preskrbljenost prebivalstva, obenem pa bo zmožna nasloviti zaostrujočo se podnebno in ekološko krizo. Pogosto se poskuša ta dva cilja prikazati kot nezdružljiva, primeri iz prakse pa kažejo, da temu ni tako. Kako energetske skupnosti prinašajo koristi ljudem na lokalni ravni in so hkrati manj obremenjujoče za okolje, bodo prek konkretnih primerov pokazali domači in tuji predavatelji (več v programu).

Vabljeni.

5.6. 16. 10. / Revitalizacija starih mestnih središč v Sloveniji

Tudi letos Oddelek za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani v sklopu Meseca prostora pripravlja strokovno srečanje. Tokratno je posvečeno problematiki revitalizacije starih mestnih središč v Sloveniji.

Srečanje bo v sredo 16. oktobra 2024 na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Vse podrobnosti, vključno s programom, si lahko ogledate na tej povezavi.

V primeru dodatnih vprašanj, se, prosim, obrnite na prof. dr. Dejana Rebernika: dejan.rebernik@ff.uni-lj.si

5.7. 22.10. / Vabilo na posvet Pravično do energije sonca in vetra

PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, Focus, društvo  za sonaraven razvoj in IPoP – Inštitut za politike prostora vabijo na posvet z naslovom PRAVNIČNO DO ENENERGIJE SONCA IN VETRA, ki bo 22. oktobra ob 9. uri v Slovenskem etnografskem muzeju (upravna hiša), Metelkova 2, Ljubljana.

Podnebne spremembe narekujejo pospešen prehod iz fosilnih goriv na obnovljive vire energije, pri čemer pa je pred Slovenijo še veliko izzivov, saj država pri doseganju zastavljenih ciljev na tem področju zaostaja. Ker je ta prehod v skupnem interesu nas vseh, želimo z vsebinami, ki jih bomo na posvetu predstavili in o njih razpravljali, naslednje korake olajšati v skupno dobro.

Več o posvetu in programu si lahko pogledate TUKAJ ali v priloženem vabilu. Prijava na dogodek je obvezna TUKAJ.

Za vse, ki se dogodka na lokaciji v prestolnici ne morete udeležiti, bo omogočeno spremljanje na daljavo, vendar brez možnosti sodelovanja v razpravi.

 

 

 

5.8. 23. 10. / Konferenca Dostopna in vključujoča družba

Namen konference je predstavitev aktualne zakonodaje o dostopnosti, napoved finančnih pobud EU ter demonstracija dobrih praks načrtovanja dostopnosti v nekaterih slovenskih občinah. Glede na novosti, ki jih zakonodaja o dostopnosti prinaša, je tema precej aktualna. Več informacij o konferenci najdete TUKAJ.

Udeležba na konferenci je sicer brezplačna,  zaradi omejitve mest vljudno naprošajo, da se predhodno prijavite – tukaj.

5.9. 23. - 24. 10. in 20. - 21. 11. / EU City Labs na temo hrane in energetskega prehoda

EU laboratoriji za mesta (EU City Labs) so dogodki za izmenjavo znanja, ki jih skupaj organizirata URBACT in Evropska pobuda za mesta (EUI). Vsak laboratorij je edinstvena priložnost za spoznavanje dobrih praks mest, razvitih v okviru programa URBACT in pobude EUI ter načinov, kako so jih prilagodila in prenesla druga mesta.

  • na temo trajnostne rabe zemljišč za pridelavo hrane: 23. in 24. oktober 2024, Milano, Italija

Več informacij in prijava tukaj.

  • na temo energetskega prehoda: 20. in 21. november 2024, Bukarešta, Romunija

Več informacij in prijava tukaj.

Pridružite se dogodkom in izmenjajte izkušnje s kolegi iz vse Evrope! Vir informacije je dostopen na tej povezavi.

5.10. 24. 10. / Nacionalni informativni dan v okviru 3. javnega razpisa programa Interreg Srednja Evropa 2021-2027

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj v vlogi nacionalnega organa bo dne 24. oktobra 2024 organiziralo nacionalni informativni dan v okviru 3. javnega razpisa programa Interreg Srednja Evropa 2021-2027. Dogodek bo potekal preko spleta s pričetkom ob 10. uri.

Podrobne informacije o dogodku ter prijavni obrazec bosta objavljena v prihodnjem tednu na spletni strani evropskasredstva.si.

3. javni razpis programa Interreg Srednja Evropa 2021-2027 za obrobna in zaostala območja(»peripheral and lagging areas«) bo odprt od 15. oktobra 2024 do 10. decembra 2024. Več o prihajajočem razpisu si lahko ogledate tudi na programski spletni strani.

5.11. 6. 11. / Strokovna ekskurzija o javnem naročanju lokalnih trajnostnih živil na avstrijskem Koroškem

Umanotera in Zveza društev ekoloških kmetov Slovenije organizirata brezplačno strokovno ekskurzijo o javnem naročanju lokalnih trajnostnih živil na avstrijskem Koroškem (6. november, Beljak/Villach). Tukaj vam je na voljo vabilo na strokovno ekskurzijo.

V okviru ekskurzije se bomo spoznali z dobro prakso spodbujanja zdrave prehrane ter krepitve lokalnega kmetijstva in krožnega gospodarstva. Na avstrijskem Koroškem so namreč uspeli v kriterije za javno naročanje vgraditi zahteve v zvezi z izvorom in bolj trajnostnim načinom pridelave hrane ter dosegli zavidljivo raven oskrbe šol, vrtcev, zdravstvenih ustanov itd. s trajnostno hrano, ki je pridelana na tamkajšnjih kmetijah.

Vabljeni vsi, ki se na občinski ravni ukvarjate z javnimi naročili in vsi, ki vas dana tematika zanima.

6. Aktualni razpisi

6.2. Vsealpski natečaj za občine, civilnodružbene pobude, raziskovalce in podjetja na območju Alp

CIPRA International je junija 2024 v okviru projekta Ground:breaking razpisala vsealpski natečaj za občine, civilnodružbene pobude, raziskovalce in podjetja na območju Alp.

Projekt Ground:breaking namreč prikazuje, zakaj odkrivanje pozidanih talnih površin (t.i. odpečatenje) in splošna skrb za izboljšanje le-teh koristi vsem, ter kaj je za to potrebno na politični, pravni in lokalni ravni v alpskem prostoru.

Namen natečaja je zbrati dobre primere razbremenitve in odpiranja tal, na natečaju pa lahko sodelujejo vse vrste projektov razbremenitve in odpiranja tal: od preoblikovanja parkirišč v (bolj) zelene površine, oživljanja degradiranih površin, preprečevanja toplotnih otokov, obnove naravnih vodnih krogov vse do ustvarjanja novih rekreacijskih površin v občinah.

Natečaj bo trajal do novembra 2024, mednarodna strokovna žirija pa bo izbrala tri najboljše projekte, ki si bodo med seboj razdelili denarno nagrado v višini 4 500 evrov.

Vsi zainteresirani lahko sodelujejo tukaj: https://www.cipra.org/sl/cipra/international/projekti/tekoci-projekti/ground-breaking/nagrada-ground-breaker

Več informacij: Verein CIPRA International – Internationale Alpenschutzkommission

T  +423 237 53 14, julija.krautberger@cipra.org  ·  www.cipra.org

6.4. JAVNI RAZPIS – Orodje za e-participacijo

V okviru projekta “EMV-LII : Krepitev migrantskih glasov v procesih lokalne integracije in vključevanja” je odprt javni razpis za:

  • posodobitev in prilagoditev 6 digitalnih platform – portalov za e-participacijo migrantov na lokalni ravni, ki so bili razviti in preizkušeni v projektu AMIF EMVI (Lustenau in Gradec (AT), Ljubljana (SI), Berlin (DE), Empoli (IT), Heraklion (GR) v letih 2022/23), ter
  • razvoj in uvedbo 2 novih portalov za e-participacijo za lokalna območja v Medžimurski županiji (HR) in občini Schifflange (LU) na podlagi dobre prakse EMVI.

Več o vsebini javnega razpisa najdete tukaj.

Rok za oddajo ponudb: 16. 9. 2024, do 12:00 (CET).

6.5. Prijavite se na program Podpora občini pri pripravi trajnostne lokalne prehranske strategije

V Umanoteri vabijo občine k prijavi na program:

Podpora občini pri pripravi trajnostne lokalne prehranske strategije

Kdo se lahko prijavi?

K prijavi vabijo občine, ki se želijo aktivno pripraviti na prehod v ogljično nevtralno družbo na področju hrane. Lokalna prehranska strategija predstavlja za Slovenijo novo rešitev, strategija, ki bo pripravljena v okviru programa podpore, pa bo lahko služila kot demonstracijski model za prenos v druge občine. Občina se lahko prijavi sama ali v sodelovanju z drugimi občinami. Sodelujejo lahko občine, katerih zaposleni niso člani komisije za izbor ali njihovi ožji sorodniki.

Rok za oddajo prijave interesa je 15. oktober 2024.

Več informacij vam je na voljo tukaj.

6.7. Najava objave JR za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti 2024-2028 – JR UTM 2024, MOPE

MOPE bo predvidoma v septembru 2024 objavil javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti.

Javni razpis bo imel več upravičenih namenov, in sicer:

  • celovita preureditev ulic in cest skladno z načeli trajnostne mobilnosti,
  • ureditev namenskih površin za javni potniški promet (JPP),
  • infrastruktura za pešce,
  • infrastruktura za kolesarje,
  • digitalizacija za spodbujanje trajnostne mobilnosti.

Skupna vrednost razpoložljivih sredstev (iz Kohezijskega sklada) v razpisu bo 48,2 mio EUR (EU + SLO udeležba, v razmerju 85 : 15) za vse upravičene namene.

Več o samem javnem razpisu lahko preberete na naslednji povezavi, kjer ima MOPE objavljeno Najavo objave tega razpisa (najava iz januarja 2024 je sicer predvidela objavo spomladi, vendar bo objava predvidoma septembra 2024): Javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti (gov.si)

 

6.9. Sredstva za razvoj mest in urbanega okolja: EUI - Inovativni ukrepi

Objavljen je bil tretji razpis za zbiranje predlogov EUI – Inovativni ukrepi. EUI, ki ga financira Evropska unija, podpira urbana območja z inovativnimi ukrepi, krepitvijo zmogljivosti in znanja ter razvojem politik in komunikacijo o trajnostnem urbanem razvoju.

Prijave so odprte do 14. oktobra 2024. Sredstva so namenjena razvoju mest in urbanega okolja.

Skupna višina sredstev: 90 milijonov evrov.

Subvencija: 5 milijonov evrov.

Stopnja sofinanciranja: do 80 %.

Upravičenci: projekt je namenjen mestom – ta lahko sodelujejo z zasebnimi in javnimi partnerji, in sicer:

  1. mestni organ lokalne upravne enote – populacija mesta vsaj 50.000;
  2. združenje ali skupina mestnih oblasti s pravnim statusom organizirane aglomeracije, ki jo sestavljajo lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000;
  3. združenje ali skupina mestnih oblasti brez pravnega statusa organizacije aglomeracije, kjer so vse vključene mestne oblasti lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000.

Več informacij na 040 569 001 (Boštjan) in TUKAJ.

6.10. JR za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je 1. 3. 2024 objavilo 20 milijonov evrov vreden Javni razpis za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije na javnih stavbah in parkiriščih za obdobje 2024 do 2026, ki se financira v okviru Načrta za okrevanje in odpornost.

Razpis je odprt do 10. 02. 2025 oziroma do porabe sredstev.

Več si lahko preberete TUKAJ.

7. Novice drugih

7.1. Evropski teden lokalne demokracije

Ministrstvo za javno upravo poziva vse občine, združenja in nevladne organizacije, da se pridružijo Evropskemu tednu lokalne demokracije (ETLD) z dogodki v svojih občinah, z organizacijo dneva odprtih vrat in s poudarki v lokalnih medijih. Evropski teden lokalne demokracije je vsakoletni evropski dogodek, v okviru katerega lokalne oblasti in združenja...

7.2. Ugodna posojila za sanacijo po poplavah in plazovih

Na sestanku s Službo Vlade RS za obnovo po poplavah in plazovih je bilo izpostavljeno, da so občine pri ponudnikih finančnih spodbud naletele na težave pri pridobivanjem finančnih spodbud. Na podlagi navedenega smo prejelo obvestilo Slovenskega regionalnega razvojnega sklada (SRRS) , ki vas želi opozoriti na ugodna posojila, ki jih ponuja ravno v te...

7.3. Ministrstvo s 50 milijoni podprlo rekordnih 141 projektov v športno infrastrukturo po vsej Sloveniji

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je s temi sredstvi skupno zagotovilo 50,3 milijona evrov za sofinanciranje športne infrastrukture. S tem bo podprtih 77 investicij v zunanjo športno infrastrukturo in 64 investicij v športne objekte po celotni Sloveniji. Skupna vrednost vseh potrjenih projektov v športno infrastrukturo znaša 176,1 milijona evrov.

Več si lahko preberete TUKAJ.

7.5. Podaljšan rok za prijavo na Javni poziv za prejem naziva DigiVzornik.si 2024

Ministrstvo za digitalno preobrazbo obvešča, da je rok za prijavo na Javni poziv za prejem naziva DigiVzornik.si 2024 PODALJŠAN.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo še naprej spodbuja izjemne dosežke na področju digitalne preobrazbe in vabi vse, ki ste s svojimi projekti in rešitvami prispevali k vključujoči in trajnostni digitalni preobrazbi družbe in gospodarstva, da se prijavite.

Nov rok za prijavo je 4. oktober.

Spomnimo:
• Naziv DigiVzornik.si je priznanje za izjemne dosežke na področju digitalne preobrazbe.
• Prijavijo se lahko fizične in pravne osebe ter projekti.
• Pogoj za sodelovanje je opis dobre prakse z enega od področij strategije Digitalna Slovenija 2030.
• Strokovna komisija bo ocenjevala inovativnost, vpliv na državljane, trajnost in druge kriterije.

Vabijo vas, da izkoristite podaljšan rok in se prijavite s svojo odlično prakso.

Več informacij in obrazec za prijavo najdete tukaj.

7.6. Predstavljena prva faza vzpostavljanja registra javnih najemnih stanovanj

Predstavniki občin, javnih stanovanjskih skladov in neprofitnih stanovanjskih organizacij so se na informativnem spletnem srečanju seznanili s prvo fazo vzpostavljanja registra javnih najemnih stanovanj v državi. Projekt, katerega cilj je vzpostaviti enotno evidenco vseh javnih najemnih stanovanj, po naročilu Ministrstva za solidarno prihodnost izvaja Geodetski inštitut Republike Slovenije.

Več si lahko preberete TUKAJ.