Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo nas je seznanilo s predlogom novega Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije, krajše ZRSOVE-1, ki ureja izvajanje politike države in občin na področju OVE
Ključne vsebine novega predloga zakona so naslednje:
- Vključevanje OVE v stavbe, industrijo in promet
- Projekti držav članic, register skupnosti OVE ter ukrepi za povečanje deleža OVE v sistemih daljinskega ogrevanja
- Določitev trajnostnih meril, kriterijev za prihranke emisij toplogrednih plinov ter metodologije za njihov izračun
- Kaskadna uporaba biomase ter ukrepi za olajšanje sistemske integracije električne energije iz OVE
- Uvajanje nove podporne sheme za OVE ter nadzor nad izvajanjem podpornih shem
- Urejanje povračila stroškov iz naslova samooskrbe z električno energijo iz OVE v skladu z Energetskim zakonom (EZ-1) ter delovanje kontaktne točke in centra za podpore
Upravljalec stavbe v lasti RS ali občine, kjer je postavljena skupnost na področju energije iz obnovljivih virov, se lahko odloči, da na strehi in drugih potrebnih delih stavbe ustanovi služnost postavitve naprave za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov v korist tretje osebe, ki napravo zgradi in z njo obratuje.
Predlog zakona med drugim določa, da mora proizvajalec električne energije iz vetrne energije občini, v kateri je proizvodna naprava, plačati navedeno nadomestilo za izrabo prostora za proizvodno napravo na veter ne glede na druge javne dajatve, ki jih je dolžan plačevati v zvezi s to proizvodno napravo. Nadomestilo je javna dajatev, ki pripada občini.
Če proizvodna naprava, ki je sestavljena iz več generatorjev (vetrnice), ki obratujejo povezano, stoji v več občinah, plačuje zavezanec nadomestilo tem občinam v sorazmerju z inštalirano močjo vetrnic na območju posamezne občine.
Občinski akti mnogokrat ne naslavljajo ustrezno spodbujanja rabe OVE v skladu z nacionalnimi obveznostmi in strateškimi dokumenti in se morajo kot predlog zakona določa temu tudi ustrezno prilagoditi. V ta namen predlog zakona predvideva prioritetno rabo OVE (pred fosilnimi viri energije) v skladu z nacionalnimi obveznostmi in strateškimi dokumenti. Izjema so energetsko učinkoviti daljinski sistemi in plinovodni sistemi z večjim deležem obnovljivega plina v sistemu.
Ministrstvo mora občinam in drugim deležnikom omogočiti pridobivanje podatkov iz registra. Organizirana je tudi kontaktna točka kot del centra za podpore, ki lahko sodeluje z občinami in lokalnimi energetskimi agencijami (npr. pri sprejemu prostorskega izvedbenega akta v kolikor je ta potreben).
Do predloga zakona dostopate TUKAJ.
Komentarje in predloge zakonskih izboljšav na novi predlog zakona lahko posredujete v TEJ PREGLEDNICI do četrtka, 13. marca 2025 na ana.plavcak@skupnostobcin.si.